شبکه های SAN (قسمت سوم )

فروش سرور hp

فروش سرور hp


فروش سرور hp

در این نوع از شبکه از یک سیستم خاص استفاده می شود که به آن SAN (STORAGE AREA NETWORK) گفته می شود. نام این سیستم بسیار مختصر است ولی کارش بسیار پیچیده است. زمانی که شرح دهیم به چه عنوان ما از سیستم SAN استفاده کرده ایم خواهید دید که با چه سیستم پیچیده و دقیقی روبرو هستیم.   

قبل از اینکه به طور کامل به شرح کارSAN  بپردازیم، وضعیت را شرح می دهیم تا با درک شرایط راحت تر و بهتر به کار SAN پی ببریم.

گرد آورنده : کورش جمالی


فروش سرور hp

استانداردهای فیزیکی استفاده

می‌کنند. به هر حال، پیاده سازی نرم‌افزارهای و سخت‌افزاریدر پروتکلها یا مدل مرجع لایه بندی شده عنوان نمی‌شوند. روش‌هایی با کارایی بالا که از وسایل الکترونیکی دیجیتالی قابل برنامه دهی استفاده می‌کنند،سویچ‌های ۳ لایه انجام می‌دهند.

 در مودم‌های قدیمی و تجهیزات بی سیم، لایهفیزیکی ممکن است با استفاده از پردازشگرهای DSP یا چیپ‌های قابل برنامه دهیرادیویی نرم‌افزاری پیاده سازی شوند و چیپ‌ها مجازند که درچندین استانداردمرتبط و اینترفیس رادیویی از مدارات جداگانه برای هر استاندارد استفادهشوند. مفهوم Apple Geoport (پورتی سریالی که بین یک خط تلفن و کامپیوتراست) نمونه‌ای از پیاده سازی نرم‌افزاریcpu از لایه فیزیکی است که آنراقادر به رقابت با برخی از استانداردهای مودم می‌کند.

            درشبکه‌های رایانه‌ای،لایه انتقال سرویس‌های ارتباطی مبدأ به مقصد یا end-to-end را برایبرنامه‌های کاربردی موجود در معماری لایه بندی شدهپروتکل‌هاو اجزاء شبکه فراهم می‌آورد. لایه انتقالسرویس‌های مطمئنی از قبیل پشتیبانی ازجریان دادهاتصال گرا،قابلیت اطمینان،کنترل جریانوتسهیم یامالتی پلکسینگرا ارائه می‌نماید.

            لایه‌های انتقال هم در (RFC 1122) مدل TCP/IP، که مبنا و بنیاناینترنتمی‌باشد، و هممدل OSI موجود می‌باشند. تعریف لایه انتقالدر این دو مدل کمی با یکدیگر تفاوت دارد. این مقاله در اصل به تعریف لایهانتقال در مدل TCP/IP اشاره دارد.

            معروف ترین پروتکل لایه انتقالپروتکل کنترل انتقالیا TCP) Transmission Control Protocol) می‌باشد. این پروتکل نام خود راازمجموعه پروتکل اینترنتیا همان TCP/IP وام گرفته‌است. از این پروتکل در انتقالات اتصال گرا استفاده می‌شود درحالیکه پروتکل بدون اتصال UDP برای انتقالات پیام ساده مورد استفاده قرارمی‌گیرد. TCP پروتکل پیچیده تری است و این پیچیدگی به واسطه طراحی وضعیتمحوری است که در سرویس‌های انتقالات قابل اطمینان و جریان داده تعبیهشده‌است.

از دیگر پروتکل‌های عمده در این گروه می‌توان بهپروتکلکنترل ازدحام دیتاگرام

 (DCCP) Datagram Congestion  Control Protocol  وپروتکلانتقال کنترل جریان

  (SCTP) Stream Control Transmission  Protocol اشارهنمود.

ü   پروتکل های مشهور مورد استفاده در تکنولوژی  NAS

 

CIFT – Common Internet File SystemوSMB – Server Message Block:  یک پروتکل لایه Application است که برایدسترسی به فایل ها، پرینتر ها و پورت های سریال به اشتراک گذاشته شده بهکار می رود. ابتدا توسط IBM پروتکل طراحی و پیاده سازی شده و سپس توسط Microsoft توسعه داده شده و قابلیت های آن اضافه شده.

 NFS – Network File System: در ۱۹۸۴ توسط Sun Microsystems طراحی و پیاده سازی شد. امروزه NFS در اکثر سیستم عامل ها بهکار گرفته شده است.

همچنین پروتکل های دیگری همچون AFP – Apple Filing Protocol، FTP، Rsync و استفاده می شود.

Filer  نوعی NAS است که صرفا نقش یک فایل سرور را ایفا می کند. بااستفاده از Filer دیگر نیازی نیست تا سرور های گران قیمت شبکه درگیر کارساده ی فایل سرور باشند. NAS Server  ها در درون خود معمولا از SCSI استفادهمی کنند.

 NAS یک وسیله شبکه محور است و عموما به دلیل یکپارچه سازی محل ذخیرهسازی داده های کاربران در شبکه LAN مورد استفاده قرار می گیرد. NAS یکراهکار مناسب ذخیره سازی است که دسترسی سریع و مستقیم کاربران به سیستمفایلی را فراهم می سازد.

 استفاده از NAS مشکل تاخیر هایی را بر طرف می سازدکه غالبا کاربران برای دسترسی به فایل های موجود در سرورهای همه منظوره باآن مواجه هستند. NAS ضمن تامین امنیت لازم، تمام خدمات فایلی و ذخیره سازیرا از طریق پروتکل های استاندارد شبکه ای فراهم می سازد: TCP/IP برایانتقال داده ها، Ethernet و Giga Ethernet برای دسترسی میانی، و CIFS، HTTP، و NFS برای دسترسی به فایل از راه دور.

 علاوه بر این، با NAS می توانبه طور همزمان به کاربران یونیکس و ویندوز سرویس داد و اطلاعات را بینمعماری های متفاوت به اشتراک گذاشت. از نظر کاربران شبکه، NAS وسیله ای استکه دسترسی به فایل را بدون مزاحمت . ایجاد اختلال برای آنها مهیا می سازد. به کمک گیگا بایت اترنت به کارایی بالا و تاخیر کوتاه دست یافته و هزارانکاربران را از طریق فقط یک اینترفیس سرویس می دهد. بسیاری از سیستم های NAS دارای چند اینترفیس هستند و می توانند همزمان به چند شبکه متصل شوند.

  SAN – Storage Area networks

SAN  در واقع یک شبکه با عملکرد بسیار بالا است که مختص انتقال اطلاعاتمیان سرور ها و زیرسیستم ذخیره سازی اطلاعات است. از دیدگاه سیستم عاملسرور، محل ذخیره سازی به صورت local  است. مهمترین وجه تمایز SAN با DAS آناست که در DAS فضا فقط در اختیار یک سرور است. اما با استفاده از Clustering و SAN می توان هم به بهینه ترین حالت ممکن از فضای ذخیره سازیموجود استفاده کرد و هم مقاومت در برابر خطا در وضعیت قابل قبولی قرارگیرد.

با آنکه سرعت انتقال در DAS در گذشته بیشتر بوده، اما امروزه دیگرمسئله سرعت مطرح نمی باشد. راه اندازی SAN پیچیده تر و هزینه اولیه آنبسیار بیشتر از سایر تکنولوژی ها است. SAN  زمانی بهترین انتخاب است که حجمعظیمی اطلاعات نیاز به مدیریت دارند و سرعت دسترسی به آن ها پر اهمیت است. SAN برای Backup Server ها گزینه مناسبی است و برای DataBase Server، Streaming Media Server، Mail Server ها در سازمانی بزرگ تنها راهکار موثراست.

از سال ۲۰۰۰ پیچیدگی و هزینه بالایSAN کاسته شد و این سبب شده تاشرکت های کوچک تر هم به استفاده ازSAN ها روی آورند. SAN برای ارتباط میان Storage و Server از تجهیزات مخصوصی بهره می برد که به آن SAN Fabric گفتهمی شود. فضای موجود در SAN تحت پارتیشن های مجازی به نام LUN یا Logical Unit Number تقسیم بندی می شود و به عنوان پارتیشن Local در اختیار Server قرار می گیرد. سیستم عامل ها، File System مخصوص خود را روی LUN ها برقرارمی کنند.

برای آنکه چند Server بتوانند به دیتا ی ذخیره شده روی SAN دسترسیداشته باشند لازم است از SAN File System یا Clustered file system استفاده شود. SAN File System نوعی File System است که در آن امکان mount بودن هم زمان با چند سرور ایجاد می شود. مثال مناسب برای این نوع فایلسیستم، Cluster Shared Volume یا CSV  است که در ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 جزءویژگی های Failover Clustering است و برای استفاده در Hyper-V  کاربر دارد.

 برای مدیریت SAN، سیستم عامل ها ابزار های متمایزی ارائه می دهند. به عنوانمثال یکی از این ابزار ها SMfs در ویندوز سرور ۲۰۰۸ است که با استفاده از Add Features می توان آن را به قابلیت های پیش فرض نصب شده اضافه کرد. اینابزار برای ساخت و تخصیص دادن LUN ها کاربرد دارد. ویندوز سرور ۲۰۰۸ ابزارهای متعدد دیگری را نیز دارا می باشد.

 

فروش سرور hp hp server hp فروش سرور سرور های hp فروش سرور قیمت hp قیمت hp server قیمت سرور PR0  PR0 HP,server,hp server,DL,ML,DL380,ML370,Proliant,HP Proliant,HP DL380, رایانه,سرور, سرور HP,hp

hp hp server hp فروش سرور سرور های hp فروش سرور قیمت hp قیمت hp server قیمت سرور PR0 PR0 HP,server,hp server,DL,ML,DL380,ML370,Proliant,HP Proliant,HP DL380, رایانه,سرور, سرور HP,

  FC SANs

  Fiber Channel یک عملکرد بالا با انتقال بلاکی (Block Based)  برایزیرساخت ذخیره سازی اطلاعات را ایحاد می کند. راه انداریFC هزینه بالاییدارد و راه اندازی آن پیچیده است. اجزاء یک شبکه FC شامل سوییچ، Server HBAs و کابل ها است که تمام این اجزا مخصوص است و توسط کمپانی های محدودیساخته می شود. FC تکنولوژی است که همچنان مشابه قبل مطلوب است. مزیت دیگرفاصله بسیار زیادی است که در این تکنولوژی پشتیبانی می شود.

 

  FCoE

 Fiber Channel over Ethernet یک نوع کپسوله کردن بلاک های FC  برایانتقال روی Ethernet است. با این روش با استفاده از ۱۰Gig Ethernet می توانبا نگه داشتن زیرساخت FC گستره ی آن را افزود. FCoE در لایه IP قابل Route نیست و محدودیت های خاصی دارد.

 

  iSCSI SANs

internet SCSI یک استاندارد برای توسعه انتقال بلاک های SCSI روی بستر Ethernet با استفاده از TCP/IP است. سرور ها با استفاده از نرم افزار هاییبه نام iSCSI Initiator با تجهیزات مربوطه متصل می شوند.

 راه اندازی iSCSI به صورت عمومی ارزان تر و ساده تر از FC SANs است، اما با صرف نظر از اینمزیت، کمپانی هایی که در گستره ی جغرافیایی وسعی به فعالیت می پردازند و بهصورت توزیع شده فعالیت می کنند، ممکن است از جزایری از FC SANs بهره ببرندکه محدود به ۱۰KM می شود.( با آنکه امروزه برای افزایش ۱۰KM تکنولوژی هاییموجود است، اما پیاده سازی آن ها توجیه اقصادی پیدا نکرده است) با استفاده iSCSI می توان ارتباط را در یک شبکه MAN یا WAN ایجاد کرد.

  بر خلاف FC Channel، پیاده سازی مایکروسافت از پروتکل iSCSI از پروتکل CHAP و IPSec بهره می برند.  بزرگترین ایراد iSCSI آن است که برای کارایی مناسب لازم استاز سوییچ ها و کابل های ۱۰GB Ethernet لازم است استفاده شود که گران قیمتهستند. از جهت دیگر، سرعت انتقال iSCSI از FC کمتر است. شاید بتوان امیدواربود با پیشرفت و ارزان تر شدن جایگاه مناسب تری برای iSCSI ایجاد شود.

 

 جمع بندی

 بدون شک برای شبکه های کوچک استفاده از DAS به عنوان ساده ترین و کمهزینه ترین روش بهترین انتخاب است. همچنین در محیط های کوچک با استفاده از DAS هزینه نگه داری ممکن است کمتر از NAS باشد و به دلیل هزینه بالای راهاندازی و معمولا عدم نیاز، راهکار SAN در شبکه های کوچک استفاده نمی شوندمگر در شرایط خاص. در شبکه های بزرگتر با سایز متوسط، استفاده ترکیبی از NAS و DAS می تواند انتخاب مناسبی باشد. اما با افزایش فضای مورد نیازهزینه SAN به ازای هر GigaByte فضا کاهش می یابد. با توجه به اهمیت اطلاعاتو هزینه نگه داری راهکار SAN باید راهکاری مناسب باشد.

در بررسی هزینه پیاده سازی باید مسئله استفاده بهینه از فضای موجود مدنظر قرار گیرد، هرچند که در محیط های کوچک مورد توجه قرار گرفته نمی شوداما با توجه به نمودار زیر که نرخ استفاده عملی را نمایش می دهد، نموداردوم باز تعریف می شودکه هزینه پیاده سازی و نگه داری   NASنسبت به DAS درآن کاهش چشم گیر پیدا می کند.

 

 

 

هنگامی که اولین سیستم‌هایکامپیوتری به صورت PC  عرضه شدند و روی میز من و شما قرار گرفتند، کمتر کسیمی‌توانست پیش‌بینی کند سیلاب اطلاعات با چنین حجم عظیمی شرکت‌ها و حتیمردم دنیا را در نوردد. این دستگاه‌ها به انباره‌های ذخیره‌سازی کم‌ظرفیتینسبت به استانداردهای امروز) مجهز بودند، اما دپارتمان‌های IT   خیلی زودتوانستند با استفاده از سرورهای عمومی و انباره‌های اتصال مستقیم (که ازطریق یک اینترفیس پرسرعت SCSI  به کامپیوتر متصل می‌شدند) پاسخگوی نیازهایاطلاعاتی آن زمان باشند.

          
امروزه این شیوه مقدماتی ذخیره‌سازی و پردازش، کمتر مورد استفاده قرارمی‌گیرد و شرکت‌ها مجبورند برای ذخیره‌سازی حجم عظیم اطلاعاتی که درسیستم‌هایی چون MIS ، ERP   یا data warehousing   تولید و جابه‌جا می‌شوندروش‌های تازه‌تری را برگزینند. خوشبختانه، به خاطر وجود اینترنت، جریانعظیم اطلاعات نه تنها ادامه دارد، بلکه شدیدتر از گذشته شده است.

 

امروزهتولید، انتقال، ذخیره‌سازی و تحویل اطلاعات به هر کجا و در هر کجای جهان درعرض چند ثانیه صورت می‌گیرد و وابستگی مردم به اطلاعات بیشتر شده است بهطوری که برای مشتریان یک شرکت (چه داخلی و چه خارجی) یافتن اطلاعاتِ مربوطبه شرکت با سرعت پایین تحمل‌پذیر نیست.      


            شرکت‌هایی که هنوز سرویس‌های اطلاع‌رسانی اینترنتی خود را راه‌اندازینکرده‌اند، خلاء آن را به خوبی احساس می‌کنند. همین موضوع شرکت‌هاینرم‌افزاری و مراکز خدمات‌رسانی اینترنت (و به ویژه سازمان‌های دات کام) رانیز به تکاپو واداشته تا راه‌حل‌های قابل بسط و مطمئن‌تری را ارائه دهند.  

به طور کلی، شرکت‌های تجاری ضرورت داشتن یک انباره ذخیره‌سازی مطمئن رابرای نگهداری و ارائه اطلاعات احساس می‌کنند، اما در عین حال دوست ندارندبرای این منظور مجبور به استخدام کارشناسان IT   بشوند، که هم کمیاب هستند وهم حقوق بالایی دارند. برای این شرکت‌ها شاید بهترین راه‌حل استفاده از Network-Attached Storage   یا همان NAS  باشد. 

 

 

فن‌آوری SAN

 با راه اندازی San Server در حوزه سرور مرکزی دانشگاه، انتقال اطلاعات به این بستر صورت پذیرفت. در ذیل مطالبی جهت آشنایی بیشتر با این تکنولوژی ارایه می گردد:

 

فن‌آوری SAN :

Sanیک شبکه اختصاصی با مدیریت متمرکز و مطمئن است که ارتباط بین ابزارهایذخیره‌سازی و سرورها را برقرار می‌کند.   Sanدر حقیقت محیطی برای ذخیره اطلاعات می­باشد و مانند یک زیر شبکه پرسرعت در مرکز داده­ها (Data Center) عمل می­کند.

 

San به عنوان مرکز یک زیر شبکه که با استفاده از فیبر نوری به سرورها و تجهیزات پشتیبان­گیری و سایر  تجهیزاتی که به صورت مستقیم با داده سرو کاردارند متصل است.   

 با ایجاد این بستر و تجمیع اطلاعات سرورها روی آن یک Data Center محلی ایجاد می گردد. در این حالت نحوه تهیه Backup از اطلاعات نیز اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد که در این خصوص نیز از فناوری Tape Drive استفاده شده است.

 


مهمترین هدف یک Tape Drive، ذخیره­سازی اطلاعات و گرفتن Backup از داده ها و ذخیره آنان در مکانی متمایز از کامپیوتر است تا در صورتی که سیستم با اشکال و یا مسائل خاصی مواجه شود، امکان استفاده مجدد از آنان وجود داشته باشد.

 

هر سرور در مدت زمان حیات خود با مشکلات و مسائلی مواجه می شود که عملا” امکان استفاده از برنامه های نصب شده و داده های موجود بر روی آن وجود نخواهد­داشت. مدیر شبکه، می بایست بطور مستمر و بر اساس یک برنامه زمان­بندی خاص از اطلاعات موجود بر روی سیستم خود، Backup (پشتیبان) تهیه نمایند.

 

 • اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک سرور در معرض تهدیدات متعددی است:

– نوسانات جریان برق

– تغییر و یا حذف محتویات یک فایل 

– فرمت نمودن هارد دیسک

– بروز مشکلات مکانیکی و یا الکترونیکی در هارد دیسک؟

 

– حوادث غیر مترقبه (طوفان ، آتش سوزی، سیل ، زلزله ، سرقت و … ) 

– ویروسی شدن سرور

– یک فلاپی دیسک آلوده و یا فایلی که از طریق اینترنت Download شده­است، می تواند فایل­ها و اطلاعات ارزشمند موجود بر روی یک سرور را در معرض خطر نابودی قراردهد.

 با توجه به تنوع ویروس­های کامپیوتری، نمی توان صرفا به نصب یک نرم­افزار آنتی ویروس بر روی کامپیوتر اکتفا نمود.

             تهیه Backup همواره به دلیل ترس و یا نگرانی از بروز مسائلی خاص در سرور نمی باشد. در صورتی که بخش عمده ای از فضای هارد دیسک استفاده شده باشد و قصد نصب یک نرم افزار جدید را بر روی سرور داشته باشیم، وجود فضای لازم به منظور نصب نرم افزار، امری ضروری است.

 • Ø   مزایای Tape Backup Drive

ü      ظرفیت ذخیره سازی بیشتر

ü      امکان جایگزین نمودن رسانه ذخیره­سازی

ü      حفاظت در مقابل ویروس­ها، سرقت و سایر حوادث غیر قابل پیش­بینی (در مقایسه با هارددیسک)

ü      ذخیره سازی داده در مکانی متمایز از کامپیوتر

ü      عمر مفید مناسب (بیش از سی سال)

san به زبان ساده آNASت که هر سرور با یک کارتاچ بی ای و شبکهء فایبر و san سویچ به san کنترلر وصل شود یعنی هر سرور ازطریق فایبر با آرایه دیسک (حافظه) در ارتباط باشد .

 NAS یعنی اینکه  یک سروربه آرایه دیسک متصل گردد و سرور فضا را به اشتراک بگذارد و سایر سیستمهاآن فضا را بصورت شبکه ای ببینند در واقع در معماری NAS سیستمها به فایلدسترسی دارند و در san به بلوک داده دسترسی دارند.

 

 

 

 میتوانید با ما تماس بگیرید/

 

شبکه ذخیره سازی(SAN)

در سیستم هایکامپیوتری، برای اتصالدستگاههای ذخیره سازی به سرورها، به صورت از راه دور (Remote)، از مفهومی بانامشبکهذخیره سازی(SAN) استفاده می‌شود.(مانند آریهدیسکها(Disk Array)) و به صورت محلی برایسیستم‌عاملسرورمربوطه نمایش داده می‌شود.

 SAN یک شبکه اختصاصی با سرعت بالا بوده که المان های ذخیره سازی در آن شبکه ( ناحیه ) تعریف شده و خود این مجموعه از طریق یک سوییچ به سرورهای شبکه متصلمی شود . از یک پروتکل خاص به نام Encapsulated SCSI استفاده می کند و ازنظر پیکربندی سخت افزاری بر اساس Fiber می باشد.

 بنابراین کلیه تجهیزاتاعم از HUB و Switch به صورت Fiber Channel  می باشند . در استاندارد SAN هر APP. Server به همراه FS خود به شبکه SAN متصل شده و تنها مجاز به استفادهاز همان محدوده اطلاعات می باشد . FC Over IP ( FCIP ) و SCSI over IP ( ISCSI ) با ادغام استانداردهای EITP دسترسی به SCSI. بر روی بستر ارتباطی IP را فراهم می آورند و انتقال فرمان های SCSI روی IP فعالیت Storage-to-IP و Storage-to-Storage را امکان پذیر می سازد.

 شبکه های SAN بیشتر در سیستمهای بانک اطلاعاتی MIS ، ذخیره سازی اطلاعات (Data Warehouse ) نظیر سیستمهای گرافیک و پردازش تصویری و محیط های بعد از تولید (Post Product Environment) استفاده می شوند و به علت نوع سخت افزار و تجهیزات استفادهشده از قیمت تمام شده بالایی برخوردار هستند. شکل زیر شمای کلی از توپولوژی SAN را نشان می دهد.

 

 

 

مزایای S A N


            افزایش توانایی های مدیریتی: در این روش به دلیل اینکه Storage هایسرورهای مختلف در یک محل مستقر می باشند, سهولت مدیریت را امکان پذیر میسازد.

 High Availability قابلیت اطمینان بالا در حالت Clustering  می توان بااستفاده از دو عدد Fiber Channel Switch  و نیز دو عدد PCI Host Bus Adaptor یک Redundant Loop ایجاد نمودکه در صورت Fail شدن یک لینک ,لینک دیگربرقرار بماند و کوچکترین خللی در عملکرد سیستم وارد نشود.


            قابلیت افزایش Storage ها(Dynamic Growth ) : به راحتی می توان Storage اضافه نمود (حتی با افزایش SAN جدید) و بوسیله نرم افزار مدیریتی می تواناین storage ها را از داخل سایت یا از راه دور مدیریت نمود این نکته راباید خاطر نشان نمود که بوسیله این سوئیچهای Fiber, Storage ها و سرورها میتوانند در نقاط مختلف یک یا چند ساختمان مستقر شوند.     

Data Protection    با استفاده از این روش عملیات Backup گیری از داده هایموجود بر روی تمامی سرورها به صورت متمرکز امکان پذیر خواهد بود و کافیست Fiber Channel Switch به یک وسیله Backup متمرکز متصل نمود.

 مقرون به صرفهبودن (Cost-effective ) : با استفاده از این روش به دلیل اینکه با افزایش Storage ها دیگر نیازی به افزودن سرور مجدد نیست و بعلاوه اینکه سرورهایمتفاوت می توانند از Shared-Storage ها استفاده کنند , هزینه های اختصاصداده شده به سرورها بین ۴۰% الی ۷۵% کاهش می یابد.

 

 

 

 Computing کاملاً مبتنی بر اطلاعات است. اطلاعات، منبعزیربنایی است که تمام پردازش های Computing بر اساس آن انجام می شوند. درواقع، اطلاعات از جمله دارائیهای یک شرکت به حساب می آید. اطلاعات بر رویرسانه ذخیره سازی نگهداری می شود و از طریق اجرای نرم افزارهای کاربردی برروی یک سرور مورد دسترسی قرار می گیرد.

 

 اطلاعات غالباً یکی از دارائیهایمنحصربه فرد یک شرکت است . اطلاعات در هر ثانیه از هر روز ایجاد و گردآوریمی شود. اطلاعات را می توان پول رایج دنیای تجارت در نظر گرفت. برای تضمیناین موضوع که هر بنگاه تجاری می تواند نتایج پیش بینی شده را بدست آورد،آنها باید به اطلاعات دقیق و بدون تأخیر دسترسی داشته باشند.

 

 مدیریت ومحافظت از اطلاعات تجاری، برای دردسر پذیری پردازش های تجاری کاملاً حیاتیخواهد بود. ما در این مقاله شما را با مفهوم یک SAN( Stronge Area Network) آشنا خواهیم کرد که بعنوان پاسخ نهائی تمام نیازهای فوق در نظر گرفته میشود.

 

 SNIA ( StorageNetwork Industry Association) مفهومSAN  را به صورت شبکه ایکه مقصود اصلی آن انتقال داده ها ما بین سیستم های کامپیوتری و عناصرذخیره سازی است، تعریف می کند. یک SAN حاوی یک زیر ساختار ارتباطی کهاتصالات فیزیکی را تأمین می کند و همچنین یک لایه مدیریت است که اتصالات،عناصر ذخیره سازی و سیستم های کامپیوتری را به صورتی سازمان دهی می کند تاانتقال داده ها کاملاً امن و قدرتمند باشد.

 

 عبارت SAN معمولاً ( نهالزاماً) با سرویس های Block I/O تعریف می شود، نه سرویس های دسترسی فایل.           

 

توجه داشته باشید که تعریف SNIA اختصاص عبارت SAN را با فناوری Fibre Channel تعریف می کند. هنگامی که عبارت SAN در ارتباط با فناوری Fibre Channel بکاربرده می شود، استفاده از یک اصطلاح شایسته نظیر Fibre Channel SAN توصیه می گردد. براساس این تعریف، یک شبکه مبتنی بر اترنت که هدف اصلیآن تأمین دسترسی به عناصرذخیره سازی است، می تواند بعنوان یک SAN در نظرگرفته شود. SANها گاهی اوقات برای برقراری ارتباط ما بین سیستم ها درکلاسترها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.           

 

یک SAN در عین حال می تواند یک سیستم ذخیره سازی حاوی عناصر ذخیره سازی،ابزارهای ذخیره سازی، سیستم های کامپیوتری و یا تجهیزات جانبی به همراهتمام نرم افزارهای کنترلی باشد که همگی بر روی یک شبکه ارتباط برقرار میکنند.
به زبان ساده، یک SAN یک شبکه پر سرعت اختصاصی است که سرورها و ابزارهایذخیره سازی را به یکدیگر متصل می نماید و به همین دلیل گاهی اوقات تحتعنوان ” شبکه پشت سرورها ” به آن اشاره می شود.   

 

یک SAN امکان برقراری ارتباط “Any-to-Any” را با استفاده از عناصر Interconnect نظیر روترها، Gatewayها، هابها، سوئیچ هاو Directorها درسراسرشبکه فراهم می کند. این شبکه، اتصال اختصاصی sanتی ما بین یک سرور و انبارهذخیره سازی و همچنین این مفهوم که سرور بطور مؤثری ” مالکیت و مدیریتابزارهای ذخیره سازی را در اختیار دارد را حذف می نماید.

 SAN در عین حال هرمحدودیتی در زمینه حجم داده هایی که یک سرور می تواند به آن ها دسترسیداشته باشد ( که در حال حاضر به تعداد ابزارهای ذخیره سازی متصل شده به یکسرورمشخص محدود هستند) را از بین می برد. در مقابل یک SAN انعطاف پذیریشبکه سازی در مورد تأمین امکان اشتراک گذاری یک ساختار ذخیره سازی عمومی ( که می تواند چندین ابزار ذخیره سازی نظیر دیسک، Tape و ذخیره سازی اپتیکالرا در بر گیرد) برای یک سرور و یا چندین سرور نامتجاNAS را ارائه می کند. بعلاوه ساختار ذخیره سازی می تواند در فاصله بسیار دوری از سروری که در حالاستفاده از آن است قرار گرفته باشد.  

 

SAN  را می توان بعنوان یک ضمیمه برای مفهوم گذرگاه ذخیره سازی در نظر گرفتکه به ابزارهای ذخیره سازی و سرورها امکان می دهد تا با استفاده از عناصرمشابهی در LANها و WAN ها ( نظیر روترها، هابها، سوئیچ ها، Director ها و Gateaway ) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. یک SAN می تواند مابین سرورها بهاشتراک گذاشته شده و یا به یک سرور منفرد اختصاص داده شود . در عین حال،یک SAN می تواند محلی بوده و یا بر روی فواصل جغرافیایی گسترش یافته باشد.           

 

دیاگرام یک نمای طبقه بندی شده از یک SAN متصل به سرورهایمتعدد برای سیستم های ذخیره سازی مختلف را نشان می دهد.  SANها شیوه هایجدیدی را برای اتصال انباره ذخیره سازی به سرورها ایجاد کرده اند. این شیوههای جدید می تواند بهبودهای چشمگیری را در دسترس پذیری و عملکرد سیستم بههمراه داشته باشند. SANهای امروزی برای اتصال آرایه های ذخیره سازی اشتراکیو کتابخانه های Tape با سرورهای متعدد مورد استفاده قرار می گیرند وسرورهای Clustered نیز از آنها برای Failover بهره گیری می نمایند.  

 نیاز امروز دیتا سنتر ما حتما از نبود یک SAN مناسب رنج میبرد  و شما باید همیشه در فکر داشتن یک SAN مناسب برای شبکه ی داخلی تون باشید؟.

یک SAN می تواند برای حذف و عبور از گلوگاه های sanتی شبکه مورد استفادهقرار گیرد. این مکانیزم، نقل و انتقالات پر سرعت و مستقیم داده ها مابینسرورها و ابزارهای ذخیره سازی را احتمالاً در هر یک از سه روش زیر تسهیل مینماید:

 

 1. ۱٫       سرور به انباره ذخیره سازی :

 این مدل sanتی تعامل با ابزارهای ذخیره سازیاست. مزیت این شیوه در آن است که یک ابزار ذخیره سازی واحد می تواند بصورتسریال و یا همزمان توسط سرورهای متعددی مورد دسترسی قرار گیرد.

 

 1. ۲٫        سرور به سرور:

  یک SAN می تواند برای برقراری ارتباطات پر سرعت و با حجمبالا مابین سرورها مورد استفاده قرار گیرد.


انباره ذخیره سازی به انباره ذخیره سازی:

 

این قابلیت ” خود کششی ” انتقالاطلاعات به داده ها امکان می دهد تا بدون دخالت سرور جابه جا شوند و درنتیجه سیکلهای پردازنده سرور را برای سایرفعالیت هائی نظیرپردازش نرمافزارهای کاربردی آزاد می گذارد. مثالهایی از این فرآیند عبارتند از یکابزار دیسک که بدون دخالت سرور از داده های خود بر روی یک ابزار  Tapeکپیپشتیبانی تهیه می کند و یا یک ابزار راه دور که بر روی SAN تکرار می شود.( Mirroring )   
SAN
ها به نرم افزارهای کاربردی که داده ها را جابه جا می کنند امکان میدهند تا عملکرد بهتری داشته باشند، مثلاً با ارسال مستقیم داده ها از منبعبه ابزار مقصد با حداقل مداخله سرور.SAN ها در عین حال بهره گیری ازمعماریهای شبکه جدیدی را امکانپذیر می سازند که در آنها میزبانهای متعددیبه چند ابزار ذخیره سازی متصل به همان شبکه دسترسی پیدا می کنند.

 

 

 • Ø     استفادهاز یک SAN بطور بالقوه می تواند با مزایای زیر همراه باشد

 

ü      بهبود دسترسی پذیری نرم افزار کاربردی :

ذخیره سازی مستقل از نرمافزارهای کاربردی بوده و برای اعتماد پذیری، قابلیت دسترسی و قابلیت تعمیربالاتر از طریق مسیرهای متعدد داده مورد دسترسی قرار می گیرد.

 

ü       عملکرد بالاتر نرم افزار کاربردی:

مسئولیت پردازش ذخیره سازی از دوشسرورها برداشته شده و به یک شبکه مجزا سپرده می شود.

 

ü       ذخیره سازی متمرکز و یکپارچه: مدیریت، مقیاس پذیری، انعطاف و دسترس پذیریساده تر.

 

ü    انتقال داده ها وVaulting به سایتهای دور : یک کپی از داده ها در فاصلهدور برای محافظت از آن ها در برابر حوادث ناگوار و همچنین حملات بدخواهانه.

 

ü       مدیریت متمرکز تسهیل شده :

تصویر واحد رسانه ذخیره سازی، مدیریت آن راتسهیل می نماید.

 

 

 

همانطورکه قبلاً نیز اشاره کردیم Fibre Channel یک معماری غالب است که اکثرپیاده سازیهای SAN براساس آن انجام شده اند ( با FICON بعنوان پروتکلاستاندارد سیستم های z/OS و FCP بعنوان پروتکل استاندارد سیستم های باز مؤلفه های مبتنی بر Fibre Channel  هستند.

 

اولین عنصری که باید در هر پیاده سازی SAN در نظر گرفته شود، اتصال مؤلفههای ذخیره سازی و سرور با استفاده از Fibre Channel است. مؤلفه هایی که دربالا به آن ها اشاره کردیم، معمولاً برای پیاده سازی های LAN و WAN مورداستفاده قرار می گیرند SAN .ها همانند  LANها ارتباط داخلی اینترفیس هایذخیره سازی را با انواع پیکربندی های شبکه و بر روی فواصل طولانی تربرقرارمی نمایند.        

 

بخش عمده ای از فرهنگ لغات مورد استفاده برای  SAN، از فرهنگ اصطلاحات شبکه IP سرچشمه گرفته است. در بعضی از موارد، صنعت و IBM از اصطلاحات متفاوتیبرای یک مفهوم واحد استفاده می کنند و در بعضی از موارد، یک اصطلاح مشابهمی تواند معنای متفاوتی داشته باشد.

 • Ø   ذخیره سازی SAN

 SAN یک ابزار ذخیره سازی را به صورتی آزاد می نماید که بر روی گذرگاه یکسرور خاص قرار نگرفته باشد و آن را مستقیماً به شبکه متصل می کند. بعبارتدیگر، انباره ذخیره سازی خارجی سازی ( Externalized ) شده و می تواند ازنظر عملیاتی در سراسر سازمان توزیع گردد.

 

 SANدر عین حال امکان متمرکز نمودنابزارهای ذخیره سازی و دسته بندی ( Clustering) سرورها را فراهم می کند کهپتاNASیل متمرکز ساختن آسانتر و ارزان تر سرپرستی را به همراه خواهد داشتکه در نتیجه باعث کاهش هزینه های TCO ( total cost of ownership) می گردد.

 

زیرساختار ذخیره سازی، شالوده ای است که اطلاعات بر آن تکیه دارند و بههمین دلیل باید از مدل تجاری و اهداف یک سازمان پشتیبانی کند. در این محیط،استقرار ابزارهای ذخیره سازی بیشتر و سریعتر به تنهایی کافی نخواهد بود. یک زیر ساختار SAN دسترس پذیری توسعه یافته به شبکه دسترس پذیری داده ها ومدیریت پذیری سیستم را تأمین می کند و باید این نکته مهم را به یاد داشتهباشید که یک SAN خوب با یک طراحی خوب آغاز می شود. این موضوع نه تنها یکواقعیت کلی به حساب می آید بلکه باید در هنگام طراحی و یا پیاده سازی یک SAN بعنوان یک فلسفه قطعی در نظر گرفته شود.

 

  زیرساختار سرور، دلیل زیربنایی تمام محصولات SAN به حساب می آید. اینزیرساختار شامل ترکیبی از سکوهای سرور نظیر ویندوز، یونیکس ( و انواع مختلفآن) و z/OSاست. با ابتکارهایی نظیر Server Consolidation و e-Buisiness نیاز به SANها افزایش یافته و اهمیت ذخیره سازی در شبکه را بالاتر بردهاست.

 

 • Ø    اهمیت استاندارد ها

      چرا ما به استانداردها اهمیت می دهیم؟ استانداردها نقطه شروع قابلیت همکاریاحتمالی ابزارها و نرم افزارهای ارائه شده توسط فروشندگان مختلف دریکبازارSAN هستند SNIA .( در میان سایر سازمانها ) استانداردهایی را برای  SANهای امروزی تعریف و تصویب نموده و به تعریف استانداردها برای کاربردهایفردا نیز ادامه می دهد.

 

 تمام بازیکنان صنعت SAN در حال حاضر از ایناستانداردها استفاده می کند زیرا آنها مبنائی برای پذیرش گسترده SANها بهحساب می آیند. استانداردهایی که به طور گسترده مورد پذیرش قرار گرفته اند،بطور بالقوه امکان استقرار محصولات SAN نامتجاNAS، بین سکوئی ( Cross-Platform )و چند فروشنده ای را فراهم می کنند.       

 

از آنجائیکه تمام فروشندگان این استانداردهای SAN را پذیرفته اند، نبایدمشکلی در رابطه با اتصال محصولات فروشندگان مختلف به یک شبکه SAN وجودداشته باشد. با اینحال، تقریباً هر فروشنده ای دارای یک آزمایشگاه Interoperability است که در آن تمام ترکیب های احتمالی مابین محصولات خود وسایرفروشندگان را آزمایش می کند. بعضی از مهمترین جنبه های این آزمایشات،عبارتند از اعتمادپذیری، بازیابی خطا و عملکرد. اگر یک ترکیب بتواند اینآزمایش ها را پشت سر بگذارد فروشنده مورد نظر این ترکیب را تأیید نموده ویا از آن پشتیبانی می کند.   

 

IBM  در بسیاری از مؤسسات استانداردهای صنعتی که در حوزه SANها فعالیت میکنند، حضوردارد.IBM براین باور است که استانداردهای صنعتی باید برای SAN هاایجاد گردیده و یا در صورت لزوم مجدداً تعریف شود تا آن را به یک بخش مهمازجریان اصلی تجارت IT تبدیل نمایند.        

 

SNIA ( StrongeNetwork Industry Association) احتمالاً مهمترین سازماناستانداردهای صنعتی برای SAN ها به حساب می آید. IBM یکی از اعضایبنیانگذار و سرپرست هیأت رئیسه SNIA است.

 

 • Ø    SANها به کجا می روند؟

آیا خود SANها درحال رشد و نمو هستند یا نهایتاً منقرض خواهند شد؟ آیا آنهابر سایر فناوری ها غلبه خواهند کرد؟ مسلماً گزارشات مربوط به مرگ SAN تاحدود زیادی بزرگنمایی شده اند. سرمایه گذاری انجام شده بر روی SAN ها بسیارفراتر از آن است که بی سروصدا کنارگذاشته شده و سرنوشت دایناسورها را پیداکنند.

 

 هیچ ” Killer Application” و یا فناوری جدیدی در آینده نزدیک به چشمنمی خورد که بتواند دنیای SANها راتهدید نماید. با اینحال، یک تکاملتدریجی در دنیای SAN آغاز شده است.     

 

تکاملی که به آن اشاره کردیم، نوعی دگرگونی است. ما شاهد آن هستیم کهپیشرفتهای بیشتر و بیشتری در حوزه فناوری به دنیایSAN معرفی می شوند. آنچهکه به سرعت در حال اتفاق می باشد، این است که SAN ها قابلیت چند پروتکلیپیدا می کنند . صنعت تشخیص داده است که تولید محصولی که جزیره هایSAN راایجاد می کند ( تا حدود زیادی شبیه به جزیره های اطلاعاتی موجود) و یا حجممفرطی از کابل کشی، پشتیبانی، مصرف برق و مدیریت را به همراه دارد، دیگرقابل قبول نخواهد بود.            

 

در مقابل، گرایش به سمت تسهیل زیر ساختار SAN به طور ناگهانی به یک وضعیتبهتر تغییر جهت داده است. در یک جای پای واحد، فناوری های متعددی که زمانیبرای بدست آوردن قلمروی بیشتر به رقابت می پرداختند، اکنون در کنار رقابتبا رضایت به همزیستی پرداخته اند. چندان غیرمعمولی نیست که این روزها iSCSI,FCIP,IFCP را در کنار یکدیگر ببینیم زیرا آنها به خوبی با یکدیگر کارمی کنند.

 

اکثر فروشندگانIT در عین حال محصولات Virtualiztion را عرضه میکنند که یک نمای واحد از ذخیره سازی و محصولات مدیریت در سطح Enterpriseراارئه می نماید. SAN به آرامی و بدون هیاهو به یک زمینه ساز برای اشتراکگذاری یک عرصه واحد در میان فناوریها و پروتکلهای متعدد تبدیل شده است،بدون استدلال های خسته کننده در این مورد که کدامیک از آنها ” بهترین ” بهحساب می آید.  


بنابراین، می توان نتیجه گرفت که یک سیر تکامل در دنیای SAN جریان دارد نهتحول.

 

 

Ø   در مورد کارت شبکه


 حتما همه شما اطلاعاتیدرباره کارت شبکه دارید!        

 کارت شبکه قطعه ای است سخت افزاری که برقرارکننده ارتباط بین یک کامپیوتر و شبکه ای که آن کامپیوتر را در بردارد میباشد. همه کامپیوترهای موجود در یک شبکه باید دارای کارت شبکه باشند بهاینصورت که روی یکی از اسلات های کیس آنها نصب شده باشد.          

در بعضی ازکامپیوتر ها کارت شبکه جزئی از مادربورد می باشد اما در اغلب موارد کارتشبکه باید روی مادربورد از طریق یکی از انواع اسلات های استاندارد نصب شود.
رابطشبکه کابل های Utp به شکل سوکت Rj45 و برای کابل های کواکسیال ، کانکتور Bnc یا Aui می باشد، البته در بعضی موارد می توان از فرستنده های بی سیم هماستفاده کرد.

 

کارت شبکه به کمک درایور خود موظف به انجام اغلب وظایفپروتکل های لایه پیوند-داده و فیزیکی می باشد و زمان خرید باید کارت متناسببا پروتکلی که برای لایه پیوند-داده انتخاب کرده اید (مثل اترنت یا Token Ring) را خریداری کنید و توجه داشته باشید که این دو نوع کارت را نمی توانبه جای یکدیگر استفاده کرد. نکته دیگری که زمان خرید باید مورد توجه قرارگیرد انتخاب کارتی است که علاوه بر تناسب با پروتکل لایه پیوند-داده، ازگونه مورد نظر آن پروتکل هم پشتیبانی کند.  
فراموش نکنید که کارت شبکهمنتخب شما باید با اسلات باس کامپیوتری که قرار است در آن نصب شود، متناسبباشد و دارای کانکتور مخصوص رسانه شبکه باشد.      

غیر از کارت های شبکه ایکه مختص اتصال کامپیوترها به شبکه های محلی سرویس گیرنده /دهنده استانداردهستند، انواع دیگری وجود دارند که کامپیوترها و دستگاههای دیگر را به شبکههای بخصوصی بنام شبکه ذخیره ناحیه ای یا SAN متصل می کنند. یک SAN شبکه ایمجزااست که مختص ارتباطات بین سرورها و دستگاههای ذخیره سازی خارجی، ازقبیل RAID می باشد. اغلب کارت های شبکه SAN بجای اترنت و Token Ring ازپروتکل دیگری بنام Fiber Channel استفاده می کنند.

 

اسلات های PCI بهمراتب از اسلات های ISA سریعتر هستند و دارای قابلیت خود پیکربندی میباشند، بنابراین کارت هایی که از این استاندارد استفاده می کنند متداولترند.    
اما در صورتیکه کامپیوترتان فقط دارای اسلات ISA باشد ناچارا میتوانید از کارت های شبکه ISA استفاده کنید. در سیستم های پرتابل تنهاانتخاب، کارت های PC Card می باشد. این نوع کارت ها مختص اسلات های PCMCIA می باشند و در این نوع اسلات ها قرار می گیرند. اما در صورتیکه سیستم شمااز استاندارد CardBus  پشتیبانی می کند زمان خرید باید کارتی را انتخاب کنیدکه آن هم از این استاندارد پشتیبانی کند.  

 


CardBus

 

استانداردی استکه برای لوازم جانبی  PC Card، بازدهی معادل بازدهی استاندارد PCI مهیامی کند.        

در بازار کارت های شبکه ای که از پورت USB برای اتصال بهکامپیوتر استفاده می کنند هم وجود دارد، اما رابط USB حداکثر می تواند درسرعت ۱٫۲ مگابیت در ثانیه کار کند که حتی در مقایسه با استاندارد آیزا کنداست. همیشه سرعت انتقال داده در کارت شبکه شما باید با تجهیزات دیگر شبکهمتناسب باشد.       

 

کارت های شبکه متناسب با نوع کابلی که پشتیبانی میکنند دارای انواع مختلف کانکتور می باشند. بعضی از NIC ها (کارت های شبکه) بیش از یک کانکتور کابل دارند که شما را قادر به انتخاب رسانه شبکه مطلوبمی کنند. بعنوان مثال، کارت هایی وجود دارند که دارای سه کانکتور (AUI,BNC,RJ45) می باشند و کارت مرکب نامیده می شوند.  این نوع کارتها از کارتهایی که فقطیک کانکتور دارند به مراتب گران ترند.

 شبکه های SAN (قسمت سوم )

توجه داشته باشید که همزمانفقط از یکی کانکتورها می توانید استفاده کنید.

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.