راهنمای جامع انتخاب بهترین هارد سرور HP
کدام هارد برای سرور اچپی مناسبتر است؟ SAS یا SATA؟ هارد ۲.۵ اینچ یا ۳.۵ اینچ؟ HDD پرسرعت یا SSD؟ هارد نو یا استوک؟ در این راهنمای فنی، انواع درایوهای سرور HPE را از نظر سرعت، ظرفیت، هزینه، دوام، سازگاری و کاربرد مقایسه میکنیم.
۱. هارد سرور HP چیست و چرا اهمیت دارد؟
هارد سرور قطعهای است که سیستمعامل، ماشینهای مجازی، دیتابیس، فایلها، نرمافزارها و اطلاعات سازمان روی آن ذخیره میشوند. انتخاب نامناسب درایو میتواند باعث کندی شدید نرمافزارها، افزایش زمان پاسخدهی، کاهش ظرفیت قابلاستفاده یا افزایش ریسک از دست رفتن اطلاعات شود.
در سرورهای HPE ProLiant انتخاب ذخیرهسازی فقط به ظرفیت محدود نیست. باید نوع رابط، فرم فکتور، کنترلر، بکپلین، نوع کدی، تعداد درایوها، RAID و بار کاری نیز بررسی شوند.
۲. تفاوت هارد SAS، SATA و NVMe چیست؟
هارد SAS چیست؟
SAS مخفف Serial Attached SCSI است و یکی از رابطهای رایج ذخیرهسازی سازمانی محسوب میشود. هاردهای SAS معمولاً برای سرورهای پرتراکنش، دیتابیسها، سیستمهای سازمانی و محیطهایی که پایداری و مدیریت حرفهای ذخیرهسازی اهمیت دارد استفاده میشوند.
از ویژگیهای SAS میتوان به پشتیبانی از صف فرمان پیشرفته، امکانات مدیریتی سازمانی و قابلیت Dual Port در مدلهای مناسب اشاره کرد. Dual Port در زیرساختهای پشتیبانیشده میتواند مسیرهای ارتباطی مستقل فراهم کند.
چرا SAS انتخاب کنیم؟
- برای محیطهای سازمانی با بار کاری سنگینتر
- برای آرایههای ذخیرهسازی و کنترلرهای SAS
- برای کاربردهایی که مدیریت خطا و امکانات Enterprise مهماند
- برای استفاده از HDDهای 10K و 15K
هارد SATA چیست؟
SATA مخفف Serial ATA است. این رابط در HDDها و SSDها استفاده میشود. HDDهای SATA سازمانی اغلب با سرعت 7200RPM عرضه میشوند و بهدلیل ظرفیت بالا و هزینه کمتر بهازای هر ترابایت، برای فایلسرور، بکاپ و آرشیو مناسباند.
چرا SATA انتخاب کنیم؟
- هزینه کمتر برای ذخیره حجم بالای اطلاعات
- تنوع ظرفیتهای بالا در مدلهای LFF
- مناسب برای آرشیو، فایلسرور و بکاپ
- مناسب برای بارهای کاری با IOPS نسبتاً پایین
NVMe چیست؟
NVMe پروتکلی برای ذخیرهسازی سریع است که معمولاً از بستر PCIe استفاده میکند. SSDهای NVMe در بارهای کاری حساس به تأخیر، پردازش داده، ماشینهای مجازی پرتراکنش و دیتابیسهای سنگین میتوانند مزیت بزرگی داشته باشند.
وجود جایگاه فیزیکی ۲.۵ اینچی بهتنهایی به معنی پشتیبانی از NVMe نیست؛ بکپلین، کابلکشی، مسیرهای PCIe، پردازنده و طراحی سرور باید سازگار باشند.
۳. تفاوت هارد ۲.۵ اینچ و ۳.۵ اینچ
SFF مخفف Small Form Factor و LFF مخفف Large Form Factor است. در بسیاری از سرورهای HPE، درایوهای SFF اندازه ۲.۵ اینچ و درایوهای LFF اندازه ۳.۵ اینچ دارند.
| ویژگی | SFF / 2.5 اینچ | LFF / 3.5 اینچ |
|---|---|---|
| ابعاد | کوچکتر | بزرگتر |
| کاربرد رایج | SSD، SAS 10K و 15K | HDD ظرفیت بالا |
| ظرفیت هر HDD | معمولاً کمتر | معمولاً بیشتر |
| تعداد درایو در شاسی | اغلب امکان تراکم بیشتر | معمولاً تعداد کمتر |
| هزینه هر ترابایت HDD | اغلب بیشتر | اغلب کمتر |
| کاربرد مناسب | دیتابیس، VM و SSD | بکاپ، آرشیو و فایلسرور |
مثال: DL380 Gen11 8SFF در برابر 12LFF
در نسخه 8SFF میتوان هشت درایو سازگار ۲.۵ اینچی در جایگاههای جلویی نصب کرد؛ در نسخه 12LFF، دوازده جایگاه جلویی ۳.۵ اینچی وجود دارد. امکان توسعه درایو در قسمتهای دیگر به شاسی و کیتهای انتخابشده بستگی دارد.
برای دیتابیس و مجازیسازی، نسخه SFF با SSDهای سازمانی اغلب مناسبتر است. برای ذخیره فایلهای حجیم، بکاپ و آرشیو، نسخه LFF با HDDهای پرظرفیت میتواند اقتصادیتر باشد.
۴. هارد 7.2K، 10K و 15K چه تفاوتی دارند؟
RPM تعداد دور چرخش دیسک در دقیقه است. در HDDهای مکانیکی، افزایش RPM معمولاً زمان انتظار چرخشی را کاهش میدهد؛ ولی سرعت واقعی به تراکم داده، طراحی دیسک، فرمویر و نوع بار کاری هم وابسته است.
| نوع HDD | RPM | میانگین تأخیر چرخشی نظری | کاربرد |
|---|---|---|---|
| 7.2K | 7200 | 4.17 ms | آرشیو و ظرفیت بالا |
| 10K | 10000 | 3 ms | نرمافزار سازمانی و دیتابیس متوسط |
| 15K | 15000 | 2 ms | بارهای حساس به تأخیر در زیرساختهای قدیمی |
اعداد از فرمول نصف زمان یک دور چرخش محاسبه شدهاند. زمان جستوجوی هد و سایر تأخیرها در آن لحاظ نشدهاند. نوار کوتاهتر بهتر است.
هارد 15K همیشه بهترین خرید نیست. امروزه یک SSD سازمانی مناسب میتواند در بسیاری از بارهای تصادفی عملکردی بسیار بهتر از HDDهای 15K ارائه کند.
۵. مقایسه سرعت هارد SAS، SATA و SSD
برای مقایسه واقعی ذخیرهسازی باید چهار شاخص را بررسی کرد: IOPS، Latency، Throughput و Endurance.
- IOPS: تعداد عملیات ورودی/خروجی در ثانیه
- Latency: مدت انتظار برای پاسخ به یک درخواست
- Throughput: حجم داده منتقلشده در ثانیه
- Endurance: تحمل نوشتن در طول عمر درایو
| فناوری | بازه تقریبی خواندن تصادفی 4K | سرعت ترتیبی نمونه |
|---|---|---|
| SATA HDD 7.2K | 75–150 IOPS | 100–280 MB/s |
| SAS HDD 10K | 120–220 IOPS | 130–300 MB/s |
| SAS HDD 15K | 170–300 IOPS | 150–320 MB/s |
| Enterprise SATA SSD | دهها هزار تا حدود 100K IOPS | تا حدود 550 MB/s |
| Enterprise SAS SSD | دهها تا صدها هزار IOPS | بسته به نسل SAS و مدل |
| Enterprise NVMe SSD | صدها هزار تا بیش از یک میلیون IOPS | چندین GB/s در مدلهای جدید |
بازهها صرفاً برای درک مرتبه عملکرد هستند. اندازه بلوک، عمق صف، نسبت خواندن به نوشتن، کش، کنترلر، نسل رابط و مدل دقیق درایو نتیجه بنچمارک را تغییر میدهند.
این نمودار لگاریتمی/مفهومی است و مقیاس خطی یا نتیجه آزمایش واحد محسوب نمیشود.
آیا SAS 12G یعنی سرعت واقعی 12Gb/s؟
خیر. عدد 12G ظرفیت اسمی لینک SAS است، نه سرعت خواندن یک HDD. یک هارد SAS مکانیکی ممکن است بهدلیل محدودیت مکانیکی بسیار کندتر از ظرفیت رابط انتقال داده باشد.
به همین ترتیب، SSD SATA 6G معمولاً به سقف عملی حدود 550MB/s نزدیک میشود، اما سرعت تصادفی و تأخیر آن با HDD قابل مقایسه نیست.
۶. انواع SSD سرور HP
SSD فاقد قطعات مکانیکی چرخان است و از حافظه فلش برای نگهداری اطلاعات استفاده میکند. اما تمام SSDها برای یک نوع کار طراحی نشدهاند.
Read Intensive یا RI
مناسب بارهایی با خواندن زیاد و نوشتن محدودتر، مانند برخی وبسرورها، توزیع محتوا، و دیتاستهای عمدتاً خواندنی.
Mixed Use یا MU
برای ترکیب متعادل خواندن و نوشتن، مانند بسیاری از دیتابیسها، ماشینهای مجازی و نرمافزارهای سازمانی.
Write Intensive یا WI
برای بارهای دارای نوشتن سنگین و مداوم. این دسته معمولاً تحمل نوشتن بالاتری دارد، ولی انتخاب آن باید با بررسی DWPD، TBW و حجم نوشتن واقعی انجام شود.
| کلاس SSD | الگوی بار | ملاک انتخاب |
|---|---|---|
| RI | خواندن بیشتر | هزینه مناسبتر برای بار خواندنی |
| MU | خواندن و نوشتن ترکیبی | تعادل عملکرد و استقامت |
| WI | نوشتن سنگین | تحمل نوشتن بیشتر |
DWPD یعنی چه؟
DWPD مخفف Drive Writes Per Day است؛ یعنی بهطور متوسط چند برابر ظرفیت کامل درایو میتوان در هر روز طی دوره استقامت تعریفشده نوشت.
برای مثال، یک SSD با ظرفیت 1.92TB و استقامت 1DWPD در بازه پنجساله تقریباً تحمل 3.5PB نوشتن دارد. این یک محاسبه نظری بر اساس مشخصات استقامت است، نه تضمین عمر واقعی.
PLP یا محافظت در برابر قطع برق
برای بسیاری از کاربردهای حساس سازمانی، وجود Power Loss Protection اهمیت زیادی دارد. این قابلیت به حفاظت از دادههای در حال نوشتن در شرایط قطع ناگهانی برق کمک میکند.
SSD مصرفی مانند Samsung 870 EVO ممکن است برای برخی کاربردهای سبک قابل استفاده باشد، اما نباید آن را از نظر استقامت، مدیریت فرمویر و PLP معادل SSD سازمانی دانست.
۷. جدول نهایی مقایسه انواع هارد سرور
| نوع درایو | کارایی تصادفی | ظرفیت اقتصادی | هزینه هر TB | پیشنهاد کاربرد |
|---|---|---|---|---|
| SATA HDD 7.2K | پایین | عالی | پایین | آرشیو و بکاپ |
| SAS HDD 7.2K | پایین تا متوسط | عالی | کم تا متوسط | ذخیرهسازی سازمانی ظرفیتمحور |
| SAS HDD 10K | متوسط | متوسط | متوسط | سرورهای قدیمی و کاربردهای متوسط |
| SAS HDD 15K | بالاتر از HDDهای کندتر | محدودتر | بالا | زیرساختهای Legacy |
| SATA SSD Enterprise | بسیار بالا نسبت به HDD | خوب | بالاتر از HDD | سیستمعامل، VM و دیتابیس |
| SAS SSD Enterprise | بسیار بالا | خوب | بالا | دیتابیس و آرایه سازمانی |
| NVMe SSD Enterprise | بسیار بالا | خوب | وابسته به نسل و مدل | AI، دیتابیس و بار پرتراکنش |
۸. ظرفیتها و پارتنامبرهای هارد HPE
هاردهای HPE با شناسههای مختلفی عرضه میشوند: Option Part Number، Spare Part Number، Assembly Number و شناسه سازنده اصلی. در جدولهای زیر از Option Part Number استفاده شده است.
هاردهای SAS 12G 10K SFF
| ظرفیت | مشخصات | HPE P/N |
|---|---|---|
| 300GB | SAS 12G 10K SFF SC | 872475-B21 |
| 600GB | SAS 12G 10K SFF SC | 872477-B21 |
| 1.2TB | SAS 12G 10K SFF SC | 872479-B21 |
| 1.8TB | SAS 12G 10K SFF SC 512e | 872481-B21 |
| 2.4TB | SAS 12G 10K SFF SC 512e | 881457-B21 |
هاردهای SAS 12G 15K SFF
| ظرفیت | مشخصات | HPE P/N |
|---|---|---|
| 300GB | SAS 12G 15K SFF SC | 870753-B21 |
| 600GB | SAS 12G 15K SFF SC | 870757-B21 |
| 900GB | SAS 12G 15K SFF SC | 870759-B21 |
هاردهای SAS 12G LFF Midline
| ظرفیت | مشخصات | HPE P/N |
|---|---|---|
| 2TB | SAS 12G 7.2K LFF | 833926-B21 |
| 4TB | SAS 12G 7.2K LFF | 833928-B21 |
| 6TB | SAS 12G 7.2K LFF | 861746-B21 |
| 8TB | SAS 12G 7.2K LFF | 834031-B21 |
| 12TB | SAS 12G 7.2K LFF | 881781-B21 |
نمونه پارتنامبرهای SATA LFF
| ظرفیت | مشخصات | HPE P/N |
|---|---|---|
| 14TB | SATA 6G 7.2K LFF Midline | P09165-B21 |
| 16TB | SATA 6G 7.2K LFF Business Critical | P23449-B21 |
| 18TB | SATA 6G 7.2K LFF Business Critical | P37678-B21 |
این شمارهها نمونههای مستند HPE هستند و فهرست تمام SKUهای بازار نیستند. SC، BC، LP و LPC میتوانند به کدی و نسل سختافزار مربوط باشند. پارتنامبرهای نسلهای جدید و قدیمی ممکن است متفاوت باشند.
ظرفیتهای رایج دیگر در بازار
در بازار سرورهای HPE، HDDهای 300GB، 500GB، 600GB، 900GB، 1TB، 1.2TB، 1.8TB، 2TB، 2.4TB، 4TB، 6TB، 8TB، 10TB، 12TB، 14TB، 16TB، 18TB و ظرفیتهای بالاتر دیده میشوند.
همچنین SSDهای 240GB، 480GB، 800GB، 960GB، 1.6TB، 1.92TB، 3.84TB، 7.68TB و ظرفیتهای بالاتر در خانوادههای مختلف عرضه میشوند. وجود یک ظرفیت در بازار به معنی پشتیبانی همه سرورهای HPE از آن ظرفیت نیست.
چرا پارتنامبر مهم است؟
- تشخیص مدل و کلاس دقیق درایو
- بررسی فرمویر و سازگاری
- تشخیص نوع کدی و فرم فکتور
- بررسی 512n، 512e و 4Kn
- تشخیص RI، MU، WI و SED
- مقایسه کالای اصلی با نمونههای Re-label
۹. برای هر نسل سرور HP چه هاردی مناسب است؟
نسل سرور بهتنهایی کافی نیست؛ مثلاً دو دستگاه DL380 Gen10 ممکن است بکپلین، کنترلر و تعداد جایگاه متفاوت داشته باشند.
| نسل | فناوریهای رایج | نکته مهم |
|---|---|---|
| G6 / G7 | SAS 3G/6G و SATA | کنترلر، کدی و Firmware قدیمی بررسی شود |
| Gen8 | SAS 6G، SATA و برخی SSDها | محدودیت کنترلر و فرمویر اهمیت دارد |
| Gen9 | SAS 12G در کانفیگهای مناسب، SATA، SSD | کنترلر و بکپلین دقیق بررسی شود |
| Gen10 | SAS 12G، SATA، SSD و NVMe در مدلهای مناسب | NVMe نیازمند پیکربندی سازگار است |
| Gen10 Plus | SAS، SATA، NVMe | مدل و کیت ذخیرهسازی تعیینکننده است |
| Gen11 | SAS، SATA، NVMe و EDSFF در مدلهای منتخب | نوع Backplane و کنترلر را بررسی کنید |
| Gen12 | فناوریهای جدیدتر بسته به مدل | فقط بر اساس QuickSpecs همان شاسی خرید کنید |
مثال برای DL380 Gen9
برای سرور DL380 Gen9 با بکپلین 8SFF SAS/SATA و کنترلر مناسب، هاردهای SAS 10K و SSDهای سازگار میتوانند گزینههای کاربردی باشند. اما نوع کدی و نسخه فرمویر باید بررسی شوند.
مثال برای DL380 Gen10
اگر سرور 8SFF باشد، میتوان بسته به کنترلر و بکپلین از HDD یا SSD سازگار استفاده کرد. برای دیتابیس، SSD سازمانی معمولاً نسبت به HDD مکانیکی مزیت چشمگیری دارد.
مثال برای DL380 Gen11
در این نسل انتخاب SSDهای سازمانی و NVMe اهمیت بیشتری پیدا میکند. ولی هر Bay الزاماً همه رابطها را پشتیبانی نمیکند.
۱۰. هارد سرور نو بهتر است یا دست دوم؟
هاردهای استوک یا Server Pull معمولاً از سرورهای سازمانی خارج شدهاند. این محصولات میتوانند از نظر اقتصادی جذاب باشند، اما خرید آنها بدون گزارش سلامت ریسک بالایی دارد.
| معیار | هارد نو | هارد استوک |
|---|---|---|
| قیمت خرید | معمولاً بالاتر | معمولاً پایینتر |
| سابقه کارکرد | بدون کارکرد عملیاتی قبلی، در صورت اصالت وضعیت نو | دارای سابقه کارکرد |
| اطمینان از عمر باقیمانده | معمولاً بهتر، با گارانتی معتبر | وابسته به سلامت و سابقه |
| ریسک خرابی | وابسته به کیفیت و شرایط، عموماً قابلکنترلتر | وابسته به وضعیت هر نمونه |
| کاربرد پیشنهادی | سرویسهای حساس و حیاتی | بودجه محدود و سرویسهای کمریسکتر |
| الزام تست | بله | بله، با حساسیت بیشتر |
قبل از خرید هارد استوک چه چیزهایی بررسی شود؟
- بررسی Serial Number و مدل سازنده
- خواندن گزارش SMART یا گزارش سلامت کنترلر
- بررسی Power-On Hours
- بررسی Reallocated، Pending و Uncorrectable Errors در صورت پشتیبانی
- بررسی Media Error و Predictive Failure
- انجام تست خواندن کامل و تست مناسب نوشتن روی درایو خالی
- بررسی Firmware و Sector Format
- بررسی وضعیت کدی و کانکتور
- دریافت مهلت تست و گارانتی مکتوب
راهکار پیشنهادی برای خرید اقتصادی
برای سیستمهای حساس، ترجیحاً SSD سازمانی نو و دارای گارانتی معتبر انتخاب کنید. اگر بودجه محدود است، میتوان برای برخی کاربردهای کمریسکتر از HDDهای استوک تستشده در RAID مناسب استفاده کرد، به شرط وجود بکاپ مستقل و امکان تعویض سریع.
۱۱. انتخاب RAID مناسب برای هارد سرور
RAID روشی برای ترکیب چند درایو با اهدافی مانند افزایش تحمل خرابی، کارایی یا ظرفیت قابلاستفاده است. اما RAID جایگزین بکاپ نیست.
| RAID | حداقل دیسک | ظرفیت تقریبی با دیسک هماندازه | تحمل خرابی |
|---|---|---|---|
| RAID 1 | 2 | ظرفیت یک دیسک در آرایه دو دیسکی | خرابی یکی از دو دیسک |
| RAID 5 | 3 | (N-1) × ظرفیت | یک دیسک |
| RAID 6 | 4 | (N-2) × ظرفیت | دو دیسک |
| RAID 10 | 4 | حدود 50٪ ظرفیت خام | وابسته به محل خرابی دیسکها |
مثال ظرفیت RAID
اگر چهار هارد 1.2TB داشته باشیم:
- RAID 5: حدود 3.6TB ظرفیت اسمی
- RAID 6: حدود 2.4TB ظرفیت اسمی
- RAID 10: حدود 2.4TB ظرفیت اسمی
ظرفیت قابلمشاهده در سیستمعامل ممکن است بهدلیل تفاوت TB و TiB، متادیتا و فرمت کمتر باشد.
چرا RAID 5 همیشه مناسب نیست؟
در آرایههای HDD بزرگ، بازسازی RAID پس از خرابی یک دیسک ممکن است طولانی باشد و در این مدت ریسک افزایش یابد. برای آرایههای ظرفیتبالا، RAID 6 یا راهکارهای مناسبتر بر اساس طراحی سیستم بررسی شوند.
۱۲. برای هر کاربرد چه هاردی پیشنهاد میشود؟
| کاربرد | انتخاب پیشنهادی اولیه | RAID پیشنهادی برای بررسی |
|---|---|---|
| حسابداری ۵ تا ۱۵ کاربر | ۲ عدد SSD Enterprise SATA یا SAS | RAID 1 |
| SQL Server و ERP | SSD Enterprise MU | RAID 10 یا طراحی متناسب با بار |
| مجازیسازی VMware | SSD Enterprise SAS/SATA/NVMe سازگار | RAID 10 یا طراحی Storage مناسب |
| فایلسرور اداری | HDD SAS/SATA Enterprise LFF یا ترکیبی | RAID 6 / 10 بر اساس نیاز |
| بکاپ روزانه | HDD ظرفیتبالا LFF | RAID 6 یا طراحی بکاپ مناسب |
| دوربین مداربسته | HDD مناسب بار نوشتن پیوسته | وابسته به نرمافزار و تعداد دوربین |
| AI و پردازش داده | NVMe Enterprise برای داده فعال | وابسته به نرمافزار و معماری |
| آرشیو بلندمدت | HDD LFF ظرفیتبالا + نسخه پشتیبان مستقل | بر اساس ظرفیت و سطح حفاظت |
راهکار ترکیبی HDD و SSD
یکی از طراحیهای کاربردی، جداسازی دادههای فعال و دادههای آرشیوی است. برای مثال:
این معماری میتواند تعادل مناسبی میان سرعت، ظرفیت و هزینه ایجاد کند. البته اجرای آن نیازمند طراحی صحیح دسترسی به دادهها و سیاست بکاپ است.
هارد مناسب برای ۱۰ کاربر حسابداری
در بسیاری از سناریوهای حسابداری کوچک، دو SSD سازمانی با ظرفیت مناسب در RAID 1 میتوانند گزینه شروع خوبی باشند. اما اگر کاربران از طریق Remote Desktop روی همان سرور کار کنند، باید بار CPU، RAM و IOPS کل سیستم نیز بررسی شود.
هارد مناسب برای سرور بکاپ
اگر هدف ذخیره نسخههای پشتیبان حجیم است، معمولاً هزینه بهازای ترابایت مهمتر از حداکثر IOPS خواهد بود. در چنین شرایطی HDDهای 3.5 اینچی با ظرفیت بالا گزینههای مهمی هستند.
۱۳. ده اشتباه مهم هنگام خرید هارد HP
- انتخاب هارد فقط بر اساس ظرفیت
- اشتباه گرفتن SAS با SATA
- خرید NVMe بدون بررسی بکپلین
- بیتوجهی به تفاوت SFF و LFF
- خرید SSD مصرفی برای بار نوشتن سنگین
- بیتوجهی به DWPD و PLP
- خرید هارد استوک بدون گزارش تست
- اشتباه گرفتن Option P/N با Spare P/N
- نادیده گرفتن Sector Format و Firmware
- تصور اینکه RAID جایگزین Backup است
512n، 512e و 4Kn چیست؟
این اصطلاحات به اندازه سکتور منطقی و فیزیکی درایو مربوط هستند. بعضی کنترلرها، سیستمعاملها و پیکربندیهای RAID محدودیتهایی در پشتیبانی از 4Kn یا ترکیب فرمتهای مختلف دارند.
کدی هارد یا Caddy چیست؟
کدی یا Tray قاب نصب درایو در سرور است. کدی نسلهای مختلف HPE لزوماً با یکدیگر قابل تعویض نیست. حتی اگر خود HDD از نظر الکتریکی سازگار باشد، کدی اشتباه ممکن است مانع نصب صحیح شود.
Hot Plug چیست؟
در شاسی و کنترلر پشتیبانیشده، Hot Plug امکان تعویض درایو در زمان روشن بودن سیستم را فراهم میکند. اما قبل از خارج کردن درایو باید وضعیت RAID، چراغها و مستندات همان سرور بررسی شود.
۱۴. سؤالات متداول درباره هارد سرور HP
هارد SAS بهتر است یا SATA؟
برای بارهای سازمانی پرتراکنش و برخی معماریهای ذخیرهسازی، SAS مزایایی دارد. برای ظرفیت بالا و هزینه کمتر، SATA Enterprise اغلب اقتصادیتر است. نوع HDD یا SSD بودن نیز بسیار مهم است.
هارد ۲.۵ اینچ سریعتر از ۳.۵ اینچ است؟
صرفاً کوچکتر بودن به معنی سریعتر بودن نیست. سرعت به فناوری، RPM، مدل و نوع رابط بستگی دارد. بااینحال SSDها و HDDهای 10K/15K عمدتاً در فرم SFF رایج هستند.
هارد 15K بهتر است یا SSD؟
در بسیاری از بارهای تصادفی، SSD سازمانی عملکرد بسیار بهتری دارد. HDD 15K بیشتر برای حفظ و توسعه برخی زیرساختهای قدیمی کاربرد دارد.
آیا هارد SAS 12G روی سرور G8 کار میکند؟
برخی درایوهای SAS جدید ممکن است با سرعت پایینتر لینک کار کنند، اما سازگاری قطعی به کنترلر، Firmware، کدی و مدل درایو بستگی دارد. باید فهرست سازگاری بررسی شود.
آیا میتوان SSD و HDD را در یک سرور نصب کرد؟
بله، در بسیاری از پیکربندیها امکانپذیر است. اما بهتر است برای بارهای متفاوت آرایههای جداگانه طراحی شوند و از ترکیب نامناسب در یک RAID جلوگیری شود.
آیا هارد استوک ارزش خرید دارد؟
اگر سالم، اصلی، تستشده و دارای گارانتی معتبر باشد، برای بعضی کاربردها میتواند اقتصادی باشد. برای سرویسهای حیاتی باید ریسک آن بهدقت ارزیابی شود.
برای دیتابیس SQL چه هاردی بهتر است؟
معمولاً SSD سازمانی با تأخیر پایین و استقامت نوشتن مناسب توصیه میشود. انتخاب دقیق به حجم دیتابیس، تعداد تراکنشها و الگوی خواندن/نوشتن وابسته است.
آیا RAID باعث میشود بکاپ لازم نباشد؟
خیر. RAID از بعضی خرابیهای سختافزاری محافظت میکند اما در برابر حذف اشتباهی، باجافزار، خرابی منطقی یا حادثه فیزیکی جایگزین بکاپ نیست.
جمعبندی نهایی؛ کدام هارد را بخریم؟
بهترین هارد سرور HP الزاماً گرانترین یا سریعترین مدل موجود نیست. انتخاب صحیح باید بر اساس نیاز واقعی، سازگاری سختافزار، بودجه و سطح حساسیت داده انجام شود.
در خرید هاردهای استوک، تست سلامت، اصالت قطعه و گارانتی اهمیت ویژهای دارد. در خرید SSD نیز بررسی استقامت نوشتن، محافظت در برابر قطع برق و سازگاری با کنترلر ضروری است.
بهترین هارد سرور HP را انتخاب کنید
برای بررسی تخصصی انواع هارد سرور اچپی، مقایسه مدلهای SAS، SATA و SSD و انتخاب درایو مناسب نسل سرور خود، وارد وبسایت دکتر سرور اچپی شوید.
ورود به دکتر سرور HP و راهنمای خرید هاردچگونه بهترین هارد سرور HP را انتخاب کنیم؟
انتخاب هارد مناسب برای سرورهای HP یکی از مهمترین عوامل در عملکرد، پایداری و سرعت زیرساختهای سازمانی است. هاردهای SAS و SATA، درایوهای SSD و NVMe و مدلهای ۲.۵ اینچی (SFF) و ۳.۵ اینچی (LFF) هرکدام برای کاربردهای متفاوتی طراحی شدهاند.
برای دیتابیس و مجازیسازی، سرعت و تأخیر پایین اهمیت زیادی دارد؛ اما برای بکاپ و آرشیو، ظرفیت بالا و هزینه مناسب بهازای هر ترابایت معمولاً اولویت بیشتری دارند. انتخاب بین هارد نو و استوک نیز باید با بررسی سلامت، اصالت و گارانتی انجام شود.
- مقایسه کامل هارد SAS و SATA
- تفاوت هاردهای SFF و LFF
- بررسی سرعت هاردهای 7.2K، 10K و 15K
- مقایسه HDD، SSD و NVMe با جدول و نمودار
- معرفی پارتنامبرهای هارد HPE
- مزایا و معایب هارد نو و دست دوم
- انتخاب RAID و هارد مناسب هر کاربرد
برای مطالعه توضیحات کامل، جدولهای فنی و راهنمای انتخاب هارد سرور HP، روی دکمه زیر کلیک کنید.
راهنمای جامع انتخاب هارد سرور اچپی
HP G11
قیمت سرور HP Gen 10 | مشخصات و خرید سرور اچ پی g10
خرید سرور hp g9 | قیمت سرور اچ پی G9
HP G8