بلاگ - مقالات

دستگاه HPE DL380 Gen10 با ۲۴ جایگاه SFF، مقایسه شاسی 8SFF

HPE ProLiant DL380 Gen10 24SFF Intel Xeon Platinum 8280 Enterprise Infrastructure

بررسی کامل کانفیگ سازمانی سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 24SFF

تحلیل تخصصی ۱۴ دستگاه سرور HPE DL380 Gen10 مجهز به ۲۸ پردازنده Intel Xeon Platinum 8280، مجموعاً ۱۴ ترابایت حافظه RAM، کنترلرهای RAID، SAS Expander، هاردهای Enterprise، شبکه 25GbE، ارتباطات Fibre Channel و پاورهای 1600 وات.

14 دستگاه سرور
28 پردازنده Xeon 8280
14 TB مجموع ظرفیت RAM
24 SFF جایگاه هارد هر سرور

۱. معرفی کانفیگ حرفه‌ای HPE DL380 Gen10 24SFF

سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 یکی از شناخته‌شده‌ترین سرورهای رکمونت سازمانی شرکت Hewlett Packard Enterprise است. این سرور با ارتفاع 2U و قابلیت نصب دو پردازنده Intel Xeon Scalable، برای دیتاسنترها، مجازی‌سازی، پردازش اطلاعات و زیرساخت‌های ذخیره‌سازی طراحی شده است.

کانفیگ مورد بررسی در این مقاله یک سفارش سازمانی شامل ۱۴ دستگاه DL380 Gen10 است که هر دستگاه از شاسی 24SFF استفاده می‌کند. این طراحی امکان نصب حداکثر ۲۴ درایو ۲.۵ اینچی در قسمت جلوی سرور را در پیکربندی مربوط فراهم می‌کند.

در این سفارش برای هر سرور دو پردازنده Intel Xeon Platinum 8280، شانزده ماژول رم 64GB، دو پاور 1600W، یک کنترلر P408i-a، یک SAS Expander و مجموعه‌ای از کارت‌های ارتباطی در نظر گرفته شده است.

نکته مهم درباره سفارش: در پیش‌فاکتور، تعداد هاردهای 2.4TB برابر ۳۸ عدد برای کل ۱۴ سرور است؛ بنابراین نباید تصور کرد که تمام ۲۴ جایگاه هارد هر دستگاه از ابتدا پر شده‌اند. همچنین در ردیف Fibre Channel تعداد ۲۸ کارت ثبت شده که معادل دو کارت برای هر سرور است.

۲. بررسی کامل تمام ۱۴ ردیف پیش‌فاکتور

جدول زیر تمام قطعات ثبت‌شده در سفارش را با تعداد کل، پارت‌نامبر و تعداد متناظر برای هر دستگاه نمایش می‌دهد.

ردیف قطعه Part Number تعداد کل به‌ازای هر سرور
1 HPE DL380 Gen10 24SFF NC CTO P19719-B21 14 1
2 Intel Xeon Platinum 8280 P02527-L21 28 2
3 High Performance Heat Sink Kit 826706-B21 28 2
4 64GB DDR4-2933 Registered Smart Memory P00930-B21 224 16
5 1600W Flex Slot Platinum Power Supply 830272-B21 28 2
6 DL38X Gen10 12Gb SAS Expander 870549-B21 14 1
7 Smart Array P408i-a SR Gen10 804331-B21 14 1
8 96W Smart Storage Battery P01366-B21 14 1
9 2.4TB 12G SAS 10K SFF HDD 881457-B21 38 متغیر
10 Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 817753-B21 14 1
11 Ethernet 10/25Gb 2-port FLR-SFP28 817709-B21 14 1
12 DL Gen10 x8/x16/x8 Secondary Riser 870548-B21 14 1
13 SN1100Q 16Gb Dual Port Fibre Channel HBA 733660-B21 28 2
14 2U SFF Easy Install Rail Kit 733662-B21 14 1

یکی از ویژگی‌های مهم این سفارش، توجه هم‌زمان به قدرت پردازنده، ظرفیت حافظه، ارتباطات شبکه و قابلیت اتصال به شبکه ذخیره‌سازی SAN است.

۳. بررسی شاسی HPE DL380 Gen10 24SFF

شاسی این کانفیگ با پارت‌نامبر P19719-B21 در سفارش به‌عنوان HPE ProLiant DL380 Gen10 24SFF NC CTO ثبت شده است.

عبارت CTO مخفف Configure To Order است؛ یعنی سرور به‌صورت پلتفرم قابل پیکربندی عرضه می‌شود و پردازنده، حافظه، ذخیره‌سازی و سایر قطعات بر اساس سفارش به آن اضافه می‌شوند.

ویژگی‌های اصلی شاسی

  • ارتفاع رکمونت 2U
  • پشتیبانی از دو پردازنده سازگار Intel Xeon Scalable
  • امکان استفاده از حافظه DDR4 ECC Registered
  • طراحی مناسب دیتاسنترهای سازمانی
  • قابلیت نصب مجموعه‌ای از درایوهای SFF
  • پشتیبانی از کارت‌های توسعه PCIe متناسب با رایزر
  • سیستم خنک‌سازی سروری و پاورهای Hot Plug
  • مدیریت سخت‌افزار از طریق HPE iLO 5

NC در نام شاسی به چه معناست؟

عبارت NC در نام‌گذاری برخی پیکربندی‌های HPE به وضعیت عرضه شاسی و تجهیزات پیش‌فرض آن اشاره دارد. برای تعیین دقیق اقلام همراه این پارت‌نامبر باید BOM رسمی HPE بررسی شود.

نکته: وجود عبارت 24SFF در نام محصول، تعداد جایگاه‌های طراحی‌شده برای درایو را مشخص می‌کند؛ اما تعداد هاردهای نصب‌شده به اقلام واقعی سفارش بستگی دارد.

۴. تفاوت سرور DL380 Gen10 8SFF با 24SFF چیست؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های نسخه‌های DL380 Gen10، طراحی قسمت جلوی سرور و تعداد جایگاه‌های نصب هارد است.

نمای شماتیک سرور DL380 Gen10 8SFF

در نسخه 8SFF، هشت جایگاه هارد ۲.۵ اینچی در قسمت جلوی سرور در نظر گرفته می‌شود.

SFF 1
SFF 2
SFF 3
SFF 4
SFF 5
SFF 6
SFF 7
SFF 8

نمای مفهومی هشت جایگاه SFF؛ چیدمان دقیق ظاهری بسته به کیج و شاسی متفاوت است.

نمای شماتیک سرور DL380 Gen10 24SFF

در نسخه 24SFF، سه مجموعه هشت‌تایی درایو در قسمت جلوی سرور قرار می‌گیرد. به این ترتیب مجموعاً ۲۴ جایگاه ۲.۵ اینچی در دسترس خواهد بود.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

نمای شماتیک ظرفیت ۲۴ جایگاه SFF؛ این تصویر مقیاس واقعی یا ترتیب شماره‌گذاری فیزیکی درایوهای HPE نیست.

جدول مقایسه 8SFF و 24SFF

ویژگی DL380 Gen10 8SFF DL380 Gen10 24SFF
جایگاه جلوی سرور 8 عدد SFF 24 عدد SFF
اندازه درایو 2.5 اینچ 2.5 اینچ
ظرفیت توسعه ذخیره‌سازی کمتر در پیکربندی پایه بیشتر
نیاز به Backplane متناسب با 8SFF متناسب با 24SFF
نیاز به کابل‌کشی SAS وابسته به پیکربندی پیچیده‌تر در پیکربندی کامل
کاربرد مجازی‌سازی و سرویس‌های عمومی ذخیره‌سازی پرتراکم و مجازی‌سازی
نکته فنی: تفاوت 8SFF و 24SFF به‌خودی‌خود به معنی تفاوت قدرت پردازنده یا سرعت حافظه نیست. تفاوت اصلی در تعداد جایگاه درایو، بک‌پلین، کابل‌کشی و تجهیزات ذخیره‌سازی مرتبط است.

۵. بررسی پردازنده Intel Xeon Platinum 8280

در ردیف دوم سفارش، تعداد ۲۸ پردازنده Intel Xeon Platinum 8280 با پارت‌نامبر HPE P02527-L21 ثبت شده است.

این تعداد برای ۱۴ سرور، معادل دو پردازنده به‌ازای هر دستگاه است.

مشخصات پردازنده Xeon Platinum 8280

مشخصهمقدار
خانواده2nd Gen Intel Xeon Scalable
معماریCascade Lake
تعداد هسته28
تعداد رشته56
فرکانس پایه2.70 GHz
حداکثر توربو4.00 GHz
حافظه کش L338.5 MB
TDP205 W
کانال حافظه6 کانال
سرعت حافظه رسمیDDR4-2933

قدرت پردازشی هر سرور

دو پردازنده

هر سرور دارای دو پردازنده ۲۸ هسته‌ای است.

56 Physical Cores

پردازش هم‌زمان

با فعال بودن Hyper-Threading، هر سرور می‌تواند ۱۱۲ رشته منطقی ارائه دهد.

112 Logical Threads

مجموع قدرت پردازشی ۱۴ دستگاه

  • ۲۸ پردازنده فیزیکی
  • ۷۸۴ هسته فیزیکی
  • ۱۵۶۸ رشته منطقی با Hyper-Threading فعال

این منابع پردازشی می‌توانند برای راه‌اندازی یک زیرساخت مجازی‌سازی یا کلاستر پردازشی بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.

توجه: تعداد هسته و رشته، ظرفیت اسمی سخت‌افزار است. تعداد ماشین مجازی قابل اجرا را نمی‌توان صرفاً بر اساس این اعداد تعیین کرد. نوع بار کاری، مصرف RAM، I/O و سیاست تخصیص vCPU نیز اهمیت دارد.

۶. بررسی هیت‌سینک High Performance

ردیف سوم سفارش شامل ۲۸ عدد HPE DL380 Gen10 High Performance Heat Sink Kit با پارت‌نامبر 826706-B21 است.

این تعداد دقیقاً با تعداد پردازنده‌ها برابر است؛ یعنی برای هر CPU یک هیت‌سینک در نظر گرفته شده است.

چرا هیت‌سینک High Performance مهم است؟

پردازنده Xeon Platinum 8280 دارای TDP برابر ۲۰۵ وات است. برای کنترل دمای این پردازنده، انتخاب هیت‌سینک سازگار با طراحی حرارتی سرور اهمیت زیادی دارد.

  • انتقال گرما از سطح پردازنده به جریان هوای سرور
  • کمک به حفظ عملکرد پایدار زیر بار پردازشی
  • کاهش احتمال محدود شدن فرکانس به دلیل دما
  • هماهنگی با طراحی فن‌ها و مسیر گردش هوا

در سرورهای رکمونت، هیت‌سینک به‌تنهایی سیستم خنک‌کننده نیست و عملکرد آن به فن‌های شاسی و شرایط محیط رک وابسته است.

۷. بررسی حافظه RAM؛ مجموعاً ۱۴ ترابایت

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کانفیگ، استفاده از ۲۲۴ ماژول HPE 64GB DDR4-2933 Registered Smart Memory با پارت‌نامبر P00930-B21 است.

هر ماژول دارای ظرفیت ۶۴ گیگابایت و سازمان‌دهی Quad Rank x4 است.

محاسبه ظرفیت RAM هر سرور

16 × 64GB = 1024GB
معادل ۱ ترابایت ظرفیت اسمی RAM برای هر دستگاه

محاسبه کل ظرفیت سفارش

224 × 64GB = 14336GB
معادل ۱۴ ترابایت ظرفیت اسمی RAM در ۱۴ سرور

ویژگی‌های HPE Smart Memory

  • حافظه سروری از نوع Registered DIMM
  • پشتیبانی از قابلیت ECC در پلتفرم سازگار
  • فرکانس نامی DDR4-2933
  • طراحی مناسب بارهای کاری سازمانی
  • قابلیت استفاده در پیکربندی‌های چندپردازنده‌ای سازگار

آیا تمام رم‌ها با سرعت 2933 کار می‌کنند؟

خیر، سرعت واقعی RAM به مدل پردازنده، تعداد DIMM در هر کانال، سازمان‌دهی ماژول‌ها و دستورالعمل چینش حافظه HPE بستگی دارد.

در این کانفیگ ۱۶ ماژول RAM برای دو پردازنده در نظر گرفته شده است. برای دستیابی به عملکرد مناسب NUMA، توزیع حافظه بین پردازنده‌ها باید مطابق راهنمای HPE انجام شود.

نکته تخصصی: ظرفیت ۱ ترابایت برای هر سرور از نظر محاسباتی صحیح است، اما فرکانس عملیاتی 2933MT/s باید پس از بررسی چینش 16 DIMM و محدودیت‌های پردازنده و ماژول تأیید شود.

۸. بررسی کنترلر HPE Smart Array P408i-a SR Gen10

ردیف هفتم سفارش شامل ۱۴ کنترلر HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 با پارت‌نامبر 804331-B21 است.

این کنترلر یکی از قطعات اصلی مدیریت ذخیره‌سازی در این کانفیگ محسوب می‌شود.

مشخصات مهم کنترلر

  • رابط SAS با سرعت 12Gb/s
  • ۸ مسیر داخلی SAS
  • حافظه کش 2GB
  • پشتیبانی از درایوهای سازگار SAS و SATA
  • قابلیت مدیریت آرایه‌های RAID سخت‌افزاری
  • امکان استفاده از Smart Storage Battery سازگار

RAID چیست و چرا اهمیت دارد؟

RAID روشی برای ترکیب چند درایو با هدف دستیابی به ویژگی‌هایی مانند افزونگی، کارایی یا مدیریت یکپارچه فضای ذخیره‌سازی است.

نوع RAID ویژگی اصلی کاربرد متداول
RAID 0 بدون تحمل خرابی دیسک محیط‌های غیرحساس و موقت
RAID 1 آینه‌سازی داده سیستم‌عامل و سرویس‌های حساس
RAID 5 تحمل خرابی یک دیسک برخی بارهای کاری عمومی
RAID 6 تحمل خرابی دو دیسک آرایه‌های ذخیره‌سازی با افزونگی بیشتر
RAID 10 ترکیب Mirror و Striping دیتابیس و بارهای کاری حساس به I/O
توجه: پشتیبانی دقیق از هر سطح RAID باید با توجه به Firmware و قابلیت‌های کنترلر بررسی شود. همچنین RAID جایگزین Backup نیست.

۹. نقش SAS Expander در سرور 24SFF

ردیف ششم سفارش شامل ۱۴ عدد HPE DL38X Gen10 12Gb SAS Expander Card Kit با پارت‌نامبر 870549-B21 است.

SAS Expander یکی از قطعات کلیدی در سرورهایی است که تعداد درایوهای آن‌ها از تعداد مسیرهای مستقیم کنترلر بیشتر است.

چرا به SAS Expander نیاز داریم؟

کنترلر P408i-a دارای هشت مسیر داخلی SAS است، اما شاسی مورد بررسی ۲۴ جایگاه SFF دارد.

SAS Expander امکان اتصال تعداد بیشتری از درایوها را از طریق ساختار توسعه SAS فراهم می‌کند.

نمای مفهومی ارتباط کنترلر و درایوها

P408i-a
RAID Controller
←
SAS Expander
12Gb SAS
←
Backplanes
24SFF
←
24 Drive Bays
SAS / SATA

این دیاگرام صرفاً مفهوم ارتباط بین اجزای ذخیره‌سازی را نشان می‌دهد. تعداد کانکتورها و نحوه کابل‌کشی واقعی باید مطابق نقشه نصب HPE باشد.

آیا SAS Expander سرعت هاردها را افزایش می‌دهد؟

خیر. SAS Expander برای توسعه اتصالات SAS استفاده می‌شود و به‌خودی‌خود سرعت یک درایو را افزایش نمی‌دهد.

در بارهای کاری سنگین، تعداد مسیرهای ارتباطی بین Expander و کنترلر می‌تواند روی پهنای باند تجمیعی اثر بگذارد.

۱۰. بررسی باتری HPE Smart Storage Battery 96W

ردیف هشتم سفارش شامل ۱۴ عدد HPE 96W Smart Storage Lithium-ion Battery با پارت‌نامبر P01366-B21 است.

این باتری برای پشتیبانی از عملکرد حفاظت داده در مجموعه کنترلرهای Smart Array سازگار طراحی شده است.

نقش باتری در حفاظت اطلاعات

در کنترلرهای مجهز به کش نوشتن، ممکن است بخشی از داده‌ها قبل از ثبت نهایی روی دیسک، در حافظه کش قرار بگیرد.

در صورت قطع برق، سامانه حفاظت کش با استفاده از اجزای سازگار، برای حفظ داده‌های تأییدشده و انتقال ایمن آن‌ها به حافظه غیر‌فرار طراحی شده است.

نکته: این باتری UPS سرور نیست و برای روشن نگه داشتن کامل دستگاه در زمان قطع برق استفاده نمی‌شود.

۱۱. بررسی هارد HPE 2.4TB 12G SAS 10K SFF

در ردیف نهم سفارش، ۳۸ عدد هارد HPE 2.4TB 12G SAS 10K SFF با پارت‌نامبر 881457-B21 ثبت شده است.

این هاردها از نوع Enterprise HDD با رابط SAS و سرعت چرخش ۱۰ هزار دور در دقیقه هستند.

مشخصات اصلی هارد

مشخصهمقدار
ظرفیت2.4TB
رابط12Gb/s SAS
فرم‌فکتور2.5-inch SFF
سرعت چرخش10,000 RPM
رده کاریMission Critical
تعداد سفارش38 عدد

ظرفیت خام کل هاردهای سفارش

38 × 2.4TB = 91.2TB
ظرفیت خام مجموع هاردهای سفارش

این ظرفیت، مجموع ظرفیت اسمی تمام هاردهای ثبت‌شده در پیش‌فاکتور است. ظرفیت قابل استفاده بعد از RAID و فرمت فایل‌سیستم کمتر خواهد بود.

اگر تمام ۲۴ جایگاه هر سرور پر شود چه می‌شود؟

در یک سناریوی فرضی، اگر روی هر دستگاه ۲۴ هارد 2.4TB نصب شود، ظرفیت خام هر سرور برابر خواهد بود با:

24 × 2.4TB = 57.6TB

برای ۱۴ دستگاه، ظرفیت خام نظری در صورت پر شدن تمام جایگاه‌ها با همین نوع هارد برابر است با:

14 × 57.6TB = 806.4TB
توجه: عدد 806.4TB ظرفیت سفارش فعلی نیست. این عدد فقط یک سناریوی توسعه فرضی با ۳۳۶ هارد 2.4TB است. در سفارش واقعی تنها ۳۸ هارد ثبت شده است.

۱۲. بررسی پاور HPE 1600W Flex Slot Platinum

ردیف پنجم سفارش شامل ۲۸ عدد HPE 1600W Flex Slot Platinum Hot Plug Power Supply با پارت‌نامبر 830272-B21 است.

برای هر سرور دو پاور ۱۶۰۰ واتی در نظر گرفته شده است.

مزایای پاور Flex Slot

  • طراحی ماژولار و مناسب سرورهای HPE
  • قابلیت تعویض Hot Plug در شرایط پشتیبانی‌شده
  • بازده انرژی رده Platinum
  • قابلیت استفاده در طراحی‌های افزونه برق
  • هماهنگی با مدیریت توان سرور

آیا دو پاور 1600W یعنی مصرف سرور 3200W است؟

خیر. عدد ۱۶۰۰ وات ظرفیت نامی هر پاور است و به معنی مصرف دائمی همین مقدار انرژی نیست.

اگر دو پاور در حالت افزونگی 1+1 پیکربندی شوند، هدف این است که در صورت خرابی یکی از پاورها، پاور دیگر بتواند بار موردنیاز را در محدوده توان مجاز خود تأمین کند.

بنابراین نباید ظرفیت ۳۲۰۰ وات را بدون توجه به حالت افزونگی، معادل توان قابل استفاده دائمی در نظر گرفت.

چرا در این کانفیگ دو پاور اهمیت دارد؟

وجود دو پردازنده Xeon Platinum 8280، شانزده ماژول RAM، کارت‌های شبکه، کارت‌های Fibre Channel و مجموعه درایوها، نیازمند طراحی مناسب توزیع برق است.

استفاده از دو پاور می‌تواند به افزایش دسترس‌پذیری سرور کمک کند؛ مشروط بر اینکه ظرفیت توان، کابل‌کشی و منابع برق به‌درستی طراحی شده باشند.

۱۳. بررسی کارت شبکه HPE 10/25Gb SFP28

در این سفارش دو نوع کارت شبکه ۱۰/۲۵ گیگابیتی وجود دارد:

  • 817753-B21: HPE Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 Adapter
  • 817709-B21: HPE Ethernet 10/25Gb 2-port FLR-SFP28 Adapter

از هر مدل ۱۴ عدد سفارش داده شده است، یعنی هر سرور یک کارت از هر نوع خواهد داشت.

تفاوت کارت PCIe با FLR چیست؟

کارت شبکه PCIe

در اسلات توسعه PCIe سازگار نصب می‌شود و برای اتصال سرور به شبکه پرسرعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارت شبکه FLR

از فرم‌فکتور FlexibleLOM Rack در جایگاه اختصاصی سازگار استفاده می‌کند و می‌تواند بدون اشغال اسلات PCIe معمولی، پورت شبکه در اختیار سرور قرار دهد.

مجموع پورت‌های 25GbE هر سرور

هر کارت دارای دو پورت است. بنابراین با وجود دو کارت، هر سرور چهار پورت 10/25GbE از این دو آداپتور خواهد داشت.

2 + 2 = 4 Ports
چهار پورت ۱۰/۲۵ گیگابیتی به‌ازای هر سرور

مجموع ظرفیت اسمی لینک‌ها در صورت استفاده از چهار پورت با سرعت 25Gb/s برابر 100Gb/s است.

البته این عدد جمع ظرفیت لینک‌هاست، نه تضمین سرعت 100Gb/s برای یک ارتباط یا یک ماشین مجازی.

کاربرد این پورت‌ها

  • ترافیک ماشین‌های مجازی
  • شبکه مدیریت و سرویس‌های سازمانی
  • انتقال داده بین سرورها
  • برخی طراحی‌های شبکه ذخیره‌سازی مبتنی بر Ethernet
  • پیاده‌سازی افزونگی ارتباطی
نکته: برای استفاده از سرعت 25GbE باید سوئیچ، ماژول نوری یا کابل DAC، تنظیمات پورت و تجهیزات سمت مقابل نیز با این سرعت سازگار باشند.

۱۴. بررسی کارت HPE SN1100Q 16Gb Fibre Channel

ردیف سیزدهم سفارش شامل ۲۸ عدد HPE SN1100Q 16Gb Dual Port Fibre Channel HBA با پارت‌نامبر 733660-B21 است.

با تقسیم این تعداد بین ۱۴ سرور، برای هر دستگاه دو کارت Fibre Channel در نظر گرفته شده است.

Fibre Channel چیست؟

Fibre Channel یک فناوری ارتباطی برای شبکه‌های ذخیره‌سازی سازمانی یا SAN است که معمولاً برای اتصال سرورها به تجهیزات ذخیره‌سازی اشتراکی استفاده می‌شود.

تفاوت Fibre Channel با Ethernet

ویژگی Ethernet 25GbE Fibre Channel 16Gb
کاربرد متداول شبکه داده و سرویس‌ها شبکه ذخیره‌سازی SAN
پروتکل اصلی Ethernet / IP Fibre Channel
تجهیزات سمت مقابل سوئیچ Ethernet سوئیچ یا تجهیزات FC سازگار
نوع اتصال ذخیره‌سازی مانند iSCSI و NFS مانند FC SAN

تعداد پورت‌های FC هر سرور

هر کارت SN1100Q دارای دو پورت است. با نصب دو کارت، هر سرور چهار پورت Fibre Channel خواهد داشت.

2 HBA × 2 Ports = 4 FC Ports

چرا دو کارت Fibre Channel استفاده شده است؟

وجود دو کارت می‌تواند امکان طراحی مسیرهای ارتباطی مستقل برای SAN را فراهم کند.

در محیط‌های حرفه‌ای معمولاً مسیرهای ذخیره‌سازی از طریق دو Fabric مستقل طراحی می‌شوند تا خرابی یک مسیر، دسترسی به ذخیره‌سازی را به‌طور کامل متوقف نکند.

نکته: وجود دو کارت FC به‌تنهایی افزونگی کامل ایجاد نمی‌کند. سوئیچ‌ها، کابل‌ها، استوریج و تنظیمات Multipathing نیز باید به‌درستی طراحی شوند.

۱۵. بررسی Secondary Riser Kit

ردیف دوازدهم سفارش شامل ۱۴ عدد HPE DL Gen10 x8/x16/x8 Secondary Riser Kit با پارت‌نامبر 870548-B21 است.

رایزر یکی از قطعات مهم برای توسعه اسلات‌های PCIe در سرورهای رکمونت است.

رایزر چه کاری انجام می‌دهد؟

به دلیل محدودیت ارتفاع سرور 2U، کارت‌های توسعه معمولاً نمی‌توانند مانند یک کیس دسکتاپ به‌صورت عمودی روی مادربرد نصب شوند.

رایزر مسیر اتصال PCIe را به موقعیتی مناسب برای نصب کارت‌های توسعه منتقل می‌کند.

معنی x8/x16/x8 چیست؟

این عبارت به پیکربندی اتصالات یا اسلات‌های PCIe در رایزر اشاره دارد.

برای تعیین پهنای باند واقعی هر اسلات، باید علاوه بر اندازه فیزیکی، تعداد خطوط الکتریکی، نسل PCIe و اتصال آن به CPU بررسی شود.

چرا این رایزر در سفارش اهمیت دارد؟

در هر سرور دو کارت Fibre Channel و یک کارت شبکه PCIe در نظر گرفته شده است.

بنابراین تعداد و آرایش اسلات‌های توسعه برای نصب هم‌زمان این تجهیزات اهمیت زیادی دارد.

توجه: وجود رایزر ثانویه در سفارش به معنی تأیید خودکار تمام ترکیب‌های نصب کارت نیست. چیدمان نهایی باید با نقشه اسلات‌های DL380 Gen10 و محدودیت‌های مربوط به CPU دوم تطبیق داده شود.

۱۶. بررسی ریل‌کیت HPE 2U SFF Easy Install

ردیف چهاردهم سفارش شامل ۱۴ عدد HPE 2U Small Form Factor Easy Install Rail Kit با پارت‌نامبر 733662-B21 است.

برای هر سرور یک مجموعه ریل‌کیت در نظر گرفته شده است.

ریل‌کیت چه کاربردی دارد؟

ریل‌کیت برای نصب ایمن سرور در رک استاندارد استفاده می‌شود. این قطعه وزن دستگاه را روی ساختار رک توزیع می‌کند و نصب و نگهداری سرور را منظم‌تر می‌سازد.

چرا ریل‌کیت اصلی اهمیت دارد؟

  • هماهنگی با ابعاد و نقاط اتصال شاسی
  • کمک به نصب ایمن دستگاه
  • کاهش مشکلات ناشی از نصب غیراستاندارد
  • تسهیل دسترسی سرویس در طراحی‌های سازگار
  • هماهنگی بهتر با تجهیزات رک

آیا همه ریل‌کیت‌ها کشویی هستند؟

خیر. ریل‌کیت‌ها از نظر طراحی، مکانیزم حرکت و قابلیت سرویس با یکدیگر تفاوت دارند.

برای تعیین قابلیت کشویی بودن و نوع حرکت این پارت‌نامبر، باید مشخصات رسمی همان کیت بررسی شود.

۱۷. جمع‌بندی ظرفیت کل ۱۴ دستگاه

با توجه به تعداد قطعات ثبت‌شده، می‌توان منابع سخت‌افزاری سفارش را به‌صورت زیر محاسبه کرد.

منبع هر سرور مجموع ۱۴ سرور
پردازنده 2 عدد 28 عدد
هسته فیزیکی 56 784
رشته منطقی 112 1568
RAM 1024GB 14336GB
جایگاه SFF 24 336
هارد نصب‌شده توزیع نامشخص 38 عدد
ظرفیت خام هارد توزیع نامشخص 91.2TB
پاور 2 × 1600W 28 پاور
پورت 10/25GbE از کارت‌های سفارش 4 56
پورت Fibre Channel 4 56
کنترلر RAID 1 14
SAS Expander 1 14

آیا می‌توان تمام این سرورها را به یک کلاستر تبدیل کرد؟

بله، از نظر معماری می‌توان از چند سرور مستقل برای ایجاد کلاسترهای مجازی‌سازی یا پردازشی استفاده کرد؛ اما نوع کلاستر و قابلیت‌های آن به نرم‌افزار، شبکه، ذخیره‌سازی و لایسنس وابسته است.

برای مثال، در محیط‌های VMware، Hyper-V یا KVM می‌توان از این سرورها به‌عنوان میزبان‌های محاسباتی استفاده کرد.

نکته: تجمیع ۱۴ سرور به معنی تبدیل آن‌ها به یک پردازنده واحد با ۷۸۴ هسته نیست. هر سرور منابع مستقل خود را دارد و نرم‌افزار کلاستر نحوه استفاده از این منابع را مدیریت می‌کند.

۱۸. این کانفیگ برای چه کاربردهایی مناسب است؟

مجازی‌سازی سازمانی

دو پردازنده ۲۸ هسته‌ای و یک ترابایت RAM در هر دستگاه، منابع قابل توجهی برای میزبانی ماشین‌های مجازی فراهم می‌کنند.

دیتابیس و نرم‌افزارهای سازمانی

تعداد هسته بالا، ظرفیت حافظه و امکان اتصال به SAN، این پلتفرم را برای بسیاری از سامانه‌های داده‌محور قابل بررسی می‌کند.

زیرساخت VDI

ظرفیت بالای RAM و تعداد رشته‌های پردازشی برای برخی محیط‌های دسکتاپ مجازی مفید است؛ البته ظرفیت نهایی به نوع کاربران و نرم‌افزار بستگی دارد.

زیرساخت SAN

وجود چهار پورت Fibre Channel در هر سرور امکان طراحی ارتباطات ذخیره‌سازی با مسیرهای مستقل را فراهم می‌کند.

زیرساخت ابری خصوصی

این سرورها می‌توانند به‌عنوان گره‌های محاسباتی در معماری‌های Cloud و محیط‌های چندمستاجری استفاده شوند.

پردازش‌های سازمانی پرتراکم

ترکیب پردازنده‌های Xeon Platinum و حافظه بالا برای اجرای سرویس‌های متعدد و پردازش‌های موازی قابل استفاده است.

آیا این کانفیگ برای ذخیره‌سازی بسیار پرسرعت مناسب است؟

این سفارش دارای هاردهای SAS 10K مکانیکی است. این درایوها برای بسیاری از کاربردهای سازمانی مناسب‌اند، اما از نظر تأخیر و تعداد عملیات ورودی/خروجی، معمولاً عملکردی پایین‌تر از SSDهای Enterprise دارند.

اگر هدف اجرای دیتابیس‌های بسیار حساس به Latency یا زیرساخت‌های VDI پرتراکم باشد، باید گزینه‌های SSD و معماری ذخیره‌سازی نیز بررسی شوند.

۱۹. نکات مهم قبل از تحویل و راه‌اندازی ۱۴ دستگاه

در سفارش‌های سازمانی با تعداد بالا، صرفاً تطبیق تعداد قطعات کافی نیست. بهتر است برای هر دستگاه یک گزارش کامل تست و تحویل تهیه شود.

چک‌لیست فنی پیشنهادی

  • تطبیق شماره سریال شاسی با اسناد تحویل
  • بررسی مدل و تعداد CPUها
  • کنترل سلامت هیت‌سینک و فن‌ها
  • بررسی تعداد و ظرفیت ماژول‌های RAM
  • اجرای تست حافظه و بررسی خطاهای ECC
  • بررسی وضعیت هر دو پاور
  • کنترل وضعیت Smart Storage Battery
  • شناسایی کنترلر P408i-a در Firmware
  • تست شناسایی درایوها از طریق SAS Expander
  • بررسی سلامت SMART یا اطلاعات تشخیصی هاردها
  • تست پورت‌های 10/25GbE
  • تست کارت‌های Fibre Channel و شناسایی WWN
  • بررسی اسلات‌های PCIe و کارت‌های نصب‌شده
  • تست نصب صحیح ریل‌کیت در رک
  • ثبت نسخه BIOS، iLO و Firmware قطعات
  • اجرای تست بار پردازشی و بررسی دما
پیشنهاد اجرایی: برای هر سرور یک شناسنامه سخت‌افزاری شامل Serial Number، تعداد RAM، مدل CPU، وضعیت هاردها، آدرس‌های MAC و WWN و نتیجه تست‌ها تهیه شود.

۲۰. سؤالات متداول درباره این کانفیگ DL380 Gen10

هر سرور چند پردازنده دارد؟

دو پردازنده Intel Xeon Platinum 8280 با مجموع ۵۶ هسته فیزیکی.

هر دستگاه چه مقدار RAM دارد؟

شانزده ماژول 64GB، معادل 1024GB یا یک ترابایت ظرفیت اسمی حافظه.

آیا هر سرور ۲۴ هارد دارد؟

خیر. هر شاسی دارای ۲۴ جایگاه SFF است، اما در کل سفارش فقط ۳۸ هارد ثبت شده و توزیع آن‌ها بین سرورها مشخص نشده است.

تفاوت 8SFF با 24SFF چیست؟

تفاوت اصلی در تعداد جایگاه‌های درایو جلوی سرور، بک‌پلین و تجهیزات مرتبط با ذخیره‌سازی است.

چرا کنترلر P408i-a و SAS Expander با هم استفاده شده‌اند؟

کنترلر RAID مدیریت آرایه‌های ذخیره‌سازی را انجام می‌دهد و SAS Expander امکان اتصال تعداد بیشتری درایو را فراهم می‌کند.

دو پاور 1600W چه مزیتی دارند؟

می‌توانند در پیکربندی افزونه سازگار، دسترس‌پذیری منبع تغذیه را افزایش دهند.

هر سرور چند پورت 25GbE دارد؟

از دو کارت شبکه ثبت‌شده در سفارش، چهار پورت 10/25GbE برای هر دستگاه در نظر گرفته شده است.

هر سرور چند پورت Fibre Channel دارد؟

دو کارت دوپورته SN1100Q، در مجموع چهار پورت 16Gb Fibre Channel.

ظرفیت خام هاردهای سفارش چقدر است؟

۳۸ هارد 2.4TB، در مجموع 91.2TB ظرفیت خام اسمی.

آیا این سرورها برای VMware مناسب‌اند؟

از نظر منابع سخت‌افزاری می‌توانند برای مجازی‌سازی مناسب باشند، اما نسخه دقیق VMware ESXi، سازگاری سخت‌افزار و شرایط لایسنس باید بررسی شود.

۲۱. جمع‌بندی نهایی

کانفیگ بررسی‌شده شامل ۱۴ دستگاه HPE ProLiant DL380 Gen10 24SFF است که برای هر دستگاه دو پردازنده Intel Xeon Platinum 8280، یک ترابایت RAM، دو پاور 1600W، کنترلر P408i-a، SAS Expander، چهار پورت 10/25GbE و چهار پورت Fibre Channel در نظر گرفته شده است.

مجموع ۷۸۴ هسته فیزیکی، ۱۴ ترابایت RAM و ارتباطات پرسرعت Ethernet و SAN، این سفارش را به یک زیرساخت سازمانی قابل توجه تبدیل می‌کند.

مزیت اصلی این طراحی، ترکیب منابع پردازشی بالا با ظرفیت قابل توسعه ذخیره‌سازی و قابلیت اتصال به شبکه‌های ذخیره‌سازی حرفه‌ای است.

البته عملکرد نهایی به طراحی RAID، توزیع هاردها، چینش حافظه، تنظیمات شبکه، نرم‌افزار و نحوه راه‌اندازی کلاستر بستگی خواهد داشت.

نتیجه: این کانفیگ برای سازمان‌هایی که به پردازش موازی، حافظه بالا، اتصال SAN و توسعه‌پذیری ذخیره‌سازی نیاز دارند، گزینه‌ای قابل بررسی است.
راهنمای تخصصی تجهیزات سروری | مستر اچ‌پی

این مقاله بر اساس ۱۴ ردیف پیش‌فاکتور سخت‌افزاری تهیه شده است. مشخصات نهایی، سازگاری قطعات، چینش اسلات‌ها و نحوه کابل‌کشی باید با مستندات رسمی HPE و پیکربندی واقعی دستگاه تطبیق داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *