راهنمای جامع SSD سرور HPE و Samsung PM1653
بررسی تخصصی ۱۵ مدل SSD سازمانی؛ تفاوت SAS 12G، SAS 24G، NVMe U.2 و U.3، کاربرد RI و MU، سازگاری با سرورهای HPE، نصب، RAID و انتخاب برای دیتابیس و مجازیسازی
SSDهای سازمانی در سرورهای HPE نقش مهمی در سرعت اجرای ماشینهای مجازی، پایگاههای داده، سیستمهای مالی، نرمافزارهای سازمانی، پردازش اطلاعات و ذخیرهسازی دارند.
با این حال، دو SSD با ظرفیت یکسان لزوماً عملکرد یا کاربرد یکسان ندارند. نوع رابط، تحمل نوشتن، فرم فاکتور، کنترلر، Firmware، نوع Carrier و پشتیبانی سرور میتواند تفاوت زیادی ایجاد کند.
۱. SSD سازمانی چیست و چه تفاوتی با SSD معمولی دارد؟
SSD یا Solid State Drive نوعی حافظه ذخیرهسازی مبتنی بر تراشههای فلش NAND است. برخلاف هارددیسک مکانیکی، SSD قطعه چرخان ندارد و میتواند تأخیر دسترسی کمتری ارائه کند.
SSDهای Enterprise برای بارهای کاری سروری طراحی میشوند و بسته به مدل میتوانند قابلیتهایی مانند Power Loss Protection، Firmware سازمانی، گزارشگیری سلامت، تحمل نوشتن مشخص، سازگاری با RAID Controller و رابطهای Dual-Port داشته باشند.
مهمترین مزایای SSD سازمانی
- تأخیر کمتر نسبت به HDD مکانیکی
- عملکرد مناسب در خواندن و نوشتن تصادفی
- امکان اجرای تعداد بیشتری ماشین مجازی روی زیرساخت مناسب
- عملکرد بهتر در بسیاری از پایگاههای داده
- قابلیتهای حفاظت از داده و مدیریت سلامت در مدلهای Enterprise
- کاهش زمان پاسخگویی بسیاری از نرمافزارهای سازمانی
۲. تفاوت SATA، SAS و NVMe
SATA 6G
Serial ATAرابط رایج ذخیرهسازی با سرعت اسمی ۶ گیگابیت بر ثانیه.
برای بوت، فایلهای عمومی و بسیاری از بارهای کاری سبک تا متوسط مناسب است.
در مقایسه با NVMe معمولاً پهنای باند و تعداد صفهای عملیاتی محدودتری دارد.
SAS 12G
Serial Attached SCSIرابط سازمانی با نرخ اسمی ۱۲ گیگابیت بر ثانیه در هر لینک.
برای ذخیرهسازی سروری، RAID، دیتابیس و ماشینهای مجازی کاربرد دارد.
پشتیبانی از ویژگیهایی مانند Dual-Port به مدل درایو و مسیر ذخیرهسازی وابسته است.
SAS 24G
24G SASنسل سریعتر SAS با نرخ اسمی ۲۴ گیگابیت بر ثانیه در هر لینک.
برای استفاده از ظرفیت بالاتر رابط، کنترلر و مسیر SAS 24G مناسب لازم است.
در بسیاری از پیکربندیهای سازگار SAS 12G با سرعت پایینتر قابل استفاده است.
NVMe PCIe
PCI Expressپروتکل ذخیرهسازی طراحیشده برای رسانههای سریع مبتنی بر PCIe.
برای بارهای کاری با IOPS بالا و تأخیر کم بسیار مناسب است.
برای نصب به مسیر PCIe/NVMe، بکپلین و پشتیبانی Firmware سازگار نیاز دارد.
| ویژگی | SATA 6G | SAS 12G | SAS 24G | NVMe PCIe Gen4 x4 |
|---|---|---|---|---|
| نوع رابط | SATA | SAS | SAS | PCIe |
| نرخ خام اسمی | 6Gb/s | 12Gb/s | 24Gb/s | حدود 7.88GB/s در هر جهت پیش از سربار پروتکل |
| کاربرد | عمومی و سروری سبک | سرور و Storage | Storage پرسرعت SAS | دیتابیس و ذخیرهسازی سریع |
| نیاز سختافزاری | کنترلر SATA/SAS سازگار | کنترلر SAS | مسیر SAS مناسب | PCIe/NVMe |
| نکته | اقتصادیتر در بسیاری از سناریوها | اکوسیستم سروری | پهنای باند بیشتر | صفها و معماری کمتأخیر |
۳. معنی RI، MU، WI، DWPD و TBW
RI — Read Intensive
SSDهای Read Intensive برای بارهای کاری با نسبت بالاتر خواندن به نوشتن طراحی میشوند.
نمونه کاربرد: فایلهای عمدتاً خواندنی، ماشینهای مجازی کمنوشتن، وبسرور، محتوای ثابت و برخی پایگاههای داده خواندنمحور.
MU — Mixed Use
SSDهای Mixed Use برای بارهای کاری ترکیبی خواندن و نوشتن طراحی میشوند و معمولاً نسبت به مدلهای RI همخانواده تحمل نوشتن بالاتری دارند.
نمونه کاربرد: دیتابیس تراکنشی، ERP، ماشینهای مجازی فعال، سرویسهای سازمانی و محیطهای دارای نوشتن مداوم.
WI — Write Intensive
این دسته برای نوشتن سنگین و مداوم طراحی میشود. در فهرست موجودی این مقاله، مدلی که صراحتاً WI باشد وجود ندارد.
DWPD — Drive Writes Per Day
DWPD تعداد دفعات نوشتن معادل کل ظرفیت SSD در هر روز طی دوره عمر تعریفشده است.
1.92 × 365 × 5 = 3504TB
برای همان ظرفیت با 3 DWPD:
1.92 × 3 × 365 × 5 = 10512TB
TBW و Lifetime Writes
TBW به میزان کل داده قابلنوشتن طبق مشخصات دوام محصول اشاره میکند. این مقدار با ظرفیت ذخیرهسازی SSD متفاوت است.
IOPS
تعداد عملیات ورودی و خروجی در ثانیه است. برای پایگاه داده و ماشینهای مجازی اهمیت زیادی دارد.
Latency
زمان پاسخگویی عملیات ذخیرهسازی است. مقدار کمتر معمولاً برای نرمافزارهای حساس به تأخیر مطلوبتر است.
PLP — Power Loss Protection
قابلیت محافظت از دادههای در حال پردازش هنگام قطع برق. طراحی و سطح حفاظت آن در SSDهای مختلف متفاوت است.
Dual-Port
قابلیتی در برخی SSDهای SAS برای ایجاد دو مسیر ارتباطی مستقل در معماریهای ذخیرهسازی سازگار.
۴. معنی SC، BC، SFF، U.2 و U.3
SC — Smart Carrier
نوعی کدی یا Carrier در خانواده محصولات HPE که برای شاسیها و کیجهای سازگار طراحی شده است.
BC — Basic Carrier
نوع دیگری از کدی HPE که در پیکربندیهای مشخص استفاده میشود. از نظر نصب و سازگاری نباید آن را با SC یکسان فرض کرد.
SFF — Small Form Factor
در این فهرست به درایوهای ۲.۵ اینچی اشاره دارد. اندازه فیزیکی بهتنهایی نوع رابط را مشخص نمیکند.
U.2 / U.3
استانداردهای اتصال درایوهای Enterprise. پشتیبانی واقعی از NVMe یا SAS/SATA به بکپلین، سیمکشی و کنترلر بستگی دارد.
۵. جدول کامل ۱۵ مدل SSD موجودی
| پارتنامبر / مدل | ظرفیت | رابط | نوع کاربری | Carrier |
|---|---|---|---|---|
| P36999-B21 | 1.92TB | SAS 12G | RI | SC |
| P40507-B21 | 1.92TB | SAS 12G | RI | BC |
| P37011-B21 | 1.92TB | SAS 12G | MU | SC |
| P40511-B21 | 1.92TB | SAS 12G | MU | BC |
| P49052-B21 | 3.2TB | SAS 12G | MU | SC |
| P49053-B21 | 3.2TB | SAS 24G | MU | BC |
| P40508-B21 | 3.84TB | SAS 12G | RI | BC |
| P50216-B21 | 1.92TB | NVMe Gen4 U.3 | High Performance RI | BC |
| P20139-B21 | 1.92TB | NVMe Gen4 U.3 | Mainstream RI | SCN |
| P20135-B21 | 7.68TB | NVMe Gen4 U.3 | Mainstream RI | SC |
| P13682-B21 | 7.68TB | NVMe Gen3 U.2 | Mainstream RI | SCN |
| Samsung PM1653 | 960GB | SAS 24G | RI | بسته به عرضه |
| Samsung PM1653 | 1.92TB | SAS 24G | RI | بسته به عرضه |
| Samsung PM1653 | 3.84TB | SAS 24G | RI | بسته به عرضه |
| Samsung PM1653 | 15.36TB | SAS 24G | RI | بسته به عرضه |
۶. بررسی تخصصی SSDهای HPE SAS 12G
HPE P36999-B21
P36999-B21 1.92TB RI SAS 12G SCمعرفی: SSD سازمانی Value SAS با ظرفیت 1.92TB و کاربری Read Intensive.
مناسب: وبسرور، فایلهای خواندنمحور، سیستمعامل و VMهای کمنوشتن.
نامناسب: دیتابیس با لاگنویسی سنگین و نوشتن مداوم بدون بررسی DWPD.
نکته نصب: نیازمند بکپلین SAS و Carrier سازگار SC.
HPE P40507-B21
P40507-B21 1.92TB RI SAS 12G BCمعرفی: مدل Read Intensive با ظرفیت 1.92TB و Basic Carrier.
مناسب: سرویسهای خواندنمحور، وب، محتوای ثابت و VMهای سبک.
نامناسب: جایگزینی مستقیم مدل SC بدون کنترل کیج و پشتیبانی سرور.
تفاوت اصلی با P36999: نوع Carrier و پیکربندیهای هدف.
HPE P37011-B21
P37011-B21 1.92TB MU SAS 12G SCمعرفی: SSD Value SAS Mixed Use با تحمل نوشتن بالاتر از مدل RI همرده.
DWPD اعلامشده: 3
مناسب: SQL Server، ERP، نرمافزارهای مالی و VMهای فعال.
نامناسب: بارهای فوقسنگین نوشتن که به WI یا راهکار تخصصیتر نیاز دارند.
HPE P40511-B21
P40511-B21 1.92TB MU SAS 12G BCمعرفی: SSD Mixed Use با Basic Carrier.
مناسب: مجازیسازی سازمانی، پایگاه داده تراکنشی و سیستمهای ERP.
نامناسب: سرورهایی که BC را پشتیبانی نمیکنند.
تفاوت با P37011: خانواده Carrier و فهرست سازگاری؛ نه صرفاً ظرفیت.
HPE P49052-B21
P49052-B21 3.2TB MU SAS 12G SCمعرفی: SSD Mixed Use با ظرفیت 3.2TB.
مناسب: دیتابیسهای متوسط، VMهای پرتعداد، برنامههای سازمانی با خواندن و نوشتن ترکیبی.
نامناسب: استفاده در مسیر فاقد SAS یا انتظار سرعت SAS 24G.
مزیت: ظرفیت بیشتر همراه با کلاس کاری MU.
HPE P40508-B21
P40508-B21 3.84TB RI SAS 12G BCمعرفی: SSD Read Intensive با ظرفیت 3.84TB و Basic Carrier.
مناسب: مخازن داده خواندنمحور، محتوای ثابت و VMهای کمنوشتن.
نامناسب: بارهای نوشتن تصادفی بسیار سنگین و دائمی.
نکته: ظرفیت بالا به معنی تحمل نوشتن MU نیست.
۷. بررسی SSD HPE SAS 24G
HPE P49053-B21 — 3.2TB SAS 24G MU BC
P49053-B21 Mixed Use 24G SASاین SSD دارای ظرفیت 3.2TB، رابط SAS 24G و Basic Carrier است. برای بارهای کاری ترکیبی خواندن و نوشتن طراحی شده است.
مناسب: دیتابیس تراکنشی، ماشینهای مجازی فعال، ERP و ذخیرهسازی سازمانی روی زیرساخت SAS مناسب.
نامناسب: بکپلین NVMe-only، سرور فاقد پشتیبانی BC یا سناریوهایی که بهاشتباه انتظار دارند SAS 24G روی کنترلر 12G با سرعت کامل کار کند.
تفاوت با P49052: مدل P49052 از SAS 12G و SC استفاده میکند، درحالیکه P49053 از SAS 24G و BC بهره میبرد.
۸. بررسی تخصصی SSDهای HPE NVMe
HPE P50216-B21
P50216-B21 NVMe Gen4 U.3 1.92TBخانواده: PM1733a High Performance Read Intensive.
Carrier: BC
مناسب: دیتابیس خواندنمحور حساس به تأخیر، VMهای سریع، جستوجو و تحلیل داده.
نامناسب: کیج SAS-only یا بارهای نوشتن سنگین بدون محاسبه تحمل نوشتن.
HPE P20139-B21
P20139-B21 NVMe Gen4 U.3 1.92TBخانواده: CD6 Mainstream Performance Read Intensive.
Carrier: SCN
مناسب: ذخیرهسازی سریع VM، فایلهای فعال و برنامههای خواندنمحور.
نامناسب: انتظار عملکرد مشابه همه مدلهای High Performance NVMe یا نصب روی بکپلین SAS-only.
HPE P20135-B21
P20135-B21 NVMe Gen4 U.3 7.68TBخانواده: CD6 Mainstream Performance Read Intensive.
Carrier: SC
مناسب: دیتاستهای حجیم، ماشینهای مجازی خواندنمحور، تحلیل داده و سرویسهای جستوجو.
نامناسب: سرور فاقد مسیر NVMe و بارهای نوشتن بسیار سنگین بدون طراحی endurance.
HPE P13682-B21
P13682-B21 NVMe Gen3 U.2 7.68TBخانواده: PE6011 Mainstream Performance Read Intensive.
Carrier: SCN
مناسب: زیرساختهای NVMe Gen3 سازگار، مخازن خواندنمحور و برنامههای حجیم.
نامناسب: پروژههایی که الزام عملکرد Gen4 دارند یا سرورهایی که پشتیبانی U.2 مناسب ندارند.
تفاوت NVMe Mainstream و High Performance
Mainstream Performance برای ایجاد تعادل میان ظرفیت، کارایی و هزینه طراحی میشود. High Performance معمولاً برای نیازهای بالاتر از نظر عملکرد هدفگذاری شده است.
با این حال، برای مقایسه دقیق باید IOPS، تأخیر، سرعت ترتیبی، Queue Depth، ظرفیت و دیتاشیت هر پارتنامبر را بررسی کرد.
۹. بررسی تخصصی Samsung PM1653 SAS 24G
Samsung PM1653 خانوادهای از SSDهای Enterprise با رابط SAS 24G، طراحی Dual-Port و قابلیتهای سازمانی مانند Power Loss Protection و حفاظت از یکپارچگی داده است.
سامسونگ این خانواده را برای کاربردهای سازمانی، زیرساختهای ذخیرهسازی و سیستمهای حساس طراحی کرده است.
| ظرفیت | پارتنامبر نمونه سامسونگ | رابط | کلاس |
|---|---|---|---|
| 960GB | MZILG960HCHQ | SAS 24G | RI |
| 1.92TB | MZILG1T9HCJR | SAS 24G | RI |
| 3.84TB | MZILG3T8HCLS | SAS 24G | RI |
| 15.36TB | MZILG15THBLA | SAS 24G | RI |
Samsung PM1653 960GB
مناسب سیستمعامل، سرویسهای خواندنمحور و ماشینهای مجازی سبک در زیرساخت SAS سازگار است. برای دیتابیسهایی که حجم نوشتن بالایی دارند، باید endurance بررسی شود.
Samsung PM1653 1.92TB
برای مجازیسازی متوسط، فایلهای فعال و پایگاههای داده خواندنمحور کاربرد دارد. در مقایسه با ظرفیت 960GB، فضای بیشتری برای ماشینهای مجازی و دادهها ارائه میدهد.
Samsung PM1653 3.84TB
برای مخازن داده خواندنمحور، سرویسهای سازمانی و محیطهای دارای ظرفیت بالاتر مناسب است. ظرفیت بیشتر لزوماً به معنی مناسب بودن برای نوشتن نامحدود نیست.
Samsung PM1653 15.36TB
برای مخازن حجیم داده، آرشیو آنلاین سریع، دادههای تحلیلی خواندنمحور و مجموعههای بزرگ فایل مناسب است.
برای بارهای کاری با نوشتن مداوم و سنگین باید محدودیت endurance، گرما، توان مصرفی و طراحی ذخیرهسازی بررسی شود.
ویژگیهای کلیدی PM1653
- رابط SAS 24Gb/s
- فرم فاکتور ۲.۵ اینچی
- پشتیبانی از Dual-Port در معماری سازگار
- Power Loss Protection
- حفاظت یکپارچگی داده با قابلیتهای سازمانی
- ظرفیتهای متنوع برای زیرساختهای ذخیرهسازی
۱۰. مقایسه تخصصی همه SSDها
| مدل | سرعت رابط | تحمل نوشتن / رده | کاربرد پیشنهادی |
|---|---|---|---|
| P36999 | SAS 12G | RI | VM سبک، وب و خواندن |
| P40507 | SAS 12G | RI | خواندنمحور با BC |
| P37011 | SAS 12G | MU / 3 DWPD | SQL، ERP، VM فعال |
| P40511 | SAS 12G | MU | دیتابیس و VM با BC |
| P49052 | SAS 12G | MU | دیتابیس و VM با ظرفیت بیشتر |
| P49053 | SAS 24G | MU | بار ترکیبی روی SAS سریع |
| P40508 | SAS 12G | RI | مخزن خواندنمحور |
| P50216 | NVMe Gen4 | High Performance RI | کارایی بالا و تأخیر کم |
| P20139 | NVMe Gen4 | Mainstream RI | VM و داده خواندنمحور |
| P20135 | NVMe Gen4 | Mainstream RI | داده حجیم و خواندن سریع |
| P13682 | NVMe Gen3 | Mainstream RI | NVMe نسل قبلی سازگار |
| PM1653 960GB | SAS 24G | RI / 1 DWPD | بوت و سرویس خواندنمحور |
| PM1653 1.92TB | SAS 24G | RI / 1 DWPD | VM و داده خواندنمحور |
| PM1653 3.84TB | SAS 24G | RI / 1 DWPD | مخزن داده فعال |
| PM1653 15.36TB | SAS 24G | RI / 1 DWPD | ظرفیت بسیار بالا |
بهترین انتخاب بر اساس نیاز
دیتابیس با نوشتن ترکیبی
مدلهای HPE MU مانند P37011، P40511، P49052 و P49053 گزینههای اولیه مناسبتری برای بررسی هستند.
بالاترین ظرفیت در فهرست
Samsung PM1653 15.36TB بیشترین ظرفیت اسمی را در میان مدلهای فهرستشده دارد.
NVMe با کارایی بالا
P50216 از خانواده High Performance NVMe Gen4 است و برای سناریوهای حساس به تأخیر ارزش بررسی دارد.
ذخیرهسازی خواندنمحور
مدلهای RI با ظرفیت مناسب، به شرط محاسبه حجم نوشتن و سازگاری سرور، گزینههای مناسبی هستند.
۱۱. کدام SSD روی کدام سرور HPE نصب میشود؟
سازگاری SSD تنها به نام سرور بستگی ندارد. دو دستگاه DL380 Gen10 با پارتنامبر یکسان شاسی، ممکن است به دلیل تفاوت Drive Cage، Backplane و Controller، از درایوهای متفاوتی پشتیبانی کنند.
| خانواده سرور | SAS 12G SC | SAS BC | NVMe U.2 / U.3 | نکته |
|---|---|---|---|---|
| DL360 Gen9 | نیازمند بررسی پشتیبانی نسل | عموماً مناسب این کیج نیست | وابسته به طراحی خاص؛ تأیید نشده برای فهرست حاضر | نسل قدیمیتر |
| DL380 Gen9 | نیازمند بررسی QuickSpecs | عموماً مناسب این کیج نیست | تأیید نشده برای فهرست حاضر | محدودیت نسل و Firmware |
| DL360 Gen10 | بعضی مدلهای فهرستشده | فقط پیکربندیهای تأییدشده | با کیج NVMe مناسب | کنترلر و Backplane مهم است |
| DL380 Gen10 | بعضی مدلهای فهرستشده | فقط CTO سازگار | با پیکربندی NVMe مناسب | نوع کیج تعیینکننده است |
| DL580 Gen10 | با فهرست قطعات رسمی | باید بررسی شود | برخی پارتهای NVMe فهرست شدهاند | تعداد و نوع Bay مهم است |
| DL380 Gen10 Plus | با پشتیبانی رسمی | بسته به مدل BC | با مسیر NVMe مناسب | پیکربندی دقیق لازم است |
| DL380 Gen11 | تأیید پارت لازم است | بسته به Drive Cage | با Backplane مناسب | تفاوت Carrier نسلها مهم است |
| DL380 Gen12 | تأیید پارت لازم است | تأیید پارت لازم است | تأیید پارت لازم است | صرفاً هماندازه بودن کافی نیست |
چند نمونه مستند از پشتیبانی
- در فهرست رسمی DL360 Gen10، پارتهای P36999، P37011 و P49052 دیده میشوند.
- در مستندات DL380 Gen10، برخی SSDهای BC و SAS 24G فقط برای پیکربندیهای مشخص Basic Carrier معرفی شدهاند.
- در فهرست DL580 Gen10، مدل P20139 بهعنوان NVMe Gen4 U.3 آمده است.
- در فهرست DL325 Gen10، مدل P13682 بهعنوان NVMe Gen3 U.2 ثبت شده است.
۱۲. راهنمای نصب SSD روی سرور HPE
مسیر اتصال SAS SSD
مسیر اتصال NVMe SSD
مراحل نصب اصولی
- پارتنامبر SSD را با QuickSpecs سرور بررسی کنید.
- نوع Carrier و جایگاه SFF را مشخص کنید.
- نوع Backplane و اتصال SAS یا NVMe را تأیید کنید.
- در صورت نیاز، نسخه Firmware و کنترلر را بررسی کنید.
- پیش از هر تغییر، از دادههای مهم نسخه پشتیبان بگیرید.
- طبق راهنمای سرویس دستگاه، SSD را در Bay مناسب نصب کنید.
- وضعیت شناسایی درایو را در iLO، ابزار کنترلر یا سیستمعامل بررسی کنید.
- در صورت استفاده از RAID، آرایه مناسب ایجاد کنید.
- در سیستمعامل، دیسک یا Volume را شناسایی و پیکربندی کنید.
- سلامت، دما و خطاهای احتمالی را مانیتور کنید.
۱۳. RAID مناسب برای SSDهای سازمانی
| RAID | حداقل درایو | تحمل خرابی | کاربرد معمول |
|---|---|---|---|
| RAID 0 | 2 | ندارد | فضای موقت و غیرحساس |
| RAID 1 | 2 | یک درایو از جفت | بوت و سرویسهای کوچک |
| RAID 5 | 3 | یک درایو | بارهای مناسب با ظرفیت مهم |
| RAID 6 | 4 | دو درایو | ذخیرهسازی با تحمل خرابی بیشتر |
| RAID 10 | 4 | وابسته به جفتهای Mirror | دیتابیس و بارهای ترکیبی |
مثال ظرفیت RAID 10
چهار SSD با ظرفیت 1.92TB در RAID 10، حدود 3.84TB ظرفیت اسمی قابل استفاده پیش از سربار فرمت و تفاوت واحدها فراهم میکنند.
آیا RAID 5 برای SSD مناسب است؟
میتواند مناسب باشد، اما باید الگوی نوشتن، هزینه Write Amplification، ظرفیت، عملکرد کنترلر و نیاز به تحمل خرابی بررسی شود.
NVMe و RAID
همه RAID Controllerهای SAS نمیتوانند NVMe را مدیریت کنند. در محیط NVMe ممکن است از RAID سختافزاری سازگار، RAID نرمافزاری یا راهکارهای Storage مجازی استفاده شود.
۱۴. چه نرمافزارهایی را میتوان روی این SSDها اجرا کرد؟
SSD بهتنهایی تعیینکننده امکان اجرای نرمافزار نیست. سازگاری سیستمعامل، CPU، RAM، کنترلر ذخیرهسازی، شبکه و نیازهای برنامه نیز باید بررسی شود.
| نرمافزار / سرویس | نوع SSD پیشنهادی برای بررسی | توضیح |
|---|---|---|
| VMware ESXi | RI یا MU، SAS یا NVMe سازگار | برای Datastore باید HCL، RAID و بار نوشتن بررسی شود |
| Microsoft Hyper-V | MU برای VMهای فعال | IOPS و ظرفیت اهمیت دارند |
| Windows Server | RI برای بوت، MU برای بار ترکیبی | نوع کاربرد تعیینکننده است |
| Microsoft SQL Server | MU یا SSD با endurance بالاتر | بهویژه برای تراکنش و Log |
| MySQL / MariaDB | MU / NVMe مناسب | وابسته به نسبت خواندن و نوشتن |
| PostgreSQL | MU / NVMe مناسب | WAL و IOPS اهمیت دارند |
| Oracle Database | MU / NVMe با طراحی مناسب | نیازمند بررسی SLA و بار واقعی |
| SAP / ERP | MU | پایگاه داده و تراکنشها مهماند |
| Active Directory | RI یا MU مناسب | بسته به تعداد کاربران و سرویسها |
| File Server | RI برای خواندنمحور | نوشتن فایلها باید محاسبه شود |
| Veeam Repository | وابسته به حجم نوشتن و Retention | برای بکاپ سنگین صرفاً RI انتخاب نشود |
| Elasticsearch / OpenSearch | NVMe یا MU مناسب | Indexing میتواند نوشتن سنگین داشته باشد |
| Docker / Kubernetes | وابسته به Persistent Volume | نیاز برنامهها متفاوت است |
| Proxmox VE | MU / NVMe برای VMهای فعال | نوع ZFS، Ceph یا Storage اهمیت دارد |
| AI Dataset Storage | NVMe ظرفیت بالا یا SAS مناسب | برای بار خواندنمحور داده آموزشی |
| SolidWorks PDM | MU یا NVMe مناسب | بسته به تعداد کاربران و دیتابیس |
SSD مناسب برای SQL Server
در SQL Server باید حجم تراکنشها، اندازه پایگاه داده، فایلهای Log و TempDB بررسی شود. SSDهای MU در بسیاری از سناریوهای نوشتن ترکیبی گزینه منطقیتری نسبت به RI هستند.
SSD مناسب برای VMware ESXi
برای Datastore ماشینهای مجازی، تعداد VM، نرخ IOPS، حجم Snapshot و نوع RAID اهمیت دارد. انتخاب SSD باید با نسخه ESXi و فهرست سازگاری VMware و HPE مطابقت داشته باشد.
SSD مناسب برای هوش مصنوعی
برای ذخیره دیتاست و بارگذاری سریع داده، NVMe میتواند مفید باشد. اما اجرای مدل هوش مصنوعی به CPU، GPU، RAM و معماری نرمافزار وابسته است؛ SSD سریع بهتنهایی اجرای مدل را تضمین نمیکند.
۱۵. کجا نباید از این SSDها استفاده کنیم؟
RI برای نوشتن سنگین
برای لاگنویسی سنگین، پایگاه داده با نرخ نوشتن بالا یا بارهای مداوم، بدون محاسبه DWPD از RI استفاده نکنید.
NVMe روی SAS-only
SSD NVMe U.2 یا U.3 را بدون وجود مسیر NVMe سازگار در کیج SAS-only نصب نکنید.
BC بهجای SC
بدون بررسی Drive Cage و QuickSpecs، مدل BC را جایگزین SC نکنید.
SAS 24G روی کنترلر قدیمی
انتظار عملکرد کامل 24G از مسیر 12G یا 6G نداشته باشید.
SSD بدون PLP برای داده حساس
برای دیتابیس و زیرساخت حساس، قابلیت حفاظت از قطع برق و سیاست Flush را بررسی کنید.
SSD بدون بررسی سلامت
برای خرید استوک، تنها به ظرفیت و روشن شدن دستگاه اکتفا نکنید.
۱۶. چگونه سلامت SSD سرور را بررسی کنیم؟
معیارهای مهم
- Percentage Used یا شاخص فرسودگی
- مجموع داده نوشتهشده
- Media Errors
- Available Spare
- دمای SSD
- Firmware Version
- Unsafe Shutdowns در صورت گزارش
- وضعیت Predictive Failure
- خطاهای Controller و Backplane
ابزارهای بررسی
- HPE iLO
- HPE Smart Storage Administrator
- ابزارهای مدیریتی کنترلر سازگار
- smartctl در محیطهای پشتیبانیشده
- nvme-cli برای NVMe در لینوکس
- ابزارهای رسمی سازنده SSD
۱۷. راهنمای خرید SSD سرور HPE
- ابتدا مدل دقیق سرور و نسل آن را مشخص کنید.
- نوع Drive Cage و Backplane را بررسی کنید.
- کنترلر ذخیرهسازی را شناسایی کنید.
- رابط موردنیاز را میان SAS و NVMe انتخاب کنید.
- نوع Carrier را مشخص کنید.
- بر اساس حجم نوشتن، RI یا MU انتخاب کنید.
- ظرفیت و تعداد درایو را با توجه به RAID محاسبه کنید.
- پارتنامبر و Firmware را با QuickSpecs تطبیق دهید.
- در خرید استوک، سلامت و مجموع نوشتن را بررسی کنید.
- گارانتی، اصالت و شرایط تعویض را مشخص کنید.
تفاوت SSD اصلی HPE و SSD OEM یا Generic
SSD دارای پارتنامبر رسمی HPE معمولاً با Firmware، مشخصات و مسیر پشتیبانی تعیینشده توسط HPE عرضه میشود.
SSDهای OEM یا Generic ممکن است از نظر رابط با سرور سازگار باشند، اما شناسایی کامل در ابزارهای مدیریتی، پشتیبانی Firmware و تأیید رسمی آنها باید جداگانه بررسی شود.
۱۸. سوالات متداول
آیا SSD SAS 24G روی سرور SAS 12G کار میکند؟
در بسیاری از ترکیبهای سازگار، امکان کارکرد با سرعت پایینتر وجود دارد؛ اما پشتیبانی دقیق کنترلر، Backplane و Firmware باید بررسی شود.
آیا SSD NVMe U.3 روی DL380 Gen10 نصب میشود؟
فقط در پیکربندیهایی که مسیر NVMe و قطعات سازگار دارند. نام DL380 Gen10 بهتنهایی کافی نیست.
برای SQL Server کدام SSD بهتر است؟
برای دیتابیس تراکنشی، مدلهای MU معمولاً گزینه مناسبتری برای بررسی هستند. انتخاب نهایی به حجم نوشتن، IOPS و Latency بستگی دارد.
آیا Samsung PM1653 روی HPE کار میکند؟
در صورت سازگاری سختافزاری SAS ممکن است شناسایی شود، اما پشتیبانی رسمی HPE، Firmware و نمایش سلامت باید جداگانه بررسی شود.
تفاوت P49052 و P49053 چیست؟
P49052 دارای SAS 12G و Smart Carrier است. P49053 دارای SAS 24G و Basic Carrier است. هر دو 3.2TB و Mixed Use هستند.
تفاوت P36999 و P37011 چیست؟
هر دو 1.92TB SAS 12G SC هستند، اما P36999 از نوع Read Intensive و P37011 از نوع Mixed Use است.
آیا ظرفیت بالاتر SSD یعنی سرعت بیشتر؟
خیر. ظرفیت بالاتر ممکن است در بعضی خانوادهها با عملکرد بیشتر همراه باشد، اما این موضوع باید از دیتاشیت همان مدل تأیید شود.
آیا میتوان SAS و NVMe را در یک سرور استفاده کرد؟
در برخی پیکربندیهای سروری بله، اما نیازمند Drive Cage، مسیرهای ارتباطی و پشتیبانی سختافزاری مناسب است.
آیا RAID باعث افزایش عمر SSD میشود؟
RAID بهتنهایی عمر NAND را افزایش نمیدهد. الگوی نوشتن، نحوه توزیع داده و نوع RAID بر میزان نوشتن واقعی تأثیر دارند.
برای ذخیرهسازی بکاپ کدام SSD مناسب است؟
به حجم نوشتن روزانه، مدت نگهداری بکاپ و الگوی بازیابی بستگی دارد. در بسیاری از پروژهها، استفاده از SSD برای تمام ظرفیت بکاپ از نظر اقتصادی ضروری نیست.
۱۹. جمعبندی نهایی
در انتخاب SSD سازمانی، ظرفیت تنها یکی از معیارهاست. رابط ذخیرهسازی، تحمل نوشتن، نوع Carrier، کنترلر و سازگاری با سرور اهمیت زیادی دارند.
برای بارهای خواندنمحور، مدلهای RI میتوانند مناسب باشند. برای پایگاههای داده و مجازیسازی با نوشتن ترکیبی، مدلهای MU معمولاً ارزش بررسی بیشتری دارند.
مدلهای NVMe برای زیرساختهای نیازمند IOPS بالا و تأخیر کم مناسباند، درحالیکه SAS همچنان در بسیاری از زیرساختهای Enterprise و ذخیرهسازی سازمانی کاربرد دارد.
پیش از خرید، پارتنامبر دقیق SSD را با QuickSpecs همان سرور و پیکربندی واقعی آن تطبیق دهید.
خرید و استعلام قیمت SSD سرور HPE و Samsung Enterprise
برای انتخاب SSD مناسب با سرور، RAID Controller، حجم کاری و نرمافزارهای سازمانی، با کارشناسان تجهیزات سرور مشورت کنید.
مشاوره تخصصی انتخاب SSD سازمانی۲۰. منابع فنی و مستندات
- HPE Solid State Disk Drives QuickSpecs
- HPE DL380 Gen10 QuickSpecs
- Samsung PM1653 Official Product Page
- Samsung Enterprise SSD Portfolio
- HPE Support Center
توجه: این مقاله راهنمای فنی انتخاب محصول است. سازگاری قطعی، ظرفیت عملیاتی، سرعت واقعی و شرایط گارانتی باید بر اساس پارتنامبر، Firmware و پیکربندی نهایی تأیید شوند.
HP G11
قیمت سرور HP Gen 10 | مشخصات و خرید سرور اچ پی g10
خرید سرور hp g9 | قیمت سرور اچ پی G9
HP G8