راهنمای انتخاب RAID سرور HP

سرور HP, سرور hp, dl380 g6 سرور, dl380 g7 سرور, dl380 g8 سرور , dl380 g9 سرور, dl380 g10 سرور, سرور dl, DL 380 G9 سرور اچپي, فروش سرور DL 380 ,

HP ProLiant DL980 Generation 7 (G7) سرور


Rate this post

RAID یک سیستم دیسکی است که شامل چندین دیسک که یک آرایه نامیده می شوند می باشد که عملکرد،تحمل خطا،ظرفیت ذخیره سازی بهتری را با هزینه ای متوسط، فراهم می آورد. زمانی که سیستم سرور خود را پیکربندی می نمایید، به طور معمول مجبور به انتخاب یکی از دو روش ذیل برای دیسک  درایو های داخلی سرورتان هستید.البته نوع نرم افزاری بوسیله ی اکثر مادربرد های پی سی موجود در بازار ساپورت میگردد ولی سری سخت افزاری نیازمند کارت یا چیپست سخت افزاری مورد نظر میباشد.

  1. RAID سخت افزاری
  2.  RAID نرم افزاری،

سامانه RAID به طور گسترده ای به عنوان یک راهکار ذخیره سازی برای کسب بهترین عملکرد استفاده می شوند، بسته به اینکه برنامه کاربردی بر نوشتن اطلاعات تمرکز دارد یا بر خواندن اطلاعات. مدیر پایگاه داده، Ray Rankins  ( لینک سایت شرکت مشاوره ای ایشان )در کتابش که در مورد برنامه های DataBase-Related (لیست کتاب ها)است،البته نوع انتخاب شما  در مورد هارد نیز بسیار اهمیت دارد زیرا هارد های پرسرعت مزیت ها و معایب بسیاری دارند. توضیح می دهد که برای کمینه نمودن جابه جایی هد دیسک و بیشینه نمودن عملکرد I/O، این یک کار درست که  خواندن/نوشتن های تصادفی (مثل عملیات دست کاری داده) و خواندن/نوشتن خطی (مثل لاگ تراکنش های سیستم) را در میان دیسک های مختلف توزیع نمایید. من موافقم و نظر او را تائید می کنم. به عنوان مثال، SQL Server یا هر پایگاه داده دیگر، شدیدا بر عملیات I/O متمرکز است.

raid سرور hp

برای توضیح اهمیت RAID در پایگاه داده، من از SQL Server به عنوان مثال استفاده خواهم کرد، گرچه شما می توانید این مفاهیم را در انتخاب خودتان از میان پایگاه های داده دیگر نیز پیاده سازی نمایید. مفاهیم کم و بیش در همه موارد شبیه هم هستند.

گرچه RAID یک بخش از یک پایگاه داده مثل SQL Server نیست، اما پیاده سازی RAID می تواند مستقیما بر نحوه عملکرد SQL Server تاثیر بگذارد.

انواع متفاوتی از RAID در دسترس هست، از قبیل RAID 0، RAID 1، RAID 2، RAID 3، RAID 4،RAID 5، RAID 6،RAID 10 و  RAID 01 . دراین مقاله در مورد RAID هایی که احتمالا به عنوان یک مدیر پایگاه داده سیکوئل سرور با آن مواجه خواهید شد را بررسی خواهیم کرد. برای مثال: سطوح RAID 0,1,5 و 10  و همچنین مزایا و معایب از جنبه تحمل خطا و عملکرد.

توجه: RAID یک جایگزین برای پشتیبانی نیست. پشتیبانی برای هر سیستم خیلی ضروری است.

انواع RAID (مزایا و معایب)

ما تنها در مورد RAID 0,1,5,10 بحث خواهیم کرد. ( از دید پایگاه داده)

RAID 0: به عنوان Disk Stripping نیز شناخته شده است. این نوع RAID افزونگی یا تحمل خطا را فراهم نمی کند، در عوض، داده ها را در دو درایو به حالت متناوب می نویسد. این کار باعث فراهم آمدن بهترین عملکرد I/O می شود. اگر شما 8 تکه داده داشته باشید،برای مثال، تکه 1،3،5 و 7 در اولین درایو و تکه 2،4،6 و 8 در دومین درایو نوشته می شود، اما همه آن ها در یک ترتیب مشخص خطی بر روی دیسک درایو ها نوشته خواهند شد. RAID 0 طراحی ساده، پیاده سازی ساده تری دارد و سرباری برای توازن داده ها ندارد. مشکل آن این است که هر تکه از داده تنها در یک دیسک نوشته می  شود و اگر یکی از دیسک ها دچار میشکل شود، تمامی داده از بین خواهد رفت.

RAID 1: به عنوان Disk Mirroring نیز شناخته شده است. این نوع RAID بر خلاف نوع قبلی، یک نمونه مشابه و اضافی از دیسک انتخاب شده ایجاد می کند، در نتیجه تحمل خطای خوبی را فراهم می کند. این نوع  RAID را می توان به وسیله 2 دیسک درایو پیاده سازی کرد. عیب این نوع این است که، سربار زیاد و همچنین نرخ بالایی را برای ذخیره سازی داده ایجاد می کند.

به دلیل ضیق وقت، از ترجمه بخش های RAID 5 و 10 صرفنظر می کنم. و ما بقی مطلب را درج میکنم.

کدام نوع RAID برای پایگاه داده من مناسب است؟

حال که شما یک دید کلی در مورد سطوح مختلف RAID پیدا کردید، اجازه بدهید تا ببینیم کدام نوع آن برای یک پایگاه داده مناسب است؟. پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برای مثال، کدام یک برای شما مهم است؟ دسترس پذیری، عملکرد و یا هزینه؟. نیازمندی های شما برای تحمل خطا (fault tolerance) و عملکرد چیست؟

در اینجا جدولی داریم در مورد عملکرد و تحمل خطایی که توسط سیستم RAID فراهم آمده اند.

فرض بر این است که تمامی سطوح مختلف RAID در جدول فوق، از تعداد درایو یکسانی برخوردار هستند.

زمانی که این جدول را برای پایگاه داده ای از جنس SQL Server در نظر بگیریم، می بینیم که هیچ کدام از سطوح RAID که در جدول فوق آمده اند مناسب نیستند.در بیشتر اوقات، SQL Server عملیات خواندن حجیم و عملیات نوشتن سبکی را انجام می دهد. بنابراین برای پایگاه داده که عملیات نوشتن بیشتری دارد RAID 5 ، انتخاب خوبی نیست. در مقابل، RAID 10 گزینه خوبی برای پایگاه داده ای با حجم عملیات نوشتن بیشتر، هست.

در اینجا، برخی نکات که در زمان تصمیم گیری برای انتخاب سطح RAID مناسب برای پایگاه داده به ما کمک می کنند آورده شده.

  • دیتا، Log فایل ها، پایگاه داده temp و فایل های پشتیبان باید بر روی درایوهای فیزیکی مجزا و یک آرایه از دیسک ها قرار بگیرند.
  • RAID 1 معمولا برای نگه داری فایل های سیستم عامل، باینری، index file goups و database transaction log files مورد استفاده قرار می گیرند. نکته حیاتی برای فایل های log و عملکرد شاخص ها (index)، تحمل خطا و همچنین سرعت نوشتن خوب، است.
  • از آنجایی که log فایل به صورت خطی نوشته می شود و تنها برای عملیات بازیابی خوانده می شوند بنابراین سطح RAID توصیه شده، RAID 1 و یا  RAID 10  می باشد. نکته، اگر RAID 1 شما در حالت استفاده 100 درصد می باشد، RAID 10 را برای عملکرد بهتر انتخاب نمایید.
  • برای فایل های با دسترسی تصادفی و عملیات خواندن حجم های بزرگی از دیتا، چسبیده بودن دیتا (پشت سر هم قرار داشتن قطعات دیتا)، بنابراین سطح RAID 5 توصیه می شود.

سرور hp

برای فایل های داده ای که نیاز به عملکرد خوب نوشتن دارند، RAID 10 توصیه می شود. از یک کنترل کننده battery backed caching RAID controller برای عملکرد نوشتن بهتر استفاده نمایید.
برای فایل های tempdb با عملکرد نوشتن/خواندن خوب، RAID 0,1 یا 10  توصیه می شود. گرچه tempdb شامل اطلاعات موقتی هست و مدیران پایگاه داده اغلب RAID 0 را برای tempdb به کار می برند، به یاد داشته باشید که SQL Server به tempdb برای انجام خیلی از فعالیت هایش نیاز دارد. بنابراین اگر شما می خواهید که سیستمتان همیشه در دسترس باشد، در مورد RAID 0 تجدید نظر کنید.
قرار دادن log فایل ها و یا tempdb  بر روی آرایه RAID 5 توصیه نمی شود، به این دلیل که RAID 5 عملکرد مناسبی برای عملیات نوشتن ندارد. گرچه مدیران پایگاه داده در این مورد اختلاف نظر دارند.

سرور hp

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟