سرور های BLADE اچ پی چیست (اموزش سرور HP)

تعميرات تخصصي سرور-تعميرات هارد سرور -تعميرات سرور -تعميرات تخصصي سرور--تعميرات سرور اچ پي-تعميرات هارد سرور-hp شرکت دايا سرور

سرور های اچ پی


Rate this post

کامپیوترها Blade چیست و در کجا کاربرد دارند

استفاده به جا و درست از سرویس دهنده های Blade

سرور های BLADE اچ پی چیست (اموزش سرور HP)

افزایش فشار برای کاهش هزینه ها و ضرورت وجود توان پردازش بیشتر با منابع محدود ، مسئولین را وادار کرده که در سیاست ها و برنامه های خود بازنگری کنند. یکی از راه حل ها برای دستیابی به همچنین هدفی استفاده از سرویس دهنده های Blade است . برپایه بررسی IDC و Gartner هر روز شرکت های بیشتری استفاده از این سرویس دهنده ها را در برنامه خود می گذارند.

 فروش و تعمير و نگهداري دستگاه هاي HP , تعمير و نگهداري , كامپيـوتر. خريد سرور hp. تعمير hp. تعميرات hp. شرفروش و تعمير و نگهداري دستگاه هاي HP , تعمير و نگهداري , كامپيـوتر. خريد سرور hp. تعمير hp. تعم هداري ,

BLADE SERVER

سیستم های Blade در درجه نخست درجایی سودمنداند که فشردگی زیاد همراه با قابلیت انعطاف مورد نظر باشد . از این گذشته ، این دستگاه ها بسادگی نصب شده و مدیریت آنها به زمان زیادی نیاز ندارند . سرویس دهنده های Blade حتی برای فناوری های مجازی سازی و Cloud بهترین گزینه ها هستند . اما برای اینکه یک سازمان از خرید و استفاده از این سیستم ها به هدف و سود واقعی برسد باید پیش از هر اقدامی برخی نکات روشن شود . در این بخش از مقاله به شما می گوییم که اگر می خواهید به سمت این سرویس دهنده ها بروید باید به چند نکاتی توجه داشته باشید .

BLADE C7000 سرور اچ پی

BLADE C7000 سرور اچ پی

آیا واقعا رفتن به سوی سرویس دهنده های Blade ارزش دارد ؟

به این پرسش نمی توان با یک کلام پاسخ داد و برای پاسخ به آن باید ویژگی های خاص هر سازمان ، نیازهای IT و پیش فرض های لازم را بررسی کرد . برتری سرویس دهنده های Blade در مقایسه با سیستم های متعارف، مصرف انرژی بهینه (در صورت کاربرد درست) ، نیاز به اتصالات کمتر و فشردگی بیشتر است که نیاز به فضای فیزیکی را کاهش می دهد.

اما برای استفاده موثر از این سرویس دهنده ها باید برخی پیش نیازهای ساختاری و فیزیکی را رعایت کرد . آیا در محل نصب ، انرژی الکتریکی به میزان کافی وجود دارد ؟ آیا سیستم تهویه برای گرمای سرویس دهنده Blade کافی است ؟

هنگام رفتن به سوی سرویس دهنده های Blade به چه نکاتی باید توجه داشت ؟

SERVER HP BLADE سرور

HP SERVER

اینجا هم مانند هر ارتقاء دیگر باید نکات مشترکی را در نظر داشت . سیستم ها از نظر سخت افزاری نباید هیچ مشکلی داشته باشند و باید سخت افزاراز قبل آزمایش شده باشد . سازمانی که تا پیش از این از سرویس دهنده های مجرد و پرشمار استفاده کرده یک ساختار یکپارچه با حافظه مشترک به دست می آورد و باید توجه داشت که این ساختار تازه متشکل از سرویس دهنده های Blade ، SAN ، رسانه های ذخیره سازی و احتمالا مجازی سازی واقعا در هماهنگی کامل با یکدیگر هستند و بخوبی کار می کنند ؟ نکته دیگری که حتما باید مورد توجه باشد پایداری سرویس دهنده Blade است چون، توجه به فشردگی زیاد آن و کم بودن اتصال های آن این دستگاه باید پایداری خوبی داشته باشد و به افزونگی های لازم مجهز گردد .

خرید سرور BLADE

سرور اچ پی

در مدیریت سرویس دهنده های Blade چه نکاتی اهمیت دارد ؟

با گنجاندن بخش های اصلی خدمات IT در سرویس دهنده های Blade این دستگاه ها معمولا رابط های شبکه و SAN را نیز دارند . از آنجا که کامپیوترهای Blade معمولا به عنوان سرویس دهنده به کار می روند این پرسش پیش می آید که سرپرستی این بخش های اضافه با کیست ؟ همچنین گاهی ممکن است بسته به انتخاب قطعات سخت افزاری گوناگون برخی ناسازگاری ها نیز روی بدهد .

dl380,G9, DL380G9, ML350, ML310, ML110, DL580,

انتقال خدمات جاری به کامپیوترهای Blade کار چندان دشواری نیست چون این سیستم ها شمار زیادی از کار کردها و ابزار به همراه دارند که کار با این  دستگاه ها را ساده تر می کنند . کاربران سیستم های Blade  روال های خودکار نیز دریافت می کنند .

 

سرور های اچ پی

SERVER HP

ظرفیت های برای بلید سرور اچ پی لازم را چگونه محاسبه کنیم ؟

یک سیستم Blade هنگامی که به طور کامل پرشود قیمت تمام شده کمتری در ازای هر سرویس دهنده خواهد داشت . به عبارت دیگر هر چه کامپیوترهای بیشتری در یک سیستم Blade  وجود داشته باشد در کل مقتصدانه تر است . قیمت سیستم های Blade بر پایه بدنه و هر یک از کامپیوترهای  کشویی  آن محاسبه می شود . بنابراین قیمت بدنه را باید در آخر میان همه کامپیوترهای درون آن تقسیم کنیم . برای نمونه اگر تنها دو کامپیوتر در یک بدنه داشته باشیم از دو کامپیوتر مجزا گران تر خواهد شد و اگر درون بدنه سرویس دهنده های زیادی باشد با تقسیم قیمت بدنه به تعداد آنها و کاهش قیمت کلی ، استفاده از آن مقرون به صرفه خواهد بود

HP BLADE SERVER

تیغه ی سرور اچ پی

برای اینکه بتوانیم به طور کامل از انعطاف و توانایی سیستم های Blade بهره ببریم بهتر است آنها را مجازی سازی کنیم . با این کار از یک سو همه ظرفیت های پردازنده ، حافظه و شبکه به طور منعطف در اختیار کاربر قرار می گیرد و از سوی دیگر خود سازندگان سیستم های Blade روش های مجازی سازی را به طور مستقیم در آنها می گنجانند . این کار بررسی ظرفیت های لازم را ساده تر کرده و توان پردازش کامپیوتر را با انعطاف بیشتری در اختیار کاربر می گذارد.

ا

 Brocade Fibre Channel HBAs, HP 81B 8Gb 1,port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter, AP769B, HP 82B 8Gb 2,port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter, AP770B, Emulex Fibre Channel HBAs, HP 81E 8Gb 1,port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter, AJ762B, HP 82E 8Gb 2,port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter, AJ763B,

BLADE C7000

نکات مهم درباره مکان این سرویس دهنده ها و تهویه آنها چیست ؟

از نگاه کاربران ، سیستم های Blade به دلیل فشردگی بیشتر جای کمتری اشغال می کنند و می توان در حجم مساوی کامپیوترهای بیشتری نصب کرد . اما روی دیگر این سکه تولید حرارت بیشتر و مصرف انرژی بالاتر در ازای واحد حجم است . فشردگی زیاد قطعات الکترونیکی در سیستم های Blade باعث تولید گرمای بیشتر در فضای کوچکتر می گردد . گرمای تولیدی این سیستم ها می تواند تا ۲۰۰۰۰ BTU برساعت در هر متر مکعب برسد . به این ترتیب سیستم های خنک کننده متعارف برای خنک کردن Rack هایی که با سیستم های Blade پر شده اند کافی نخواهند بود . از همین رو بحث بهینه سازی سیستم های خنک کننده و روش های نوینی مانند Cold Aisle Housing مطرح شده . در Rack هایی که تجهیزات گوناگونی در آنها نصب شده هم باید محل نصب بهینه برای سیستم های Blade را در نظر داشت . از این گذشته محل قرار گرفتن خود Rack هم مهم است . در مورد سرویس دهنده های Blade قرار دادن Rack ها به صورت پشت به پشت اصلا توصیه نمی شود چون با این کار در گردش هوای سرویس دهنده های استاندارد اختلال ایجاد می گردد.

BL

QLogic Fibre Channel HBAs, HP 81Q 8Gb 1,port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter, AK344A,CABLE LC TO LC, HP 82Q 8Gb 2,port PCIe Fibre Channel Host Bus Adapter, AJ764A,AJ835A,HP NC365T 4,port Ethernet Server Adapter

شاسی سرور BLADE

فشردگی زیاد سرویس دهنده های Blade یک نتیجه دیگر هم به دنبال دارد و آن وزن زیاد آنهاست . بنابراین اگر می خواهید شمار زیادی  از این سرویس دهندها در یک جا نصب کنید باید به فکر استقامت کف آن محل هم باشید .

میزان برق مصرفی چقدر است ؟

آیا برای تغذیه کامپیوترها انرژِی الکتریکی کافی دارید ؟ هر چند اصولا مصرف انرژی سرویس دهنده های Blade  به دلیل استفاده از یک منبع تغذیه پایین تر است اما باز هم پاسخ این پرسش تعجب آور خواهد بود . در بسیاری از مراکز کامپیوتر مصرف انرژی الکتریکی را نسبت به واحد سطح می سنجند که معمولا مقدار آن بسته به تجهیزات موجود بین یک تا دو کیلو وات است . اما با کاهش فضای مورد نیاز برای کامپیوترهای سرویس دهنده این نسبت تغییر می کند . اما آیا اکنون بستر تغذیه مناسب برای Rack  که انرژی بیشتری مصرف می کند وجود دارد ؟ نکته بعدی آن است که با افزایش شمار کاربران ، سیستم های Blade مقرون به صرفه تر خواهد شد .

سوئیچ مجازی سرور های BLADE HP

سوئیچ مجازی سرور های BLADE HP

اشتباه هایی رایج در استفاده از سیستم های Blade

•    بسیاری از شرکت ها بدنه Blade را به طور کامل پر نمی کنند و از گرانی این سیستم ها گله مندند . اما باید بدانید که هر چه سرویس دهنده های بیشتری در یک بدنه Blade نصب کنید در مقایسه با سرویس دهنده های متعارف مقرون به صرفه تر می شوند .

•    اشتباه دیگر آن است که سرویس دهنده های Blade را برای برنامه های کوچک به کار می برند یا روی هر سرویس دهنده تنها یک برنامه نصب می کنند . این باعث می شود تا توان پردازش سیستم به طور بهینه به کار گرفته نشود و ارزش این سیستم ها از بین برود . فراموش نکنید که برتری سیستم های Blade در اجرای برنامه هایی است که به ظرفیت های زیاد نیاز دارند . در این مورد استفاده از فناوری مجازی سازی راه حل سودمندی است .

•    مسئولین فناوری اطلاعات باید همیشه ارزیابی کاملی از هزینه ها داشته باشند . معمولا اگر چه سرمایه گذاری های اولیه زیاد هستند اما به مرور با مصرف بهینه انرژی ، مدیریت ساده و کاهش شمار درگاه های شبکه ، برتری های دیگری به دست می آید که نباید آنها را از نظر دور داشت .

•    در بسیاری از مراکز کامپیوتر میزان مصرف انرژی الکتریکی را بر پایه واحد متر مربع می سنجند. آیا این مبنای محاسبه برای فراهم کردن انرژی مرکزی که با سرویس دهنده های Blade مجهز می شود کافی است ؟

•    برای استفاده از سرویس دهنده های Blade نخست باید بدنه اصلی آن را تهیه کرد که همه کامپیوتر ها را در خود جای داده و ارتباط آنها با محیط بیرون را فراهم می کند . اما ممکن است تجهیزات شبکه ای درون آنها با شبکه موجود شما سازگار نباشد . بنابراین باید پیش از هر گونه اقدامی ، این نکته بدقت بررسی گردد.

•    محل نصب سیستم Blade درون Rack نیز خودش نکته مهمی است . اگر در Rack سیستم های دیگری به جز کامپیوترهای Blade نصب شده باشد نباید سیستم Blade را در پایین Rack جای بدهید چون سیستم های Blade جریان هوای زیادی ایجاد می کنند و این ممکن است مانع خنک شدن سیستم های دیگر بشود . بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید .

 593722,B21,, HP, ProLiant, DL,580 ,Generation, 7 ,HP, ProLiant, DL,380, Generation, 7, HP ,ProLiant ,DL,370, Generation ,6 , HP ,ProLiant, DL,360, Generation, 7 ,HP, ProLiant ,ML,370, Generation, 6 , HP, ProLiant ,ML,350, Generation, 6 , HP, ProLiant ,DL,180, Generation, 6 ,HP ,ProLiant ,ML,110, Generation, 7 ,HP ,ProLiant ,ML,110, Generation, 6 , HP ,ProLiant ,DL,120, Generation ,6 ,HP ,ProLiant ,DL,120, Generation, 7 , ,storage,سرور, هاي5, سال, خدمات, پس,

مرکز تامین سرور های اچ پی

لیست لازم برای آماده سازی بستر Blade

۱– آیا برنامه ای که می خواهید وی کامپیوترهای Blade اجرا کنید اصلا برای این کامپیوتر ها مناسب است ؟

۲- آیا برنامه می تواند با توجه به ساختار Blade از مقیاس پذیری آن استفاده کند ؟

۳- آیا می خواهید از مجازی سازی استفاده کنید و آیا آنچه که مجازی سازی می کنید برای کامپیوتر Blade مناسب است ؟

۴- آیا ارتباط با محیط بیرون ( شبکه و رسانه های ذخیره سازی ) فراهم است ؟

۵- می خواهید سخت دیسک را درون خود کامپیوتر های Blade نصب کنید یا درون SAN ؟ یا اینکه اصلا به رسانه های ذخیره سازی انبوه نیازی  ندارید ؟

۶- آیا اصلا می توانید سیستم Blade را در Data Center نصب کنید ؟ یعنی آیا کف اتاق ، سیستم خنک کننده و برق اتاق برای این سیستم ها مناسب است ؟

۷- آیا از نظر پردازنده ، حافظه و ارتباط شبکه محدودیتی وجود ندارد ؟

۸- تا چه حد توانایی کار کشیدن از سیستم های Blade  و نظارت ، مدیریت و رفع اشکال این سیستم ها را دارید ؟

۹- پایداری مورد نظر شما از سیستم های Blade چقدر است و برای دستیابی به آن چه فناوری ها و چه روش هایی در اختیار دارید ؟

۱۰ – آیا برنامه ای که می خواهید برای مدیریت و پایش سیستم های Blade به کار ببرید با مجموعه فعلی یکپارچه می شود اصلا با هم هماهنگی دارند ؟

۱۱- آیا امکانات LAN و SAN سیستم هی Blade با شبکه موجود سازگاری و هماهنگی دارد ؟

۱۲-  از محصولات کدامیک از شرکت ها می خواهید استفاده کنید ؟

5 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟