بلاگ - مقالات

دو دستگاه HPE ProLiant DL380a Gen11 مجهز به مجموعاً چهار کارت NVIDIA H200 NVL با حافظه ۱۴۱ گیگابایت برای هر GPU

HPE AI SERVER | TECHNICAL DEEP DIVE

بررسی صفر تا صد سرور HPE DL380a Gen11 با NVIDIA H200 NVL 141GB

تحلیل یک کانفیگ حرفه‌ای برای هوش مصنوعی، مدل‌های زبانی بزرگ، پردازش GPU، دیتاسنترهای AI، ذخیره‌سازی NVMe و زیرساخت پردازش سازمانی.

در این راهنما تمام 24 ردیف تجهیزات، از پردازنده Xeon Platinum 8480+ و رم DDR5 تا GPUهای NVIDIA H200 NVL، کنترلر ذخیره‌سازی، NVLink، شبکه 25GbE و سیستم خنک‌کننده بررسی می‌شوند.

2سرور DL380a Gen11
4×H200GPU در کل پروژه
6TBرم کل سیستم‌ها
61.44TBظرفیت خام NVMe
وضعیت فنی این کانفیگ: این مقاله بر اساس فهرست قطعات ارائه‌شده تهیه شده است. سازگاری نهایی H200 NVL با شاسی DL380a Gen11، نوع کابل برق GPU، تعداد کارت‌های قابل نصب، توان مصرفی و شرایط پشتیبانی رسمی باید پیش از خرید یا راه‌اندازی با HPE تأیید شود. وجود قطعات در یک پیش‌فاکتور به‌تنهایی اثبات‌کننده پشتیبانی رسمی از ترکیب آن‌ها نیست.

این کانفیگ دقیقاً به چه دردی می‌خورد؟

هدف از چنین پیکربندی قدرتمندی، ساخت زیرساختی برای اجرای بارهای کاری محاسباتی سنگین است؛ به‌ویژه برنامه‌هایی که به حافظه زیاد GPU، پردازنده‌های چند‌هسته‌ای، حافظه RAM بالا و ذخیره‌سازی سریع نیاز دارند.

وجود چهار کارت NVIDIA H200 NVL در دو سرور مستقل، در صورت تأیید سازگاری، امکان طراحی یک زیرساخت پردازش هوش مصنوعی چندنودی را فراهم می‌کند.

اجرای مدل‌های زبانی بزرگ

مناسب برای استقرار مدل‌های زبانی، چت‌بات‌های سازمانی، دستیارهای هوشمند، پردازش اسناد و سیستم‌های RAG.

AI Inference

اجرای مدل‌های آموزش‌دیده برای پاسخ‌گویی هم‌زمان به کاربران، پردازش متن، تصویر و درخواست‌های API.

Fine-Tuning

آموزش تکمیلی مدل‌های موجود با روش‌هایی مانند LoRA و QLoRA، بسته به اندازه مدل و تنظیمات آموزشی.

پردازش داده

آماده‌سازی داده، ساخت Embedding، ایندکس‌گذاری، تحلیل مجموعه‌داده‌های بزرگ و پردازش موازی.

نکته کلیدی: این پیکربندی برای اجرای مدل‌های بزرگ، Inference و Fine-Tuning جذاب است؛ اما آموزش یک مدل زبانی بسیار بزرگ از صفر معمولاً به زیرساخت گسترده‌تر، شبکه سریع‌تر و تعداد بیشتری GPU نیاز دارد.

خلاصه کانفیگ هر دستگاه

از آنجا که تعداد شاسی‌ها دو عدد است، مقادیر قطعات در جدول زیر بر تعداد دو سرور تقسیم شده‌اند.

بخش هر سرور کل پروژه
شاسی1× DL380a Gen112 دستگاه
CPU2× Xeon Platinum 8480+4 پردازنده
هسته CPU112 هسته فیزیکی224 هسته
RAM24×128GB = 3072GB6144GB
GPU2× NVIDIA H200 NVL4 کارت
حافظه GPU282GB اسمی564GB اسمی
SSD8×3.84TB NVMe16 عدد
ظرفیت خام SSD30.72TB61.44TB
Boot Device2× NS204i-u4 ماژول
کنترلر ذخیره‌سازی1× MR416i-o2 کنترلر
شبکه2× کارت دوپورته 25GbE4 کارت
Fibre Channel1× HBA 32Gb FC2 کارت
پاور4×1600W8 پاور
NVLink Bridge1× 2-way Bridge2 عدد
ظرفیت 282GB حافظه GPU در هر سرور جمع ظرفیت دو کارت است. این عدد لزوماً به معنی یک حافظه یکپارچه 282GB برای هر برنامه نیست. برای استفاده از حافظه چند GPU، نرم‌افزار باید از روش‌های مناسب تقسیم مدل و حافظه پشتیبانی کند.

تصویر شماتیک سرور HPE DL380a Gen11

DL380a Gen11 یک سرور شتاب‌دهنده‌محور در کلاس 4U است. در این معماری، فضای فیزیکی و سیستم خنک‌سازی برای کارت‌های گرافیکی قدرتمند اهمیت زیادی دارد.

نمای مفهومی سرور GPU

HPE ProLiant DL380a Gen11 4U GPU-Optimized Server Conceptual illustration - not an actual product photograph
تصویرسازی آموزشی؛ نمای دقیق دستگاه، محل کارت‌ها و پورت‌ها به پیکربندی وابسته است.

بررسی تخصصی تمام 24 ردیف کانفیگ

در ادامه، تمام اقلام پیش‌فاکتور به ترتیب ردیف بررسی می‌شوند. برای هر قطعه، وظیفه اصلی، دلیل استفاده و جایگزین‌های قابل بررسی توضیح داده شده است.

01

HPE DL380a Gen11 4DW CTO Server

P54903-B21 تعداد 2 GPU Server Chassis

این قطعه شاسی اصلی سرور است. عبارت 4DW به پیکربندی چهار شتاب‌دهنده دو‌اسلاته در خانواده DL380a اشاره دارد.

وظیفه قطعه فراهم کردن بستر نصب CPU، RAM، GPU، ذخیره‌سازی، شبکه، پاور و سیستم خنک‌سازی.
جایگزین پیشنهادی DL380a Gen12 یا پلتفرم‌های تأییدشده HPE برای GPU موردنظر. جایگزینی شاسی نیازمند بازطراحی کامل BOM است.
02

Intel Xeon Platinum 8480+

P49607-B21 تعداد 4 56 Core / CPU

پردازنده Xeon Platinum 8480+ دارای 56 هسته فیزیکی، فرکانس پایه 2.0GHz و توان طراحی حرارتی 350 وات است.

در هر سرور دو پردازنده نصب می‌شود؛ یعنی 112 هسته فیزیکی برای اجرای سیستم‌عامل، آماده‌سازی داده، پردازش CPU، مدیریت درخواست‌ها و تغذیه GPUها.

وظیفه قطعه Data Preprocessing، Tokenization، مدیریت I/O، اجرای سرویس‌ها و پردازش‌های CPU محور.
جایگزین پردازنده‌های Xeon Scalable سازگار با همین پلتفرم، مانند مدل‌های پایین‌تر از خانواده Platinum یا برخی مدل‌های Gold؛ مشروط به QuickSpecs و محدودیت توان.
برای Inference کاملاً GPU محور، استفاده از دو CPU بسیار قدرتمند همیشه اقتصادی‌ترین انتخاب نیست. میزان نیاز واقعی CPU باید با پروفایل پردازشی نرم‌افزار بررسی شود.
03

HPE High Performance Air Baffle

P51832-B21 تعداد 4

Air Baffle قطعه هدایت‌کننده جریان هواست. این قطعه کمک می‌کند هوا از مسیر طراحی‌شده روی بخش‌های داغ سرور عبور کند.

وظیفه هدایت هوای خنک به CPU، RAM و نواحی حساس.
جایگزین فقط Air Baffle تأییدشده برای شاسی و ترکیب پردازنده موردنظر. حذف آن توصیه نمی‌شود.
04

HPE High Performance Fan Kit

P48820-B21 تعداد 2

فن‌های High Performance برای تأمین جریان هوای لازم در کانفیگ‌های پرمصرف استفاده می‌شوند.

وظیفه خنک‌سازی پردازنده‌ها، حافظه، GPUها و قطعات داخلی.
جایگزین تنها کیت فن تأییدشده HPE. مدل استاندارد لزوماً پاسخ‌گوی بار GPU نیست.
05

HPE 128GB DDR5-4800 Smart Memory

P43334-B21 تعداد 48 24 DIMM / Server

در هر سرور 24 ماژول 128 گیگابایتی نصب می‌شود.

ظرفیت حافظه هر سرور 3072 گیگابایت و مجموع دو سرور 6144 گیگابایت است.

این حجم RAM برای نگهداری داده، پیش‌پردازش، Caching، سرویس‌های متعدد و بارهای کاری بزرگ مناسب است.

وظیفه نگهداری داده‌های CPU، بافرها، فرایندهای آماده‌سازی داده و حافظه سیستم‌عامل.
جایگزین ماژول‌های 64GB یا 128GB سازگار HPE، با ظرفیت نهایی متناسب با پروژه.
سرعت اسمی DDR5-4800 لزوماً به معنی کارکرد تمام DIMMها در سرعت 4800MT/s نیست. سرعت نهایی به پردازنده، تعداد DIMM در هر کانال و قواعد Memory Population بستگی دارد.
06

HPE 3.84TB NVMe RI U.3 SSD

P19817-B21 تعداد 16 8 SSD / Server

این بخش شامل 16 عدد SSD با ظرفیت 3.84TB است.

هر سرور 30.72TB ظرفیت خام NVMe دارد.

درایوهای NVMe برای دسترسی سریع به مجموعه‌داده‌ها، وزن مدل‌ها، Checkpointها و فایل‌های پردازشی مناسب‌اند.

وظیفه ذخیره مدل، داده آموزشی، Embedding، Cache و فایل‌های موقت پردازشی.
جایگزین SSDهای NVMe Enterprise با ظرفیت 1.92TB، 3.84TB یا 7.68TB، در صورت سازگاری با Backplane و کنترلر.
RI مخفف Read Intensive است. برای پروژه‌هایی که نوشتن سنگین و مداوم دارند، باید Endurance یا DWPD درایو بررسی شود. همچنین ظرفیت قابل استفاده پس از RAID کمتر از ظرفیت خام خواهد بود.
07

HPE NS204i-u Gen11 Boot Device

P48183-201 تعداد 4

NS204i-u برای راه‌اندازی سیستم‌عامل و تفکیک فضای Boot از فضای اصلی داده استفاده می‌شود.

نسخه استاندارد این خانواده با دو SSD داخلی M.2 NVMe برای بوت افزونه طراحی شده است.

وظیفه نگهداری سیستم‌عامل و فایل‌های راه‌اندازی.
جایگزین راهکار Boot سازگار دیگر، مانند درایوهای اختصاصی سیستم‌عامل یا گزینه‌های تأییدشده HPE.
در فهرست حاضر دو NS204i-u برای هر سرور ثبت شده است. در QuickSpecs رسمی DL380a Gen11 برای این Boot Device محدودیت حداکثر یک ماژول در هر سرور ذکر شده است. این ردیف باید پیش از تأیید BOM اصلاح یا توجیه شود.
08

DL380a Gen11 Riser

P50929-001 تعداد 4

Riser امکان اتصال کارت‌های توسعه به مادربرد سرور را فراهم می‌کند.

وظیفه فراهم کردن اسلات‌های توسعه برای کارت‌های سازگار.
جایگزین Riser مخصوص همان شاسی، نسخه و ترکیب اسلات.
09

Broadcom 57414 OCP3 25GbE Adapter

P10115-B21 تعداد 2

این کارت شبکه دارای دو پورت 10/25GbE SFP28 در فرم OCP3 است.

وظیفه اتصال سرور به شبکه سازمانی، شبکه دیتاسنتر یا شبکه پردازشی.
جایگزین کارت‌های OCP3 سازگار 25GbE یا گزینه‌های سریع‌تر در صورت تأیید پلتفرم.
10

HPE MR416i-o Gen11 Storage Controller

P47781-B21 تعداد 2

کنترلر ذخیره‌سازی وظیفه مدیریت ارتباط با درایوهای سازگار و قابلیت‌های RAID را بر عهده دارد.

وظیفه مدیریت درایوها، RAID و مسیر ذخیره‌سازی.
جایگزین MR416i-p، SR932i-p یا روش‌های Software RAID، فقط در ترکیب‌های پشتیبانی‌شده.
برای اتصال هشت NVMe به هر سرور، تعداد کنترلر، کابل‌ها و توزیع Laneها باید با QuickSpecs بررسی شود. در بعضی پیکربندی‌های DL380a Gen11 دو کنترلر برای عملکرد متوازن هشت NVMe توصیه شده‌اند.
11

DL380a Gen11 8SFF Controller Cable Kit

P54874-201 تعداد 4

این کیت برای اتصال بخش‌های ذخیره‌سازی به کنترلر در پیکربندی سازگار استفاده می‌شود.

وظیفه برقراری مسیر ارتباطی بین کنترلر و Backplane.
جایگزین کیت کابل رسمی متناسب با کنترلر و Backplane انتخاب‌شده.
12

HPE 96W Smart Storage Battery

P01366-B22 تعداد 2

این باتری برای پشتیبانی از قابلیت‌های حفاظت داده در کنترلرهای ذخیره‌سازی سازگار استفاده می‌شود.

وظیفه کمک به حفاظت از داده‌های Cache کنترلر در شرایط قطع برق.
جایگزین Energy Pack یا Capacitor تأییدشده برای کنترلر انتخاب‌شده.
13

Broadcom 57414 PCIe 25GbE Adapter

P26262-B21 تعداد 2

این کارت شبکه نیز دارای دو پورت 10/25GbE است، اما در فرم PCIe ارائه می‌شود.

وظیفه افزایش تعداد پورت‌ها، تفکیک شبکه‌ها یا ایجاد مسیرهای افزونه.
جایگزین کارت‌های PCIe سازگار با سرعت 25GbE، 100GbE یا بالاتر، بسته به نیاز و محدودیت اسلات.
14

HPE SN1610Q 32Gb Fibre Channel HBA

R2E08A تعداد 2

این کارت HBA برای اتصال سرور به شبکه ذخیره‌سازی Fibre Channel SAN استفاده می‌شود.

وظیفه ارتباط با SAN Storage از طریق Fibre Channel.
جایگزین HBAهای 32Gb FC سازگار یا حذف کارت در صورت نبود SAN، مشروط به معماری ذخیره‌سازی.
اگر پروژه از SAN استفاده نمی‌کند و تمام داده‌ها روی NVMe محلی قرار دارند، وجود HBA باید از نظر ضرورت بررسی شود.
15

HPE iLO Advanced License

BD505A تعداد 2 3 Years Support

لایسنس iLO Advanced امکانات مدیریتی پیشرفته سرور را فعال می‌کند.

وظیفه مدیریت از راه دور، کنسول مدیریتی و امکانات پیشرفته iLO.
جایگزین استفاده از امکانات پایه iLO در صورت کافی بودن، یا انتخاب بسته مجوز مناسب.
16

HPE 1600W Flex Slot Platinum Power Supply

P38997-B21 تعداد 8 4 PSU / Server

در هر سرور چهار منبع تغذیه 1600 واتی پیش‌بینی شده است.

این منابع تغذیه برای تأمین توان قطعات و طراحی افزونگی برق در شاسی‌های سازگار استفاده می‌شوند.

وظیفه تأمین برق CPU، RAM، GPU، درایوها و تجهیزات جانبی.
جایگزین منابع تغذیه HPE با توان و مدل تأییدشده، پس از محاسبه Power Budget.
چهار پاور 1600W به معنی مصرف ثابت 6400 وات نیست. همچنین ظرفیت نامی پاورها را نباید بدون توجه به افزونگی N+1 یا N+N معادل توان قابل استفاده فرض کرد. با توجه به توان بالای H200 NVL، محاسبه دقیق توان و بررسی پشتیبانی شاسی الزامی است.
17

HPE DL3XX Gen11 Rail Kit

P52341-B21 تعداد 2

ریل کیت برای نصب و نگهداری سرور در رک دیتاسنتری استفاده می‌شود.

وظیفه نصب ایمن سرور و دسترسی آسان‌تر برای سرویس.
جایگزین ریل سازگار با ابعاد، وزن و نوع رک.
18

HPE 25Gb SFP28 100m Transceiver

845398-B21 تعداد 8

ماژول‌های SFP28 برای ارتباط شبکه 25GbE روی بستر فیبر نوری سازگار استفاده می‌شوند.

وظیفه اتصال پورت‌های 25GbE به تجهیزات شبکه.
جایگزین ماژول‌های سازگار دیگر، DAC یا AOC، بسته به فاصله و نوع پورت.
نوع فیبر، تعداد ماژول در دو سمت لینک، سازگاری سوئیچ و کارت شبکه باید قبل از خرید بررسی شود.
19

DL380a Gen11 GPU 16-pin Power Cable Kit

P59578-B21 تعداد 4

این کیت برای تأمین برق کمکی GPUهای مشخصی در DL380a Gen11 طراحی شده است.

وظیفه اتصال مسیر برق GPU به سیستم توزیع توان سرور.
جایگزین کابل رسمی تأییدشده برای مدل دقیق GPU و شاسی.
این یکی از حساس‌ترین ردیف‌های BOM است. P59578-B21 در مستندات HPE برای GPUهای مشخصی مانند H100 و L40/L40S ذکر شده است. سازگاری آن با H200 NVL در این کانفیگ تأیید نشده و نباید صرفاً بر اساس شکل کانکتور نتیجه‌گیری شود.
20

DL38X Cable Management Arm

P20220-B21 تعداد 2

بازوی مدیریت کابل برای مرتب‌سازی کابل‌ها و حرکت کنترل‌شده آن‌ها هنگام بیرون کشیدن سرور از رک استفاده می‌شود.

وظیفه مدیریت کابل‌های برق، شبکه و سایر اتصالات.
جایگزین کیت Cable Management سازگار با ریل و شاسی.
21

HPE Gen11 2U Bezel Kit

B21-875519 تعداد 2

Bezel قاب جلویی دستگاه است و ممکن است نقش محافظتی یا ظاهری داشته باشد.

وظیفه پوشش و محافظت فیزیکی قسمت جلوی شاسی.
جایگزین Bezel مخصوص همان شاسی یا حذف آن در صورت مجاز بودن.
در شرح این ردیف عبارت 2U آمده، درحالی‌که DL380a Gen11 شاسی 4U دارد. پارت‌نامبر و سازگاری Bezel باید بررسی شوند.
22

HPE Bezel Lock Kit

875519-B21 تعداد 2

این کیت برای قفل‌کردن قاب جلویی سازگار و محدودسازی دسترسی فیزیکی استفاده می‌شود.

وظیفه افزایش کنترل دسترسی فیزیکی.
جایگزین قفل یا Bezel سازگار با شاسی موردنظر.
23

NVIDIA 2-way NVLink Bridge for H200 NVL

S4A90C تعداد 2

NVLink Bridge برای ارتباط مستقیم دو GPU سازگار در یک سیستم استفاده می‌شود.

این فناوری در بارهای کاری چند GPU می‌تواند به کاهش محدودیت ارتباط میان کارت‌ها کمک کند.

وظیفه فراهم کردن ارتباط پرسرعت GPU به GPU.
جایگزین Bridge رسمی سازگار با همان مدل GPU، فاصله اسلات و سرور.
وجود Bridge در BOM به معنی تأیید مکانیکی و الکتریکی آن روی این شاسی نیست. پشتیبانی واقعی NVLink باید در سطح کل سیستم بررسی شود.
24

NVIDIA H200 NVL 141GB PCIe GPU

S3U30C تعداد 4 141GB HBM3e / GPU

مهم‌ترین بخش پردازشی این پروژه کارت NVIDIA H200 NVL است.

این شتاب‌دهنده مبتنی بر معماری Hopper بوده و دارای 141GB حافظه HBM3e است.

H200 NVL برای بارهای کاری AI، LLM، Inference، HPC و پردازش‌های حافظه‌محور طراحی شده است.

ویژگیمشخصات H200 NVL
معماریNVIDIA Hopper
حافظه141GB HBM3e
پهنای باند حافظه4.8TB/s
فرم فاکتورPCIe Dual-Slot
رابطPCIe Gen5
توان طراحیتا 600W قابل پیکربندی
NVLinkپشتیبانی از Bridge سازگار
PrecisionFP32 / TF32 / FP16 / BF16 / FP8
وظیفه اجرای محاسبات AI، پردازش Tensor، Inference و Fine-Tuning.
جایگزین H100 NVL، H100 PCIe، L40S یا پلتفرم‌های جدیدتر GPU؛ با بررسی نیاز نرم‌افزار و تأیید سازگاری شاسی.
در QuickSpecs بررسی‌شده DL380a Gen11، پشتیبانی رسمی این ترکیب مشخص H200 NVL تأیید نشده است. پیش از اجرای پروژه، استعلام سازگاری کتبی ضروری است.

تصویر معماری دو GPU با NVLink

در صورت پشتیبانی رسمی و نصب صحیح Bridge، دو GPU می‌توانند از مسیر NVLink برای تبادل داده استفاده کنند.

GPU Interconnect Architecture

H200 NVL 141GB HBM3e H200 NVL 141GB HBM3e NVLink Bridge 282GB Aggregate GPU Memory Conceptual - subject to validated compatibility
حافظه دو GPU به‌صورت مجموع نمایش داده شده است. NVLink به‌تنهایی تمام حافظه را برای هر نرم‌افزار به یک فضای یکپارچه تبدیل نمی‌کند.

چرا NVLink مهم است؟

  • کمک به ارتباط سریع میان GPUهای سازگار
  • مفید برای برخی روش‌های Tensor Parallelism
  • کاهش گلوگاه تبادل داده در بعضی بارهای کاری
  • امکان طراحی مدل‌های چند GPU با نرم‌افزار مناسب
NVLink داخل سرور را نباید با ارتباط شبکه بین دو سرور اشتباه گرفت. در این پروژه هر سرور یک سیستم مستقل است و ارتباط میان دو سرور به شبکه Ethernet یا فناوری دیگری نیاز دارد.

معماری ذخیره‌سازی NVMe در این کانفیگ

هر سرور دارای هشت SSD با ظرفیت 3.84TB است.

این SSDها می‌توانند برای نگهداری مدل‌ها، داده‌های پردازشی، فایل‌های Checkpoint و سایر داده‌های محلی استفاده شوند.

8× NVMe SSD Per Server

3.84TB 3.84TB 3.84TB 3.84TB 3.84TB 3.84TB 3.84TB 3.84TB 30.72TB RAW CAPACITY
نمای شماتیک هشت SSD در هر سرور؛ ظرفیت قابل استفاده به RAID و فایل‌سیستم بستگی دارد.

چه نوع RAID مناسب‌تر است؟

روش مزیت محدودیت
RAID 1 افزونگی مناسب برای Boot استفاده از نیمی از ظرفیت
RAID 10 کارایی و افزونگی مناسب کاهش ظرفیت قابل استفاده
RAID 5 بهره‌وری ظرفیت هزینه بازسازی و نوشتن
RAID 6 تحمل خرابی دو درایو هزینه بیشتر محاسبات Parity
Software-defined Storage انعطاف در برخی معماری‌ها نیازمند طراحی و پشتیبانی دقیق
RAID جایگزین Backup نیست. برای داده‌های آموزشی، مدل‌های تولیدشده و Checkpointهای مهم، سیاست پشتیبان‌گیری مستقل لازم است.

معماری پیشنهادی ارتباط دو سرور AI

در این پروژه دو سرور مستقل داریم. هر کدام CPU، RAM، GPU و ذخیره‌سازی خود را دارند.

برای استفاده هماهنگ از دو سرور، باید معماری شبکه، نرم‌افزار توزیع‌شده و روش تقسیم بار کاری مشخص شود.

Dual-Node AI Infrastructure

SERVER 01 SERVER 02 H200 141GB H200 141GB H200 141GB H200 141GB 2× Xeon 8480+ 3TB RAM 8×3.84TB NVMe 2× Xeon 8480+ 3TB RAM 8×3.84TB NVMe NETWORK FABRIC 25GbE / 100GbE+ Bandwidth depends on distributed workload
معماری پیشنهادی مفهومی؛ 25GbE برای همه روش‌های آموزش توزیع‌شده کافی نیست.

آیا شبکه 25GbE کافی است؟

برای مدیریت سرورها، انتقال فایل، بعضی سرویس‌های Inference و بارهای کاری مستقل، شبکه 25GbE می‌تواند مناسب باشد.

اما برای آموزش توزیع‌شده با ارتباط مداوم میان GPUهای دو سرور، شبکه ممکن است به گلوگاه تبدیل شود.

در چنین پروژه‌هایی، باید 100GbE، 200GbE، 400GbE یا شبکه‌های تخصصی مانند InfiniBand متناسب با نرم‌افزار بررسی شوند.

این کانفیگ برای کدام پروژه‌های هوش مصنوعی بهتر است؟

کاربرد ارزیابی توضیح
LLM Inference بسیار مناسب، مشروط به سازگاری حافظه بالای GPU برای اجرای مدل‌های بزرگ ارزشمند است.
RAG سازمانی بسیار مناسب قابل استفاده برای پردازش اسناد، Embedding و پاسخ‌گویی.
Fine-Tuning با LoRA مناسب به اندازه مدل، طول Context و Batch Size بستگی دارد.
Full Fine-Tuning وابسته به مدل مصرف حافظه Optimizer و Gradient ممکن است بسیار زیاد باشد.
Training از صفر محدود برای مدل‌های بسیار بزرگ معمولاً به GPUهای بیشتر و شبکه سریع‌تر نیاز دارد.
Computer Vision بسیار مناسب برای پردازش تصویر و مدل‌های بینایی قابل استفاده است.
Speech AI مناسب پردازش گفتار، تبدیل صوت به متن و مدل‌های چندرسانه‌ای.
Vector Database مناسب رم و NVMe زیاد مفید هستند؛ نیاز GPU به موتور انتخابی بستگی دارد.
HPC مناسب برای بارهای کاری سازگار باید کتابخانه‌ها، Precision و ارتباط GPUها بررسی شوند.

اجرای مدل‌های 70B

مدل‌های زبانی حدود 70 میلیارد پارامتر در حالت FP16 یا BF16 صرفاً برای وزن‌ها تقریباً به 140GB حافظه ده‌دهی نیاز دارند.

این مقدار شامل KV Cache، Activation، Overhead و حافظه Runtime نیست.

بنابراین اجرای چنین مدلی روی یک H200 NVL ممکن است به محدودیت حافظه برخورد کند، درحالی‌که تقسیم مدل روی دو GPU یا استفاده از Quantization می‌تواند گزینه‌های بیشتری فراهم کند.

مدل‌های 100B و بالاتر

برای مدل‌های بزرگ‌تر، روش‌هایی مانند Tensor Parallelism، Pipeline Parallelism و Quantization اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

توانایی اجرای یک مدل صرفاً از تعداد پارامترها مشخص نمی‌شود؛ نوع معماری مدل، Context Length، تعداد کاربران هم‌زمان و روش استقرار تأثیر مستقیم دارند.

مدل‌های MoE

در مدل‌های Mixture of Experts، تعداد کل پارامترها و تعداد پارامترهای فعال ممکن است تفاوت زیادی داشته باشد.

در این مدل‌ها، حافظه موردنیاز برای نگهداری وزن‌ها همچنان اهمیت دارد، حتی اگر در هر توکن فقط بخشی از پارامترها فعال شوند.

جایگزین‌های قابل بررسی برای این کانفیگ

بخش کانفیگ فعلی جایگزین قابل بررسی دلیل انتخاب جایگزین
GPU H200 NVL 141GB H100 NVL 94GB گزینه‌ای با حافظه کمتر؛ سازگاری باید بررسی شود.
GPU H200 NVL L40S 48GB برای بعضی پروژه‌های Inference اقتصادی‌تر است.
CPU Xeon 8480+ Xeon Scalable سازگار با هسته کمتر کاهش هزینه در بارهای GPU محور.
RAM 3TB در هر سرور 1TB یا 2TB در صورت کافی بودن حافظه برای داده و سرویس‌ها.
Storage 8×3.84TB NVMe SSD با ظرفیت یا Endurance متفاوت تطبیق با حجم داده و میزان نوشتن.
Network 25GbE 100GbE یا بالاتر کاهش گلوگاه ارتباط چندنودی.
Platform DL380a Gen11 پلتفرم HPE تأییدشده برای H200 NVL اولویت با سازگاری رسمی و پشتیبانی است.
قاعده مهم انتخاب جایگزین: جایگزینی قطعات در سرور GPU صرفاً بر اساس مشخصات اسمی امکان‌پذیر نیست. محدودیت توان، خنک‌سازی، اسلات، Firmware، کابل‌ها، پشتیبانی سازنده و گارانتی باید بررسی شوند.

چک‌لیست نهایی قبل از خرید و راه‌اندازی

  1. تأیید رسمی سازگاری NVIDIA H200 NVL S3U30C با DL380a Gen11 P54903-B21.
  2. بررسی تعداد مجاز GPU در هر شاسی و امکان پیکربندی دو GPU.
  3. تأیید کابل برق مناسب H200 NVL و سازگاری P59578-B21.
  4. بررسی سازگاری NVLink Bridge با فاصله اسلات‌های واقعی.
  5. محاسبه دقیق Power Budget و افزونگی پاورها.
  6. بررسی شرایط خنک‌سازی، دمای محیط و جریان هوای رک.
  7. تطبیق تعداد NS204i-u با محدودیت پلتفرم.
  8. بررسی تعداد کنترلرهای موردنیاز برای هشت NVMe در هر سرور.
  9. تأیید سرعت عملیاتی RAM با 24 ماژول 128GB.
  10. بررسی سازگاری Bezel، Rail Kit و Cable Management Arm.
  11. تعیین نوع شبکه بین دو سرور بر اساس نیاز واقعی AI.
  12. تأیید نسخه BIOS، iLO، درایور NVIDIA، CUDA و سیستم‌عامل پشتیبانی‌شده.
  13. انجام تست بار کامل CPU و GPU، تست دما و توان، و تست سلامت NVMe.
  14. تعیین سیاست Backup، مانیتورینگ، گارانتی و پشتیبانی فنی.
جمع‌بندی بررسی BOM: پیش از تأیید نهایی این سفارش، به‌خصوص چهار موضوع سازگاری H200 NVL، کابل برق GPU، تعداد NS204i-u و تعداد کنترلرهای NVMe باید روشن شوند. همچنین اختلاف احتمالی بین پارت‌نامبر Bezel و نوع شاسی نیازمند بررسی است.

سؤالات متداول

آیا این کانفیگ برای اجرای مدل‌های زبانی بزرگ مناسب است؟

از نظر ظرفیت حافظه GPU و قدرت پردازشی، برای بسیاری از پروژه‌های LLM جذاب است. با این حال سازگاری سخت‌افزار و نیاز حافظه مدل باید بررسی شود.

آیا چهار GPU یک حافظه 564GB واحد ایجاد می‌کنند؟

خیر. 564GB مجموع ظرفیت اسمی چهار GPU در دو سرور است. برای استفاده از حافظه چند GPU باید نرم‌افزار از تقسیم مدل و پردازش توزیع‌شده پشتیبانی کند.

آیا دو GPU هر سرور با NVLink به هم متصل می‌شوند؟

فقط در صورت تأیید سازگاری GPU، Bridge، فاصله اسلات‌ها و پلتفرم سرور.

آیا 3TB رم در هر سرور ضروری است؟

به نوع بار کاری بستگی دارد. برای بعضی پروژه‌های AI، حافظه کمتر نیز کافی است. برای آماده‌سازی داده‌های بزرگ یا اجرای سرویس‌های متعدد، RAM بیشتر مفید خواهد بود.

آیا شبکه 25GbE برای آموزش توزیع‌شده کافی است؟

برای برخی بارهای کاری کافی است، اما در آموزش توزیع‌شده پرترافیک ممکن است گلوگاه ایجاد کند.

آیا این سیستم برای Fine-Tuning مناسب است؟

بله، در صورت تأیید سخت‌افزار، برای بسیاری از روش‌های Fine-Tuning قابل بررسی است. اندازه مدل و روش آموزش ظرفیت موردنیاز را تعیین می‌کنند.

چرا برای سیستم‌عامل Boot Device جداگانه داریم؟

برای تفکیک فضای سیستم‌عامل از داده‌های اصلی و فراهم کردن افزونگی مناسب بوت.

آیا NVMe RI برای تمام پروژه‌های AI مناسب است؟

خیر. برای بارهای نوشتن سنگین، باید Endurance، DWPD و الگوی I/O بررسی شود.

منابع رسمی و تصاویر واقعی تجهیزات

برای مشاهده عکس واقعی محصولات، مشخصات و دیاگرام‌های نصب، از منابع زیر استفاده کنید.

تصاویر و نمودارهای داخل این مقاله برای آموزش طراحی شده‌اند و عکس واقعی نصب تجهیزات نیستند. برای انتشار عکس‌های رسمی، مجوز استفاده از تصاویر سازنده را بررسی کنید.

جمع‌بندی نهایی

کانفیگ دو سرور HPE DL380a Gen11 با پردازنده‌های Xeon Platinum 8480+، حافظه DDR5 با ظرفیت بالا، ذخیره‌سازی NVMe و GPUهای H200 NVL از نظر هدف طراحی، برای زیرساخت‌های پیشرفته AI و پردازش سازمانی در نظر گرفته شده است.

نقطه قوت اصلی این طرح، حافظه بالای GPU، ظرفیت زیاد RAM و ذخیره‌سازی سریع است.

با این حال، پیش از تبدیل این فهرست به یک سیستم عملیاتی، باید سازگاری رسمی GPUها، توان، خنک‌سازی، کابل‌ها، کنترلرها و معماری شبکه تأیید شود.

در پروژه‌های هوش مصنوعی، بهترین کانفیگ لزوماً گران‌ترین کانفیگ نیست؛ بلکه سیستمی است که از نظر حافظه، پردازش، ارتباطات، پایداری و هزینه، با مدل‌ها و بارهای کاری واقعی هماهنگ باشد.

کدام قطعات کانفیگ HPE DL380a Gen11 قابل جایگزینی هستند؟

در طراحی سرورهای هوش مصنوعی، انتخاب گران‌ترین پردازنده، بیشترین ظرفیت RAM و تعداد زیادی SSD همیشه به معنی دستیابی به بهترین عملکرد نیست.

برای بهینه‌سازی هزینه باید مشخص شود بار کاری اصلی روی GPU اجرا می‌شود یا CPU، RAM و ذخیره‌سازی نیز به‌طور مداوم تحت فشار قرار دارند.

جدول زیر مهم‌ترین قطعات قابل بررسی برای جایگزینی را نشان می‌دهد.

ردیف BOM قطعه فعلی جایگزین پیشنهادی تأثیر احتمالی
2 2× Xeon Platinum 8480+ در هر سرور دو پردازنده Xeon Scalable سازگار با تعداد هسته کمتر کاهش هزینه در پروژه‌هایی که CPU گلوگاه اصلی نیست.
5 24×128GB DDR5 16×64GB یا 16×128GB DDR5 سازگار کاهش ظرفیت و هزینه RAM، با امکان توزیع متوازن روی کانال‌ها.
6 8×3.84TB NVMe 4×3.84TB یا 8×1.92TB کاهش ظرفیت خام و هزینه ذخیره‌سازی؛ نیازمند بررسی Backplane و RAID.
7 2× NS204i-u در هر سرور 1× NS204i-u در هر سرور اصلاح تعداد بر اساس محدودیت مستندات پلتفرم.
9 و 13 دو کارت دوپورته 25GbE در هر سرور یک کارت 25GbE یا شبکه 100GbE کاهش هزینه یا افزایش پهنای باند متناسب با پروژه.
10 MR416i-o کنترلر سازگار دیگر یا VROC تغییر معماری RAID و هزینه؛ نیازمند بررسی مجوز و کابل‌کشی.
14 32Gb Fibre Channel HBA حذف در صورت نبود SAN کاهش هزینه و آزاد شدن اسلات توسعه.
15 iLO Advanced iLO Standard کاهش هزینه لایسنس در صورت کافی بودن امکانات پایه.
24 H200 NVL 141GB H100 NVL 94GB یا L40S 48GB کاهش حافظه GPU و تغییر توان محاسباتی؛ انتخاب باید براساس مدل AI باشد.
محدودیت مهم: جایگزینی GPU، پردازنده، کابل برق، کنترلر، فن، پاور و Riser باید بر اساس QuickSpecs همان شاسی انجام شود. به‌ویژه H200 NVL در فهرست GPUهای تأییدشده QuickSpecs بررسی‌شده DL380a Gen11 مشاهده نشده است.

سه پیشنهاد کانفیگ؛ اقتصادی، متعادل و حداکثری

پیشنهادهای زیر برای هر سرور نوشته شده‌اند. انتخاب نهایی باید بعد از مشخص شدن مدل هوش مصنوعی، تعداد کاربران، طول Context، حجم داده و بودجه انجام شود.

اقتصادی

AI Inference اقتصادی

CPU: دو Xeon Scalable سازگار با تعداد هسته کمتر

RAM: 16×64GB = 1TB

GPU: 2× L40S 48GB

Storage: 4×3.84TB NVMe

Network: 25GbE

مناسب برای: مدل‌های کوچک و متوسط، چت‌بات سازمانی، RAG، پردازش تصویر و برخی پروژه‌های Inference.

در این گزینه، کاهش هزینه عمدتاً از GPU، RAM، CPU و SSD حاصل می‌شود.

حداکثری

AI High Memory

CPU: 2× Xeon Platinum 8480+

RAM: 24×128GB = 3TB

GPU: 2× H200 NVL 141GB

Storage: 8×3.84TB NVMe

Network: 100GbE یا بالاتر در صورت نیاز

مناسب برای: مدل‌های بزرگ، پردازش داده سنگین، Fine-Tuning و پروژه‌های AI حافظه‌محور.

این ترکیب فقط پس از تأیید سازگاری رسمی H200 NVL با پلتفرم انتخابی قابل توصیه است.

توجه: کانفیگ اقتصادی الزاماً ارزان‌ترین گزینه موجود در بازار نیست. قیمت نهایی به شرایط تأمین، نوع بسته‌بندی، گارانتی و موجودی قطعات بستگی دارد. همچنین با تغییر GPU ممکن است کابل برق، Bridge و حتی پلتفرم سرور نیازمند تغییر باشند.

بررسی تخصصی RAM در سرور DL380a Gen11

سرور HPE DL380a Gen11 دارای 24 اسلات DIMM است؛ یعنی 12 اسلات برای هر پردازنده.

پردازنده‌های Xeon Scalable این نسل دارای هشت کانال حافظه در هر CPU هستند. با دو پردازنده، مجموعاً 16 کانال حافظه در اختیار داریم.

هر کانال حافظه مسیر مستقلی برای انتقال داده بین CPU و RAM فراهم می‌کند. استفاده متوازن از کانال‌ها می‌تواند پهنای باند حافظه را بهبود دهد.

تفاوت 16 ماژول با 24 ماژول RAM

پیکربندی هر سرور ظرفیت توزیع سرعت قابل انتظار طبق QuickSpecs
16×64GB 1TB 8 DIMM برای هر CPU وابسته به SKU رم و CPU؛ در حالت 1DPC تا سرعت پشتیبانی‌شده
16×128GB 2TB 8 DIMM برای هر CPU تا 4800MT/s با ماژول و CPU سازگار
24×128GB 3TB 12 DIMM برای هر CPU تا 4400MT/s در پیکربندی مستندشده
DDR5 MEMORY POPULATION CPU 1 CPU 2 12 DIMM Slots 12 DIMM Slots Logical illustration - not physical slot order
نمای آموزشی 24 اسلات حافظه؛ برای ترتیب واقعی نصب DIMMها باید از Memory Population Rules رسمی HPE استفاده شود.
پیشنهاد فنی برای RAM: اگر پروژه واقعاً به 3TB RAM نیاز ندارد، پیکربندی 16×128GB با ظرفیت 2TB ارزش بررسی دارد؛ زیرا هم تعداد DIMM کمتری استفاده می‌کند و هم در شرایط سازگار امکان کار با سرعت بالاتری دارد.

RDIMM و 3DS RAM چیست؟

RDIMM مخفف Registered DIMM است. این نوع حافظه برای سرورهای سازمانی طراحی شده و از رجیستر برای مدیریت سیگنال‌های حافظه استفاده می‌کند.

3DS یا 3D Stacked Memory به فناوری چیدمان چندلایه تراشه‌های DRAM اشاره دارد که امکان ساخت ماژول‌های حافظه با ظرفیت بالا را فراهم می‌کند.

در کانفیگ مورد بررسی، ماژول‌های 128GB 4Rx4 3DS استفاده شده‌اند.

عبارت 4Rx4 به ساختار Rank و سازمان‌دهی تراشه‌های حافظه اشاره دارد. این مشخصات در قواعد سازگاری، ظرفیت و سرعت حافظه اهمیت دارند.

ماژول‌های 3DS و غیر 3DS را نباید بدون بررسی قواعد رسمی HPE با یکدیگر ترکیب کرد. همچنین اختلاط Rankها و ساختار x4/x8 ممکن است محدودیت سازگاری ایجاد کند.

NVLink چیست و چرا برای هوش مصنوعی اهمیت دارد؟

NVLink یک فناوری ارتباطی پرسرعت از NVIDIA است که برای انتقال داده میان GPUهای سازگار استفاده می‌شود.

در پردازش هوش مصنوعی، گاهی یک مدل یا یک محاسبه باید بین چند GPU تقسیم شود. در این حالت، سرعت ارتباط بین GPUها می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد داشته باشد.

تفاوت PCIe و NVLink

ویژگی PCIe NVLink
کاربرد اصلی اتصال عمومی تجهیزات به سیستم ارتباط پرسرعت GPUهای سازگار
پهنای باند وابسته به نسل و تعداد Lane وابسته به نسل NVLink و مدل GPU
ارتباط GPU به GPU قابل استفاده با محدودیت‌های توپولوژی مسیر اختصاصی در ترکیب‌های پشتیبانی‌شده
نیاز به Bridge خیر در H200 NVL PCIe به Bridge سازگار نیاز دارد
افزایش ظرفیت فیزیکی VRAM خیر خیر

طبق مشخصات NVIDIA، H200 NVL از ارتباط NVLink با پهنای باند حداکثر 900GB/s برای هر GPU در توپولوژی پشتیبانی‌شده استفاده می‌کند. این عدد را نباید با پهنای باند حافظه داخلی HBM3e که 4.8TB/s است اشتباه گرفت.

H200 NVL H200 NVL 141GB HBM3e 4.8TB/s 141GB HBM3e 4.8TB/s NVLink 900GB/s 282GB Aggregate GPU Memory Memory remains distributed across two GPUs
NVLink ارتباط میان دو GPU را سریع‌تر می‌کند، اما حافظه آن‌ها همچنان به‌صورت فیزیکی جداست.

NVLink برای چه کارهایی مفید است؟

  • Tensor Parallelism: تقسیم محاسبات یک مدل بین چند GPU.
  • مدل‌های بزرگ زبانی: انتقال داده بین بخش‌های مختلف مدل.
  • Fine-Tuning: کمک به تبادل داده در بعضی روش‌های آموزش چند GPU.
  • HPC: ارتباط سریع میان پردازش‌های محاسباتی.

آیا NVLink همیشه ضروری است؟

خیر. اگر هر GPU یک مدل مستقل اجرا کند یا درخواست‌های کاربران بین GPUها تقسیم شوند، ممکن است نیاز زیادی به ارتباط مستقیم GPU به GPU وجود نداشته باشد.

اما زمانی که یک مدل بزرگ روی چند GPU تقسیم می‌شود، NVLink می‌تواند اهمیت بیشتری پیدا کند.

نکته کاربردی: برای سرویس‌دهی به چندین کاربر، گاهی اجرای دو نمونه مستقل مدل روی دو GPU از تقسیم یک مدل بین آن‌ها اقتصادی‌تر است. این موضوع به اندازه مدل، تعداد درخواست‌ها و هدف تأخیر پاسخ بستگی دارد.

تفاوت NVLink با شبکه 25GbE و 100GbE

NVLink برای ارتباط GPUهای سازگار در یک توپولوژی مشخص استفاده می‌شود.

اما برای ارتباط دو سرور مستقل، به شبکه بین‌سروری نیاز داریم.

فناوری محل استفاده کاربرد
NVLink بین GPUهای سازگار تبادل داده GPU به GPU
PCIe Gen5 داخل سرور ارتباط GPU، CPU و تجهیزات PCIe
25GbE شبکه بین سرورها انتقال داده و برخی بارهای کاری توزیع‌شده
100GbE+ شبکه دیتاسنتری بارهای کاری نیازمند پهنای باند بالاتر
InfiniBand شبکه محاسباتی برخی کلاسترهای HPC و AI با نیاز ارتباطی بالا
نکته مهم درباره کانفیگ فعلی: وجود دو NVLink Bridge در پیش‌فاکتور به‌تنهایی نشان نمی‌دهد که H200 NVL روی DL380a Gen11 با NVLink به‌صورت رسمی پشتیبانی می‌شود. باید مدل دقیق GPU، Bridge، فاصله اسلات‌ها، کابل برق و تأییدیه پلتفرم بررسی شوند.

جمع‌بندی: کدام قطعات را اول اقتصادی کنیم؟

اولویت اول: ظرفیت RAM

اگر 3TB رم در هر سرور برای بار کاری ضروری نیست، کاهش آن به 2TB یا 1TB می‌تواند هزینه را کاهش دهد.

اولویت دوم: پردازنده

در بارهای کاری عمدتاً GPU محور، می‌توان پردازنده‌های ارزان‌تر و سازگار را بررسی کرد.

اولویت سوم: تعداد SSD

اگر مجموعه‌داده‌ها کوچک‌تر هستند یا ذخیره‌سازی مرکزی وجود دارد، ممکن است به هشت SSD در هر سرور نیازی نباشد.

اولویت چهارم: تجهیزات شبکه و SAN

اگر پروژه Fibre Channel SAN ندارد، وجود HBA ضروری نیست. همچنین تعداد کارت‌های شبکه باید براساس توپولوژی واقعی تعیین شود.

اولویت پنجم: انتخاب GPU

GPU بیشترین تأثیر را بر قابلیت اجرای مدل‌های بزرگ دارد. بنابراین کاهش هزینه GPU باید آخرین تصمیم باشد و تنها پس از مشخص شدن نیاز حافظه و توان محاسباتی انجام شود.

نتیجه: برای بسیاری از پروژه‌های LLM، به‌جای خرید حداکثر RAM و CPU، بهتر است ابتدا اندازه مدل، میزان VRAM موردنیاز، تعداد کاربران هم‌زمان، سرعت پاسخ‌گویی و حجم داده مشخص شود؛ سپس CPU، RAM، SSD و شبکه متناسب با GPU انتخاب شوند.

مشاوره تخصصی خرید، فروش و قیمت سرورهای HP و HPE

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه خرید و فروش سرورهای اچ‌پی، استعلام قیمت سرور HPE، انتخاب کانفیگ مناسب، خرید سرورهای هوش مصنوعی (AI Server)، سرورهای GPU و تجهیزات پردازشی NVIDIA، با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان در ارتباط باشید.

مشاوره و استعلام قیمت از ماهان شبکه ایرانیان ←

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *