بررسی صفر تا صد سرور HPE DL380a Gen11 با NVIDIA H200 NVL 141GB
تحلیل یک کانفیگ حرفهای برای هوش مصنوعی، مدلهای زبانی بزرگ، پردازش GPU، دیتاسنترهای AI، ذخیرهسازی NVMe و زیرساخت پردازش سازمانی.
در این راهنما تمام 24 ردیف تجهیزات، از پردازنده Xeon Platinum 8480+ و رم DDR5 تا GPUهای NVIDIA H200 NVL، کنترلر ذخیرهسازی، NVLink، شبکه 25GbE و سیستم خنککننده بررسی میشوند.
این کانفیگ دقیقاً به چه دردی میخورد؟
هدف از چنین پیکربندی قدرتمندی، ساخت زیرساختی برای اجرای بارهای کاری محاسباتی سنگین است؛ بهویژه برنامههایی که به حافظه زیاد GPU، پردازندههای چندهستهای، حافظه RAM بالا و ذخیرهسازی سریع نیاز دارند.
وجود چهار کارت NVIDIA H200 NVL در دو سرور مستقل، در صورت تأیید سازگاری، امکان طراحی یک زیرساخت پردازش هوش مصنوعی چندنودی را فراهم میکند.
اجرای مدلهای زبانی بزرگ
مناسب برای استقرار مدلهای زبانی، چتباتهای سازمانی، دستیارهای هوشمند، پردازش اسناد و سیستمهای RAG.
AI Inference
اجرای مدلهای آموزشدیده برای پاسخگویی همزمان به کاربران، پردازش متن، تصویر و درخواستهای API.
Fine-Tuning
آموزش تکمیلی مدلهای موجود با روشهایی مانند LoRA و QLoRA، بسته به اندازه مدل و تنظیمات آموزشی.
پردازش داده
آمادهسازی داده، ساخت Embedding، ایندکسگذاری، تحلیل مجموعهدادههای بزرگ و پردازش موازی.
خلاصه کانفیگ هر دستگاه
از آنجا که تعداد شاسیها دو عدد است، مقادیر قطعات در جدول زیر بر تعداد دو سرور تقسیم شدهاند.
| بخش | هر سرور | کل پروژه |
|---|---|---|
| شاسی | 1× DL380a Gen11 | 2 دستگاه |
| CPU | 2× Xeon Platinum 8480+ | 4 پردازنده |
| هسته CPU | 112 هسته فیزیکی | 224 هسته |
| RAM | 24×128GB = 3072GB | 6144GB |
| GPU | 2× NVIDIA H200 NVL | 4 کارت |
| حافظه GPU | 282GB اسمی | 564GB اسمی |
| SSD | 8×3.84TB NVMe | 16 عدد |
| ظرفیت خام SSD | 30.72TB | 61.44TB |
| Boot Device | 2× NS204i-u | 4 ماژول |
| کنترلر ذخیرهسازی | 1× MR416i-o | 2 کنترلر |
| شبکه | 2× کارت دوپورته 25GbE | 4 کارت |
| Fibre Channel | 1× HBA 32Gb FC | 2 کارت |
| پاور | 4×1600W | 8 پاور |
| NVLink Bridge | 1× 2-way Bridge | 2 عدد |
تصویر شماتیک سرور HPE DL380a Gen11
DL380a Gen11 یک سرور شتابدهندهمحور در کلاس 4U است. در این معماری، فضای فیزیکی و سیستم خنکسازی برای کارتهای گرافیکی قدرتمند اهمیت زیادی دارد.
نمای مفهومی سرور GPU
بررسی تخصصی تمام 24 ردیف کانفیگ
در ادامه، تمام اقلام پیشفاکتور به ترتیب ردیف بررسی میشوند. برای هر قطعه، وظیفه اصلی، دلیل استفاده و جایگزینهای قابل بررسی توضیح داده شده است.
HPE DL380a Gen11 4DW CTO Server
این قطعه شاسی اصلی سرور است. عبارت 4DW به پیکربندی چهار شتابدهنده دواسلاته در خانواده DL380a اشاره دارد.
Intel Xeon Platinum 8480+
پردازنده Xeon Platinum 8480+ دارای 56 هسته فیزیکی، فرکانس پایه 2.0GHz و توان طراحی حرارتی 350 وات است.
در هر سرور دو پردازنده نصب میشود؛ یعنی 112 هسته فیزیکی برای اجرای سیستمعامل، آمادهسازی داده، پردازش CPU، مدیریت درخواستها و تغذیه GPUها.
HPE High Performance Air Baffle
Air Baffle قطعه هدایتکننده جریان هواست. این قطعه کمک میکند هوا از مسیر طراحیشده روی بخشهای داغ سرور عبور کند.
HPE High Performance Fan Kit
فنهای High Performance برای تأمین جریان هوای لازم در کانفیگهای پرمصرف استفاده میشوند.
HPE 128GB DDR5-4800 Smart Memory
در هر سرور 24 ماژول 128 گیگابایتی نصب میشود.
ظرفیت حافظه هر سرور 3072 گیگابایت و مجموع دو سرور 6144 گیگابایت است.
این حجم RAM برای نگهداری داده، پیشپردازش، Caching، سرویسهای متعدد و بارهای کاری بزرگ مناسب است.
HPE 3.84TB NVMe RI U.3 SSD
این بخش شامل 16 عدد SSD با ظرفیت 3.84TB است.
هر سرور 30.72TB ظرفیت خام NVMe دارد.
درایوهای NVMe برای دسترسی سریع به مجموعهدادهها، وزن مدلها، Checkpointها و فایلهای پردازشی مناسباند.
HPE NS204i-u Gen11 Boot Device
NS204i-u برای راهاندازی سیستمعامل و تفکیک فضای Boot از فضای اصلی داده استفاده میشود.
نسخه استاندارد این خانواده با دو SSD داخلی M.2 NVMe برای بوت افزونه طراحی شده است.
DL380a Gen11 Riser
Riser امکان اتصال کارتهای توسعه به مادربرد سرور را فراهم میکند.
Broadcom 57414 OCP3 25GbE Adapter
این کارت شبکه دارای دو پورت 10/25GbE SFP28 در فرم OCP3 است.
HPE MR416i-o Gen11 Storage Controller
کنترلر ذخیرهسازی وظیفه مدیریت ارتباط با درایوهای سازگار و قابلیتهای RAID را بر عهده دارد.
DL380a Gen11 8SFF Controller Cable Kit
این کیت برای اتصال بخشهای ذخیرهسازی به کنترلر در پیکربندی سازگار استفاده میشود.
HPE 96W Smart Storage Battery
این باتری برای پشتیبانی از قابلیتهای حفاظت داده در کنترلرهای ذخیرهسازی سازگار استفاده میشود.
Broadcom 57414 PCIe 25GbE Adapter
این کارت شبکه نیز دارای دو پورت 10/25GbE است، اما در فرم PCIe ارائه میشود.
HPE SN1610Q 32Gb Fibre Channel HBA
این کارت HBA برای اتصال سرور به شبکه ذخیرهسازی Fibre Channel SAN استفاده میشود.
HPE iLO Advanced License
لایسنس iLO Advanced امکانات مدیریتی پیشرفته سرور را فعال میکند.
HPE 1600W Flex Slot Platinum Power Supply
در هر سرور چهار منبع تغذیه 1600 واتی پیشبینی شده است.
این منابع تغذیه برای تأمین توان قطعات و طراحی افزونگی برق در شاسیهای سازگار استفاده میشوند.
HPE DL3XX Gen11 Rail Kit
ریل کیت برای نصب و نگهداری سرور در رک دیتاسنتری استفاده میشود.
HPE 25Gb SFP28 100m Transceiver
ماژولهای SFP28 برای ارتباط شبکه 25GbE روی بستر فیبر نوری سازگار استفاده میشوند.
DL380a Gen11 GPU 16-pin Power Cable Kit
این کیت برای تأمین برق کمکی GPUهای مشخصی در DL380a Gen11 طراحی شده است.
DL38X Cable Management Arm
بازوی مدیریت کابل برای مرتبسازی کابلها و حرکت کنترلشده آنها هنگام بیرون کشیدن سرور از رک استفاده میشود.
HPE Gen11 2U Bezel Kit
Bezel قاب جلویی دستگاه است و ممکن است نقش محافظتی یا ظاهری داشته باشد.
HPE Bezel Lock Kit
این کیت برای قفلکردن قاب جلویی سازگار و محدودسازی دسترسی فیزیکی استفاده میشود.
NVIDIA 2-way NVLink Bridge for H200 NVL
NVLink Bridge برای ارتباط مستقیم دو GPU سازگار در یک سیستم استفاده میشود.
این فناوری در بارهای کاری چند GPU میتواند به کاهش محدودیت ارتباط میان کارتها کمک کند.
NVIDIA H200 NVL 141GB PCIe GPU
مهمترین بخش پردازشی این پروژه کارت NVIDIA H200 NVL است.
این شتابدهنده مبتنی بر معماری Hopper بوده و دارای 141GB حافظه HBM3e است.
H200 NVL برای بارهای کاری AI، LLM، Inference، HPC و پردازشهای حافظهمحور طراحی شده است.
| ویژگی | مشخصات H200 NVL |
|---|---|
| معماری | NVIDIA Hopper |
| حافظه | 141GB HBM3e |
| پهنای باند حافظه | 4.8TB/s |
| فرم فاکتور | PCIe Dual-Slot |
| رابط | PCIe Gen5 |
| توان طراحی | تا 600W قابل پیکربندی |
| NVLink | پشتیبانی از Bridge سازگار |
| Precision | FP32 / TF32 / FP16 / BF16 / FP8 |
تصویر معماری دو GPU با NVLink
در صورت پشتیبانی رسمی و نصب صحیح Bridge، دو GPU میتوانند از مسیر NVLink برای تبادل داده استفاده کنند.
GPU Interconnect Architecture
چرا NVLink مهم است؟
- کمک به ارتباط سریع میان GPUهای سازگار
- مفید برای برخی روشهای Tensor Parallelism
- کاهش گلوگاه تبادل داده در بعضی بارهای کاری
- امکان طراحی مدلهای چند GPU با نرمافزار مناسب
معماری ذخیرهسازی NVMe در این کانفیگ
هر سرور دارای هشت SSD با ظرفیت 3.84TB است.
این SSDها میتوانند برای نگهداری مدلها، دادههای پردازشی، فایلهای Checkpoint و سایر دادههای محلی استفاده شوند.
8× NVMe SSD Per Server
چه نوع RAID مناسبتر است؟
| روش | مزیت | محدودیت |
|---|---|---|
| RAID 1 | افزونگی مناسب برای Boot | استفاده از نیمی از ظرفیت |
| RAID 10 | کارایی و افزونگی مناسب | کاهش ظرفیت قابل استفاده |
| RAID 5 | بهرهوری ظرفیت | هزینه بازسازی و نوشتن |
| RAID 6 | تحمل خرابی دو درایو | هزینه بیشتر محاسبات Parity |
| Software-defined Storage | انعطاف در برخی معماریها | نیازمند طراحی و پشتیبانی دقیق |
معماری پیشنهادی ارتباط دو سرور AI
در این پروژه دو سرور مستقل داریم. هر کدام CPU، RAM، GPU و ذخیرهسازی خود را دارند.
برای استفاده هماهنگ از دو سرور، باید معماری شبکه، نرمافزار توزیعشده و روش تقسیم بار کاری مشخص شود.
Dual-Node AI Infrastructure
آیا شبکه 25GbE کافی است؟
برای مدیریت سرورها، انتقال فایل، بعضی سرویسهای Inference و بارهای کاری مستقل، شبکه 25GbE میتواند مناسب باشد.
اما برای آموزش توزیعشده با ارتباط مداوم میان GPUهای دو سرور، شبکه ممکن است به گلوگاه تبدیل شود.
در چنین پروژههایی، باید 100GbE، 200GbE، 400GbE یا شبکههای تخصصی مانند InfiniBand متناسب با نرمافزار بررسی شوند.
این کانفیگ برای کدام پروژههای هوش مصنوعی بهتر است؟
| کاربرد | ارزیابی | توضیح |
|---|---|---|
| LLM Inference | بسیار مناسب، مشروط به سازگاری | حافظه بالای GPU برای اجرای مدلهای بزرگ ارزشمند است. |
| RAG سازمانی | بسیار مناسب | قابل استفاده برای پردازش اسناد، Embedding و پاسخگویی. |
| Fine-Tuning با LoRA | مناسب | به اندازه مدل، طول Context و Batch Size بستگی دارد. |
| Full Fine-Tuning | وابسته به مدل | مصرف حافظه Optimizer و Gradient ممکن است بسیار زیاد باشد. |
| Training از صفر | محدود برای مدلهای بسیار بزرگ | معمولاً به GPUهای بیشتر و شبکه سریعتر نیاز دارد. |
| Computer Vision | بسیار مناسب | برای پردازش تصویر و مدلهای بینایی قابل استفاده است. |
| Speech AI | مناسب | پردازش گفتار، تبدیل صوت به متن و مدلهای چندرسانهای. |
| Vector Database | مناسب | رم و NVMe زیاد مفید هستند؛ نیاز GPU به موتور انتخابی بستگی دارد. |
| HPC | مناسب برای بارهای کاری سازگار | باید کتابخانهها، Precision و ارتباط GPUها بررسی شوند. |
اجرای مدلهای 70B
مدلهای زبانی حدود 70 میلیارد پارامتر در حالت FP16 یا BF16 صرفاً برای وزنها تقریباً به 140GB حافظه دهدهی نیاز دارند.
این مقدار شامل KV Cache، Activation، Overhead و حافظه Runtime نیست.
بنابراین اجرای چنین مدلی روی یک H200 NVL ممکن است به محدودیت حافظه برخورد کند، درحالیکه تقسیم مدل روی دو GPU یا استفاده از Quantization میتواند گزینههای بیشتری فراهم کند.
مدلهای 100B و بالاتر
برای مدلهای بزرگتر، روشهایی مانند Tensor Parallelism، Pipeline Parallelism و Quantization اهمیت بیشتری پیدا میکنند.
توانایی اجرای یک مدل صرفاً از تعداد پارامترها مشخص نمیشود؛ نوع معماری مدل، Context Length، تعداد کاربران همزمان و روش استقرار تأثیر مستقیم دارند.
مدلهای MoE
در مدلهای Mixture of Experts، تعداد کل پارامترها و تعداد پارامترهای فعال ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد.
در این مدلها، حافظه موردنیاز برای نگهداری وزنها همچنان اهمیت دارد، حتی اگر در هر توکن فقط بخشی از پارامترها فعال شوند.
جایگزینهای قابل بررسی برای این کانفیگ
| بخش | کانفیگ فعلی | جایگزین قابل بررسی | دلیل انتخاب جایگزین |
|---|---|---|---|
| GPU | H200 NVL 141GB | H100 NVL 94GB | گزینهای با حافظه کمتر؛ سازگاری باید بررسی شود. |
| GPU | H200 NVL | L40S 48GB | برای بعضی پروژههای Inference اقتصادیتر است. |
| CPU | Xeon 8480+ | Xeon Scalable سازگار با هسته کمتر | کاهش هزینه در بارهای GPU محور. |
| RAM | 3TB در هر سرور | 1TB یا 2TB | در صورت کافی بودن حافظه برای داده و سرویسها. |
| Storage | 8×3.84TB NVMe | SSD با ظرفیت یا Endurance متفاوت | تطبیق با حجم داده و میزان نوشتن. |
| Network | 25GbE | 100GbE یا بالاتر | کاهش گلوگاه ارتباط چندنودی. |
| Platform | DL380a Gen11 | پلتفرم HPE تأییدشده برای H200 NVL | اولویت با سازگاری رسمی و پشتیبانی است. |
چکلیست نهایی قبل از خرید و راهاندازی
- تأیید رسمی سازگاری NVIDIA H200 NVL S3U30C با DL380a Gen11 P54903-B21.
- بررسی تعداد مجاز GPU در هر شاسی و امکان پیکربندی دو GPU.
- تأیید کابل برق مناسب H200 NVL و سازگاری P59578-B21.
- بررسی سازگاری NVLink Bridge با فاصله اسلاتهای واقعی.
- محاسبه دقیق Power Budget و افزونگی پاورها.
- بررسی شرایط خنکسازی، دمای محیط و جریان هوای رک.
- تطبیق تعداد NS204i-u با محدودیت پلتفرم.
- بررسی تعداد کنترلرهای موردنیاز برای هشت NVMe در هر سرور.
- تأیید سرعت عملیاتی RAM با 24 ماژول 128GB.
- بررسی سازگاری Bezel، Rail Kit و Cable Management Arm.
- تعیین نوع شبکه بین دو سرور بر اساس نیاز واقعی AI.
- تأیید نسخه BIOS، iLO، درایور NVIDIA، CUDA و سیستمعامل پشتیبانیشده.
- انجام تست بار کامل CPU و GPU، تست دما و توان، و تست سلامت NVMe.
- تعیین سیاست Backup، مانیتورینگ، گارانتی و پشتیبانی فنی.
سؤالات متداول
آیا این کانفیگ برای اجرای مدلهای زبانی بزرگ مناسب است؟
از نظر ظرفیت حافظه GPU و قدرت پردازشی، برای بسیاری از پروژههای LLM جذاب است. با این حال سازگاری سختافزار و نیاز حافظه مدل باید بررسی شود.
آیا چهار GPU یک حافظه 564GB واحد ایجاد میکنند؟
خیر. 564GB مجموع ظرفیت اسمی چهار GPU در دو سرور است. برای استفاده از حافظه چند GPU باید نرمافزار از تقسیم مدل و پردازش توزیعشده پشتیبانی کند.
آیا دو GPU هر سرور با NVLink به هم متصل میشوند؟
فقط در صورت تأیید سازگاری GPU، Bridge، فاصله اسلاتها و پلتفرم سرور.
آیا 3TB رم در هر سرور ضروری است؟
به نوع بار کاری بستگی دارد. برای بعضی پروژههای AI، حافظه کمتر نیز کافی است. برای آمادهسازی دادههای بزرگ یا اجرای سرویسهای متعدد، RAM بیشتر مفید خواهد بود.
آیا شبکه 25GbE برای آموزش توزیعشده کافی است؟
برای برخی بارهای کاری کافی است، اما در آموزش توزیعشده پرترافیک ممکن است گلوگاه ایجاد کند.
آیا این سیستم برای Fine-Tuning مناسب است؟
بله، در صورت تأیید سختافزار، برای بسیاری از روشهای Fine-Tuning قابل بررسی است. اندازه مدل و روش آموزش ظرفیت موردنیاز را تعیین میکنند.
چرا برای سیستمعامل Boot Device جداگانه داریم؟
برای تفکیک فضای سیستمعامل از دادههای اصلی و فراهم کردن افزونگی مناسب بوت.
آیا NVMe RI برای تمام پروژههای AI مناسب است؟
خیر. برای بارهای نوشتن سنگین، باید Endurance، DWPD و الگوی I/O بررسی شود.
منابع رسمی و تصاویر واقعی تجهیزات
برای مشاهده عکس واقعی محصولات، مشخصات و دیاگرامهای نصب، از منابع زیر استفاده کنید.
- HPE DL380a Gen11: QuickSpecs رسمی سرور و فهرست قطعات سازگار
- HPE GPU Cabling: راهنمای نصب و کابلکشی GPU
- NVIDIA H200: تصاویر و مشخصات رسمی H200
- Intel Xeon Platinum 8480+: مشخصات خانواده پردازنده Intel Xeon
تصاویر و نمودارهای داخل این مقاله برای آموزش طراحی شدهاند و عکس واقعی نصب تجهیزات نیستند. برای انتشار عکسهای رسمی، مجوز استفاده از تصاویر سازنده را بررسی کنید.
جمعبندی نهایی
کانفیگ دو سرور HPE DL380a Gen11 با پردازندههای Xeon Platinum 8480+، حافظه DDR5 با ظرفیت بالا، ذخیرهسازی NVMe و GPUهای H200 NVL از نظر هدف طراحی، برای زیرساختهای پیشرفته AI و پردازش سازمانی در نظر گرفته شده است.
نقطه قوت اصلی این طرح، حافظه بالای GPU، ظرفیت زیاد RAM و ذخیرهسازی سریع است.
با این حال، پیش از تبدیل این فهرست به یک سیستم عملیاتی، باید سازگاری رسمی GPUها، توان، خنکسازی، کابلها، کنترلرها و معماری شبکه تأیید شود.
در پروژههای هوش مصنوعی، بهترین کانفیگ لزوماً گرانترین کانفیگ نیست؛ بلکه سیستمی است که از نظر حافظه، پردازش، ارتباطات، پایداری و هزینه، با مدلها و بارهای کاری واقعی هماهنگ باشد.
کدام قطعات کانفیگ HPE DL380a Gen11 قابل جایگزینی هستند؟
در طراحی سرورهای هوش مصنوعی، انتخاب گرانترین پردازنده، بیشترین ظرفیت RAM و تعداد زیادی SSD همیشه به معنی دستیابی به بهترین عملکرد نیست.
برای بهینهسازی هزینه باید مشخص شود بار کاری اصلی روی GPU اجرا میشود یا CPU، RAM و ذخیرهسازی نیز بهطور مداوم تحت فشار قرار دارند.
جدول زیر مهمترین قطعات قابل بررسی برای جایگزینی را نشان میدهد.
| ردیف BOM | قطعه فعلی | جایگزین پیشنهادی | تأثیر احتمالی |
|---|---|---|---|
| 2 | 2× Xeon Platinum 8480+ در هر سرور | دو پردازنده Xeon Scalable سازگار با تعداد هسته کمتر | کاهش هزینه در پروژههایی که CPU گلوگاه اصلی نیست. |
| 5 | 24×128GB DDR5 | 16×64GB یا 16×128GB DDR5 سازگار | کاهش ظرفیت و هزینه RAM، با امکان توزیع متوازن روی کانالها. |
| 6 | 8×3.84TB NVMe | 4×3.84TB یا 8×1.92TB | کاهش ظرفیت خام و هزینه ذخیرهسازی؛ نیازمند بررسی Backplane و RAID. |
| 7 | 2× NS204i-u در هر سرور | 1× NS204i-u در هر سرور | اصلاح تعداد بر اساس محدودیت مستندات پلتفرم. |
| 9 و 13 | دو کارت دوپورته 25GbE در هر سرور | یک کارت 25GbE یا شبکه 100GbE | کاهش هزینه یا افزایش پهنای باند متناسب با پروژه. |
| 10 | MR416i-o | کنترلر سازگار دیگر یا VROC | تغییر معماری RAID و هزینه؛ نیازمند بررسی مجوز و کابلکشی. |
| 14 | 32Gb Fibre Channel HBA | حذف در صورت نبود SAN | کاهش هزینه و آزاد شدن اسلات توسعه. |
| 15 | iLO Advanced | iLO Standard | کاهش هزینه لایسنس در صورت کافی بودن امکانات پایه. |
| 24 | H200 NVL 141GB | H100 NVL 94GB یا L40S 48GB | کاهش حافظه GPU و تغییر توان محاسباتی؛ انتخاب باید براساس مدل AI باشد. |
سه پیشنهاد کانفیگ؛ اقتصادی، متعادل و حداکثری
پیشنهادهای زیر برای هر سرور نوشته شدهاند. انتخاب نهایی باید بعد از مشخص شدن مدل هوش مصنوعی، تعداد کاربران، طول Context، حجم داده و بودجه انجام شود.
AI Inference اقتصادی
CPU: دو Xeon Scalable سازگار با تعداد هسته کمتر
RAM: 16×64GB = 1TB
GPU: 2× L40S 48GB
Storage: 4×3.84TB NVMe
Network: 25GbE
مناسب برای: مدلهای کوچک و متوسط، چتبات سازمانی، RAG، پردازش تصویر و برخی پروژههای Inference.
در این گزینه، کاهش هزینه عمدتاً از GPU، RAM، CPU و SSD حاصل میشود.
AI Server متعادل
CPU: دو Xeon Scalable سازگار
RAM: 16×128GB = 2TB
GPU: 2× H100 NVL 94GB
Storage: 4 تا 8 عدد NVMe
Network: 25/100GbE بر اساس پروژه
مناسب برای: LLM Inference، Fine-Tuning سبکتر، مدلهای حافظهمحور و سرویسهای AI سازمانی.
این گزینه برای بررسی تعادل بین ظرفیت حافظه GPU و هزینه زیرساخت مناسب است.
AI High Memory
CPU: 2× Xeon Platinum 8480+
RAM: 24×128GB = 3TB
GPU: 2× H200 NVL 141GB
Storage: 8×3.84TB NVMe
Network: 100GbE یا بالاتر در صورت نیاز
مناسب برای: مدلهای بزرگ، پردازش داده سنگین، Fine-Tuning و پروژههای AI حافظهمحور.
این ترکیب فقط پس از تأیید سازگاری رسمی H200 NVL با پلتفرم انتخابی قابل توصیه است.
بررسی تخصصی RAM در سرور DL380a Gen11
سرور HPE DL380a Gen11 دارای 24 اسلات DIMM است؛ یعنی 12 اسلات برای هر پردازنده.
پردازندههای Xeon Scalable این نسل دارای هشت کانال حافظه در هر CPU هستند. با دو پردازنده، مجموعاً 16 کانال حافظه در اختیار داریم.
هر کانال حافظه مسیر مستقلی برای انتقال داده بین CPU و RAM فراهم میکند. استفاده متوازن از کانالها میتواند پهنای باند حافظه را بهبود دهد.
تفاوت 16 ماژول با 24 ماژول RAM
| پیکربندی هر سرور | ظرفیت | توزیع | سرعت قابل انتظار طبق QuickSpecs |
|---|---|---|---|
| 16×64GB | 1TB | 8 DIMM برای هر CPU | وابسته به SKU رم و CPU؛ در حالت 1DPC تا سرعت پشتیبانیشده |
| 16×128GB | 2TB | 8 DIMM برای هر CPU | تا 4800MT/s با ماژول و CPU سازگار |
| 24×128GB | 3TB | 12 DIMM برای هر CPU | تا 4400MT/s در پیکربندی مستندشده |
RDIMM و 3DS RAM چیست؟
RDIMM مخفف Registered DIMM است. این نوع حافظه برای سرورهای سازمانی طراحی شده و از رجیستر برای مدیریت سیگنالهای حافظه استفاده میکند.
3DS یا 3D Stacked Memory به فناوری چیدمان چندلایه تراشههای DRAM اشاره دارد که امکان ساخت ماژولهای حافظه با ظرفیت بالا را فراهم میکند.
در کانفیگ مورد بررسی، ماژولهای 128GB 4Rx4 3DS استفاده شدهاند.
عبارت 4Rx4 به ساختار Rank و سازماندهی تراشههای حافظه اشاره دارد. این مشخصات در قواعد سازگاری، ظرفیت و سرعت حافظه اهمیت دارند.
NVLink چیست و چرا برای هوش مصنوعی اهمیت دارد؟
NVLink یک فناوری ارتباطی پرسرعت از NVIDIA است که برای انتقال داده میان GPUهای سازگار استفاده میشود.
در پردازش هوش مصنوعی، گاهی یک مدل یا یک محاسبه باید بین چند GPU تقسیم شود. در این حالت، سرعت ارتباط بین GPUها میتواند تأثیر زیادی بر عملکرد داشته باشد.
تفاوت PCIe و NVLink
| ویژگی | PCIe | NVLink |
|---|---|---|
| کاربرد اصلی | اتصال عمومی تجهیزات به سیستم | ارتباط پرسرعت GPUهای سازگار |
| پهنای باند | وابسته به نسل و تعداد Lane | وابسته به نسل NVLink و مدل GPU |
| ارتباط GPU به GPU | قابل استفاده با محدودیتهای توپولوژی | مسیر اختصاصی در ترکیبهای پشتیبانیشده |
| نیاز به Bridge | خیر | در H200 NVL PCIe به Bridge سازگار نیاز دارد |
| افزایش ظرفیت فیزیکی VRAM | خیر | خیر |
طبق مشخصات NVIDIA، H200 NVL از ارتباط NVLink با پهنای باند حداکثر 900GB/s برای هر GPU در توپولوژی پشتیبانیشده استفاده میکند. این عدد را نباید با پهنای باند حافظه داخلی HBM3e که 4.8TB/s است اشتباه گرفت.
NVLink برای چه کارهایی مفید است؟
- Tensor Parallelism: تقسیم محاسبات یک مدل بین چند GPU.
- مدلهای بزرگ زبانی: انتقال داده بین بخشهای مختلف مدل.
- Fine-Tuning: کمک به تبادل داده در بعضی روشهای آموزش چند GPU.
- HPC: ارتباط سریع میان پردازشهای محاسباتی.
آیا NVLink همیشه ضروری است؟
خیر. اگر هر GPU یک مدل مستقل اجرا کند یا درخواستهای کاربران بین GPUها تقسیم شوند، ممکن است نیاز زیادی به ارتباط مستقیم GPU به GPU وجود نداشته باشد.
اما زمانی که یک مدل بزرگ روی چند GPU تقسیم میشود، NVLink میتواند اهمیت بیشتری پیدا کند.
تفاوت NVLink با شبکه 25GbE و 100GbE
NVLink برای ارتباط GPUهای سازگار در یک توپولوژی مشخص استفاده میشود.
اما برای ارتباط دو سرور مستقل، به شبکه بینسروری نیاز داریم.
| فناوری | محل استفاده | کاربرد |
|---|---|---|
| NVLink | بین GPUهای سازگار | تبادل داده GPU به GPU |
| PCIe Gen5 | داخل سرور | ارتباط GPU، CPU و تجهیزات PCIe |
| 25GbE | شبکه بین سرورها | انتقال داده و برخی بارهای کاری توزیعشده |
| 100GbE+ | شبکه دیتاسنتری | بارهای کاری نیازمند پهنای باند بالاتر |
| InfiniBand | شبکه محاسباتی | برخی کلاسترهای HPC و AI با نیاز ارتباطی بالا |
جمعبندی: کدام قطعات را اول اقتصادی کنیم؟
اولویت اول: ظرفیت RAM
اگر 3TB رم در هر سرور برای بار کاری ضروری نیست، کاهش آن به 2TB یا 1TB میتواند هزینه را کاهش دهد.
اولویت دوم: پردازنده
در بارهای کاری عمدتاً GPU محور، میتوان پردازندههای ارزانتر و سازگار را بررسی کرد.
اولویت سوم: تعداد SSD
اگر مجموعهدادهها کوچکتر هستند یا ذخیرهسازی مرکزی وجود دارد، ممکن است به هشت SSD در هر سرور نیازی نباشد.
اولویت چهارم: تجهیزات شبکه و SAN
اگر پروژه Fibre Channel SAN ندارد، وجود HBA ضروری نیست. همچنین تعداد کارتهای شبکه باید براساس توپولوژی واقعی تعیین شود.
اولویت پنجم: انتخاب GPU
GPU بیشترین تأثیر را بر قابلیت اجرای مدلهای بزرگ دارد. بنابراین کاهش هزینه GPU باید آخرین تصمیم باشد و تنها پس از مشخص شدن نیاز حافظه و توان محاسباتی انجام شود.
مشاوره تخصصی خرید، فروش و قیمت سرورهای HP و HPE
برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه خرید و فروش سرورهای اچپی، استعلام قیمت سرور HPE، انتخاب کانفیگ مناسب، خرید سرورهای هوش مصنوعی (AI Server)، سرورهای GPU و تجهیزات پردازشی NVIDIA، با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان در ارتباط باشید.
مشاوره و استعلام قیمت از ماهان شبکه ایرانیان ←
HP G11
قیمت سرور HP Gen 10 | مشخصات و خرید سرور اچ پی g10
خرید سرور hp g9 | قیمت سرور اچ پی G9
HP G8