سرور اچ پی

Rate this post

سرور HP چیست؟فکر می کنم مهم نیست که شغل شما مربوط به تجهیزات الکترونیکی باشد، باید در مورد سرور می شنیدید. سرور مانند رایانه است، اما عملکردهای بیشتری نسبت به رایانه ارائه می دهد. تقریباً همه سرورها به سازمانی خدمات می دهند زیرا سازمان ها نیاز به قرار دادن تعداد بیشتری داده نسبت به کاربران خانگی دارند.

هنگام انتخاب سرورHP  باید پاسخ این سوال را بدانیم:

سرورHP  از چه چیزی تشکیل شده است؟

زمانی که اجزای کلیدی یک سرور را بشناسیم، بدانیم که چگونه این اجزا نقش مهمی در سرور دارند، می‌توانیم سرور مناسب را برای شرکت خود انتخاب کنیم.

در این پست 4 جزء کلیدی یک سرور را توضیح خواهم داد: CPU، حافظه، هارد دیسک و کارت RAID. شروع کنیم.

 

خرید سرور اچ پی

در مورد موارد مختلفی که در مورد خرید سرور اچ پی باید بدانید می توانید این لینک را نیز که بسیار مفید خواهد بود بخوانید.

1.  سرور اچ پی CPU

واحد پردازش مرکزی (CPU) یکی از تجهیزات اصلی سرورهای الکترونیکی و لوازم جانبی اصلی در سرورها می باشد. CPU در سرور نقش بسیار مهمی دارد، مانند قلب انسان.

در حال حاضر برندهای زیادی از پردازنده ها در بازار وجود دارد اما محبوب ترین آنها سری Xeon اینتل است. بسیاری از برندهای سرور از CPU اینتل استفاده می کنند، مانند سرورهای HPE، سرورهای دل، سرورهای هواوی، سرورهای Inspur و غیره.

 

2. رم سرور HP

حافظه یکی از اجزای مهم در سرور است و پلی برای ارتباط با CPU است. تمامی برنامه های کامپیوتر در حافظه اجرا می شوند، بنابراین عملکرد حافظه تاثیر زیادی روی کامپیوتر دارد.

حافظه از تراشه های حافظه، بردهای مدار، انگشتان طلایی و غیره تشکیل شده است.

همچنین بخوانید:
مفهوم زونینگ در شبکه HP

ECC دارای قابلیت تصحیح خودکار می باشد. ECC می تواند خطاهای موجود در حافظه را تحمل کند و خطاها را تصحیح کند تا سیستم بتواند بدون وقفه به دلیل خطا به کار عادی خود ادامه دهد.

3. هارد سرور HP

اگر سرور هسته داده های شبکه باشد، هارد دیسک سرور، انبار داده اصلی است که تمام نرم افزارها و داده های کاربر در آن ذخیره می شود. اطلاعات هارد دیسک ذخیره شده در سرور با ارزش ترین است، بنابراین قابلیت اطمینان هارد دیسک بسیار مهم است.

هارد دیسک به رابط فعلی SATA، M.2 SAS PCI-E تقسیم می شود.

هارد دیسک SATA نوع رابط اصلی فعلی است، دیسک سخت مکانیکی اساساً این رابط است.

رابط M.2 در واقع یک نسخه مینی از رابط SATA است. درایو حالت جامد این رابط بسیار کوچک و کمتر از 5 میلی متر ضخامت دارد، بنابراین فضای بسیار کمی را اشغال می کند و برای کتاب های نازک و سبک بسیار مناسب است.

SAS نسل جدیدی از فناوری SCSI است. این همان هارد دیسک محبوب فعلی (SATA) است که از فناوری سریال برای به دست آوردن سرعت انتقال بالاتر استفاده می کند.

هارد دیسک های SATA برای سرورهای پایین رده در حالی که هارد دیسک های SAS در سرورهای سطح بالا استفاده می شود.

در مقایسه با هارد دیسک های کامپیوتر، هارد دیسک های سرور این مزایا را ارائه می دهند:

 

(1) سرعت سریع

همچنین یک کش ثانویه بزرگ (معمولاً 1MB-16MB) را پیکربندی می کند. میانگین زمان دسترسی نسبتا کوتاه است. سرعت انتقال خارجی و سرعت انتقال داخلی بالاتر است و سرعت انتقال داده در هر ثانیه می تواند به 40 مگابایت، 80 مگابایت، 160 مگابایت، 320 مگابایت برسد.

همچنین بخوانید:
HP Service Pack یا فایل اپدیت سرور HP

(2) قابلیت اطمینان بالا

از آنجایی که هارد دیسک سرور تقریباً 24 ساعت در روز کار می کند، زیر بار کاری بسیار زیاد است. می توان گفت که در صورت بروز مشکل در هارد دیسک، عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد. بنابراین، هارد دیسک های فعلی از فناوری S.M.A.R.T (فناوری نظارت، تجزیه و تحلیل و گزارش گیری خود) استفاده کرده اند و سازندگان هارد دیسک از فناوری پیشرفته منحصر به فرد خود برای اطمینان از امنیت داده ها استفاده کرده اند.

(3) از مبادله داغ پشتیبانی کنید

Hot Swap یک روش نصب هارد دیسک است که توسط برخی از سرورها پشتیبانی می شود. می توانید بدون توقف سرور، هارد دیسک را از برق جدا کرده یا وارد کنید. سیستم عامل به طور خودکار تغییرات هارد دیسک را تشخیص می دهد. این فناوری برای سروری که 24 ساعت شبانه روز کار می کند بسیار ضروری است.

(4) استفاده بیشتر از رابط SAS

اکثر سرورها از هارد دیسک های SAS با توان داده بالا و استفاده بسیار کم از CPU استفاده می کنند. هارد دیسک های SAS فقط از طریق رابط های SAS قابل استفاده هستند. برخی از مادربردهای سرور رابط های SAS را یکپارچه می کنند و برخی دارای کارت های رابط SAS اختصاصی هستند. SAS می تواند برای دسترسی بیشتر به دستگاه پشتیبانی کند که قابل مقایسه با SATA نیست.

سایت hpe

کارت RAID سرور HP

RAID یک آرایه اضافی از دیسک های مستقل یا به اختصار آرایه دیسک است. به بیان ساده، RAID فناوری است که چندین هارد دیسک مستقل (هارد دیسک فیزیکی) را به روش های مختلف ترکیب می کند تا یک گروه دیسک سخت (دیسک سخت منطقی) را تشکیل دهد، در نتیجه عملکرد ذخیره سازی و افزونگی داده بالاتری نسبت به یک هارد دیسک واحد ارائه می دهد.

همچنین بخوانید:
جلسه هشتم|کانفیگ سوئیچ distribute

کارت‌های RAID، بردهایی هستند که برای اجرای توابع RAID استفاده می‌شوند. کارت های RAID مختلف از عملکردهای مختلف RAID پشتیبانی می کنند. پشتیبانی از RAD0، RAID1، RAID5، RAID6 RAID10. کارت‌های RAID به بسیاری از درایوهای دیسک اجازه می‌دهند تا داده‌ها را همزمان منتقل کنند و می‌توانند تحمل خطا را فراهم کنند. این دومین عملکرد مهم کارت های RAID است.

 

فناوری RAID سه ویژگی اصلی دارد:

  • ابتدا، داده های روی هارد دیسک راه راه می شوند تا دسترسی بلوک به داده ها حاصل شود، زمان جستجوی مکانیکی هارد دیسک کاهش می یابد و سرعت دسترسی به داده ها افزایش می یابد.
  • دوم، با خواندن همزمان چندین هارد دیسک در یک آرایه، زمان جستجوی مکانیکی هارد دیسک ها کاهش می یابد و سرعت دسترسی به داده ها افزایش می یابد.
  • سوم، برای دستیابی به حفاظت اضافی از داده ها با انعکاس یا ذخیره اطلاعات برابری.

    آرایه های پرکاربرد RAID عمدتاً به RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 0 + 1 (RAID10) تقسیم می شوند.

 

View the comparison of these RAID arrays:

RAID array Advantage Disadvantage
RAID 0 Fastest access No fault tolerance
RAID 1 Full fault tolerance High cost
RAID 5 With multi-tasking and fault tolerance overhead when writing
RAID 6 Fast read performance, higher fault tolerance Slow writing speed and higher cost
RAID 0+1/RAID 10 Fast and fully fault-tolerant High cost

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟