پیکر بندی استوریج های ( دستگاه ذخیره سازی اطلاعات) HPE MSA و بهترین روشها برای به کار گیری آنها در VMware vSphere (بخش سوم)


بخش اول این مقاله را میتوانید از اینجا مطالعه کنید .

بخش دوم این مقاله را میتوانید از اینجا مطالعه کنید .

 

پیکر بندی یک سیستم ذخیره سازی جدید HPE MSA

 

ویزارد پیکربندی HPE MSA 2052 SMU

ویزارد پیکربندی HPE MSA 2052 SMU

 

بعد از ورود به SMU، در صورتی که HPE MSA را برای اولین بار نصب می کنید از ویزارد پیکر بندی آن استفاده کنید. این مراحل به شکل زیر خواهند بود:

 1. تاریخ و زمان را تنظیم کنید یا آنکه به پروتکل زمان شبکه (NTP) متصل شوید.
 2. برای مدیریت و نظارت بر حساب های کاربری کاربران، کلمه عبور مورد نظر خود را ست کنید.
 3. پیکر بندی شبکه را برای کنترلر/ کنترلرهای HPE MSA تغییر دهید.
 4. سرویس های مدیریت سیستم را تنظیم کنید.
 5. اطلاعات تماس سیستم را اضافه کنید.
 6. سرویس ثبت وقایع، ایمیل و SNMP را برای HPE MSA پیکر بندی کنید.
 7. پروت های FC یا iSCSI را برای کنترلر / کنترلرها تنظیم کنید.

بهترین کار: پیکربندی هشدارها به شدت توصیه می شود چرا که آنها مشخص می کنند در هنگام بروز خطا یا خرابی در ارایه، ادمین چگونه از آنها با خبر شود.

به شدت توصیه می شود قبل از تنظیم میزبانان vSphere خود، نصب اولیه و نصب ارایه hpe msa را کامل کنید. قبل از تهیه گروه های دیسک مجازی یا ولوم های مجازی برای vSphere به بخش ملاحضات HPE MSA و بهترین کارها برای vSphere مراجعه کنید.

مخازن ذخیره سازی و مالکیت کنترل کننده

مخازن ذخیره سازی با هر یک از دو کنترل کننده ارتباط دارند.   به طور پیش فرض، استخر A به کنترل کننده A اختصاص داده شده است و استخر B به کنترلر B اختصاص داده شده است.   هنگام ایجاد گروه های دیسک مجازی، SMU  تلاش می کند تا گروه های دیسک را به طور مساوی در این دو ذخیره سازی ایجاد کند. از آنجا که هر دو کنترل کننده فعال هستند، حداقل یک گروه دیسک مجازی باید به هر استخر اختصاص داده شود تا کنترل کننده ها را متعادل سازد.

نامگذاری میزبانان

نسخه ۳ SMU گنجانده شده در استوریج HPE MSA از طریق اجازه دادن برای تخصیص نام های مستعار به WWN ، IQN ، میزبان و گروه میزبان توانسته است مدیریت محیط SAN را ساده تر کند. اختصاص نام های مستعار  سبب ایجاد روشی ساده برای نگاشت WWN ها به ولوم های مجازی روی ارایه های ذخیره سازی می شود. مدیران دیتا سنترها نیز می توانند به منظور ردگیری وضعیت سرور ها و کامپوننت های آن به دیتا سنترها نام های مستعار را تخصیص دهند.

برای ایجاد نام مستعار در SMU مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ورود به SMU
 2. بر روی ایکون Host کلیک کنید.
 3. WWN متناظر با یکی از آداپتورهای شناسه منحصر بفرد میزبان ESXi را انتخاب کنید.
تصویری از پیکربندی میزبان HPE MSA SMU

تصویری از پیکربندی میزبان HPE MSA SMU

 

 

 1. بر روی دکمه Action کلیک کنید و گزینه “Modify Initiator” را انتخاب کنید.
 2. نام مورد نظر خود را تایپ کنید( بهتر است برای شناسایی ساده تر پورت ها از پیشوند _p# استفاده کنید).
پیکر بندی میزبان HPE MSA SMU با خوشه

پیکر بندی میزبان HPE MSA SMU با خوشه

 

 

 1. تغییرات را ذخیره کنید و بعد از بر روی دکمه “Action” کلیک کنید و “Add to Host.” را انتخاب کنید.
 2. نام مورد نظر خود را برای میزبان تایپ کنید.
 3. تغییرات را ذخیره کنید.

برای ایجاد یک گروه میزبان ، به منظور فعال کردن گزینه Add to Host Group باید قبلا حداقل ۲ میزبان از لیست را انتخاب کرده باشید.

بعد از انکه میزبان و گروه میزبانان ایجاد شدند، نه تنها می توان ولوم های ذخیره سازی را نام های مستعار ایجاد شده برای آداپتورهای WWN نگاشت داد بلکه امکان مدیریت ساده تر میزبان و گروه میزبانان نیز فراهم می شود.

در بسیاری از حالت ها، به علت انکه ذخیره سازی HPE MSA برای کسب و کارهای کوچک استفاده می شود، درک انکه کدام میزبانان به کدام LUN ها دسترسی دارند به صورت قابل توجهی اهمیت خواهد داشت. این قضیه از کار کردن با نواحی موجود در سطح سویچ کانال فیبر مجزا است.

ملاحضات HPE MSA و بهترین کارها برای vSphere

نصب و راه اندازی

دستگاه های ذخیره سازی در موفقیت VMware vSphere نقش مهم و حیاتی را ایفا می کنند. مطالب ارائه شده در این بخش به ارائه نکات و توصیه های کلیدی درباره نصب و پیکر بندی آرایه ذخیره سازی HPE MSA به منظور استفاده در محیط های مجازی سازی که از VMware vSphere استفاده می کنند می پردازد.

ارتباطات شبکه ایی و کابل کشی استوریج

محصولات VMware vSphere براساس قالبی از سرور های خوشه بندی شده ارائه می شوند که نیازمند اشتراک دسترسی به ولوم های ذخیره سازی روی یک ارایه ذخیره سازی هستند. برای این نوع پیکر بندی، HPE استفاده از مدل کنترلر های دوگانه HPE MSA را پیشنهاد می کند که قابلیت پشتیبانی از کانکشن های میزبان فیبر کانال ۱۶ Gb را دارند. هر کنترلر باید یک کانکشن مجزای فیبری با دو سویچ کانال فیبری داشته باشد یا انکه سویچ ها توانایی پشتیبانی از عملیات های چند مسیری و افزونگی را داشته باشند.

بهترین کار: برای محیط های تولیدی از کنترلر های دوگانه  آرایه های ذخیره سازی HPE MSA 2042 یا HPE MSA 2052 با کانکشن های کانال فیبر به سویچ های مجزای FC استفاده کنید.

پیکر بندی استوریج

دستگاه ذخیره سازی یا استوریج یک محیط مجازی سازی معمولی را با استفاده از VMware vSphere مطالبه می کند که بعد از نصب و راه اندازی یک ماشین مجازی، جزو عملیات هایی که به شدت I/O باشند، نخواهد بود.

استثناء هایی نیز وجود دارد، به هر حال کاربران می خواهند بعد از اجرای ماشین های مجازی، به نوعی سازگاری دست یابند که در آن سرعت تعاملات تامین شود و سیستم تولید به اندازه هوشمند باشد که بتواند بارهای ارسالی به سطوح ارشیوی را کنترل کند.

این دقیقا همان چیزی است که HPE MSA توانایی انجام آن را دارد.

نمای جلویی سیستم JPE MSA SMU

نمای جلویی سیستم JPE MSA SMU

 

برای محیط های سروری مجازی شده vSphere، HPE نصب و پیکر بندی ارایه ذخیره سازی HPE MSA را به روش زیر توصیه می کند.

 1. برای کنترلر دوگانه پایه HPE MSA 2042 یا محفظه HPE MSA 2052 ، در کل ظرفیت برابری از SAS را نصب کنید اما در اولین و آخرین شکاف ها.
 2. در هر یک از محفظه های درایو، داریوهای SSD نصب کنید.
 3. دو مخزن ذخیره سازی (A وb) ایجاد کنید.
 4. از raid 6 استفاده کنید و گروه دیسک مجازی با ده درایو برای هر مخزن بسازید.
 5. Pool A—dgA01 disks 1.2—۱٫۱۱
  b. Pool B—dgB01 disks 1.14—۱٫۲۳
 6. برای هر مخزن ذخیره سازی گروه دیسک رید کش (read cache) بسازید
 7. Pool A—rcA1 disk 1.1
  b. Pool B—rcB1 disks 1.24
 8. به ازای هر گروه دیسک مجازی RAID، یک دیسک بگذارید. این دیسک به عنوان Dynamic Spare استفاده می شود
 9. Disk 1.12 Spare
  b. Disk 1.13 Spare
 10. برای هر مخزن یک ولوم مجازی بسازید
 11. Pool A—Vol0001
  b. Pool B—Vol0002
 12. هر دو ولوم را به میزبان های موجود در خوشه vSphere خود نگاشت دهید.

 

نمایی از مخزن ذخیره سازی HPE MSA SMU

نمایی از مخزن ذخیره سازی HPE MSA SMU

 

مخازن داده ایی VMware vSphere® VMFS تعبیه شده بر روی ولوم های مجازی چندگانه موجود بر روی گروه دیسک مجازی می تواند بر کارایی کلی سیستم خوشه vSphere اثرات نامطلوب بگذارد. با استفاده از پیکر بندی های فوق، یک ولوم مجازی برای مخزن ذخیره سازی با یک گروه دیسک مجازی که به صورت مدلی از توان ۲ کنار هم چیده شده اند، می توان حداکثر کارایی و ظرفیت را به دست آورد.

ذخیره سازی چند طبقه ایی (Tiered Storage)

هدف گروه دیسک مجازی چند طبقه ایی استوریج HPE MSA حفظ و نگهداری داده در سریعترین و تا حد امکان در بالاترین سطح است. تا زمانی که بالاترین سطح از ذخیره سازی استفاده می شود، داده در آنجا باقی می ماند، اما زمانی که داده های فعال زیادی نیاز به جا داشته باشند، این حالت از بین می رود. ایمن امر سبب می شود تا داده در سطوح پایین تر کمتر مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل، در مواقعی که کارایی گروه دیسک مجازی در ظرفیت خلاصه نمی شود، استفاده از دیسک هایی با ظرفیت های بالاتر و ارزان تر توصیه می شود.

به خاطر داشته باشید که تنظیمات affinity مشخص می کرد که داده ابتدا در کدام قسمت نوشته شود.همچنین مهاجرت داده به صورت خودکار صورت می گرفت.

استوریج های چند طبقه اییبه چند طریق می توانند سبب بهبود محیط های vSphere شوند. بارگذاری ماشین های مجازی منطقی یک عملیات خواندن شدید است. بنابراین اضافه کردن کش خواندن به مخزن ذخیره سازی می تواند کارایی بازگذاری ماشین های مجازی یا ایجاد آنها را از طریق قالب ها که به صورت مداوم استفاده می شوند، بهبود ببخشد.

اگر ایمیجVM  ها در محیط ایجاد شده باشند، داشتن یک سطح «بایگانی» به عنوان بخشی از Storage Pool، مهاجرت خودکار ایمیج های فاقد استفاده را بعد از اینکه ظرفیت ذخیره سازی سطر بالاتر پر می شود، ارائه می دهد.

بهترین کار: برای محیط های مجازی تولید، دو مخزن ذخیره سازی ایجاد می شود که شامل یک گروه دیسک مجازی با پیکر بندی RAID 6 و مجهز به ده درایو است که عملکرد آن بر روی Performance قرار دارد.   در همان مخزم ذخیره سازی،  یک گروه مجازی کش خواندن با یک SSD را وارد کنید. یک درایو را را به عنوان جایگزین پویا برای هر گروه دیسک مجازی ذخیره کنید.   و همانطور که فضای در گروه دیسک مجازی، ” Performance ” را انتخاب کردید، یک شاسی توسعه را برای درایوهای “عملکرد” یا درایوهای “بایگانی” اضافه کنید. همچنین استفاده از درایوهای SSD (Performance) در محفظه اصلی توصیه می شود. شکاف های توسعه بهتر است به صورت  استاندارد یا بایگانی ارائه شوند.

بوت از SAN

به عنوان یک قاعده کلی، هنگام بوت شدن از SAN با سرورهای vSphere ESX، ولوم مجازی که برای بوت شدن سرور استفاده می شود فقط باید به یک سیستم سرور ESX اختصاص داده شود. بازیابی سیستم از یک رخداد شکست شامل این قانون نمی شود و استثناء به حساب می اید. اگر سیستم جدیدی برای سرور استفاده شود  یا آنکه FC HBA های سیستم تغییر کرده باشند (یا IP آدرس های تخصیص یافته به رابط های iSCSI تغییر کرده باشند)،آنگاه به روز رسانی نگاشت های اعمال شده به ولوم مجازی بوت مناسب است. برای اطلاعات بیشتر در مورد نصب و راه اندازی vSphere و تنظیمات بوت از SAN، به راهنماهای نصب و راه اندازی vSphere مراجعه کنید.

به وجود آوردن تعادل در مالکیت کنترلر

هدف مدیر SAN به دست آوردن حداکثر کارایی آرایه است. برای تحقق این امر به وجود اوردن تعادل در میان کنترلرهای موجود در محیط ارایه استوریج HPE MSA ضروری است. هر دو کنترلر موجود در HPE MSA به صورت همزمان فعال هستند و این همان دلیلی است که چرا دو مخزن ذخیره سازی با پیکر بندی مشابه ایجاد می شود. به منظور متعادل نگه داشتن این تنظیمات، هدف میزبان VM ، آ است که نیازهای ذخیره سازی را متعادل نگه دارد. یک نقش خوب برای کمک به متعادل نگه داشتن ارایه ذخیره سازی، تعوسض نیازمندیهای استوریج VM میان دو ولوم مجازی تولید شده برای مخزن ذخیره سازی است. این امرمی تواند از طریق مدیریت استوریج با vCenter ساده تر نیز شود( به بخش ملاحضات HPE MSA و بهترین کارها برای vCenter نگاه کنید)

بهترین کار: برای محیط های مجازی تولید، استوریج VM باید میان کنترلرهای A و B متعادل باشد. این کار به صورت موثری می تواند از طریق ایجاد ولوم های مجازی نگاشت شده به گروه های استوریج و جایزگین نمودن آنها میان کنترلرها و استفاده از vCenter Datastore Clusters مدیریت شود.

تغییر پاسخ LUN

قبل از ایجاد ولوم ها / LUN ها برای استفاده توسط میزبان های  vSphere، لازم است  به منظور ممانعت از درخواست های غیر مجاز، تنظیمات LUN Response را روی HPE  MSA Storage  تغییر دهید. دو مقاله زیر مربوط به این موضوع است:

 • VMware KB article 1003433: رویدادهای SCSI که می توانند بر روی مسیر های دیگر، سسب بروز شکست LUN بر روی سرور ESX شوند.
 • VMware KB article 1027963: درک توالی شکست مسیر ذخیره سازی در VMware® ESX®/ESXi 4.x و x .

به منظور تغییر تنظیمات LUN RESPONSE از طریق CLI مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. میزبان را خاموش کنید.
 2. به CLI کنترلر A یا B وارد شوید.
 3. بعد از ورود به CLI دستور زیر را وارد کنید:

#set advanced-settings missing-lun-response illegal

 1. میزبان را ری استارت کنید.

نگاشت ولوم

ماشین های مجازی با استفاده از دو روش به داده ها دسترسی پیدا می کنند: VMFS ( فایل های .vmdk در سیستم فایل VMFS) و نگاشت دستگاه خام (RDM). تنها تفاوت آن است که RDM دربرگیرنده نگاشت به فایل های درونی VMFS است که همانند یک پروکسی به دستگاه ذخیره سازی خام عمل می کنند. در اکثر حالاتی که ماشین های مجازی نیاز به شبیه سازی تعامل با یک دیسک فیزیکی بر روی SAN را دارند، استفاده از RDM توصیه می شود. اگر استفاده از RDM با ماشین های مجازی پیش بینی شده است، اطمینان حاصل کنید که HBAs برای میزبانان esx پشتیبانی می شود. توجه داشته باشید که تمام HBA ها توسط VMware برای این ویژگی استوریج hpe msa پشتیبانی نمی شوند. به  ماتریس سازگاری SPOCK در وب سایت HPE نگاه کنید.

نکته

نسخه های VMware vSphere قبل از ۵٫۵ دارای محدودیت اندازه داده ماشین مجازی(VMDK) ، ۲ TB است. اگر حجم اختصاص یافته برای VMDK  ها برنامه ریزی شده باشد، این امر نیاز به ایجاد حجم مجازی چندگانه در HPE MSA خواهد داشت. این امر سبب کاستن از کارایی مدل بهینه می شود و مدیریت خوشه ایی از میزبانان ESX

 

VMware  اقدامات زیر را برای نگاشت ولوم توصیه می کند:

 • استفاده از نگاشت LUN صریح
 • حصول اطمینان از آنکه یک LUN به اشتراک گذاری شده با تعداد LUN مشابه با کل سرور های vSphere ESX به اشتراک گذاری شده LUN نگاشت شده اند.
 • حصول اطمینان از آنکه LUN از طریق تمام پورت های کنترلری مشابه برای کل سرور های نگاشت شده WWN، نگاشت شده اند به صورتی که هر سرور دارای تعداد مسیرهای مشابهی به LUN است.
 • نگاشت LUN ها به پورت های موجود بر روی کنترلری که مالک گروه دیسک است. نگاشت به مسیر غیر مناشب و غیر ترجیح داده شده ی تواند منجر به تنزل کارایی شود.

در نسخه ۳ SMU این پورسه از طریق تامین ولوم های مجازی و پیکر بندی های میزبان ساده تر شده است. همچنین HPE MSA قابلیت پشتیبانی از ULP را نیز دارد، بنابراین با در نظر گرفتن این حالت، فقط به نگاشت میان ولوم های مجازی و میزبانان نیاز است و لازم نیست که هر سرور WWN به هر پورت کنترلر HPE MSA و مالک ولوم مجازی نگاشت شود.

با نسخه ۳ نرم افزار SMU، مدیر می تواند برای ساده کردن نگاشت ها و مدیریت ولوم ها، از نام مستعار برای میزبان ها و گروه های میزبان استفاده کند.   اگر ویژگی های جدید مورد استفاده قرار نگیرند، ولوم ها باید به طور جداگانه به WWN یا IDQ هر رابط سرور ESX  و و مسیرهای منتهی به آرایه  نگاشت شود. هر سرور باید دربرگیرنده همان شماره LUN و تکالیف نگاشت شده به همان ارایه برای هر حجم مشترک باشد.

انجام این فرآیند با  استفاده از آخرین نسخه های نرم افزار بسیار ساده است چرا که اجازه می دهد تا حجم ها توسط خوشه، سرور های موجود در خوشه یا آداپتورهای اختصاصی سرورها در خوشه نگاشت شوند.

بهترین روش: هنگام ایجاد نگاشت ها در SMU، اطمینان حاصل شود که شماره های LUN متضاد در میزبان ها و خوشه های vSphere وجود ندارد و هرگز شماره LUN را از صفر اغاز نکنید.

نمایی از نگاشت ولوم HPE MSA SMU

نمایی از نگاشت ولوم HPE MSA SMU

بخش چهارم این مقاله را میتوانید از اینجا مطالعه کنید .

صادق قنبریمشاهده نوشته ها

ممنونم از مستر اچ پی دیدن میکنید . در کنار کار دیتاسنتری و زیر ساخت های سخت افزاری علاقه ی بسیاری به وبلاگ نویسی و فروش دارم. و با شما برای کمک به شما همراهتون خواهم بود.سرور های اچ پی تخصص ماست،بعد ۵ سال کار تخصصی شبکه، سرور، استوریج ،ماکروسافت و سیسکو، دیگه تصمیم رو به موندن تو حوزه ی سرور و استوریج و دیتاسنتر گرفتم و تمام تلاشم رو برای داشتن دنیایی پویا تر و فعال تر خواهم کرد.و با شما برای کمک به شما همراهتون خواهم بود.هر وقت خواستید با من تماس بگیرید۹۱۹۵۱۸۰۵۱۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما