بلاگ - مقالات

مدل‌های Cisco 2811 و Cisco 2911

CISCO INTEGRATED SERVICES ROUTERS

مقایسه تخصصی روتر Cisco 2811 و Cisco 2911

بررسی مشخصات، پورت‌ها، سرعت، ماژول‌ها، کاربردهای VPN و VoIP، تفاوت نسل‌ها و معرفی روترهای جایگزین سیسکو

Cisco ISR G1 Cisco ISR G2 Routing VPN VoIP WAN

روترهای Cisco 2811 و Cisco 2911 از محصولات قدیمی اما شناخته‌شده سیسکو هستند که برای ارتباط شعب سازمانی، مسیریابی شبکه، ارتباطات WAN و سرویس‌های صوتی طراحی شده‌اند.

با وجود شباهت نام، این دو مدل از دو نسل متفاوت هستند. Cisco 2811 متعلق به نسل اول Integrated Services Router و Cisco 2911 متعلق به نسل دوم ISR است.

وضعیت پشتیبانی: این دو محصول برای طراحی شبکه جدید با نیاز به وصله امنیتی و پشتیبانی فعال سازنده توصیه نمی‌شوند. پشتیبانی رسمی خانواده Cisco 2900 در دسامبر ۲۰۲۲ پایان یافته است.

۱. روتر Cisco ISR چیست؟

ISR مخفف Integrated Services Router است. این تجهیزات علاوه بر مسیریابی IP، بسته به سخت‌افزار، نسخه IOS و لایسنس می‌توانند سرویس‌هایی مانند VPN، QoS، NAT، ارتباطات WAN و تلفن سازمانی را ارائه کنند.

تفاوت روتر و سوئیچ چیست؟

سوئیچ معمولاً برای اتصال تعداد زیادی دستگاه در شبکه محلی استفاده می‌شود. روتر وظیفه ارتباط میان شبکه‌های مختلف، مسیریابی IP و اتصال LAN به WAN را بر عهده دارد.

بنابراین Cisco 2811 و 2911 را نباید جایگزین مستقیم یک سوئیچ ۲۴ یا ۴۸ پورتی در نظر گرفت.

۲. بررسی تخصصی Cisco 2811

عکس واقعی روتر Cisco 2811
نمای فیزیکی روتر Cisco 2811 ISR G1

Cisco 2811 از خانواده 2800 Series است و برای شبکه‌های شعب سازمانی در نسل قدیمی تجهیزات WAN طراحی شده است.

2پورت Fast Ethernet
4جایگاه HWIC
1جایگاه Network Module
256MBRAM پیش‌فرض
768MBحداکثر RAM
ISR G1نسل اول

مشخصات فنی Cisco 2811

مشخصهتوضیح
خانوادهCisco 2800 Series
نسلISR G1
پورت Ethernet داخلی2×10/100 Mbps
پورت Gigabit داخلیندارد
جایگاه HWIC4
Network Module1×NM/NME
RAM پیش‌فرض256MB
RAM حداکثر768MB
Flash پیش‌فرض64MB
Flash حداکثر مستند256MB
سیستم‌عاملCisco IOS قدیمی
VPNقابلیت‌های IPsec بر اساس IOS و تنظیمات
Voiceبا ماژول‌ها و نرم‌افزار مناسب

برای چه کاری مناسب است؟

  • آزمایشگاه آموزشی Cisco IOS
  • آموزش Static Routing، OSPF و برخی سناریوهای EIGRP
  • تمرین NAT، ACL و VLAN Routing
  • راه‌اندازی سناریوهای قدیمی Serial WAN
  • نگهداری شبکه Legacy با الزامات مشخص
  • آزمایش تجهیزات قدیمی VoIP و PBX

محدودیت‌های اصلی

  • پورت‌های داخلی فقط Fast Ethernet هستند.
  • پردازنده و حافظه متعلق به نسل قدیمی‌اند.
  • برای VPN سنگین مناسب نیست.
  • برای اینترنت پرسرعت امروزی توصیه نمی‌شود.
  • برای شبکه حساس با الزام پشتیبانی امنیتی مناسب نیست.
می‌توان در برخی پیکربندی‌ها با HWIC سازگار پورت Gigabit اضافه کرد، اما این کار پردازنده و ظرفیت پردازشی روتر 2811 را به سطح 2911 ارتقا نمی‌دهد.

۳. بررسی تخصصی Cisco 2911

عکس واقعی روتر Cisco 2911
نمای فیزیکی روتر Cisco 2911 ISR G2

Cisco 2911 متعلق به خانواده 2900 Series و نسل دوم ISR است. این مدل برای شعب سازمانی با نیاز به ارتباطات داده، صوت و سرویس‌های امنیتی طراحی شده است.

3پورت Gigabit
4جایگاه EHWIC
1Service Module
512MBRAM پیش‌فرض
2GBRAM حداکثر
ISR G2نسل دوم

مشخصات فنی Cisco 2911

مشخصهتوضیح
خانوادهCisco 2900 Series
نسلISR G2
پورت Ethernet داخلی3×10/100/1000 RJ45
SFP داخلیندارد
EHWIC4 جایگاه
Service Module1 جایگاه
ISM1 جایگاه
PVDM2 جایگاه DSP
RAM پیش‌فرض512MB
RAM حداکثر2GB
Compact Flash پیش‌فرض256MB
سیستم‌عاملCisco IOS
لایسنس پایهIP Base
Stackingندارد

مزیت‌های 2911 نسبت به 2811

  • سه پورت Gigabit به‌جای دو پورت Fast Ethernet
  • پردازنده و معماری جدیدتر
  • حافظه قابل ارتقای بیشتر
  • پشتیبانی از ماژول‌های توسعه نسل جدیدتر
  • توان مناسب‌تر برای سناریوهای آموزشی VPN و VoIP
  • انعطاف‌پذیری بیشتر برای شبکه‌های Legacy

۴. جدول مقایسه مستقیم Cisco 2811 و 2911

ویژگیCisco 2811Cisco 2911
نسلISR G1ISR G2
خانواده28002900
پورت داخلی2×Fast Ethernet3×Gigabit Ethernet
سرعت اسمی هر پورت داخلی100Mbps1000Mbps
حداکثر RAM768MB2GB
ماژول‌های WANHWIC/WIC سازگارEHWIC/HWIC سازگار
ماژول سرویسNM/NMESM
VPNقدیمی‌ترتوانمندتر، همچنان Legacy
VoIPبا تجهیزات مناسببا ظرفیت و امکانات بیشتر
آموزش IOSمناسبمناسب‌تر برای IOS نسل دوم
اینترنت پرسرعت مدرنتوصیه نمی‌شودتوصیه نمی‌شود
پشتیبانی رسمی فعالخیرخیر

۵. آیا Cisco 2911 واقعاً سریع‌تر است؟

بله، از نظر نسل پردازشی و رابط‌های داخلی، Cisco 2911 نسبت به 2811 برتری دارد.

اما تفاوت سرعت پورت با Throughput واقعی روتر یکسان نیست. وجود پورت Gigabit روی 2911 به این معنی نیست که این دستگاه می‌تواند یک گیگابیت ترافیک VPN یا NAT را در هر شرایطی پردازش کند.

چه عواملی روی سرعت واقعی تأثیر دارند؟

  • نوع ترافیک و اندازه بسته‌ها
  • تعداد ACL و قوانین امنیتی
  • فعال بودن NAT
  • رمزنگاری IPsec
  • پروتکل‌های مسیریابی
  • نسخه IOS و قابلیت‌های فعال
  • تعداد کاربران و ارتباطات هم‌زمان
در انتخاب روتر برای لینک اینترنت ۱۰۰، ۲۰۰ یا ۵۰۰ مگابیتی، تنها به سرعت پورت توجه نکنید. Throughput واقعی با قابلیت‌های موردنیاز باید اندازه‌گیری یا از مستندات معتبر تأیید شود.

۶. بررسی پورت‌ها و ماژول‌های قابل نصب

HWIC چیست؟

High-Speed WAN Interface Card ماژولی برای اضافه کردن رابط‌های WAN، Serial، Ethernet و برخی قابلیت‌های دیگر است.

EHWIC چیست؟

Enhanced High-Speed WAN Interface Card نسل توسعه‌یافته‌تر ماژول‌های WAN است که در خانواده ISR G2 استفاده می‌شود.

PVDM چیست؟

Packet Voice Digital Signal Processor Module برای پردازش برخی سرویس‌های صوتی، تبدیل کدک و قابلیت‌های مرتبط با Voice استفاده می‌شود.

ماژول‌های متداول

ماژولکاربردنکته
HWIC-1Tیک رابط Serial WANبا نسخه و پلتفرم سازگار
HWIC-2Tدو رابط Serial WANمناسب آزمایشگاه و لینک Legacy
HWIC-1GE-SFPافزودن رابط Gigabit SFPسازگاری و IOS بررسی شود
VWICرابط‌های مخابراتی و Voiceمدل دقیق مهم است
PVDM2پردازش Voice نسل قدیمیبرای پلتفرم‌های مربوط
PVDM3پردازش Voice نسل جدیدتربرای پلتفرم‌های سازگار ISR G2
EtherSwitch Moduleافزودن پورت‌های سوئیچینگماژول و پاور مناسب لازم است
همه ماژول‌های 2811 و 2911 با یکدیگر قابل تعویض نیستند. قبل از خرید ماژول باید پارت‌نامبر، اسلات، نسخه IOS و محدودیت‌های سخت‌افزاری بررسی شود.

۷. برای کدام کاربرد کدام روتر بهتر است؟

کاربردانتخاب مناسب‌ترتوضیح
آموزش مقدماتی Cisco2811برای تمرین‌های Legacy با هزینه مناسب
آموزش پیشرفته‌تر ISR G22911IOS و رابط‌های جدیدتر
آموزش OSPF و EIGRPهر دووابسته به IOS و Feature Set
آزمایشگاه VPN2911گزینه مناسب‌تر میان این دو
آزمایشگاه VoIP2911با لایسنس و ماژول مناسب
اتصال تجهیزات Serial قدیمیهر دوبا ماژول سازگار
اینترنت سازمانی جدیدهیچ‌کدامنسل‌های فاقد پشتیبانی فعال
فایروال اصلی سازمانهیچ‌کدامنیازمند پلتفرم امنیتی به‌روز
اینترنت یک گیگابیتیهیچ‌کدامسرعت پورت تضمین‌کننده Throughput نیست
شبکه آموزشی با بودجه کم2811 یا 2911بسته به هدف آموزشی

۸. کجا نباید از Cisco 2811 و 2911 استفاده کنیم؟

مرز اینترنت سازمانی

برای اتصال مستقیم یک سازمان جدید به اینترنت، به دلیل پایان پشتیبانی و محدودیت امنیتی، توصیه نمی‌شوند.

VPN با تعداد زیاد کاربر

برای رمزنگاری پرحجم و اتصال‌های هم‌زمان زیاد، به روتر جدیدتر نیاز است.

شبکه 10GbE

این دستگاه‌ها برای ارتباطات اصلی ۱۰ گیگابیتی طراحی نشده‌اند.

دیتاسنتر مدرن

برای ارتباطات پرترافیک سرورهای جدید، گزینه مناسبی نیستند.

۹. معادل‌ها و جایگزین‌های Cisco 2811 و 2911

منظور از معادل، دستگاهی با کاربرد یا رده نزدیک است؛ نه لزوماً جایگزین مستقیم از نظر اسلات، IOS، ماژول یا Throughput.

مدل‌های هم‌نسل Cisco 2811

مدلموقعیتکاربرد
Cisco 2801پایین‌ترشبکه Legacy کوچک‌تر
Cisco 2811مدل مرجعشبکه Legacy و آموزش
Cisco 2821بالاترپورت Gigabit و ظرفیت بیشتر
Cisco 2851بالاترسرویس‌های Voice و WAN قدیمی
Cisco 3825رده بالاترظرفیت توسعه بیشتر در نسل قدیمی

مدل‌های هم‌نسل Cisco 2911

مدلموقعیتکاربرد
Cisco 1941رده پایین‌ترشعب کوچک و آموزش
Cisco 2901پایین‌ترشبکه شعب کوچک
Cisco 2911مدل مرجعشعب سازمانی و Voice
Cisco 2921بالاترظرفیت توسعه و Voice بیشتر
Cisco 2951بالاترسرویس‌های گسترده‌تر سازمانی
Cisco 3925رده بالاترشبکه Legacy بزرگ‌تر

جایگزین‌های جدیدتر برای خرید

خانوادهنمونه مدلتوضیح
ISR 4000ISR 4321 / 4331 / 4351نسل بعدی با معماری متفاوت؛ وضعیت پشتیبانی هر مدل بررسی شود
Catalyst 8000C8200L-1N-4Tگزینه جدیدتر برای شعب سازمانی
Catalyst 8000C8200-1N-4Tبرای نیازهای WAN و امنیتی بیشتر، بسته به لایسنس
Catalyst 8000C8300 Seriesبرای شعب بزرگ‌تر و سرویس‌های سنگین‌تر
پیشنهاد: برای پروژه جدید، ابتدا نیاز Throughput با NAT، VPN، تعداد پورت‌ها، پروتکل‌های مسیریابی و مدت پشتیبانی موردنیاز را مشخص کنید؛ سپس از خانواده‌های جدیدتر مانند Catalyst 8200 و 8300 گزینه مناسب انتخاب کنید.

۱۰. راهنمای انتخاب سریع

چه زمانی Cisco 2811 بخریم؟

  • برای آموزش IOS نسل قدیمی
  • برای آزمایشگاه Serial WAN
  • برای تعمیر و نگهداری شبکه Legacy
  • وقتی هزینه کم و سازگاری با تجهیزات قدیمی اولویت دارد

چه زمانی Cisco 2911 بخریم؟

  • برای آزمایشگاه ISR G2
  • برای تمرین VPN و Routing پیچیده‌تر
  • برای سرویس‌های Legacy Voice
  • وقتی سه پورت Gigabit داخلی موردنیاز است

۱۱. نکات خرید روتر استوک سیسکو

  1. مدل دقیق و شماره سریال را بررسی کنید.
  2. خروجی show version را دریافت کنید.
  3. نسخه IOS و Feature Set را بررسی کنید.
  4. وضعیت RAM و Compact Flash را کنترل کنید.
  5. تمام پورت‌های Ethernet را تست کنید.
  6. وجود ماژول‌های WAN و Voice را مشخص کنید.
  7. پاور، فن و دمای دستگاه را بررسی کنید.
  8. پایداری بوت و لاگ خطاها را تست کنید.
  9. وضعیت پشتیبانی و محدودیت امنیتی را به خریدار اعلام کنید.
  10. برای استفاده عملیاتی، نیاز به قطعات یدکی و برنامه جایگزینی را بررسی کنید.

۱۲. دستورات کاربردی برای بررسی روتر

بررسی سخت‌افزار و IOS

show version
show inventory
show diag

بررسی پورت‌ها

show ip interface brief
show interfaces
show interfaces description

بررسی مسیریابی

show ip route
show ip protocols
show arp

بررسی عملکرد

show processes cpu sorted
show processes memory
show logging

پشتیبانی دقیق برخی دستورات به نسخه IOS بستگی دارد. این دستورات عمدتاً نمایشی هستند و برای عیب‌یابی اولیه کاربرد دارند.

۱۳. سوالات متداول

آیا Cisco 2911 از Cisco 2811 قوی‌تر است؟

بله، از نظر معماری، پورت‌های داخلی و ظرفیت حافظه، 2911 دستگاه توانمندتری است.

آیا Cisco 2811 پورت گیگابیتی دارد؟

به‌صورت داخلی خیر. دو پورت داخلی آن Fast Ethernet هستند؛ بعضی ماژول‌های توسعه می‌توانند رابط‌های دیگری اضافه کنند.

آیا Cisco 2911 دارای سه پورت گیگابیتی است؟

بله، این مدل دارای سه پورت داخلی 10/100/1000 RJ45 است.

آیا می‌توان روی هر دو روتر VPN راه‌اندازی کرد؟

بسته به IOS و قابلیت‌های فعال، سناریوهای VPN قابل پیاده‌سازی هستند؛ اما برای VPN تولیدی جدید به دلیل پایان پشتیبانی توصیه نمی‌شوند.

آیا این دو روتر برای VoIP مناسب‌اند؟

برای محیط‌های Legacy یا آموزشی، با ماژول‌ها و لایسنس مناسب قابل استفاده‌اند. برای استقرار جدید باید راهکار پشتیبانی‌شده انتخاب شود.

جایگزین جدید Cisco 2911 چیست؟

بسته به ظرفیت و قابلیت‌های موردنیاز، مدل‌هایی از خانواده Catalyst 8200 یا 8300 قابل بررسی هستند؛ جایگزین دقیق باید بر اساس نیاز پروژه انتخاب شود.

۱۴. جمع‌بندی نهایی

Cisco 2811 و Cisco 2911 هر دو روترهای سازمانی قدیمی هستند، اما 2911 با سه پورت گیگابیتی، حافظه بیشتر و معماری جدیدتر، از نظر فنی برتری دارد.

برای آموزش، آزمایشگاه یا نگهداری تجهیزات قدیمی، هر دو می‌توانند کاربرد داشته باشند. برای طراحی یک شبکه جدید، انتخاب روترهای جدیدتر با پشتیبانی امنیتی فعال منطقی‌تر است.

راهنمای خرید روتر Cisco

برای انتخاب روتر مناسب بر اساس تعداد شعب، سرعت اینترنت، VPN، VoIP و نیازهای سازمانی، مشخصات فنی دستگاه را با نیاز واقعی شبکه تطبیق دهید.

انتخاب تجهیزات شبکه بر اساس کاربری واقعی

منابع فنی

اطلاعات بر اساس مشخصات عمومی سازنده است. قابلیت‌های عملیاتی به IOS، لایسنس، ماژول‌های نصب‌شده و پیکربندی دستگاه وابسته هستند.

ماژول Cisco PVDM2-64 چیست؟

ماژول Cisco PVDM2-64 مخفف Packet Voice Digital Signal Processor Module است و برای پردازش سیگنال‌های صوتی در روترهای Cisco Integrated Services Router استفاده می‌شود.

این ماژول در شبکه‌های تلفنی سازمانی، VoIP، ارتباط با خطوط مخابراتی، کنفرانس صوتی، تبدیل کدک و پردازش تماس‌های صوتی کاربرد دارد.

PVDM2-64 دارای چهار پردازنده DSP داخلی است و ظرفیت پردازش آن به نوع کدک و سرویس صوتی بستگی دارد.

مشخصات فنی PVDM2-64

مشخصهتوضیح
Part NumberPVDM2-64
سازندهCisco
نوع قطعهPacket Voice DSP Module
نسلPVDM2
تعداد DSP4
حداکثر کانال G.71164
حداکثر کانال Medium Complexity32
حداکثر کانال High Complexity24
کاربردVoIP، Gateway صوتی، Transcoding و Conferencing
نصباسلات PVDM سازگار یا ماژول NM-HDV2

تفاوت PVDM2-64 با سایر مدل‌های PVDM2

مدل DSP G.711 Medium Complexity High Complexity
PVDM2-81844
PVDM2-1611686
PVDM2-322321612
PVDM2-483482418
PVDM2-644643224
نکته: عدد 64 به معنی پشتیبانی قطعی از 64 تماس هم‌زمان در تمام سناریوها نیست. ظرفیت واقعی به کدک، کنفرانس، Transcoding و منابع DSP مصرف‌شده توسط سرویس‌ها بستگی دارد.

آیا PVDM2-64 روی Cisco 2811 نصب می‌شود؟

بله. Cisco 2811 از ماژول‌های PVDM2 پشتیبانی می‌کند و PVDM2-64 برای کاربردهای صوتی این روتر قابل استفاده است.

آیا PVDM2-64 روی Cisco 2911 نصب می‌شود؟

بله، با نسخه IOS و لایسنس مناسب. اما در خانواده ISR G2 معمولاً PVDM3 انتخاب مناسب‌تری است.

ترکیب PVDM2 و PVDM3 در اسلات‌های مادربرد یک دامنه DSP توصیه نمی‌شود؛ در چنین ترکیبی ممکن است PVDM2 غیرفعال شود.

چه زمانی PVDM2-64 بخریم؟

کاربردهای مناسب

  • توسعه ظرفیت Voice Gateway قدیمی
  • اتصال PBX به شبکه VoIP
  • پردازش تماس‌های تلفنی سازمانی
  • تبدیل کدک در سناریوهای پشتیبانی‌شده
  • آزمایشگاه Cisco Voice و CCNP Collaboration
  • نگهداری تجهیزات Legacy

کاربردهای نامناسب

  • افزایش سرعت اینترنت روتر
  • افزایش سرعت NAT یا Routing
  • جایگزینی RAM یا Flash
  • افزودن پورت شبکه Ethernet
  • نصب روی سوئیچ‌های معمولی Cisco
  • استفاده روی روتر جدید بدون تأیید سازگاری

تفاوت PVDM2 و PVDM3 و PVDM4

PVDM2 نسل قدیمی‌تر پردازش صوت برای بسیاری از روترهای ISR G1 است. PVDM3 برای نسل ISR G2 عرضه شد و ظرفیت و قابلیت‌های پیشرفته‌تری دارد. PVDM4 نیز متعلق به پلتفرم‌های جدیدتر و دارای الزامات نصب متفاوت است.

این سه خانواده جایگزین مستقیم یکدیگر نیستند و باید سازگاری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هر دستگاه بررسی شود.

ماهان شبکه ایرانیان؛ تأمین‌کننده تخصصی تجهیزات Cisco

ماهان شبکه ایرانیان در زمینه تأمین تجهیزات شبکه و زیرساخت سازمانی فعالیت می‌کند و امکان استعلام و تأمین انواع سوئیچ‌ها، روترها و ماژول‌های Cisco را برای پروژه‌های شبکه فراهم می‌کند.

تأمین تجهیزات سیسکو باید بر اساس مدل دقیق، پارت‌نامبر، ظرفیت شبکه، تعداد پورت‌ها، نوع Uplink، قابلیت PoE، نیازهای Routing و شرایط پشتیبانی انجام شود.

سوئیچ‌های Cisco Catalyst 2960، 3560، 3750، 3850، 9200 و 9300
روترهای Cisco ISR 2800، 2900، 4000 و Catalyst 8000
ماژول‌ها و قطعات PVDM، SFP، Network Module، Power Supply و تجهیزات جانبی

برای انتخاب تجهیزات مناسب شبکه، بررسی دقیق مشخصات فنی، وضعیت New یا Used، اصالت قطعات، سازگاری و شرایط گارانتی اهمیت دارد.

در پروژه‌های سازمانی می‌توان مدل‌های موردنیاز را بر اساس تعداد کاربران، پهنای باند، معماری شبکه و بودجه بررسی و استعلام کرد.

استعلام تجهیزات Cisco از ماهان شبکه ایرانیان

منبع رسمی مشخصات PVDM2

Cisco PVDM2 Official Data Sheet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *