خرید سرور اختصاسی برای هاست وردپرس

5/5 - (1 امتیاز)

سرور چیست؟

سرور به عنوان یک ماشین قدرتمند طراحی شده برای محاسبه، ذخیره و مدیریت داده ها، دستگاه ها و سیستم ها از طریق یک شبکه تعریف می شود.
این مقاله سرورها، انواع آنها و ویژگی های کلیدی را به طور کامل توضیح می دهد.
فهرست مطالب

  • سرور چیست؟

  • انواع سرورها

  • ویژگی های کلیدی سرورها

  • سرور چیست؟

سرور یک ماشین قدرتمند است که برای محاسبه، ذخیره و مدیریت داده ها، دستگاه ها و سیستم ها از طریق شبکه طراحی شده است. این سیستم پیچیده کامپیوتری منابعی را در اختیار واحدهای شبکه قرار می دهد تا خدمات تخصصی مانند نمایش صفحات وب و ارسال یا دریافت ایمیل و غیره را ارائه دهند.

سخت افزار کامپیوتر، نرم افزار یا حتی ماشین های مجازی با قابلیت های نرم افزاری لازم می توانند به عنوان یک سرور عمل کنند. با این حال، عملکرد سرور فراتر از یک کامپیوتر سنتی است. آنها فرآیندهای پیچیده سرور را مدیریت می‌کنند، از مدیریت چندین درخواست کاربر در هر ثانیه، میزبانی وب‌سایت‌های پر محتوا، و راه‌اندازی یک درایو قابل اشتراک‌گذاری برای دستگاه‌های شبکه، تا پردازش بارهای کاری فشرده مانند مدیریت تراکنش پایگاه داده که به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارد.

سرورها به درخواست های کاربر از طریق مدل مشتری-سرور پاسخ می دهند. در اینجا، دستگاه میزبانی که دستگاه‌های شبکه را تغذیه می‌کند، سرور میزبان نامیده می‌شود، و دستگاه‌های درون شبکه‌ای که از منابعی که دستگاه میزبان ارائه می‌دهد استفاده می‌کنند، کلاینت نامیده می‌شوند.

اجزای کلیدی یک سرور

رایانه‌های سرور از عناصر اساسی تشکیل شده‌اند که می‌توانند کد را اجرا کنند، داده‌ها را ارسال یا دریافت کنند و این داده‌ها را برای مدت کوتاه‌تر یا طولانی‌تری ذخیره کنند. اگرچه این قطعات در لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های اینترنت اشیا مدرن نیز وجود دارند، اما در ماشین‌های سرور بسیار قدرتمندتر هستند.

سرور چیست؟ تعریف، انواع و ویژگی ها

پردازنده

پردازنده که CPU نیز نامیده می شود، جزء اصلی هر سرور است. به عنوان مغز سیستم سرور عمل می کند. کامپیوترهای سرور پیشرفته امروزی مجهز به پردازنده های قدرتمندی هستند که دارای چندین هسته برای اجرای هزاران دستورالعمل در یک حرکت هستند. برندهای محبوب پردازنده‌های موجود امروزی شامل پردازنده‌های Intel Xeon، HPE، Dell و Huawei و غیره هستند.

رم

RAM یک واحد حافظه کوتاه مدت است که داده های کاری و کد ماشین را ذخیره می کند. پردازنده ها برای خواندن و نوشتن داده ها با سرعت بیشتری نیاز به رم دارند. از آنجایی که سرورها بر روی چندین دستورالعمل کار می کنند، بازیابی داده ها از RAM در زمان بسیار بیشتری نسبت به واکشی داده ها از هارد دیسک صرفه جویی می کند. علاوه بر این، زمانی که پردازنده یک برنامه کامپیوتری را اجرا می کند، آن برنامه معمولاً در حافظه اصلی (RAM) قرار می گیرد. عملکرد حافظه در نهایت می تواند سرعت اجرای کامپیوتر سرور را تعیین کند.

رم سرور HP

ذخیره سازی

سرورها از اجزای ذخیره سازی برای ذخیره فایل های مختلف لازم برای اجرای کد ماشین استفاده می کنند. این شامل فایل‌های سیستم عامل، کتابخانه‌ها، پایگاه‌های داده، داده‌های وب‌سایت، داده‌های برنامه و غیره است. در سمت سرور، هارد دیسک‌های سنتی و درایوهای حالت جامد (SSD) برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌شوند. انتخاب عنصر ذخیره سازی به نیازها و نیازها بستگی دارد. به عنوان مثال، یک سرور پایگاه داده باید بتواند داده ها را سریعتر از یک سرور بایگانی فایل بخواند و بنویسد، که لازم نیست به این سرعت باشد.

همچنین مهم است که در نظر بگیرید که یک دستگاه ذخیره‌سازی واحد می‌تواند بر عملکرد سرور تأثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال، هنگامی که یک مؤلفه ذخیره‌سازی خراب می‌شود، همه وب‌سایت‌های میزبانی شده توسط وب سرور مجبور به از کار افتادن می‌شوند و در نتیجه یک تجربه کاربری آنلاین بد ایجاد می‌شود. از این رو، اکثر سرورها از یک آرایه اضافی از دیسک های مستقل (RAID) برای رفع چنین مشکلاتی استفاده می کنند و به نوبه خود تحمل خطا را افزایش می دهند. RAID ها آرایه ای از دیسک های مستقل هستند که عملکرد ذخیره سازی و افزونگی داده بهتری را نسبت به هر جزء ذخیره سازی منفرد ارائه می دهند.

پهنای باند

سرورها درخواست های کاربر را پردازش می کنند و محتوا را از طریق اینترنت یا ترکیبی از شبکه هایی مانند WAN یا LAN ارائه می دهند. این امر اجتناب ناپذیر است که سرورها پهنای باند بالاتری داشته باشند و به آنها امکان می دهد به چندین مشتری پاسخ دهند و به موقع به سؤالات پاسخ دهند.

 

سرور چگونه کار می کند؟

هنگامی که کاربر یک URL وب سایت را در مرورگر وب وارد می کند، چندین سرور از قبل منتظر ارائه اطلاعات درخواستی هستند. این فرآیند با تقسیم URL توسط مرورگر وب به سه بخش آغاز می شود:

  • پروتکل: بخش اول پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP یا HTTPS) است که به عنوان یک مسیر ارتباطی برای سرورها و مرورگرها برای گفتگو با یکدیگر عمل می کند.
  • نام سرور: قسمت دوم URL مربوط به نام سرور است. در اینجا، یک سرور نام دامنه (DNS) نام دامنه را به آدرس IP سروری که وب سایت درخواستی را میزبانی می کند، ترجمه می کند.
  • نام فایل: قسمت پایانی شامل فایل‌هایی است که شامل HTML، CSS، فونت‌ها، تصاویر، گرافیک و بسیاری از اجزای دیگر است که وب‌سایت درخواستی را تشکیل می‌دهند.

در مرحله اول، مرورگر وب درخواست نام دامنه را به سرور DNS ارسال می کند. سپس سرور DNS آدرس IP مرتبط با دامنه درخواستی را شناسایی می کند. پس از دریافت آدرس IP، مرورگر درخواست کاربر را به سرور مورد نظر ارسال می کند. سپس سرور داده‌های وب‌سایت را به همراه عناصر پویا لازم برای نمایش وب‌سایت در سمت کاربر جمع‌آوری می‌کند و آن را به عنوان پاسخ به درخواست کاربر برای کاربر ارسال می‌کند.

انواع سرورها

سرورهای مختلف امروزه وجود دارند. چندین سرور می توانند چندین کار مانند میزبانی وب سایت، ارسال و دریافت ایمیل، حفاظت از شبکه های داخلی و غیره را انجام دهند. از سوی دیگر، سرورهای اختصاصی مانند سرورهای پایگاه داده یا سرورهای چاپی بر روی یک هدف تمرکز می کنند.

برخی از انواع سرورهای کلیدی که بخشی جدایی ناپذیر از محیط های شبکه هستند عبارتند از:

1-وب سرور

وب سرورها برای اجرای وب سایت ها و برنامه ها از طریق برنامه های مشتری (مرورگرهای وب) مانند Internet Explorer، Chrome، Firefox، Opera یا Safari طراحی شده اند. آنها مسئول ذخیره، پردازش و ارائه محتوای وب به کاربران هستند. آنها از پروتکل هایی مانند HTTP، FTP و SMTP پشتیبانی می کنند که کلید تبادل اطلاعات بین دستگاه های شبکه هستند.

در یک شبکه، همه ماشین‌هایی که میزبان وب‌سایت‌ها هستند، دارای نرم‌افزار وب سرور برای مدیریت بهتر دسترسی کاربر به فایل‌های میزبانی شده هستند. برخی از نمونه‌های وب سرورها عبارتند از Apache HTTP Server، Microsoft Internet Information Services (IIS) و Sun Microsystem’s Sun Java System Web Server.

سرور HPE ProLiant DL380 Gen10

2. سرور ایمیل

سرور ایمیل ذخیره و مدیریت ایمیل را برای مشتریان تسهیل می کند. از پروتکل های مختلفی برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده می کند. به عنوان مثال، پروتکل انتقال نامه ساده (SMTP) برای ارسال ایمیل استفاده می شود. سرور برای ذخیره و دریافت ایمیل به پروتکل اداره پست (POP3)l متکی است.

سرورهای پست مشابه یک اداره پست معمولی هستند که ایمیل را قبل از ارسال به مقصد مورد نظر ذخیره و مرتب می کند. به بیان ساده، زمانی که کاربر ایمیلی را به رایانه دیگری ارسال می کند، از سرور ایمیل می خواهد که آن را به گیرنده مورد نظر تحویل دهد. سرورهای ایمیل به چندین ماژول نرم افزاری متکی هستند که امکان ارسال، دریافت، بازیابی و ارسال ایمیل را فراهم می کنند.

3. سرور برنامه

یک سرور برنامه محیطی را فراهم می کند که به توسعه، پردازش و اجرای برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، صرف نظر از عملکرد آنها کمک می کند. سرور برنامه های کامپیوتری یا اسکریپت های ضروری را برای اجرای برنامه های PHP، جاوا یا Net اجرا می کند.

سرورهای برنامه بسیار شبیه سرورهای وب هستند زیرا تمایل دارند از پروتکل HTTP استفاده کنند و به درخواست های مشتری پاسخ دهند. با این حال، این سرورها بر ایجاد وب‌سایت‌های پویا متمرکز هستند که از ادغام شی، خدمات پیام‌رسانی و سایر موارد استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، وبلاگ‌ها و غیره. از سوی دیگر، سرورهای وب به سمت ایجاد وب‌سایت‌های ثابت که در آن اطلاعات یکسان باقی می‌مانند، تمایل دارند، به‌عنوان مثال، وب‌سایت‌های مستندات فنی، وب‌سایت‌های نمونه کار شرکتی، وب‌سایت‌های فقط خواندنی، صفحات فرود و غیره. بر.

در برخی موارد، سرورهای کاربردی یک جزء وب سرور را در خود قرار می دهند تا در صورت نیاز بتوانند عملکرد یک وب سرور را انجام دهند.

مدیریت سرور HPE ProLiant DL380 Gen10

4. سرور پایگاه داده

سرورهای پایگاه داده خدمات پایگاه داده را به رایانه های مشتری ارائه می دهند. کاربران می توانند با اجرای یک پرس و جو به داده ها دسترسی پیدا کنند، تغییر دهند، ذخیره کنند و از پایگاه داده بازیابی کنند. به عنوان مثال، یک پرس و جو SQL. سرورهای پایگاه داده مسئول مدیریت امنیت و بازیابی سیستم های مدیریت پایگاه داده (DBMS) هستند.

آنها فایل های دیجیتال، فایل های کاربردی و فایل های غیر پایگاه داده را ذخیره می کنند. سازمان های بزرگ از این سرورها برای محافظت از داده های حساس و ارزشمند شرکت خود استفاده می کنند. چند نمونه از سرورهای پایگاه داده عبارتند از Microsoft SQL، MySQL، MongoDB و SQLite.

5. سرور DNS

سرورهای DNS سرورهای نام دامنه هستند. این کامپیوترها نام سرورهای موجود در شبکه را حل می کنند. سرورهای DNS بخشی جدایی ناپذیر از اینترنت هستند زیرا URL های قابل فهم برای کاربر (به عنوان مثال www.spiceworks.com) را به آدرس های IP مربوطه خود ترجمه می کنند.

6. سرور پروکسی

یک سرور پروکسی به عنوان یک واسطه بین شبکه های محلی و شبکه های سراسری عمل می کند. این یک رابط ارتباطی بین شبکه‌های در حال تعامل با پذیرش درخواست‌های یک شبکه و ارسال آن‌ها با استفاده از آدرس IP خود فراهم می‌کند. این سرورها صفحات وب با دسترسی مکرر را در حافظه پنهان نگه می دارند که به بارگذاری سریعتر در صورت دسترسی در آینده کمک می کند. در نتیجه، پهنای باند شبکه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

حافظه و رم سرور HPE ProLiant DL380 Gen10

علاوه بر این، سرورهای پروکسی ارتباطات شبکه را فیلتر می کنند و همیشه در دسترس هستند، که برای متعادل کردن بار شبکه بسیار مهم است. این سرورها همچنین مشتریان را ناشناس نگه می دارند زیرا آدرس IP اصلی آنها با یک پروکسی جایگزین می شود.

همچنین بخوانید:
VMware EVC سرور اچپی DL380

7. سرور DHCP

سرورهای پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP) به سیستم‌های کامپیوتری اطلاق می‌شوند که به صورت پویا آدرس‌های IP را به مشتریان اختصاص می‌دهند. مزیت این فرآیند خودکار این است که خطاهایی را که مدیریت دستی ممکن است به همراه داشته باشد، مانند خطاهای تایپی یا تضاد IP، به حداقل می رساند.

سرورهای DHCP به‌روزرسانی‌های پیکربندی دستگاه‌های شبکه را حفظ می‌کنند. برای مثال، آنها آدرس‌های IP منقضی شده را به‌روزرسانی یا تغییر می‌دهند یا آدرس‌های IP دستگاه‌هایی را که از مکانی به مکان دیگر حرکت می‌کنند، مدیریت می‌کنند. این سرورها همچنین نقش کلیدی در مدیریت شبکه ایفا می کنند زیرا می توانند به طور همزمان چندین درخواست مشتری را برطرف کنند.

8. سرور فایل

یک سرور فایل به ماشینی اطلاق می‌شود که دیسک‌های قابل اشتراک‌گذاری را فراهم می‌کند که توسط ایستگاه‌های کاری در شبکه قابل دسترسی هستند. دیسک فایل های کامپیوتری مانند فایل های متنی، تصاویر، فایل های گرافیکی، فایل های صوتی و تصویری و غیره را در خود جای می دهد. سرورهای فایل معمولاً برای اهداف ذخیره سازی استفاده می شوند. از این رو، آنها نه برنامه های کامپیوتری را اجرا می کنند و نه وظایف محاسباتی را انجام می دهند.

سرورهای فایل بسته به محیط محاسباتی از پروتکل های مختلفی برای دسترسی به فایل ها استفاده می کنند. به عنوان مثال، سرورهای فایل اینترنتی از طریق پروتکل‌های FTP و HTTP قابل دسترسی هستند، در حالی که سرورهای فایل در LAN، مانند آنهایی که در ادارات و مدارس استفاده می‌شوند، با استفاده از پروتکل SMB یا NFS قابل دسترسی هستند.

9. سرور بازی

سرور بازی vers جامعه جهانی بازی های آنلاین را به هم متصل می کند. آنها از بازی های چند نفره مانند Counter-Strike، Minecraft و غیره پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، این سرورها داده های بازیکن و بازی را مدیریت می کنند و در عین حال فعالیت بازیکن را در دنیای مجازی همگام می کنند. ScalaCube، HostHavoc و Cloudzy راه حل های میزبانی سرور بازی محبوب هستند که سرورهای بازی را برای بازی هایی مانند ARK، Rust و غیره اجاره می کنند.

10. سرور چاپ

سرورهای چاپ دستگاه های چاپ را به مشتریان در شبکه متصل می کنند. آنها کارهای چاپی را از کاربران می پذیرند و آنها را در صف قرار می دهند تا چاپگرها نتوانند با تعداد درخواست های دریافتی در یک بازه زمانی خاص مقابله کنند. این سرورها از پروتکل های مختلفی برای انجام کارهای چاپی استفاده می کنند، مانند پروتکل چاپ اینترنتی، پروتکل شبح چاپگر خط یا JetDirect. از برندهای معروف در بازار سرورهای چاپی می توان به IOGEAR و HP اشاره کرد.

ویژگی های کلیدی سرورها

سرورها برای سازمان ها کلیدی هستند زیرا با ارائه ویژگی هایی مانند مقیاس پذیری، کارایی و تداوم کسب و کار به شبکه های سازمانی، قابلیت های یک شبکه را افزایش می دهند. در حالی که سرورها برای همه مشاغل حیاتی هستند، موارد زیر برخی از ویژگی های اساسی آنها است.

  •  ویژگی های کلیدی سرور

1. مقیاس پذیری

با گسترش کسب‌وکارها، تقاضا برای ماشین‌های جدید، ارتقاء فضای دیسک، سرعت‌های بیشتر و کنترل بهتر بر دسترسی از راه دور در محیط شبکه افزایش می‌یابد. با این حال، شایان ذکر است که این نیاز سیستم باید بدون جایگزینی ماشین‌های قدیمی‌تر برآورده شود. این تضمین می‌کند که کسب‌وکارها حتی در حین به‌روزرسانی معماری سرویس‌دهنده-کلاینت، بدون مشکل اجرا می‌شوند.

سرورها در چنین شرایطی نقش حیاتی ایفا می کنند زیرا نه تنها قادر به پشتیبانی از تعداد فزاینده مشتریان هستند، بلکه می توانند بار کاری پویا و ارتقاء را نیز مدیریت کنند.

2. قدرت پردازش بالا
سرورها با اضافه شدن منابع محاسباتی موجود در چارچوب کلاینت-سرور، قدرت پردازش بالایی را برای مشتریان اصلی فراهم می‌کنند. در نتیجه، شبکه‌ها می‌توانند تعداد فزاینده‌ای از مشاغل را بدون تأثیر بر عملکرد مدیریت کنند.

3. قابلیت اطمینان

سرورها تضمین می‌کنند که سیستم‌های محاسباتی حیاتی همیشه در دسترس و آنلاین هستند، و از توقف صفر برای کسب‌وکارها اطمینان می‌دهند. هنگامی که هر دستگاه یا مؤلفه شبکه از کار بیفتد، می تواند بر تجارت شرکت تأثیر بگذارد. با این حال، از آنجایی که راه اندازی سرویس گیرنده-سرور دارای چندین دستگاه در یک شبکه است، وظایف اجزای ناموفق توسط دستگاه های پشتیبان گرفته می شود. چنین ترتیبی اتصال یکپارچه شبکه را تضمین می کند.

نصب سرور اچ پی در دیتاسنتر

علاوه بر این، در جایی که بار کمتری در شبکه وجود دارد، تیم‌های اداری می‌توانند برخی از سرورهای غیرفعال را برای کاهش اتلاف انرژی خاموش کنند.

4. همکاری بهتر

برخلاف سیستم‌های مستقل، سرورها باعث همکاری می‌شوند، زیرا متخصصان و رایانه‌ها می‌توانند به راحتی به منابع شبکه، برنامه‌های کامپیوتری و دستگاه‌های مشترک دسترسی داشته باشند.

5. صرفه جویی در هزینه

از آنجایی که سرورها حجم زیادی از کار شبکه را مدیریت می کنند، استرس کلی روی دستگاه های شبکه فردی کاهش می یابد. در نتیجه، دستگاه ها بدون تعمیر و نگهداری زیاد، عملکرد خوبی را به نمایش می گذارند و شرکت ها را از هزینه های اضافی صرفه جویی می کند.

6. محافظت در برابر حملات سایبری

سرورها نقش مهمی در محافظت از دستگاه های شبکه یا وب سایت ها در برابر حملات خارجی دارند. برای هر درخواست داده ای که از مشتری دریافت می شود، آدرس IP برای ارزیابی صحت آن تأیید می شود. اگر درخواست نشانه‌هایی از رفتار مشکوک را نشان دهد، مانند حملات بدافزار یا حملات DDoS، سرور می‌تواند آن را رد کرده و مستقیماً آدرس IP مشتری را به عنوان یک اقدام ایمنی مسدود کند.

راهنمای خرید سرور اچ پی HP ML350P Gen8

اینها چند ویژگی کلیدی هستند که از عملکردهای سرور سنتی متمایز هستند، مانند ارائه درخواست های کاربر، ذخیره داده ها، ارائه پایگاه داده برای اجرای وظایف محاسباتی و مدیریت انتقال فایل. سرور چیست و کاربرد ها ی ان به دلیل این مزایا، تقاضا برای معماری سرور در سال های اخیر در سطح جهانی افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ژانویه 2023 توسط “شرکت تحقیقات تجاری”، بازار جهانی سرورهای کامپیوتری در سال 2022 به ارزش 94.91 میلیارد دلار رسید و تخمین زده می شود که در سال 2023 به 100.39 میلیارد دلار صعود کند.

سرور چیست؟ تعریف، انواع و ویژگی ها

سرور چیست؟

امروزه سرورهایی با طیف گسترده ای از تنظیمات و مشخصات در بازار موجود است که می تواند نیازهای مختلف مشتری را برآورده کند. با بسیاری از گزینه های سرور، سازمان ها باید اهداف و اهداف تجاری خود را در نظر بگیرند تا سروری را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای آنها مطابقت دارد.

آیا این مقاله به شما در درک نقش سرور در دنیای محاسبات کمک کرد؟

در نظر ها منتظر کامنت های شما هستیم.

رک سرور چیست؟

رک سرور نوعی سخت‌افزار محاسباتی است که به‌طور خاص برای نصب در رک‌های سرور استاندارد طراحی شده است، که فریم‌ها یا محفظه‌های استاندارد شده‌ای هستند که چندین سرور را در محیط‌های مرکز داده قرار می‌دهند.

یک سرور رک را به عنوان ستون فقرات یک مرکز داده تصور کنید که عضله ای را برای انجام انواع وظایف محاسباتی فراهم می کند. این مانند یک کامپیوتر سوپرشارژ است که به گونه ای طراحی شده است که به خوبی در آن قاب های فلزی بلندی که در اتاق های سرور می بینید قرار گیرد. این سرورها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که مانند کتاب‌ها روی یک قفسه چیده شوند و هر “واحد قفسه” یک ارتفاع استاندارد را نشان می‌دهد.

بنابراین، صحبت در مورد سرور رک 1U، 2U یا 4U به این معناست که چقدر فضای عمودی را در رک اشغال می کند.

چیزی که سرورهای رک را جذاب می کند ماژولار بودن آنهاست. در داخل آن شاسی شیک، انواع قطعاتی مانند پردازنده، مموری استیک، هارد دیسک و کارت شبکه را خواهید یافت که به راحتی قابل تعویض و ارتقا هستند. علاوه بر این، آنها با در نظر گرفتن افزونگی مهندسی شده‌اند، به این معنی که اغلب منابع تغذیه پشتیبان و سیستم‌های خنک‌کننده دارند تا کارها را به خوبی اجرا کنند، حتی اگر یکی از قسمت‌ها تصمیم به استراحت داشته باشد.

بنابراین، چه در حال اجرای یک وب‌سایت، خرد کردن داده‌های بزرگ یا میزبانی ماشین‌های مجازی باشید، سرورهای رک می‌توانند از عهده کارهای سنگین برآیند، در حالی که به‌خوبی در رک‌هایی قرار می‌گیرند که همه جا دیواره‌های مراکز داده را پوشانده‌اند.

 سرور Blade چیست؟

سرور blade یک دستگاه محاسباتی است که برای استقرار با چگالی بالا در محیط های مرکز داده طراحی شده است. این شامل یک واحد سرور مدولار است که به عنوان یک تیغه شناخته می شود که در یک شاسی مشترک به نام محفظه تیغه قرار می گیرد.

سرور اچ پی

این سرورها مانند نیروگاه های جمع و جور هستند که به طور منظم در شاسی شیک قرار گرفته اند و آماده انجام وظایف محاسباتی سنگین با کارایی و ظرافت هستند.

یک کشو پر از تیغه‌های سرور فوق‌العاده باریک را تصور کنید که هر کدام از آنها قدرت پردازش، حافظه و ذخیره‌سازی را در خود جای داده است. تیغه ها به شکاف هایی در یک محفظه مشترک می لغزند، مانند یک کابینت بایگانی با تکنولوژی بالا برای قدرت محاسباتی. چیزی که در مورد سرورهای تیغه ای جذاب است، توانایی آنها در قرار دادن چندین تیغه به صورت عمودی، به حداکثر رساندن فضا در رک های مرکز داده و در عین حال به حداقل رساندن ردپای مورد نیاز برای قرار دادن بسیاری از سرورها است.

در داخل هر تیغه، تمام اجزای ضروری یک سرور سنتی را خواهید یافت که همگی به طور منظم در یک فرم فشرده ادغام شده اند. جادوی واقعی در محفظه blade اتفاق می افتد، جایی که منابع مشترک باعث می شود کل اکوسیستم سرور Blade به آرامی زمزمه کند.

Rack Server در مقابل Blade Server: 20 تفاوت

اکنون که می دانیم سرور رک در مقابل سرور بلید چیست، بیایید به تفاوت های آنها بپردازیم. سرورهای Rack از 20 روش قابل توجه با سرورهای Blade متفاوت هستند:

1. فاکتور فرم همان سایز هارد ها

همان طور که از نام آنها پیداست، سرورهای Rack طوری طراحی شده اند که در رک های سرور استاندارد قرار بگیرند. این قفسه ها معمولاً 19 اینچ عرض دارند و از نظر ارتفاع متفاوت هستند (1U، 2U، 4U و غیره). هر رک سرور یک واحد مستقل است که در یک شاسی قرار دارد که به داخل رک می‌چرخد. این فاکتور شکل، نصب و نگهداری آسان در محیط های مرکز داده را که در آن بهینه سازی فضا بسیار مهم است، امکان پذیر می کند.

همچنین بخوانید:
نقد و بررسی سرور HP ProLiant DL360 Gen9 ؛ نگاهی دقیق تر

از طرف دیگر، سرورهای Blade از یک فاکتور شکل متفاوت استفاده می کنند. به جای واحدهای مستقل، سرورهای تیغه ای در یک شاسی مشترک به نام محفظه تیغه قرار می گیرند.

این محفظه می تواند چندین سرور تیغه ای را در خود جای دهد، معمولاً در جهت عمودی. محفظه های Blade نیز قابل نصب در رک هستند اما به دلیل زیرساخت مشترک و طراحی با چگالی بالا از سرورهای رک سنتی متمایز هستند.

2. تراکم

سرورهای Blade از نظر تراکم برتر هستند و تعداد قابل توجهی از تیغه های سرور را در یک محفظه واحد قرار می دهند. این پیکربندی با چگالی بالا امکان استفاده بهینه از فضای داخل رک های مرکز داده را فراهم می کند. با استفاده از پره های متعددی که منابعی مانند برق و خنک کننده را به اشتراک می گذارند، سرورهای تیغه راه حلی فشرده برای محیط هایی با فضای محدود در دسترس ارائه می دهند.

سرورهای رک، در حالی که به خودی خود دارای فضای کارآمد هستند، معمولاً تنها یک واحد سرور در هر شاسی قرار می دهند. در نتیجه، تراکم سرورهای رک کمتر از سرورهای تیغه ای است. هر واحد رک (1U، 2U، و غیره) یک سرور واحد را در خود جای می‌دهد و تعداد سرورهایی را که می‌توانند در یک رک مشخص مستقر شوند محدود می‌کند.

3. مقیاس پذیری

سرورهای Rack مقیاس پذیری ساده ای را با اجازه دادن به سرورهای مجزا در صورت نیاز اضافه یا حذف می کنند. این رویکرد مدولار برای مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری را در گسترش ظرفیت محاسباتی بر اساس الزامات در حال تکامل می‌دهد.

می‌توانید با معرفی سرورهای جدید در رک، زیرساخت‌های سرور رک خود را بدون ایجاد اختلال در عملیات موجود، به‌صورت تدریجی افزایش دهید.

مقیاس سرورهای Blade به دلیل معماری مبتنی بر محفظه آنها متفاوت است. مقیاس پذیری اغلب شامل افزودن کل محفظه های تیغه به جای سرورهای فردی است.
در حالی که محفظه های تیغه ای می توانند سرورهای تیغه ای متعددی را در خود جای دهند، گسترش زیرساخت معمولا مستلزم سرمایه گذاری در محفظه های اضافی همراه با تیغه های مرتبط است. این رویکرد ممکن است به برنامه ریزی و تدارک جامع تری در مقایسه با سرورهای رک نیاز داشته باشد.

4. قدرت و خنک کننده

سرورهای Blade با منابع تغذیه مشترک و سیستم های خنک کننده در داخل محفظه تیغه طراحی شده اند. این زیرساخت مشترک منجر به توزیع کارآمدتر برق و مدیریت سرمایش می شود. سرورهای Blade با تجمیع این منابع در سطح محفظه، مصرف انرژی را به حداقل می‌رسانند و جریان هوا را بهینه می‌کنند و بازده انرژی کلی را افزایش می‌دهند.

در مقابل، سرورهای Rack به منابع تغذیه و واحدهای خنک کننده جداگانه برای هر شاسی سرور نیاز دارند. در حالی که سرورهای رک مدرن دارای اجزای کارآمد انرژی و مکانیزم های خنک کننده هستند، مدیریت توان و خنک کننده در سطح سرور می تواند کارایی کمتری نسبت به سرورهای تیغه ای داشته باشد.

این رویکرد غیرمتمرکز ممکن است مصرف برق و چالش‌های خنک‌کننده را، به‌ویژه در محیط‌های رک پرجمعیت، افزایش دهد.

5. مدولار بودن

سرورهای Blade درجه بالایی از ماژولار بودن را نشان می دهند، با اجزایی مانند واحدهای پردازش مرکزی (CPU)، ماژول های حافظه و تیغه های ذخیره سازی که بین چندین تیغه سرور در داخل محفظه مشترک هستند.

این طراحی ماژولار تعمیر و نگهداری و ارتقاء را ساده می کند و به شما امکان می دهد اجزای جداگانه را جایگزین یا ارتقا دهید بدون اینکه بر تیغه های دیگر در محفظه تأثیر بگذارد. اجزای قابل تعویض داغ با امکان تعویض بدون درز در حین کار، ماژولار بودن را بیشتر می کنند.

سرورهای Rack واحدهای مستقل با اجزای مستقل هستند که سطح متفاوتی از ماژولار بودن را نسبت به سرورهای Blade ارائه می دهند. در حالی که اجزای خاصی مانند هارد دیسک و کارت های توسعه ممکن است قابل تعویض باشند، سطح ماژولار بودن به طور کلی کمتر از سرورهای تیغه است.

ارتقا یا جایگزینی اجزا در سرورهای رک ممکن است نیاز به خاموش کردن سرور و دسترسی فیزیکی به اجزای سخت‌افزار داخلی داشته باشد.

6. مبادله داغ

در حالی که این بخشی از جنبه ماژولار است، تفاوت در تبادل داغ بین سرورهای رک و تیغه ای نیاز به ذکر ویژه دارد.

سرورهای Blade اغلب از مولفه های قابل تعویض گرم در سطح تیغه پشتیبانی می کنند و به شما امکان می دهند اجزای سخت افزاری را بدون خاموش کردن کل سرور یا اختلال در عملیات جاری جایگزین یا ارتقا دهید. این قابلیت دسترسی سیستم را افزایش می دهد و زمان خرابی را در طول تعمیر و نگهداری یا ارتقاء سخت افزار به حداقل می رساند.

با اجزای قابل تعویض گرم، می‌توانید جایگزین‌ها را در لحظه انجام دهید و از ارائه خدمات بدون وقفه و تداوم کسب‌وکار اطمینان حاصل کنید.

در حالی که برخی از مدل‌های سرور رک ممکن است از درایوهای قابل تعویض داغ یا منابع تغذیه اضافی پشتیبانی کنند،

t معمولاً در مقایسه با سرورهای تیغه ای، قابلیت های Hot-swapping محدودی را ارائه می دهند. Hot-swapping ممکن است به اجزای خاصی محدود شود. همه عناصر سخت افزاری برای جایگزینی بدون درز در حین کار سرور طراحی نشده اند.

در نتیجه، وظایف تعمیر و نگهداری در محیط‌های سرور رک ممکن است برای اطمینان از یکپارچگی سیستم، به زمان‌بندی زمان‌بندی شده نیاز داشته باشد.

7. مدیریت

سرورهای Blade معمولاً دارای رابط های مدیریتی متمرکز هستند که نظارت و کنترل همه جانبه بر همه تیغه های داخل محفظه را فراهم می کند.

این ابزارهای مدیریتی به شما این امکان را می دهند که سلامت سرور را کنترل کنید، تنظیمات سخت افزاری را پیکربندی کنید و کارهای اداری را از یک کنسول واحد انجام دهید. مدیریت متمرکز مدیریت سرور را ساده می کند، عیب یابی را ساده می کند و تخصیص کارآمد منابع را در چندین تیغه تسهیل می کند.

سرورهای Rack به صورت جداگانه مدیریت می شوند و هر کدام دارای یک رابط مدیریتی برای نظارت و پیکربندی هستند.

در حالی که سرورهای رک مدرن ممکن است قابلیت‌های مدیریت از راه دور، مانند مدیریت خارج از باند از طریق رابط مدیریت پلت فرم هوشمند (IPMI) یا پورت‌های مدیریت اختصاصی را ارائه دهند، مدیریت چندین سرور رک مستلزم مدیریت هر واحد به طور جداگانه است. این رویکرد مدیریت غیرمتمرکز می‌تواند زمان‌برتر و پیچیده‌تر از مدیریت متمرکز سرورهای Blade باشد.

8. گزینه های شبکه

سرورهای Blade اغلب اجزای شبکه را در محفظه blade ادغام می کنند و سوئیچ های اترنت داخلی یا کارت های رابط شبکه (NIC) را ارائه می دهند که مستقیماً به تیغه های سرور متصل می شوند. این زیرساخت شبکه یکپارچه کابل کشی و پیکربندی شبکه را ساده می کند، تأخیر را کاهش می دهد و عملکرد شبکه را برای استقرار سرور تیغه ای بهینه می کند.

علاوه بر این، محفظه‌های تیغه ممکن است از ویژگی‌های شبکه مجازی مانند برچسب‌گذاری VLAN و پارتیشن‌بندی شبکه، افزایش انعطاف‌پذیری و امنیت شبکه پشتیبانی کنند.

سرورهای رک معمولاً برای برقراری اتصال شبکه به تجهیزات شبکه خارجی مانند سوئیچ ها یا روترهای مستقل متکی هستند. هر رک سرور از طریق پورت های اترنت یا آداپتورهای شبکه به زیرساخت شبکه خارجی متصل می شود.

در حالی که سرورهای رک انعطاف‌پذیری را در انتخاب سخت‌افزار و پیکربندی‌های شبکه ارائه می‌دهند، مدیریت اجزای شبکه خارجی پیچیدگی را به استقرار و نگهداری شبکه می‌افزاید، به‌ویژه در محیط‌های مقیاس بزرگ‌تر.

9. هزینه اولیه

سرورهای Rack به دلیل ماهیت مستقل و نیازهای زیرساختی ساده تر، معمولاً هزینه اولیه کمتری نسبت به سرورهای Blade دارند.

با سرورهای رک، فقط باید روی واحدهای سرور جداگانه و فضای رک سرمایه گذاری کنید، بدون اینکه هزینه اضافی برای محفظه تیغه داشته باشید. این امر سرورهای رک را برای استقرارهای کوچک تا متوسط یا سازمان‌هایی که بودجه‌شان را آگاهانه دنبال می‌کنند، مقرون به صرفه می‌کند.

سرورهای Blade معمولاً به دلیل نیاز به محفظه تیغه و خود سرورهای تیغه، سرمایه گذاری اولیه بالاتری را شامل می شوند. هزینه محفظه blade، که چندین سرور بلید و اجزای زیرساخت مشترک را در خود جای داده است، به هزینه کلی استقرار آنها کمک می کند.

در حالی که سرورهای Blade مزایای چگالی، مقیاس پذیری و مدیریت را ارائه می دهند، سرمایه اولیه ممکن است برای برخی از سازمان ها گران باشد.

10. کارایی فضا

سرورهای Blade با ادغام چندین تیغه سرور در یک محفظه واحد در کارایی فضا برتری دارند. این پیکربندی با چگالی بالا، ردپای فیزیکی مورد نیاز برای استقرار سرور را به حداقل می‌رساند، و سرورهای تیغه‌ای را برای محیط‌هایی ایده‌آل می‌کند که در آن فضا در بالاترین حد است.

با به حداکثر رساندن استفاده از فضای رک، سرورهای تیغه ای به بهینه سازی املاک و مستغلات مرکز داده و کاهش هزینه های عملیاتی مرتبط با مسکن و زیرساخت سرور خنک کننده کمک می کنند.

سرورهای Rack، در حالی که به خودی خود فضا کارآمد هستند، فضای فیزیکی بیشتری را در هر سرور نسبت به سرورهای Blade اشغال می کنند. هر واحد رک (1U، 2U، و غیره) یک شاسی سرور را در خود جای می‌دهد و تعداد سرورهایی را که می‌توانند در یک رک مشخص مستقر شوند محدود می‌کند.

در نتیجه، استقرار سرور رک ممکن است به فضای رک بیشتری نیاز داشته باشد تا به همان میزان ظرفیت محاسباتی استقرار سرور blade دست یابد، به خصوص اگر محیط شما دارای محدودیت فضا باشد.

بیشتر ببینید: مرکز داده پایدار: استراتژی‌هایی برای کمک به شما برای نزدیک‌تر شدن

11. افزونگی

سرورهای Blade تمایل دارند ویژگی های افزونگی بالاتری نسبت به سرورهای رک جداگانه ارائه دهند. یک محفظه تیغه معمولاً اجزای اضافی مانند منابع تغذیه، فن های خنک کننده و ماژول های شبکه را ادغام می کند.

این افزونگی قابلیت اطمینان سیستم و تحمل خطا را با فراهم کردن منابع پشتیبان که می‌توانند به طور خودکار در صورت خرابی مؤلفه کنترل شوند، افزایش می‌دهد.

در حالی که برخی از مدل‌های سرور رک ممکن است منابع تغذیه اضافی یا فن‌های خنک‌کننده ارائه دهند، معمولاً افزونگی داخلی کمتری نسبت به سرورهای تیغه‌ای دارند. افزونگی در استقرار سرور رک بسته به پیکربندی سخت افزاری خاص و گزینه هایی که انتخاب می کنید ممکن است متفاوت باشد.

همچنین بخوانید:
کارت شبکه ی سرور HP

دستیابی به سطوح بالای افزونگی در محیط‌های سرور رک مستلزم سرمایه‌گذاری بیشتر در قطعات اضافی یا اضافی است.

12. انعطاف پذیری

سرورهای Rack نسبت به سرورهای Blade انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب سخت افزار و پیکربندی ارائه می دهند. با سرورهای رک، می‌توانید مدل‌های مختلف سرور، پردازنده‌ها، ماژول‌های حافظه، دستگاه‌های ذخیره‌سازی، کارت‌های توسعه و درایورهای سخت‌افزار را برای برآورده کردن نیازهای خاص خود ترکیب و مطابقت دهید.

این انعطاف‌پذیری به شما امکان می‌دهد زیرساخت سرور خود را با نیازهای منحصربه‌فرد برنامه‌ها، حجم کاری و اهداف تجاری خود تنظیم کنید.

سرورهای Blade، در حالی که ماژولار هستند، از نظر انعطاف پذیری سخت افزاری به دلیل فاکتورهای استاندارد شکل تیغه خود دارای محدودیت هایی هستند. محفظه‌های تیغه معمولاً مدل‌های خاصی را در خود جای می‌دهند که توسط همان سازنده طراحی شده‌اند و تنوع پیکربندی‌های سخت‌افزاری موجود را محدود می‌کنند.

13. اشتراک منابع

سرورهای Blade از اشتراک منابع در داخل محفظه blade برای بهینه سازی استفاده و کارایی منابع استفاده می کنند. مولفه هایی مانند منابع تغذیه، فن های خنک کننده و زیرساخت شبکه در میان سرورهای تیغه ای متعدد به اشتراک گذاشته شده اند که به منابع اجازه می دهد تا به صورت پویا بر اساس نیازهای حجم کاری تخصیص داده شوند.

این ادغام منابع امکان استفاده بهتر از منابع موجود را فراهم می کند و استفاده ناکافی را که معمولاً در استقرار سرورهای مستقل دیده می شود کاهش می دهد.

سرورهای Rack که به عنوان واحدهای مستقل عمل می کنند، از همان سطح اشتراک منابع مانند سرورهای تیغه ای بهره نمی برند.

هر سرور رک دارای مجموعه ای اختصاصی از منابع، از جمله منابع تغذیه، فن های خنک کننده و اتصالات شبکه است. در حالی که این انزوا استقلال را فراهم می کند و در دسترس بودن منابع را برای سرورهای فردی شما تضمین می کند، ممکن است منجر به استفاده ناکافی از منابع در کل رک شود، به خصوص اگر محیطی با تقاضای بار کاری نوسانی دارید.

14. کابل کشی

سرورهای Blade معمولاً نیازهای کابل کشی کمتری نسبت به سرورهای رک دارند زیرا زیرساخت مشترک دارند.

با سرورهای تیغه ای، کابل کشی شبکه و برق در داخل محفظه یکپارچه شده است و در نتیجه مدیریت کابل تمیزتر و درهم ریختگی کابل کاهش می یابد. این کابل کشی ساده، نصب، نگهداری و عیب یابی وظایف را ساده می کند و به شما کمک می کند تا به محیط سرور سازمان یافته تر و کارآمدتری برسید.

در مقابل، سرورهای رک به کابل کشی گسترده تری برای شبکه، توزیع برق و ارتباطات مدیریتی نیاز دارند. هر سرور رک باید به طور جداگانه به تجهیزات شبکه خارجی، منابع برق و رابط های مدیریتی متصل شود. می تواند منجر به یک زیرساخت کابل کشی پیچیده تر و به هم ریخته تر شود.

مدیریت کابل ها در استقرار سرور رک می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص در رک های پرجمعیت با سرورهای متعدد.

15. قابلیت حمل

سرورهای Rack معمولاً قابل حمل‌تر هستند و جابه‌جایی آنها در مقایسه با سرورهای Blade آسان‌تر است. به عنوان واحدهای مستقل، سرورهای رک را می توان به طور مستقل بدون نیاز به حمل و نقل کل محفظه جابجا کرد.

این قابلیت حمل به انعطاف پذیری بیشتر سرور و پیکربندی مجدد اجازه می دهد و شما را قادر می سازد تا با نیازهای زیرساختی در حال تغییر سازگار شوید یا سرورها را بدون چالش های لجستیکی قابل توجهی جابجا کنید.

سرورهای Blade کمتر از سرورهای رک قابل حمل هستند. سرورهای تیغه ای متحرک معمولاً شامل جابجایی کل محفظه و همه تیغه های داخل آن است. این فرآیند می تواند دست و پا گیرتر و وقت گیرتر باشد، به خصوص اگر با محفظه های تیغه های بزرگتر با تیغه های متعدد کار می کنید.

بیشتر ببینید: تعریف متعادل کننده بار، کار، مزایا و معایب

16. در دسترس بودن بالا

سرورهای Blade دسترسی بهتری نسبت به سرورهای رک مستقل برای شما فراهم می کنند، زیرا همانطور که توضیح دادیم، اجزای اضافی مانند منابع تغذیه، فن های خنک کننده و ماژول های شبکه را در خود جای داده اند. این باعث می شود نقاط شکست منفرد به حداقل برسد.

معماری سرور Blade همچنین ممکن است شامل مکانیسم‌های failover داخلی و پروتکل‌های افزونگی برای اطمینان از عملکرد مداوم در هنگام خرابی سخت‌افزار یا خطاهای سیستم باشد. این ویژگی‌ها قابلیت اطمینان سیستم و زمان کار را افزایش می‌دهند، و سرورهای تیغه‌ای را برای برنامه‌های کاربردی حیاتی و محیط‌های سازمانی مناسب می‌سازند که در آن ارائه خدمات بدون وقفه از اهمیت بالایی برخوردار است.

برخی از مدل‌های سرورهای رک ممکن است گزینه‌های افزونگی مانند منابع تغذیه اضافی یا آرایه‌های اضافی از دیسک‌های مستقل (RAID) را ارائه دهند. با این حال، آنها معمولاً سطح دسترسی بالا را مانند سرورهای blade ارائه نمی دهند.

این به این دلیل است که به دلیل محدودیت‌های معماری، آنها ذاتاً نمی‌توانند همان سطح افزونگی داخلی و تحمل خطا را به عنوان سرورهای تیغه ارائه دهند.

17. سفارشی سازی

سرورهای Rack امکان سفارشی سازی گسترده از نظر انتخاب سخت افزار، پیکربندی و مقیاس پذیری را فراهم می کنند. شما می‌توانید از میان طیف گسترده‌ای از مدل‌های سرور، پردازنده‌ها، پیکربندی‌های حافظه، راه‌حل‌های ذخیره‌سازی و گزینه‌های توسعه، زیرساخت سرور خود را برای برآورده کردن نیازهای حجم کاری خاص و اهداف عملکردی انتخاب کنید.

این قابلیت سفارشی‌سازی به شما این امکان را می‌دهد تا یک محیط سرور بهینه شده برای نیازهای تجاری منحصر به فرد، برنامه‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را طراحی و استقرار دهید.

سرورهای Blade سفارشی سازی های محدودی را در مقایسه با سرورهای رک ارائه می دهند. به عنوان توضیح

سرورهای Blade

البته، محفظه‌ها از مدل‌های سرور Blade خاصی که توسط همان سازنده طراحی شده‌اند، پشتیبانی می‌کنند، که سازگاری سخت‌افزار و انتخاب‌های پیکربندی را محدود می‌کند.

سفارشی کردن استقرار سرور blade شما را ملزم می کند که مدل های تیغه سازگار و گزینه های توسعه را در چارچوب محدودیت های معماری محفظه انتخاب کنید.

18. پیچیدگی نصب

راه اندازی و استقرار سرورهای Blade نسبت به سرورهای رک در ابتدا پیچیده تر است.

نصب یک محفظه blade شامل یکپارچه سازی چندین سرور تیغه ای، منابع تغذیه، ماژول های خنک کننده و اجزای شبکه در داخل محفظه است. وظایف پیکربندی و کابل کشی باید با دقت اجرا شود تا از اتصال و عملکرد سیستم مناسب اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این، استقرار ممکن است به دانش و تخصص تخصصی برای پیکربندی و بهینه سازی محفظه تیغه نیاز داشته باشد.

در مقابل، سرورهای Rack به دلیل ماهیت مستقل، نصب و استقرار آنها آسان‌تر است. هر رک سرور را می توان به طور مستقل نصب کرد و به حداقل یکپارچگی و پیکربندی نیاز دارد. استقرارها معمولاً شامل نصب شاسی سرور بر روی رک های سرور استاندارد و اتصال کابل های برق و شبکه به زیرساخت خارجی است.

در حالی که نصب‌های سرور رک ممکن است بر اساس پیکربندی‌های سخت‌افزار و مقیاس استقرار، پیچیدگی متفاوتی داشته باشند، اما معمولاً شامل مراحل کمتر و تلاش کمتری برای یکپارچه‌سازی نسبت به استقرار سرور Blade هستند.

19. قابلیت ارتقا

سرورهای Rack مسیرهای ارتقای ساده ای را برای اجزای جداگانه مانند CPU، ماژول های حافظه، دستگاه های ذخیره سازی و کارت های توسعه ارائه می دهند. می‌توانید به راحتی اجزای سخت‌افزاری را در شاسی سرور رک جایگزین یا ارتقا دهید تا عملکرد را بهبود ببخشید، ظرفیت ذخیره‌سازی را افزایش دهید یا ویژگی‌های جدیدی را بدون تعویض کل سرور اضافه کنید.

این قابلیت ارتقاء ماژولار به شما امکان می دهد تا زیرساخت سرور خود را با تقاضاهای در حال تغییر حجم کاری و پیشرفت های فناوری تطبیق دهید و در عین حال طول عمر سرمایه گذاری سرور خود را به حداکثر برسانید.

ارتقاء سرورهای Blade به راحتی سرورهای رک نیست. برای ارتقاء اجزا در چنین استقرارهایی، ممکن است مجبور شوید به جای قطعات سخت افزاری مجزا، کل واحدهای تیغه را در داخل محفظه تعویض کنید.

بعلاوه، ارتقاء سرورهای blade ممکن است نیازمند انتقال بارهای کاری، پیکربندی تیغه های جدید و اطمینان از سازگاری با زیرساخت های موجود باشد. سازگاری و در دسترس بودن مدل های تیغه سازگار نیز ممکن است شما را محدود کند.

20. قفل فروشنده

سرورهای Blade به دلیل ماهیت اختصاصی محفظه‌های تیغه و معماری سرورهای تیغه، خطر بیشتری در قفل شدن فروشنده دارند.

نمایندگی سرور HP

محفظه ها و تیغه ها معمولاً توسط یک فروشنده طراحی و تولید می شوند که ممکن است قابلیت همکاری و سازگاری با سخت افزارهای سایر فروشندگان را محدود کند. استقرار سرورها از یک فروشنده خاص ممکن است توانایی شما را برای ترکیب و مطابقت اجزا یا تغییر فروشنده در آینده محدود کند و به طور بالقوه وابستگی به یک فروشنده را برای زیرساخت سرور و خدمات پشتیبانی افزایش دهد.

از طرف دیگر، سرورهای Rack انعطاف پذیری بیشتری را در انتخاب فروشنده و قابلیت همکاری ارائه می دهند. شاسی و اجزای سرور Rack معمولاً استاندارد شده و با سخت‌افزار چندین فروشنده سازگار هستند و به شما امکان می‌دهند بهترین راه‌حل‌ها را برای نیازهای خاص خود انتخاب کنید.

استقرار سرور رک کمتر منجر به قفل شدن فروشنده می شود، زیرا می توانید به راحتی اجزای سازنده های مختلف را بدون مشکلات یا محدودیت های سازگاری قابل توجه جایگزین یا ارتقا دهید.

این قابلیت همکاری توانایی شما را برای بهینه‌سازی زیرساخت سرور، استفاده از قیمت‌های رقابتی در قراردادهای سطح خدمات (SLA) و کاهش خطرات وابستگی فروشنده در طول زمان افزایش می‌دهد.

بردن نتیجه چیست ؟
در سطح جهانی، بازار سرورها دچار رکود شده است. طبق آمار دسامبر 2023 IDC، بینش بازار سرورها، این صنعت با کاهش 22.8 درصدی تقاضا در سال 2023، به دلیل افزایش اولویت برای فضای ابری بود. با این حال، این روند در چند سال آینده تغییر می کند زیرا شرکت های بیشتری نسبت به قفل شدن فروشندگان ابری و انحصار بازار محتاط می شوند.

با توجه به اینکه انتظار می‌رود هزینه‌ها روی سرورها با سرعت سالانه 8.4 درصد در پنج سال آینده رشد کند، سرورهای رک و بلید دو گزینه اصلی شما هستند. قبل از سرمایه گذاری، تفاوت بین سرورهای Rack و Blade، موارد استفاده مورد نظر آنها و بودجه IT شرکت خود را در نظر بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟