نقد و بررسی حافظه های سری Samsung 860 PRO SSD


نقد و بررسی حافظه های سری Samsung 860 PRO SSD

سامسونگ PRO 860، آخرین و بزرگترین مصرف کنندهSSD  است و آماده است تا بر بازار تاثیر بگذارد. هاردهای SSD سامسونگ در چند سال گذشته توانسته است با ارائه هاردهای SSD با کیفیت بالا و قیمت مناسب، به مجبوب ترین برند در این بازار تبدیل شود و با ارائه آخرین مدل (PRO 850) توانست موج جدیدی از عملکرد و ظرفیت را هاردهای SSD به وجود آورد. هم اکنون با بهره گیری از درایوهای ۶۴ لایه ایی V-NAND با ظرفیت های ۵۱۲ و ۲۵۶ گیگ، به کارگیری ۸Gb LPDDR4 mobile DRAM و یک کنترلر جدید MJX، PRO 860 نیز توانایی ارائه و نشان داده نتایج مشابهی را دارد. شرکت سامسونگ اظهار داشته است که به کارگیری کنترلرهای جدید سبب ارتباطات سریعتر با سیستم میزبان می شود و با دارا بودن قابلیت سازگاری با لینوکس و بهبود یافتن آن، امکان موثر و بهنیه استوریج ورک استیشن وجود دارد.

 

 

حافظه SSD PRO 860  سامسونگ یه هارد همه منظوره است که قابلیت به کارگیری در حوزه های مختلف کاربردی از رایانش و محاسبات عمومی گرفته تا عملیات های سنگین گرافیکی و حجم های کاری سنگین را دارد. سامسونگ در مقایسه هاردهای ۸۵۰ PRO که در اواسط سال ۲۰۱۵ آنها را منتشر کرد ویژگی های جدید و مهیجی نظیر سرعت، قابلیت اعتماد، سازگاری و ظرفیت بیشتر را به PRO 860  اضافه کرده است و آنها را به شدت بهبود داده است.انتظار می رود PRO 860 در عملیات های نوشتن/ خواندن ترتیبی به بیش از ۵۶۰MB/s و ۵۳۰MB/s دست یابد. همچنین این انتظار می رود که این هارد بتواند در عملیات های خواندن / نوشتن تصادفی به مقادیر ۱۰۰,۰۰۰ IOPS و ۹۰,۰۰۰ IOPS دست یابد. نکته جال توجه آن است که عملکرد دو مدل ۸۶۰ , ۸۵۰  در عملیات های خواندن/ نوشتن ترتیبی تقریبا مشابه است ( دو درصد افزایش نسبت به PRO 850).

این محصول دارای ضمانت۵ ساله محدود است و در ظرفیت های ۲۵۶، ۵۱۲، ۱ و ۲ ترا بایت و به ترتیب با قیمت های ۱۴۰،۲۴۹،۹۵۰ و ۱۹۰۰ دلار موجود است.

خصوصیات فنی Samsung 860 PRO

فرم فاکتور ۲٫۵-inch
رابط SATA: 6 Gbps
NAND: Samsung V-NAND MLC
ظرفیت های موجود ۴TB, 2TB, 1TB, 512GB, 256GB
میزان کش ۴GB LPDDR4 (4TB)
۲GB LPDDR4 (2TB)
۱GB LPDDR4 (1TB)
۵۱۲MB LPDDR4 (256/512GB)
نوع کنترلر Samsung MJX Controller
NAND : Samsung V-NAND 2bit MLC
عملکرد و کارایی
سرعت خواندن/ نوشتن ترتیبی Up to 560/530MB/s
نوشتن ترتیبی ۲,۰۰۰MB/s
سرعت خواندن/ نوشتن تصادفی (QD32): Max. 100K IOPS / 90K IOPS
انرژی مصرفی در حالت خواب ۲٫۵ mW for 1TB (Up to 7 mW for 4TB)
مدیریت نرم افزاری نرم افزار Magician برای مدیریت هارد SSD
TBW( استقامت): ۴TB: 4,800 TBW
۲TB: 2,400 TBW
۱TB: 1,200 TBW
۵۱۲GB: 600 TBW
۲۵۶GB: 300 TBW
ضمانت/ گارانتی پنج سال یا تا TBW 4800

 

طراحی و ساخت

سامسونگ SSD 860 PRO 2TB همان طراحی باریک و سیاه و سفید را که در نسل های قبلی نیز استفاده شده بود حفظ کرده است. این هارد دارای فرم فاکتور ۲٫۵ اینچی یا ۷ میلی متری است و قابلیت به کارگیری در هر سیستمی نظیر نت بوک، PC و لپ تاپ و … را دارد. پشت درایو دارای یک برچسب است که تمام اطلاعات کلیدی مربوط به ۸۶۰ PRO را نمایش می دهد، همچنین پروفیل های جانبی دارای چهار سوراخ پیچ معمول برای نصب هستند. علاوه بر موارد فوق، درایو جدید قابلیت پشتیبانی از رابط های SATA 6Gb/s را نیز دارد.

 

 

هنگامی که سامسونگ pro 860 را باز می کنید می توانید کنترلر جدید mjx ( قبلا کنترلر MHX) 512 گیگا بایتی ۶۴ لایه ایی V-NAND و رم دینامیک ۸Gb LPDDR4 را ببینید.

طرف دیگر برد هارد دارای سایر پک های NAND است.

 

عملکرد و کارایی

محیط ازمایشگاهی

در این ازمایش از سرور Dell PowerEdge R740xd استفاده شده است. در این مقاله، عملکرد و کارایی SATA با استفاده از کارت Dell H730P RAID که در داخل سرور قرار گرفته است اندازه گیری شده است، البته در این ازمایش به منظور غیر فعال کردن اثر کش رید RAID فقط از مد HBA برای کارت استفاده شده است. روش کار استفاده شده  به گونه ایی است که بتواند در سرور مجازی، گردش کار کاربر نهایی را با تست هایی نظیر تطابق، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را بهتر نشان  دهد. در کلیه سطوح ازمایش حتی در کوچکترین سطوح qd1، تمرکز اصلی بر روی تاخیر درایو در محدوده بار گذاری کل درایو بوده است. این عمل به خاطر آن انجام شده است که بسیاری از استانداردهای عمومی مصرفی به صورت دقیق نمی توانند پروفایل های مربوط به حجم های کاری کاربران نهایی را ذخیره و ثبت کنند.

کارایی SQL SERVER

به منظور نشان دادن مناسب آنچه که یک توسعه  دهنده نرم افزار بر روی یک ایستگاه محلی استفاده می کند، از یک نمونه SQL SERVER مجازی سازی شده بسیار سبک استفاده کرده ایم. تست انجام شده مشابه با آن چیزی است که بر روی ارایه های ذخیره سازی و درایوهای سازمانی اجرا کردیم با این تفاوت که به منظور تقریب بهتر رفتارهای که توسط کاربران هایی انجام می شود از مقیاس کمی کاسته شده است. حجم کار، پیش نویس فعلی معیار کارایی پردازش تراکنش (TPC-C)، یک معیار پردازش تراکنش آنلاین که فعالیت های پیچیده موجود در محیط برنامه های کاربردی را شبیه سازی می کند استفاده کرده است.

ماشین مجازی SQL SERVER سبک با سه دیسک مجازی پیکر بندی شده است: یک ولوم ۱۰۰ گیگا بایتی برای بوت، یک ۳۵۰ گیگ برای پایگاه داده و فایل های ثبت وقایع و یک ولوم ۱۵ گیگ که از آن برای پشتیبان گیری از پایگاه داده و بازیابی آن بعد از آن هر اجرا استفاده شده است. از نقطه نظر منابع سیستمی، هر ماشین مجازی با ۱۶ پردازنده مجاز، ۳۲ گیگ رم و کنترلرهای LSI Logic SAS SCSI تجهیز شده اند. این تست از SQL SERVER 2014 که بر روی ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2  اجرا شده است استفاده می کند و توسط معیار دل برای پایگاه های داده تحت تأثیر قرار می گیرد.

پیکربندی SQL SERVER ( به ازای هر VM)

 • Windows Server 2012 R2
 • پشته ذخیره سازی: ۶۰۰ گیگا بایت اختصاص یافته، ۵۰۰ گیگ استفاده شده.
 • SQL Server 2014
 • اندازه پایگاه داده: مقیاس ۱۵۰۰
 • بار کلاینت مجازی: ۱۵۰۰۰
 • بافر رم: ۲۴ گیگابایت
 • مدت زمان آزمایش: ۳ ساعت
 • ۵ ساعت پیش شرط
 • ۳۰ دقیقه دوره نمونه

 

هنگامی که به خروجی SQL Server نگاه می کنید، درایور جدید سامسونگ ۸۶۰ PRO با ثبت TPS به میزان    ۳،۱۵۲٫۴  توانسته با اختلاف بسیار اندکی در صدر قرار گیرد.

 

 

در بحث متوسط تاخیر، سامسونگ PRO 860 و PRO 850 با ثبت مقدار ۱۵ میلی ثانیه به صورت مشترک در صدر قرار گرفته اند.

 

آنالیز حجم کار VDBench

StorageReviewمجموعه ای از تست های  به روز را برای کاربران نهایی SSD ها به وجود آورده است که با هدف بررسی بیشتر میزان گذردهی یا IOPS مرتبط با زمان تاخیر طراحی شده است. این معیارها در مقیاس بسیار بزرگتر برای درایوهای سازمانی به کار گرفته شده اند. البته برای به کارگیری بر روی SSD های مشتری، میزان حجم کاری در نظر گرفته شده را به مراتب کاهش داده ایم. تست در VMware ESXi 6.5 با پهنای باند ۲۰ گیگابایتی انجام می شود که شامل دو دیسک مجازی ۱۰ گیگابایتی است و بر روی یک پایگاه داده که بر روی یک هارد SSD تحت بار قرار دارد، ذخیره شده است. همچنین پلت فرم آزمایشی به کار رفته در این آزمایشها، یک سرور Dell PowerEdge R740xd است. در این ازمایش ها, عملکرد و کارایی را از طریق کارت Dell H730P RAID که در درون سرور قرار دارد، انجام می دهیم. لازم به ذکر است به منظور غیر فعال کردن اثرات ناشی از کش مربوط به کارت RAID فقط از مد HBA استفاده شده است. روش کار به کار رفته، بهتر می تواند  در سرور مجازی شده است نتایج از حاصل از حجم کاری کاربران نهایی را با تست های قابلیت انطباق پذیری، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری نشان دهد.

علی رغم آنکه این گونه ازمایشات نمی تواند ارائه دهنده نمونه کامل و جامعی از حجم های کاری واقعی باشد، اما این گونه آزمایشات مصنوعی با دربر داشتن قابلیت تکرار پذیری بی نهایت می توانند بسترهای منصفانه ایی را برای مقایسه راه حل های مختلف ذخیره سازی ایجاد کنند. از این این گونه حجم های کاری آزمایشی دربرگیرنده پروفایل های تستی مختلفی هستند که دارای اندازه های عمومی انتقال هستند. در این آزمایشات از پروفایل های جدید حجم کاری VDI نیز استفاده شده است. با استفاده از hypervisors های محلی مانند VMware Fusion، Parallels یا حتی ESXi، بسیاری از کاربران می توانند  جریان های I / O مشابه با محیط چند مستاجره را ملاحظه کنند. این امر به صورت ویژه برای کاربرانی که همزمان چندین برنامه و برگه مرورگر را اجرا می کنند، انطباق دارد.

کلیه تست های انجام شده به منظور به دست آوردن و ضبط خودکار نتایج بر روی یک خوشه آزمایشی محاباتی بزرگ، از ژنراتورهای حجم کاری VDBench با یک موتور اسکریپت نویسی استفاده می کنند. این رویکرد به ما اجازه می دهد تا بارهای مشابه را در طیف گسترده ای از دستگاه های ذخیره سازی تکرار کنیم.

پروفایل های آزمایشی به کار رفته:

 • ۴K Random Read: 100% Read, 128 threads, 0-120% iorate
 • ۴K Random Write: 100% Write, 64 threads, 0-120% iorate
 • ۶۴K Sequential Read: 100% Read, 16 threads, 0-120% iorate
 • ۶۴K Sequential Write: 100% Write, 8 threads, 0-120% iorate
 • VDI Traces

 

با نگاهی به اوج عملکرد خواندن به دست آمده، مشاهده می شود که ۴TB 860 PRO در طی چند میلی ثانیه تا حدود ۸۲,۰۰۰ IOPS پیش رفته است و نهایتا با تاخیر ۳٫۱۱ میلی ثانیه ایی به حداکثر مقدار ۸۲,۷۰۰ IOPS دست یافته استو این مقدار به صورت کلی توانسته است pro 860 را در صدر جدول قرار دهد و نسبت به pro 850 عملکرد قابل توجهی را ثبت کند.

 

 

در پیک عملکرد نوشتن، ۸۶۰ PRO با داشتن چند میلی ثانیه تاخیر توانسته است تا مقدار ۶۳,۴۰۰ IOPS پیش برود و با ۲ میلی ثانیه تاخیر به حداکثر مقدار ۶۳,۵۹۰ IOPS دست یافته است. این مقدار ۸۶۰ PRO را در مکان دوم قرار می دهد و pro 850  نیز توانسته است مکان اول را ثبت کند.

 

 

با انتقال به خواندن ترتیبی ۶۴k، pro 860 بعد از چند میلی ثانیه تاخیر توانسته است تا ۷,۴۰۰ IOPS یا پهنای باند ۴۶۰MB/s پیش برود. حداکثر کارایی دراوی در این ازمایش با تاخیر ۳٫۸۶ms  برابر ۸,۲۶۰ IOPS و حداکثر پیک پهنای باند آن نیز برابر ۵۱۵٫۵MB/s بوده است. در این معیار pro 860 نسبت به pro 850 در مکان دوم قرار گرفته است و می توان گفت که مقادیر تقریبا برابر هستند.

 

 

در بحث نوشتن ترتیبی ۶۴ کیلو بایتی، pro 860 با ۱ میلی ثانیه تاخیر مقدار ۶,۴۰۰ IOPS یا پهنای باند ۴۰۰MB/s را به دست آورده است. اوج کارایی نوشتن این درایو با ۲٫۴۰ میلی ثانیه تاخیر برابر۶,۶۵۰ IOPS و پهنای باند ۴۱۵٫۶MB/s بوده است که مجددا این معیار نیز با مقادیر کسب شده توسط ۱TB 850 PRO برابر است.

 

 

ازمون بعدی مربوط به بوت، ورود اولیه و Monday Login است که همه آنها زیر مجموعه VDI هستند. در معیار VDI BOOT، Samsung 860 PRO بهترین عملکرد را داشته است. در اینجا داریو با ثبت چند میلی ثانیه تاخیر به مقدار ۲۷,۵۰۰ IOPS رسیده است.

 

 

در معیار VDI Initial Login، Samsung 860 PRO توانسته است در میان SSD های دیگر با اختلاف فاحش اول شود. حداکثر مقدار کارایی آن در ۲٫۷۳ میلی ثانیه برابر ۲۰,۲۰۰ IOPS بوده است.

 

 

مقادیر به دست برای معیار VDI Monday login نیز به همین ترتیب بوده است و Samsung 860 PRO توانسته است با اختلاف زیاد در میان SSD ها اول شود.

 

نتایج بررسی حافظه های سری Samsung 860 PRO

۸۶۰ PRO، محصولی بی نظیر،و یک نسخه قابل توجه دیگر از سوی سامسونگ است که می تواند جانشین ارزشمندی برای نسل قبلی خود باشد. به کارگیری و استفاده از تجهیزاتی همچون V-NAND 64 لایه ایی ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگا بایتی، ۸Gb LPDDR4 mobile DRAM، به کارگیری کنترلر جدید MJX سبب شده است تا PRO 860  در هر ازمایشی بتواند عملکرد فوق العاده ایی را از خود نشان دهد و بتواند خود را به عنوان یکی از بهترین هاردهای SSD معرفی کند. در ارائه PRO 860، سامسونگ نه تنها تمام قابلیت های فوق را در ظرفیت ۴ ترا بایتی آن ارائه کرده است بلکه نسبت به نسخه قبلی یعنی PRO 850، میزان ظرفیت ذخیره سازی را نیز دو برابر کرده است.

در معیار تصادفی ۶۴ کیلو بایتی استفاده شده، ۸۶۰ PRO توانست با تاخیر چند میلی ثانیه ایی به اوج کارایی ۸۲,۰۰۰ IOPS خواندن و اوج کارایی ۶۳,۴۰۰ IOPS نوشتن برسد. در معیار ترتیبی ۶۴K، مجددا این درایو توانست با تاخیر چند میلی ثانیه ایی به کارایی خواندن ۷,۴۰۰ IOPS با پهنای باند ۴۶۰MB/s و کارایی نوشتن ۶,۴۰۰ IOPS با پهنای باند ۴۰۰MB/s دست یابد.

نتایج به دست آمده از تست های VDI نیز نشان داد که ۸۶۰ PRO توانسته است در کلیه رده ها عملکرد و کارایی بسیار خوبی را از خود نشان دهد و به جز معیار بوت، در دو معیار با اختلاف زیاد در صدر قرار گیرد.

همانند ۸۵۰ PRO و قبل از آن، روند سامسونگ در ساخت SSD  بعدی با بهترین کیفیت در کلاس ۸۶۰ PRO ادامه دارد. با وجود برچسب قیمت اولیه، ظرفیت ۴TB تعداد زیادی از حرفه ای ها را جذب می کند که ترکیبی از عملکرد و ظرفیت بالا را می خواهند.

حرف آخر

سامسونگ ۸۶۰ PRO   از طریق تامین مصرف کنندگان و متخصصان با توان مورد نیاز آنها برای اداره کردن فرایندهایی که نیاز شدیدی به منابع و ظرفیت ذخیره سازی بالا دارند، رویکرد و مسیر جدیدی را برای ارائه عملکرد و کارایی بالا در اختیار کاربران نهایی قرار داده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.