ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

مستر اچ پی | بررسی و فروش سرور های HP

بررسی سرور های تیغه ای BL شرکت HP

DSC00023
ب

بررسی کالبدهای بلید های کلاس c از شرکت HP

نماینده های فروش معمولا برای دادن حق انتخاب به مشتری، قیمت های مختلف سخت افزاری را که شامل کم، متوسط و بزرگ بوده، پیشنهاد می دهند. این پیشنهاد شامل مشخصات سخت افزاری، قیمت ها و دامنه ای از نوع باری که سرور می تواند پشتیبانی کند، می باشند. به طور عمومی در پلت فورم های مختلف مرکز داده ها، گزینه ها به صورت زیر می باشد:

 • کوچیک: مدل BL460c- بلید های کوچک با حداکثر ظرفیت دو عدد پردازنده، ۸ عدد مموری اسلات، ۲ عدد HBA و ۴ عدد NIC.
 • متوسط: مدل BL680c- بلیدهای مرتفع با ظرفیت حداکثری ۴ پردازنده، ۱۶ مموری اسلات، ۲ عدد HBA و ۴ عدد NIC.
 • بزرگ: مدل DL580- سرورهای مستقل ۴U با ظرفیت حداکثری ۴ پردازنده، ۳۲ مموری اسلات و تعداد زیادی HBA و NIC.

البته نماینده فروش باید به خوبی سلیقه مشتری را متوجه شود و بهترین گزینه را بر اساس نیاز مشتری پیشنهاد دهد.

مقایسه محفظه های C3000 و C7000:

هسته مرکزی بلید سیستم ها، محفظه آن ها بوده و محفظه سازمانی شرکت HP برای این کلاس، C7000 می باشد. کلاس C7000، حداکثر از ۱۶ بلید نیمه مرتفع (یا ۸ مرتفع و یا ترکیبی از آن ها) در یک فضای رک ۱۰ واحدی پشتیبانی می کند.

https://storagenerve.com/2010/03/01/hp-blades-day-2010-thursday-day-1/

در آن محفظه، تقریبا تمام بلید ها به غیر از یک عدد که مرتفع بوده، نیمه مرتفع می باشند. بلیدها می توانند در یک محفظه با هم ادغام شوند اما یک استثنای خطرناک وجود دارد که بعدا به آن پرداخته خواهد شد.

این شرکت، انکلوژر کوچکتر دیگری به نام C3000 معرفی کرد که فقط به سازمان هایی پیشنهاد می شود که فضای کمتری در اختیار دارند. مدل C3000 از ۶ ردیف قدی به جای ۱۰ عدد پشتیبانی می کند که فقط گنجایش ۸ سرور نیمه مرتفع و ۳ باند متصل را دارد. بررسی هزینه ها با استفاده از قیمت خرده فروشی ها از دیدگاه Insight:

 • مدل C3000 با ۲ منبع تغذیه و ۴ خنک کننده: ۴۳۰۰ دلار
 • مدل C7000 با ۲ منبع تغذیه و ۴ خنک کننده: ۶۰۰۰ دلار

ممکن است C3000 ارزان به نظر برسد اما باید هزینه را بعد از اضافه کردن ۲ عدد سوئیچ شبکه بررسی کرد چون بلیدها به اتصال شبکه نیاز دارند:

 • مدل C3000 با منبع تغذیه، خنک کننده و ۲ عدد سیسکو مدل ۳۰۲۰: ۱۳۹۰۰ دلار
 • مدل C7000 با منبع تغذیه، خنک کننده و ۲ عدد سیسکو مدل ۳۰۲۰: ۱۵۶۰۰ دلار

ناگهان، هزینه کردن ۱۷۰۰ دلار اضافی برای بالابردن ظرفیت به اندازه ۸ بلید، مزیت خوبی به نظر می رسد. هزینه واقعی بر روی محفظه بلید ها مربوط به محفظه نمی شود بلکه سوئیچ شبکه و SAN که به پشت کابین وصل می شود، تعیین کننده است. بیایید نگاهی به پشت مدل C7000 بیاندازیم.

تمام چیزی که در شکل مشاهده می شود قسمت پشتی این مدل است. دو ردیف از خنک کننده ها در قسمت بالا و پایین، یک ردیف منبع تغذیه در قسمت تحتانی و در قسمت وسط، اتصالات را مشاهده می کنید. این محفظه خاص شامل ۴ سوئیچ شبکه و ۲ سوئیچ SAN می باشد. این میزان از تجهیزات اتصالی فقط برای ۱۶ سرور بوده که البته بیش از حد است اما برای کاربردهای زیر استفاده می شود:

 • سرورهای VMware: هر بلید نیاز به ۴ پورت شبکه و ۲ پورت SAN دارد.
 • سرورهای مستقل SQL: هر بلید نیاز به ۲ پورت شبکه و ۲ پورت SAN و یا ۲ پورت iSCSI بسته به میزان حافظه دارد.
 • سرور خوشه ای SQL: هر بلید نیاز به ۳ یا ۴ پورت شبکه و ۲ پورت SAN دارد.

سوئیچ راه اندازی را عاقلانه و از قبل انتخاب کنید

بلیدهای نیمه مرتفع مانند BL460c دارای دو اسلات بزرگ که قابلیت نگهداری از کارت های شبکه یا HBA دارا بوده، هستند. یک پیکربندی معمول ممکن است یک کارت شبکه دو پورت و یک HBA دو پورت باشد. اما با بلیدها، هیچ کابل ساده ای برای اتصال به کارت شبکه یا HBA وجود ندارد. در عوض، اتصال توسط محفظه بلید انجام شده و آن اتصال برای سوئیچ های خاص سخت افزاری شده است.

اگر بلید با کارت برعکس شده وارد شود (مانند یک کارت شبکه در اسلاتی که به سوئیچ SAN متصل است) تمام محفظه رو به خرابی می رود و هیچ راه ساده ای برای از سرگیری ترافیک بین اسلات ها وجود ندارد.

این به این معنی می باشد که اگر مغازه داری بیش از یک محفظه C7000  داشته و قصد جا به جایی بلیدها را از یک محفظه به محفظه دیگر داشته باشد، هر دو محفظه باید سوویچ هایشان دقیقا به همان اسلات های اتصال پشت محفظه وصل شود. در غیر اینصورت، بلید به طور کامل روشن نشده و رو به خرابی می رود.

متاسفانه، وقتی یک بلید سرور حذف شده و به اسلات دیگری برده می شود، پیکربندی پورت شبکه آن، جابه جا نخواهد شد. پورت های SAN همچین مشکلی ندارند چون بوسیله HBA WWN منطقه بندی می شوند اما پورت های شبکه این امکانات را ندارند. کاربران C7000 با سوئیچ های سیسکو ۳۰۲۰، تنها درصورتی از کارمندان خود استفاده می کند که یک بلید با پیکربندی شبکه ای خاص از یک اسلات به دیگری انتقال یابد. در آخر به این نکته باید توجه شود که این خاصیت یک عیب یا ایراد نیست فقط نکته ای است که باید به آن توجه شود.

تنظیمات بلید را منطقی انتخاب کنید.

پیش از این عنوان شد که یک محفظه می تواند هر دو نوع مرتفع و نیمه مرتفع بلید را داشته باشد. محفظه از یک سری قفسه های به هم قفل شده ای جهت نگهداری بلیدها تشکیل شده است. برای استفاده از بلیدهای مرتفع، این قفسه ها باید حذف شوند. مشکل اینجاست که آن ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت استفاده از بلیدهای مرتفع، بیش از یک قفسه باید حذف شود.

در شکل بالا، به اسلات گوشه سمت راست دقت کنید. ما چهار بلید نیمه مرتفع در یک دریچه داریم. این چهار مجموعه یک قفسه به حساب می آید. در سمت چپ آن، یک بلید مرتفع که همسایه یک بلید نیمه مرتفع در پایین و یک واحد خالی در سمت راست بالای آن داریم. این گروه همچنین یک واحد قفسه به حساب می آید: بلید نیمه مرتفع و تمام همسایه هایش قفسه یکسان دارند. این بدان معنی است که می توان دو بلید مرتفع یا یک مرتفع و دو نیمه مرتفع درون آن قرار داد.

اما اگر دو نیمه مرتفع استفاده شود و بلید نیمه مرتفعی که در قسمت پایین طراحی شده، حذف شود، بلید نیمه مرتفع بالای آن سقوط خواهد کرد.

هنگام تصمیم گیری برای استفاده از بلیدهای مرتفع باید به این نکته دقت کرد که اگر فقط یکی از آن ها به کار رود، یک اسلات نیمه مرتفع در قسمت بالا و همسایگی آن به هدر خواهد رفت. در غیر این صورت، هر زمان که تصمیم به حذف بلید پایین کردید اول باید بالایی را حذف کنید.

اما نتیجه مثبت است.

علاوه بر تمام مشکلات، محفظه های بلید کلاس c، بسیار قابل اعتماد، آسان برای مدیریت و خدمات می باشند. لزوما نمی توان گفت که نصب بلیدها ارزان تر بوده اما مدیریت و ارتقای آن ها بسیار ساده تر از همان تعداد سرور فیزیکی می باشد.

سیسکو یا بروکید سوئیچ ها را به هم وصل می کند.

مانند تمام سرورهای تمام امکانات امروزه، هر بلید HP مانند مدل BL460c، شامل یک کارت شبکه دوپرتی داخلی است. تفاوت بین سرورهای جداگانه و بلیدی از اینجا شروع می شود: آن دوپرت به قفسه های جداگانه ای وصل می شوند. آنها به این قفسه ها به سختی سیم پیچی شده اند و هرکدام باید شامل یک سوئیچ شبکه باشند. با سرورهای مستقل، مدیر شبکه میتواند هر دو کارت شبکه سرور را احتمالا با استفاده از پورت های خالی بر روی یک سوئیچ موجود به همان سوئیچ (HP، سیسکو و غیره) کابل متصل کند. با این حال، برای یک زیرساخت بلید، ادمین ها نیاز به خرید حداقل یک جفت سوئیچ برای هر انکلوژر بلید دارند. ما از دو سوئیچ سیسکو در آن قفسه های متصل استفاده می کنیم که هرکدام به هسته سوئیچ سیسکو متفاوتی هدایت می شوند. ما تمام اجزا را بوسیله شبکه نرم افزاریTeaming  شرکت که شامل بلیدها می شود، وصل می کنیم که در صورت خرابی هرکدام از سوئیچ های متصل در قفسه، بدون از کار انداختن کل شبکه اصلاح شوند. این روش و سیستم نقطه ضعف هایی دارد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

یک بلید به تنهایی نمی تواند تنها با دو پورت کار خود را انجام دهد پس به عنوان مثال مدل BL460c شامل دو عدد محفظه برد مدار چاپی یا به اصطلاح PMC می باشد. این دو محفظه از اسلات داخلی PCI Express هستند که برای بلیدهای کوچک قابل استفاده می باشد و آنها از یک دامنه وسیعی از مدارهای چاپی شامل شبکه های دو پورت و چهار پورتی، دو پورتی SAN و HBA پشتیبانی می کنند. این ویژگی باعث می شود که حتی مدل BL460c از وظایف سرورهای مرکز داده ای متوسط تا کم را مانند iSCSI شامل شود.

هرچقدر یک بلید به اتصال بیشتری نیاز داشته باشد، سوئیچ های بیشتری باید درگیر شوند. پیکربندی معمولی C7000 ممکن است به صورت زیر باشد:

 • محفظه اتصال شماره ۱: سوئیچ شبکه سیسکو ۳۰۲۰
 • محفظه اتصال شماره ۲: سوئیچ شبکه اضافی سیسکو ۳۰۲۰
 • محفظه اتصال شماره ۳: سوئیچ بروکید SAN
 • محفظه اتصال شماره ۴: سوئیچ اضافی بروکید SAN
 • محفظه اتصال شماره ۵: سوئیچ شبکه سیسکو ۳۰۲۰ (برای ۴ پورت NIC مخصوصا برای VMware)
 • محفظه اتصال شماره ۶: سوئیچ شبکه سیسکو ۳۰۲۰ (اضافی برای ۴ پورت NIC)

مشکلات تعدد سوئیچ ها:

دارابودن ۶ سوئیچ اضافی برای هر ۱۶ سرور یا تعداد کمتر که بسته به فعالیت سازمان دارد، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

برای کاربران، مزیت بلیدها، کاهش پیچیدگی بوده که راه اندازی ساده تر، قابل پیش بینی تر و سریع تر را دارا می باشد و اضافه شدن سوئیچ ها گرچه سادگی را از بین نبرده اما تاثیر خواهد گذاشت. تنها راهی که می توان از عملکرد درست آن ها بعد از نصب مطمئن شد این است که آن ها ارتباط کامل با کارت های شبکه خود برقرار کنند که قاعدتا نیاز به زمان زیادی بوده پس در نتیجه سادگی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این واقعیت که تعداد سوئیچ ها در حال افزایش هستند، پیکربندی اولیه را سخت تر می کند که باعث ایجاد رفتار سختگیرانه ای با کارکنان شبکه می شود. در گذشته نصب آن به راحتی انجام می شد برای مثال هسته سوئیچ A باید به هسته سوئیچ B برود اما الان باید به طور دقیق مشخص شود که کدام محفظه بلید در حال تعویض است، سوئیچ ها در کدام محفظه قرار دارند و غیره. علاوه بر این، در زمان استخدام ادمین های جدید باید به طور کامل سوئیچ بلیدها را درون مرکز داده برای آن ها تشریح کرد.

تعدد در سوئیچ ها همچنین باعث دردسرهای اجرایی سخت افزاری می شود. به عنوان مثال در خرید سوئیچ ها باید دقت شود که از نظر ورژن سخت افزاری با زیرساخت شرکت تطابق کامل داشته باشند که در غیر این صورت به درستی کار نخواهند کرد.

مشکل دیگری که با افزایش تعداد سوئیچ ها همراه بوده این است که برای استفاده از نرم افزارهای مدیریتی منطبق با پورت سوئیچ، باید مجوزی گرفته شود بنابراین ممکن است در برخی از مدل های C7000، نصف سرورها به SAN وصل باشند اما همزمان هزینه بیشتری نسبت به میزان استفاده جهت گرفتن مجوز پرداخته شده است.

محدودیت های ۲ کارت مزانین با سوئیچ های معمولی

اولین نقطه ضعف مدل BL460c به عنوان یک مرکزداده، ۲ اسلات مربوط به کارت مزانین بوده چون نمی تواند به طور جدی توان بالا با سوئیچ های معمولی به دست آورد.

اکثر کانال های فیبری با محدوده متوسط SAN، برای نظم خود، مسیرهای درستی ندارند. هر LUN (حروف درایو) از طریق یک مسیر ۴ گیگابایتی HBA فرستاده می شود تا زمانی که مسیر HBA نتواند، و سپس آن را به HBA دیگر منتقل می کنند. برای سرورهای SQL مشکل پهنای باند را به وجود می آورد.

همین مشکل برای iSCSI نیز مخصوصا وقتی از سوئیچ های ۱ گیگابایتی استفاده شود، برقرار است. از آنجایی که هر جفت کارت شبکه بین دو سوئیچ سیسکو تقسیم شده است، ما حتی در هنگام استفاده از نرم افزار چند مرحله ای، قادر به دریافت ۲ گیگابایت از توان ترکیبی در هر زمانی نیستیم.

راه حلی برای این مشکل وجود دارد

راه حل این مشکلات سیستم جدید HP به نام سیستم مجازی اتصال HP بوده که در ادامه به توضیح آن پرداخته خواهد شد.

بررسی اتصال مجازی HP

سیستم مورد نظر بسیاری از مشکلات را حل کرده و باعث انعطاف پذیری و سادگی در پیکربندی بلیدسیستم ها شده است.

وقتی بلیدها برای اولین بار شروع به کار کنند، دو راه برای اتصال آن ها به شبکه و حافظه وجود دارد:

 • سوئیچ ها: درست مانند سوئیچ های معمولی با این تفاوت که آن ها به پشت محفظه بلید متصل می شوند. آن ها برای هر بلید سیم کشی داخلی دارند و یک سری پورت های شبکه در پشت که به مابقی سوئیچ های مرکز داده وصل می شود. این پورت ها به عنوان راه ارتباط آپ لینک و یا اتصال دیگر دستگاه ها مانند حافظه iSCSI به حساب می آیند. این راه برای نگهداری و باقی ماندن به علت نیاز به دانش و مهارت در زمینه سیسکو دشوار بوده و به صورت معمولی نمی توان سیستم مدیریت محفظه بلیدها را به راحتی مدیریت کرد.
 • درگاه ها: یک دستگاهی در پشت محفظه بلید قرار دارد که دارای یک پورت شبکه برای هر بلید با یک اتصال شبکه است. در مورد یک محفظه پر کلاس c، تمام ۳۲ پورت شبکه فقط برای ۲ NIC برای هر سرور به جز مازاد آن درگیر است. این راه حل ارزان تری بر اساس تجهیزات بلید بوده اما کابل کشی آن دردسر بسیار زیادی دارد و هر زمان که ادمین قصد تعویض یک پورت شبکه را داشته باشد باید از میان مرکزداده و کابل کشی ها عبور کند که کاری بسیار دشوار است.

اتصال مجازی HP راه حل ترکیبی جدیدی ارائه می دهد که بهترین مزیت های دو راه حلی قبلی علاوه بر قابلیت های جدید دیگر را دارا می باشد.

اتصال مجازی یک درگاه دقیق تری است.

به طور خلاصه، ماژول اتصال مجازی هر ترافیک و داده پورت شبکه را به صورت پویا به پورت شبکه دیگر منتقل می کند. این یک درگاه هوشمند و دقیق است که می تواند حجمی از ترافیک از چندین سرور را درون یک یا چند آپ لینک جمع کند.

مدیران و ادمین های VMware سیستم مدیریتی اتصال مجازی را بسیار شبیه به مدیریت شبکه ای که در VMware ساخته شده، فرض می کنند. تعدادی از کارت های شبکه می توانند به صورتی پیکربندی شوند که از تعداد زیادی کاربر جدید که هر کدام VLAN مخصوص خود را دارند، پشتیبانی کنند. خاصیت اتصال مجازی مانند یک میزبان VMware عمل می کند و همانطور که ترافیک از ماژول اتصال مجازی خارج شده و به سمت هسته سوئیچ شبکه در حال حرکت است، برچسب های مناسب VLAN به آن اضافه می شوند.

این اتصال همچنین قادر به اداره سرورهای VMware درون محفظه بوده و حتی توانایی انتقال ترافیک VLAN را از طریق سرورها دارد. توجه به این نکته الزامی است که این کار لازم به دانش شبکه ای عمیق دارد که فروشندگان میزبان های VMware به راحتی توانایی اداره این ها را دارند.

وقتی که دو ماژل اتصال مجازی نزدیک به هم درون یک محفظه بلید متصل باشند، ارتباط سخت افزاری درونی ۱۰ گیگابایتی بینشان برقرار خواهد شد. در این حالت ما هر دو ماژول را درون سوئیچ هسته مرکزداده سیم پیچی کردیم و یک پورت آپ لینک مجازی برای هردو ماژول ایجاد کردیم. اتصال مجازی به صورت خودکارترافیک را از یک سمت انتقال می دهد اما اگر آپ لینک خراب شود، ترافیک به صورت اتوماتیک از طریق آپ لینک ماژول دیگر به کار خود ادامه خواهد داد که این ویژگی درون ابزارهای سیسکو دیده نمی شود.

اتصال مجازی به شیوه ای دیگر سیستم درگاه های عادی را شکست می دهد: اتصال مجازی به طرز شگفت انگیزی میزان کابل کشی مورد نیاز را کاهش می دهد. آپ لینک های اتصال مجازی صرفا یکبار بوسیله یک یا دو کابل آپ لینک در هر سوئیچ نصب می شوند و اتصال های دیگر فقط درصورت عملکرد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به جای دو کابل آپ لینک برای هر سرور در روش های سنتی درگاه ها، اتصال مجازی فقط به اندازه دو کابل برای هر ۱۶ سرور نیاز دارد. البته بعضی از سازمان ها کابل های اضافی نیز تعبیه می کنند که اختیاری بوده و دیگر نیازی به ۳۲ کابل در روش های قبلی نیست.

اتصال مجازی یک سوئیچ ساده تر است.

رابط کاربری اتصال مجازی دقیقا همانند بقیه ابزارهای مدیریتی HP می باشد. ادمین های سرورها به سرعت با سیستم جادویی که نیاز به هیچ آموزشی ندارد، احساس راحتی می کنند. اگر تجربه مدیریت دیگر سیستم های این شرکت را دارید، قطعا بدون آموزش می توانید این را هم مدیریت کنید. قاعدتا این بدان معنا نیست که ادمین ها نیاز به خواندن دستورات قبل از نصب زیرساخت ها را ندارند!

راه اندازی سریع تر

اکثر اتصالات شبکه بلید شامل یک سری پروفایل های زیر می باشند:

 • سرور پایه- دو کارت شبکه هر دو در زیرشبکه سرور
 • سرور خوشه ای- سرور پایه به علاوه دو کارت شبکه در قلب زیرشبکه
 • سرور iSCSI- سرور پایه به علاوه دو کارت شبکه در زیرشبکه iSCSI
 • سرور VMware- پیکربندی تخصصی با ترافیک از چندین VLAN

نصب این نوع سرورها بارها و بارها انجام شده اما با سوئیچ های معمولی، هر سرور نصب شده مانند چرخ نو می باشد. باید چندین بار چک شود و گاهی با اشتباهات انسانی ممکن است کار روزها یا ساعت ها به تاخیر بیانجامد.

اتصال مجازی مفهوم پروفایل را ارتقا داده به صورتی که می توان با استفاده از چندین کلیک موس، آن ها را کپی و نصب کرد. یک ادمین تازه وارد سیستم برای نصب بلید های VMware نیاز به درک پیچیدگی سیستم ها و ترافیک VLAN ندارد. آن ها فقط باید تمام قدم هایی که قبلا برای اولین برداشته شده را طبق دستور بردارند تا پورت های شبکه طبق استاندارد مورد نظر شرکت پیکربندی شود.

از آنجایی که زیرساخت اتصال مجازی توسط همان تیمی که بلیدها را نصب کرده اند، انجام می شود دیگر نیازی به انتظارهای طولانی برای تیم شبکه یا اشتباه های ارتباطی وجود نداشته و تمام مراحل را همان تیم از ابتدا تا انتها می تواند انجام دهد.

بازیابی آسان تر از خرابی سخت افزاری سرور

در صورت خرابی سخت افزاری بلید، مانند مادربرد، ادمین سیستم می تواند به راحتی دوباره پروفایل شبکه بلید را بر روی بلید دیگر به تصویر کشیده و شروع به کار کند. بلید جدید می تواند آدرس های دقیق از MAC و WWN از بلید خراب را تحت مدیریت خود قرار دهد و به سرعت از SAN با استفاده از حافظه بلید خراب و اتصالات شبکه شروع به کار کند. این خاصیت به ادمین زمان زیادی را برای عیب یابی فراهم می کند. با این سطح از انعطاف پذیری، می توان دریافت که یک بلید در صورت خرابی بلید دیگر همیشه آماده به کار بوده که با توجه به وجود بلیدهای مختلف در هر محفظه، توجیه اقتصادی نیز دارد.

ارتقای سخت افزاری آسان تر

در کنار بهبود خرابی سیستم های سخت افزاری، اتصال مجازی همچنین این اجازه را به ادمین می دهد که به سادگی سیستم خود را ارتقا دهد. اگر نصب سیستم سخت افزاری بر اساس استانداردهای شرکت انجام شود، ارتقای آن می تواند فقط در اثر ریست کردن سیستم اتفاق بیافتد.

 • قبل از هرچیز، بلید خود را با پیکربندی جدید طراحی شده بسازید و تست ها را به راحتی و در زمان مطمئن انجام دهید تا از سالم بودن سخت افزار سیستم مطمئن شوید.
 • بلید قدیمی را خاموش کنید.
 • با استفاده از اتصال مجازی، پروفایل بلید قدیمی را روی جدید کپی کنید که فقط چند ثانیه زمان می برد.
 • بلید جدید را بوت کنید.

حتی می توان با استفاده از این روش کل سیستم عامل را نیز ارتقا داد. بدین منظور می توان یکی از بلیدهای آماده به کار را به آخرین سیستم ارتقا داده سپس مطمئن شوید که به درستی کار می کند و در نهایت مبادله سخت افزاری را انجام دهید.

ویژگی بویشگر یا Packet Sniffing ساخته شده

هنگامی که ما به مسائل مربوطه غیرقابل حل شبکه برمی خوریم، گاهی اوقات به تیم شبکه ای وابسته هستیم تا بسته هایی را که از ماشین مورد نظر در حال رفت و آمد هستند، بگیرند. ویژگی شگفت انگیز اتصال مجازی این است که می توان توسط ماژول های آن، ترافیک پورت شبکه را عکس کرده تا به هر پورت دیگری بروند. می توان ویژگی Packet Sniffer را روی بلید دیگر نصب کرده و از آن به عنوان یک ایستگاه تشخیص استفاده کرد تا زمانی که مشکل شبکه بلید دیگر برطرف شود. حتی برای راحتی بیشتر، می توان یک لپ تاپ را از طریق پورت های خارجی اتصال مجازی درون مرکز داده به سیستم وصل کرده و آن پورت را به عنوان مسیر جایگزین انتخاب کرد. این ویژگی است که نمی توان در سرور سیسکو به راحتی این سرور انجام داد.

ایرادات اتصال مجازی

صفحه پرسش و پاسخ HP در مورد اتصال مجازی به یک چالش سیاسی اشاره می کند: تیم شبکه ممکن است دوست نداشته باشد که تکنولوژی شبکه جدید را به مرکز داده متصل کند. در بین گزینه های خرید سوئیچ های استاندارد خود و یا سوئیچ های اتصال مجازی، آن ها روش قدیمی خود را ترجیح می دهند. پیام مهم ویژگی نامبرده این است که پیکربندی راحت تر شده و به جای گسترس قابلیت های سوئیچ هسته مرکزی، قابلیت های سیستم بلیدها ارتقا داده خواهند شد. قابلیت اتصال مجازی حرکتی بزرگ در راستای نصب راحت تر و سریع تر نسبت به سرویس های معمولی می باشد.

چالش دوم این است که برای مشاهده منفعت های بزرگ، سازمان ها باید در هر محفظه بلید، ماژول های اتصال مجازی را نصب کنند. برای این کار، خریداران محفظه در هنگام اولین خرید خود باید این ماژول ها را نیز همراه با بلیدها خریداری کنند. در غیر این صورت، سازمان ها احتمالا به عقب بر نمیگردند تا دوباره ماژول های اتصال مجازی را به محفظه موجود خود نصب کنند مخصوصا در آن زمان که قیمت آن ها بسیار بیشتر از سوئیچ های سنتی سیسکو می باشد.

در نهایت هزینه بالای آن مورد انتقاد قرار می گیرد اما با توجه به تجربه افراد، این هزینه را به دلیل راحتی بیشتر و صرفه جویی در زمان اضافی نمی دانند.

مستر اچ پی | بررسی و فروش سرور های HP

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *