بلاگ - مقالات

مقاله جامع SSDهای HPE و Samsung Enterprise

HPE & SAMSUNG ENTERPRISE STORAGE

راهنمای جامع SSD سرور HPE و Samsung PM1653

بررسی تخصصی ۱۵ مدل SSD سازمانی؛ تفاوت SAS 12G، SAS 24G، NVMe U.2 و U.3، کاربرد RI و MU، سازگاری با سرورهای HPE، نصب، RAID و انتخاب برای دیتابیس و مجازی‌سازی

HPE ProLiant SAS 12G / 24G NVMe Gen3 / Gen4 Read Intensive Mixed Use Samsung PM1653
15مدل SSD
4خانواده رابط اصلی
RI / MUرده‌های کاری
960GB–15.36TBظرفیت‌های فهرست

SSDهای سازمانی در سرورهای HPE نقش مهمی در سرعت اجرای ماشین‌های مجازی، پایگاه‌های داده، سیستم‌های مالی، نرم‌افزارهای سازمانی، پردازش اطلاعات و ذخیره‌سازی دارند.

با این حال، دو SSD با ظرفیت یکسان لزوماً عملکرد یا کاربرد یکسان ندارند. نوع رابط، تحمل نوشتن، فرم فاکتور، کنترلر، Firmware، نوع Carrier و پشتیبانی سرور می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

هشدار سازگاری: تمام SSDهای این مقاله ۲.۵ اینچی هستند، اما همه آن‌ها SAS نیستند. مدل‌های NVMe روی بک‌پلین صرفاً SAS/SATA به‌صورت عادی کار نمی‌کنند. همچنین یک SSD دارای Carrier نوع BC الزاماً جایگزین مستقیم مدل SC نیست.

۱. SSD سازمانی چیست و چه تفاوتی با SSD معمولی دارد؟

SSD یا Solid State Drive نوعی حافظه ذخیره‌سازی مبتنی بر تراشه‌های فلش NAND است. برخلاف هارددیسک مکانیکی، SSD قطعه چرخان ندارد و می‌تواند تأخیر دسترسی کمتری ارائه کند.

SSDهای Enterprise برای بارهای کاری سروری طراحی می‌شوند و بسته به مدل می‌توانند قابلیت‌هایی مانند Power Loss Protection، Firmware سازمانی، گزارش‌گیری سلامت، تحمل نوشتن مشخص، سازگاری با RAID Controller و رابط‌های Dual-Port داشته باشند.

مهم‌ترین مزایای SSD سازمانی

  • تأخیر کمتر نسبت به HDD مکانیکی
  • عملکرد مناسب در خواندن و نوشتن تصادفی
  • امکان اجرای تعداد بیشتری ماشین مجازی روی زیرساخت مناسب
  • عملکرد بهتر در بسیاری از پایگاه‌های داده
  • قابلیت‌های حفاظت از داده و مدیریت سلامت در مدل‌های Enterprise
  • کاهش زمان پاسخ‌گویی بسیاری از نرم‌افزارهای سازمانی
SSD سریع، جایگزین CPU، RAM یا طراحی درست نرم‌افزار نیست. اگر برنامه با کمبود RAM، قفل دیتابیس، کوئری نامناسب یا محدودیت شبکه مواجه باشد، تعویض SSD ممکن است مشکل را به‌طور کامل حل نکند.

۲. تفاوت SATA، SAS و NVMe

SATA 6G

Serial ATA

رابط رایج ذخیره‌سازی با سرعت اسمی ۶ گیگابیت بر ثانیه.

برای بوت، فایل‌های عمومی و بسیاری از بارهای کاری سبک تا متوسط مناسب است.

در مقایسه با NVMe معمولاً پهنای باند و تعداد صف‌های عملیاتی محدودتری دارد.

SAS 12G

Serial Attached SCSI

رابط سازمانی با نرخ اسمی ۱۲ گیگابیت بر ثانیه در هر لینک.

برای ذخیره‌سازی سروری، RAID، دیتابیس و ماشین‌های مجازی کاربرد دارد.

پشتیبانی از ویژگی‌هایی مانند Dual-Port به مدل درایو و مسیر ذخیره‌سازی وابسته است.

SAS 24G

24G SAS

نسل سریع‌تر SAS با نرخ اسمی ۲۴ گیگابیت بر ثانیه در هر لینک.

برای استفاده از ظرفیت بالاتر رابط، کنترلر و مسیر SAS 24G مناسب لازم است.

در بسیاری از پیکربندی‌های سازگار SAS 12G با سرعت پایین‌تر قابل استفاده است.

NVMe PCIe

PCI Express

پروتکل ذخیره‌سازی طراحی‌شده برای رسانه‌های سریع مبتنی بر PCIe.

برای بارهای کاری با IOPS بالا و تأخیر کم بسیار مناسب است.

برای نصب به مسیر PCIe/NVMe، بک‌پلین و پشتیبانی Firmware سازگار نیاز دارد.

ویژگیSATA 6GSAS 12GSAS 24GNVMe PCIe Gen4 x4
نوع رابطSATASASSASPCIe
نرخ خام اسمی6Gb/s12Gb/s24Gb/sحدود 7.88GB/s در هر جهت پیش از سربار پروتکل
کاربردعمومی و سروری سبکسرور و StorageStorage پرسرعت SASدیتابیس و ذخیره‌سازی سریع
نیاز سخت‌افزاریکنترلر SATA/SAS سازگارکنترلر SASمسیر SAS مناسبPCIe/NVMe
نکتهاقتصادی‌تر در بسیاری از سناریوهااکوسیستم سروریپهنای باند بیشترصف‌ها و معماری کم‌تأخیر
سرعت اسمی رابط با سرعت واقعی SSD برابر نیست. SAS 24G الزاماً دو برابر SAS 12G در هر نرم‌افزاری سریع‌تر نیست. عملکرد به NAND، کنترلر SSD، الگوی بار کاری و سخت‌افزار سرور وابسته است.

۳. معنی RI، MU، WI، DWPD و TBW

RI — Read Intensive

SSDهای Read Intensive برای بارهای کاری با نسبت بالاتر خواندن به نوشتن طراحی می‌شوند.

نمونه کاربرد: فایل‌های عمدتاً خواندنی، ماشین‌های مجازی کم‌نوشتن، وب‌سرور، محتوای ثابت و برخی پایگاه‌های داده خواندن‌محور.

MU — Mixed Use

SSDهای Mixed Use برای بارهای کاری ترکیبی خواندن و نوشتن طراحی می‌شوند و معمولاً نسبت به مدل‌های RI هم‌خانواده تحمل نوشتن بالاتری دارند.

نمونه کاربرد: دیتابیس تراکنشی، ERP، ماشین‌های مجازی فعال، سرویس‌های سازمانی و محیط‌های دارای نوشتن مداوم.

WI — Write Intensive

این دسته برای نوشتن سنگین و مداوم طراحی می‌شود. در فهرست موجودی این مقاله، مدلی که صراحتاً WI باشد وجود ندارد.

DWPD — Drive Writes Per Day

DWPD تعداد دفعات نوشتن معادل کل ظرفیت SSD در هر روز طی دوره عمر تعریف‌شده است.

مثال: برای یک SSD با ظرفیت 1.92TB و تحمل 1 DWPD در دوره پنج‌ساله، حجم نوشتن تقریبی برابر است با:
1.92 × 365 × 5 = 3504TB
برای همان ظرفیت با 3 DWPD:
1.92 × 3 × 365 × 5 = 10512TB

TBW و Lifetime Writes

TBW به میزان کل داده قابل‌نوشتن طبق مشخصات دوام محصول اشاره می‌کند. این مقدار با ظرفیت ذخیره‌سازی SSD متفاوت است.

IOPS

تعداد عملیات ورودی و خروجی در ثانیه است. برای پایگاه داده و ماشین‌های مجازی اهمیت زیادی دارد.

Latency

زمان پاسخ‌گویی عملیات ذخیره‌سازی است. مقدار کمتر معمولاً برای نرم‌افزارهای حساس به تأخیر مطلوب‌تر است.

PLP — Power Loss Protection

قابلیت محافظت از داده‌های در حال پردازش هنگام قطع برق. طراحی و سطح حفاظت آن در SSDهای مختلف متفاوت است.

Dual-Port

قابلیتی در برخی SSDهای SAS برای ایجاد دو مسیر ارتباطی مستقل در معماری‌های ذخیره‌سازی سازگار.

۴. معنی SC، BC، SFF، U.2 و U.3

SC — Smart Carrier

نوعی کدی یا Carrier در خانواده محصولات HPE که برای شاسی‌ها و کیج‌های سازگار طراحی شده است.

BC — Basic Carrier

نوع دیگری از کدی HPE که در پیکربندی‌های مشخص استفاده می‌شود. از نظر نصب و سازگاری نباید آن را با SC یکسان فرض کرد.

SFF — Small Form Factor

در این فهرست به درایوهای ۲.۵ اینچی اشاره دارد. اندازه فیزیکی به‌تنهایی نوع رابط را مشخص نمی‌کند.

U.2 / U.3

استانداردهای اتصال درایوهای Enterprise. پشتیبانی واقعی از NVMe یا SAS/SATA به بک‌پلین، سیم‌کشی و کنترلر بستگی دارد.

U.3 به این معنا نیست که هر سرور دارای جایگاه ۲.۵ اینچی می‌تواند تمام SSDهای U.3 را اجرا کند. همچنین یک NVMe U.3 با یک SSD SAS 24G یکسان نیست.

۵. جدول کامل ۱۵ مدل SSD موجودی

پارت‌نامبر / مدلظرفیترابطنوع کاربریCarrier
P36999-B211.92TBSAS 12GRISC
P40507-B211.92TBSAS 12GRIBC
P37011-B211.92TBSAS 12GMUSC
P40511-B211.92TBSAS 12GMUBC
P49052-B213.2TBSAS 12GMUSC
P49053-B213.2TBSAS 24GMUBC
P40508-B213.84TBSAS 12GRIBC
P50216-B211.92TBNVMe Gen4 U.3High Performance RIBC
P20139-B211.92TBNVMe Gen4 U.3Mainstream RISCN
P20135-B217.68TBNVMe Gen4 U.3Mainstream RISC
P13682-B217.68TBNVMe Gen3 U.2Mainstream RISCN
Samsung PM1653960GBSAS 24GRIبسته به عرضه
Samsung PM16531.92TBSAS 24GRIبسته به عرضه
Samsung PM16533.84TBSAS 24GRIبسته به عرضه
Samsung PM165315.36TBSAS 24GRIبسته به عرضه

۶. بررسی تخصصی SSDهای HPE SAS 12G

عکس فیزیکی SSD HPE SAS 12G با Smart Carrier
تصویر واقعی SSD سازمانی HPE SAS 12G با Smart Carrier

HPE P36999-B21

P36999-B21 1.92TB RI SAS 12G SC

معرفی: SSD سازمانی Value SAS با ظرفیت 1.92TB و کاربری Read Intensive.

مناسب: وب‌سرور، فایل‌های خواندن‌محور، سیستم‌عامل و VMهای کم‌نوشتن.

نامناسب: دیتابیس با لاگ‌نویسی سنگین و نوشتن مداوم بدون بررسی DWPD.

نکته نصب: نیازمند بک‌پلین SAS و Carrier سازگار SC.

HPE P40507-B21

P40507-B21 1.92TB RI SAS 12G BC

معرفی: مدل Read Intensive با ظرفیت 1.92TB و Basic Carrier.

مناسب: سرویس‌های خواندن‌محور، وب، محتوای ثابت و VMهای سبک.

نامناسب: جایگزینی مستقیم مدل SC بدون کنترل کیج و پشتیبانی سرور.

تفاوت اصلی با P36999: نوع Carrier و پیکربندی‌های هدف.

HPE P37011-B21

P37011-B21 1.92TB MU SAS 12G SC

معرفی: SSD Value SAS Mixed Use با تحمل نوشتن بالاتر از مدل RI هم‌رده.

DWPD اعلام‌شده: 3

مناسب: SQL Server، ERP، نرم‌افزارهای مالی و VMهای فعال.

نامناسب: بارهای فوق‌سنگین نوشتن که به WI یا راهکار تخصصی‌تر نیاز دارند.

HPE P40511-B21

P40511-B21 1.92TB MU SAS 12G BC

معرفی: SSD Mixed Use با Basic Carrier.

مناسب: مجازی‌سازی سازمانی، پایگاه داده تراکنشی و سیستم‌های ERP.

نامناسب: سرورهایی که BC را پشتیبانی نمی‌کنند.

تفاوت با P37011: خانواده Carrier و فهرست سازگاری؛ نه صرفاً ظرفیت.

HPE P49052-B21

P49052-B21 3.2TB MU SAS 12G SC

معرفی: SSD Mixed Use با ظرفیت 3.2TB.

مناسب: دیتابیس‌های متوسط، VMهای پرتعداد، برنامه‌های سازمانی با خواندن و نوشتن ترکیبی.

نامناسب: استفاده در مسیر فاقد SAS یا انتظار سرعت SAS 24G.

مزیت: ظرفیت بیشتر همراه با کلاس کاری MU.

HPE P40508-B21

P40508-B21 3.84TB RI SAS 12G BC

معرفی: SSD Read Intensive با ظرفیت 3.84TB و Basic Carrier.

مناسب: مخازن داده خواندن‌محور، محتوای ثابت و VMهای کم‌نوشتن.

نامناسب: بارهای نوشتن تصادفی بسیار سنگین و دائمی.

نکته: ظرفیت بالا به معنی تحمل نوشتن MU نیست.

۷. بررسی SSD HPE SAS 24G

عکس واقعی SSD HPE SAS 24G Mixed Use Basic Carrier
SSD سازمانی HPE SAS 24G

HPE P49053-B21 — 3.2TB SAS 24G MU BC

P49053-B21 Mixed Use 24G SAS

این SSD دارای ظرفیت 3.2TB، رابط SAS 24G و Basic Carrier است. برای بارهای کاری ترکیبی خواندن و نوشتن طراحی شده است.

مناسب: دیتابیس تراکنشی، ماشین‌های مجازی فعال، ERP و ذخیره‌سازی سازمانی روی زیرساخت SAS مناسب.

نامناسب: بک‌پلین NVMe-only، سرور فاقد پشتیبانی BC یا سناریوهایی که به‌اشتباه انتظار دارند SAS 24G روی کنترلر 12G با سرعت کامل کار کند.

تفاوت با P49052: مدل P49052 از SAS 12G و SC استفاده می‌کند، درحالی‌که P49053 از SAS 24G و BC بهره می‌برد.

۸. بررسی تخصصی SSDهای HPE NVMe

عکس فیزیکی SSD HPE NVMe U.3 Enterprise
نمای SSD HPE NVMe U.3 با Carrier مناسب

HPE P50216-B21

P50216-B21 NVMe Gen4 U.3 1.92TB

خانواده: PM1733a High Performance Read Intensive.

Carrier: BC

مناسب: دیتابیس خواندن‌محور حساس به تأخیر، VMهای سریع، جست‌وجو و تحلیل داده.

نامناسب: کیج SAS-only یا بارهای نوشتن سنگین بدون محاسبه تحمل نوشتن.

HPE P20139-B21

P20139-B21 NVMe Gen4 U.3 1.92TB

خانواده: CD6 Mainstream Performance Read Intensive.

Carrier: SCN

مناسب: ذخیره‌سازی سریع VM، فایل‌های فعال و برنامه‌های خواندن‌محور.

نامناسب: انتظار عملکرد مشابه همه مدل‌های High Performance NVMe یا نصب روی بک‌پلین SAS-only.

HPE P20135-B21

P20135-B21 NVMe Gen4 U.3 7.68TB

خانواده: CD6 Mainstream Performance Read Intensive.

Carrier: SC

مناسب: دیتاست‌های حجیم، ماشین‌های مجازی خواندن‌محور، تحلیل داده و سرویس‌های جست‌وجو.

نامناسب: سرور فاقد مسیر NVMe و بارهای نوشتن بسیار سنگین بدون طراحی endurance.

HPE P13682-B21

P13682-B21 NVMe Gen3 U.2 7.68TB

خانواده: PE6011 Mainstream Performance Read Intensive.

Carrier: SCN

مناسب: زیرساخت‌های NVMe Gen3 سازگار، مخازن خواندن‌محور و برنامه‌های حجیم.

نامناسب: پروژه‌هایی که الزام عملکرد Gen4 دارند یا سرورهایی که پشتیبانی U.2 مناسب ندارند.

تفاوت NVMe Mainstream و High Performance

Mainstream Performance برای ایجاد تعادل میان ظرفیت، کارایی و هزینه طراحی می‌شود. High Performance معمولاً برای نیازهای بالاتر از نظر عملکرد هدف‌گذاری شده است.

با این حال، برای مقایسه دقیق باید IOPS، تأخیر، سرعت ترتیبی، Queue Depth، ظرفیت و دیتاشیت هر پارت‌نامبر را بررسی کرد.

۹. بررسی تخصصی Samsung PM1653 SAS 24G

عکس فیزیکی SSD سازمانی Samsung PM1653 SAS 24G 2.5 inch
Samsung PM1653 Enterprise SAS 24G SSD

Samsung PM1653 خانواده‌ای از SSDهای Enterprise با رابط SAS 24G، طراحی Dual-Port و قابلیت‌های سازمانی مانند Power Loss Protection و حفاظت از یکپارچگی داده است.

سامسونگ این خانواده را برای کاربردهای سازمانی، زیرساخت‌های ذخیره‌سازی و سیستم‌های حساس طراحی کرده است.

ظرفیتپارت‌نامبر نمونه سامسونگرابطکلاس
960GBMZILG960HCHQSAS 24GRI
1.92TBMZILG1T9HCJRSAS 24GRI
3.84TBMZILG3T8HCLSSAS 24GRI
15.36TBMZILG15THBLASAS 24GRI
کدهای بالا خانواده پارت‌نامبر سامسونگ هستند. پسوند کامل روی لیبل، نوع Firmware، نسخه OEM و اطلاعات دقیق هر نمونه باید هنگام خرید بررسی شود.

Samsung PM1653 960GB

مناسب سیستم‌عامل، سرویس‌های خواندن‌محور و ماشین‌های مجازی سبک در زیرساخت SAS سازگار است. برای دیتابیس‌هایی که حجم نوشتن بالایی دارند، باید endurance بررسی شود.

Samsung PM1653 1.92TB

برای مجازی‌سازی متوسط، فایل‌های فعال و پایگاه‌های داده خواندن‌محور کاربرد دارد. در مقایسه با ظرفیت 960GB، فضای بیشتری برای ماشین‌های مجازی و داده‌ها ارائه می‌دهد.

Samsung PM1653 3.84TB

برای مخازن داده خواندن‌محور، سرویس‌های سازمانی و محیط‌های دارای ظرفیت بالاتر مناسب است. ظرفیت بیشتر لزوماً به معنی مناسب بودن برای نوشتن نامحدود نیست.

Samsung PM1653 15.36TB

برای مخازن حجیم داده، آرشیو آنلاین سریع، داده‌های تحلیلی خواندن‌محور و مجموعه‌های بزرگ فایل مناسب است.

برای بارهای کاری با نوشتن مداوم و سنگین باید محدودیت endurance، گرما، توان مصرفی و طراحی ذخیره‌سازی بررسی شود.

ویژگی‌های کلیدی PM1653

  • رابط SAS 24Gb/s
  • فرم فاکتور ۲.۵ اینچی
  • پشتیبانی از Dual-Port در معماری سازگار
  • Power Loss Protection
  • حفاظت یکپارچگی داده با قابلیت‌های سازمانی
  • ظرفیت‌های متنوع برای زیرساخت‌های ذخیره‌سازی
PM1653 سامسونگ را نباید بدون بررسی Firmware و فهرست قطعات تأییدشده، معادل یک SSD رسمی HPE دانست. ممکن است در سطح پروتکل SAS شناسایی شود، اما پشتیبانی رسمی، نمایش سلامت در iLO و عملکرد برخی امکانات مدیریتی تضمین‌شده نیست.

۱۰. مقایسه تخصصی همه SSDها

مدلسرعت رابطتحمل نوشتن / ردهکاربرد پیشنهادی
P36999SAS 12GRIVM سبک، وب و خواندن
P40507SAS 12GRIخواندن‌محور با BC
P37011SAS 12GMU / 3 DWPDSQL، ERP، VM فعال
P40511SAS 12GMUدیتابیس و VM با BC
P49052SAS 12GMUدیتابیس و VM با ظرفیت بیشتر
P49053SAS 24GMUبار ترکیبی روی SAS سریع
P40508SAS 12GRIمخزن خواندن‌محور
P50216NVMe Gen4High Performance RIکارایی بالا و تأخیر کم
P20139NVMe Gen4Mainstream RIVM و داده خواندن‌محور
P20135NVMe Gen4Mainstream RIداده حجیم و خواندن سریع
P13682NVMe Gen3Mainstream RINVMe نسل قبلی سازگار
PM1653 960GBSAS 24GRI / 1 DWPDبوت و سرویس خواندن‌محور
PM1653 1.92TBSAS 24GRI / 1 DWPDVM و داده خواندن‌محور
PM1653 3.84TBSAS 24GRI / 1 DWPDمخزن داده فعال
PM1653 15.36TBSAS 24GRI / 1 DWPDظرفیت بسیار بالا

بهترین انتخاب بر اساس نیاز

دیتابیس با نوشتن ترکیبی

مدل‌های HPE MU مانند P37011، P40511، P49052 و P49053 گزینه‌های اولیه مناسب‌تری برای بررسی هستند.

بالاترین ظرفیت در فهرست

Samsung PM1653 15.36TB بیشترین ظرفیت اسمی را در میان مدل‌های فهرست‌شده دارد.

NVMe با کارایی بالا

P50216 از خانواده High Performance NVMe Gen4 است و برای سناریوهای حساس به تأخیر ارزش بررسی دارد.

ذخیره‌سازی خواندن‌محور

مدل‌های RI با ظرفیت مناسب، به شرط محاسبه حجم نوشتن و سازگاری سرور، گزینه‌های مناسبی هستند.

۱۱. کدام SSD روی کدام سرور HPE نصب می‌شود؟

سازگاری SSD تنها به نام سرور بستگی ندارد. دو دستگاه DL380 Gen10 با پارت‌نامبر یکسان شاسی، ممکن است به دلیل تفاوت Drive Cage، Backplane و Controller، از درایوهای متفاوتی پشتیبانی کنند.

خانواده سرورSAS 12G SCSAS BCNVMe U.2 / U.3نکته
DL360 Gen9نیازمند بررسی پشتیبانی نسلعموماً مناسب این کیج نیستوابسته به طراحی خاص؛ تأیید نشده برای فهرست حاضرنسل قدیمی‌تر
DL380 Gen9نیازمند بررسی QuickSpecsعموماً مناسب این کیج نیستتأیید نشده برای فهرست حاضرمحدودیت نسل و Firmware
DL360 Gen10بعضی مدل‌های فهرست‌شدهفقط پیکربندی‌های تأییدشدهبا کیج NVMe مناسبکنترلر و Backplane مهم است
DL380 Gen10بعضی مدل‌های فهرست‌شدهفقط CTO سازگاربا پیکربندی NVMe مناسبنوع کیج تعیین‌کننده است
DL580 Gen10با فهرست قطعات رسمیباید بررسی شودبرخی پارت‌های NVMe فهرست شده‌اندتعداد و نوع Bay مهم است
DL380 Gen10 Plusبا پشتیبانی رسمیبسته به مدل BCبا مسیر NVMe مناسبپیکربندی دقیق لازم است
DL380 Gen11تأیید پارت لازم استبسته به Drive Cageبا Backplane مناسبتفاوت Carrier نسل‌ها مهم است
DL380 Gen12تأیید پارت لازم استتأیید پارت لازم استتأیید پارت لازم استصرفاً هم‌اندازه بودن کافی نیست
این جدول، نقشه اولیه بررسی است و ادعای سازگاری قطعی تمام مدل‌ها با هر سرور نیست. برای تأیید نهایی باید QuickSpecs همان سرور، Option Kit، Drive Cage، Controller و نسخه Firmware بررسی شود.

چند نمونه مستند از پشتیبانی

  • در فهرست رسمی DL360 Gen10، پارت‌های P36999، P37011 و P49052 دیده می‌شوند.
  • در مستندات DL380 Gen10، برخی SSDهای BC و SAS 24G فقط برای پیکربندی‌های مشخص Basic Carrier معرفی شده‌اند.
  • در فهرست DL580 Gen10، مدل P20139 به‌عنوان NVMe Gen4 U.3 آمده است.
  • در فهرست DL325 Gen10، مدل P13682 به‌عنوان NVMe Gen3 U.2 ثبت شده است.

۱۲. راهنمای نصب SSD روی سرور HPE

تصویر نصب SSD دو و نیم اینچی در کیج جلوی سرور HPE ProLiant DL380
محل نصب SSD در Drive Cage سرور HPE ProLiant

مسیر اتصال SAS SSD

SSD SASدرایو و Carrier
←
Backplaneکیج SAS سازگار
←
ControllerSmart Array / MegaRAID
←
Serverسیستم‌عامل

مسیر اتصال NVMe SSD

NVMe SSDU.2 یا U.3
←
NVMe Backplaneمسیر سازگار
←
PCIe / NVMeکنترلر یا مسیر PCIe
←
Serverسیستم‌عامل

مراحل نصب اصولی

  1. پارت‌نامبر SSD را با QuickSpecs سرور بررسی کنید.
  2. نوع Carrier و جایگاه SFF را مشخص کنید.
  3. نوع Backplane و اتصال SAS یا NVMe را تأیید کنید.
  4. در صورت نیاز، نسخه Firmware و کنترلر را بررسی کنید.
  5. پیش از هر تغییر، از داده‌های مهم نسخه پشتیبان بگیرید.
  6. طبق راهنمای سرویس دستگاه، SSD را در Bay مناسب نصب کنید.
  7. وضعیت شناسایی درایو را در iLO، ابزار کنترلر یا سیستم‌عامل بررسی کنید.
  8. در صورت استفاده از RAID، آرایه مناسب ایجاد کنید.
  9. در سیستم‌عامل، دیسک یا Volume را شناسایی و پیکربندی کنید.
  10. سلامت، دما و خطاهای احتمالی را مانیتور کنید.
Hot-Plug بودن SSD به معنی مجاز بودن جدا کردن هر درایو در هر زمان نیست. جدا کردن عضو فعال RAID یا درایو دارای داده، بدون بررسی وضعیت آرایه و روش سرویس، می‌تواند باعث قطعی یا از دست رفتن اطلاعات شود.

۱۳. RAID مناسب برای SSDهای سازمانی

RAIDحداقل درایوتحمل خرابیکاربرد معمول
RAID 02نداردفضای موقت و غیرحساس
RAID 12یک درایو از جفتبوت و سرویس‌های کوچک
RAID 53یک درایوبارهای مناسب با ظرفیت مهم
RAID 64دو درایوذخیره‌سازی با تحمل خرابی بیشتر
RAID 104وابسته به جفت‌های Mirrorدیتابیس و بارهای ترکیبی

مثال ظرفیت RAID 10

چهار SSD با ظرفیت 1.92TB در RAID 10، حدود 3.84TB ظرفیت اسمی قابل استفاده پیش از سربار فرمت و تفاوت واحدها فراهم می‌کنند.

آیا RAID 5 برای SSD مناسب است؟

می‌تواند مناسب باشد، اما باید الگوی نوشتن، هزینه Write Amplification، ظرفیت، عملکرد کنترلر و نیاز به تحمل خرابی بررسی شود.

NVMe و RAID

همه RAID Controllerهای SAS نمی‌توانند NVMe را مدیریت کنند. در محیط NVMe ممکن است از RAID سخت‌افزاری سازگار، RAID نرم‌افزاری یا راهکارهای Storage مجازی استفاده شود.

RAID جایگزین Backup نیست. خرابی هم‌زمان، حذف اشتباهی فایل، باج‌افزار یا فساد منطقی داده می‌تواند اطلاعات آرایه RAID را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

۱۴. چه نرم‌افزارهایی را می‌توان روی این SSDها اجرا کرد؟

SSD به‌تنهایی تعیین‌کننده امکان اجرای نرم‌افزار نیست. سازگاری سیستم‌عامل، CPU، RAM، کنترلر ذخیره‌سازی، شبکه و نیازهای برنامه نیز باید بررسی شود.

نرم‌افزار / سرویسنوع SSD پیشنهادی برای بررسیتوضیح
VMware ESXiRI یا MU، SAS یا NVMe سازگاربرای Datastore باید HCL، RAID و بار نوشتن بررسی شود
Microsoft Hyper-VMU برای VMهای فعالIOPS و ظرفیت اهمیت دارند
Windows ServerRI برای بوت، MU برای بار ترکیبینوع کاربرد تعیین‌کننده است
Microsoft SQL ServerMU یا SSD با endurance بالاتربه‌ویژه برای تراکنش و Log
MySQL / MariaDBMU / NVMe مناسبوابسته به نسبت خواندن و نوشتن
PostgreSQLMU / NVMe مناسبWAL و IOPS اهمیت دارند
Oracle DatabaseMU / NVMe با طراحی مناسبنیازمند بررسی SLA و بار واقعی
SAP / ERPMUپایگاه داده و تراکنش‌ها مهم‌اند
Active DirectoryRI یا MU مناسببسته به تعداد کاربران و سرویس‌ها
File ServerRI برای خواندن‌محورنوشتن فایل‌ها باید محاسبه شود
Veeam Repositoryوابسته به حجم نوشتن و Retentionبرای بکاپ سنگین صرفاً RI انتخاب نشود
Elasticsearch / OpenSearchNVMe یا MU مناسبIndexing می‌تواند نوشتن سنگین داشته باشد
Docker / Kubernetesوابسته به Persistent Volumeنیاز برنامه‌ها متفاوت است
Proxmox VEMU / NVMe برای VMهای فعالنوع ZFS، Ceph یا Storage اهمیت دارد
AI Dataset StorageNVMe ظرفیت بالا یا SAS مناسببرای بار خواندن‌محور داده آموزشی
SolidWorks PDMMU یا NVMe مناسببسته به تعداد کاربران و دیتابیس

SSD مناسب برای SQL Server

در SQL Server باید حجم تراکنش‌ها، اندازه پایگاه داده، فایل‌های Log و TempDB بررسی شود. SSDهای MU در بسیاری از سناریوهای نوشتن ترکیبی گزینه منطقی‌تری نسبت به RI هستند.

SSD مناسب برای VMware ESXi

برای Datastore ماشین‌های مجازی، تعداد VM، نرخ IOPS، حجم Snapshot و نوع RAID اهمیت دارد. انتخاب SSD باید با نسخه ESXi و فهرست سازگاری VMware و HPE مطابقت داشته باشد.

SSD مناسب برای هوش مصنوعی

برای ذخیره دیتاست و بارگذاری سریع داده، NVMe می‌تواند مفید باشد. اما اجرای مدل هوش مصنوعی به CPU، GPU، RAM و معماری نرم‌افزار وابسته است؛ SSD سریع به‌تنهایی اجرای مدل را تضمین نمی‌کند.

۱۵. کجا نباید از این SSDها استفاده کنیم؟

RI برای نوشتن سنگین

برای لاگ‌نویسی سنگین، پایگاه داده با نرخ نوشتن بالا یا بارهای مداوم، بدون محاسبه DWPD از RI استفاده نکنید.

NVMe روی SAS-only

SSD NVMe U.2 یا U.3 را بدون وجود مسیر NVMe سازگار در کیج SAS-only نصب نکنید.

BC به‌جای SC

بدون بررسی Drive Cage و QuickSpecs، مدل BC را جایگزین SC نکنید.

SAS 24G روی کنترلر قدیمی

انتظار عملکرد کامل 24G از مسیر 12G یا 6G نداشته باشید.

SSD بدون PLP برای داده حساس

برای دیتابیس و زیرساخت حساس، قابلیت حفاظت از قطع برق و سیاست Flush را بررسی کنید.

SSD بدون بررسی سلامت

برای خرید استوک، تنها به ظرفیت و روشن شدن دستگاه اکتفا نکنید.

۱۶. چگونه سلامت SSD سرور را بررسی کنیم؟

معیارهای مهم

  • Percentage Used یا شاخص فرسودگی
  • مجموع داده نوشته‌شده
  • Media Errors
  • Available Spare
  • دمای SSD
  • Firmware Version
  • Unsafe Shutdowns در صورت گزارش
  • وضعیت Predictive Failure
  • خطاهای Controller و Backplane

ابزارهای بررسی

  • HPE iLO
  • HPE Smart Storage Administrator
  • ابزارهای مدیریتی کنترلر سازگار
  • smartctl در محیط‌های پشتیبانی‌شده
  • nvme-cli برای NVMe در لینوکس
  • ابزارهای رسمی سازنده SSD
میزان عمر باقی‌مانده و شاخص‌های سلامت، بسته به مدل SSD و نحوه اتصال از طریق RAID Controller ممکن است به‌صورت متفاوت نمایش داده شوند.

۱۷. راهنمای خرید SSD سرور HPE

  1. ابتدا مدل دقیق سرور و نسل آن را مشخص کنید.
  2. نوع Drive Cage و Backplane را بررسی کنید.
  3. کنترلر ذخیره‌سازی را شناسایی کنید.
  4. رابط موردنیاز را میان SAS و NVMe انتخاب کنید.
  5. نوع Carrier را مشخص کنید.
  6. بر اساس حجم نوشتن، RI یا MU انتخاب کنید.
  7. ظرفیت و تعداد درایو را با توجه به RAID محاسبه کنید.
  8. پارت‌نامبر و Firmware را با QuickSpecs تطبیق دهید.
  9. در خرید استوک، سلامت و مجموع نوشتن را بررسی کنید.
  10. گارانتی، اصالت و شرایط تعویض را مشخص کنید.

تفاوت SSD اصلی HPE و SSD OEM یا Generic

SSD دارای پارت‌نامبر رسمی HPE معمولاً با Firmware، مشخصات و مسیر پشتیبانی تعیین‌شده توسط HPE عرضه می‌شود.

SSDهای OEM یا Generic ممکن است از نظر رابط با سرور سازگار باشند، اما شناسایی کامل در ابزارهای مدیریتی، پشتیبانی Firmware و تأیید رسمی آن‌ها باید جداگانه بررسی شود.

۱۸. سوالات متداول

آیا SSD SAS 24G روی سرور SAS 12G کار می‌کند؟

در بسیاری از ترکیب‌های سازگار، امکان کارکرد با سرعت پایین‌تر وجود دارد؛ اما پشتیبانی دقیق کنترلر، Backplane و Firmware باید بررسی شود.

آیا SSD NVMe U.3 روی DL380 Gen10 نصب می‌شود؟

فقط در پیکربندی‌هایی که مسیر NVMe و قطعات سازگار دارند. نام DL380 Gen10 به‌تنهایی کافی نیست.

برای SQL Server کدام SSD بهتر است؟

برای دیتابیس تراکنشی، مدل‌های MU معمولاً گزینه مناسب‌تری برای بررسی هستند. انتخاب نهایی به حجم نوشتن، IOPS و Latency بستگی دارد.

آیا Samsung PM1653 روی HPE کار می‌کند؟

در صورت سازگاری سخت‌افزاری SAS ممکن است شناسایی شود، اما پشتیبانی رسمی HPE، Firmware و نمایش سلامت باید جداگانه بررسی شود.

تفاوت P49052 و P49053 چیست؟

P49052 دارای SAS 12G و Smart Carrier است. P49053 دارای SAS 24G و Basic Carrier است. هر دو 3.2TB و Mixed Use هستند.

تفاوت P36999 و P37011 چیست؟

هر دو 1.92TB SAS 12G SC هستند، اما P36999 از نوع Read Intensive و P37011 از نوع Mixed Use است.

آیا ظرفیت بالاتر SSD یعنی سرعت بیشتر؟

خیر. ظرفیت بالاتر ممکن است در بعضی خانواده‌ها با عملکرد بیشتر همراه باشد، اما این موضوع باید از دیتاشیت همان مدل تأیید شود.

آیا می‌توان SAS و NVMe را در یک سرور استفاده کرد؟

در برخی پیکربندی‌های سروری بله، اما نیازمند Drive Cage، مسیرهای ارتباطی و پشتیبانی سخت‌افزاری مناسب است.

آیا RAID باعث افزایش عمر SSD می‌شود؟

RAID به‌تنهایی عمر NAND را افزایش نمی‌دهد. الگوی نوشتن، نحوه توزیع داده و نوع RAID بر میزان نوشتن واقعی تأثیر دارند.

برای ذخیره‌سازی بکاپ کدام SSD مناسب است؟

به حجم نوشتن روزانه، مدت نگهداری بکاپ و الگوی بازیابی بستگی دارد. در بسیاری از پروژه‌ها، استفاده از SSD برای تمام ظرفیت بکاپ از نظر اقتصادی ضروری نیست.

۱۹. جمع‌بندی نهایی

در انتخاب SSD سازمانی، ظرفیت تنها یکی از معیارهاست. رابط ذخیره‌سازی، تحمل نوشتن، نوع Carrier، کنترلر و سازگاری با سرور اهمیت زیادی دارند.

برای بارهای خواندن‌محور، مدل‌های RI می‌توانند مناسب باشند. برای پایگاه‌های داده و مجازی‌سازی با نوشتن ترکیبی، مدل‌های MU معمولاً ارزش بررسی بیشتری دارند.

مدل‌های NVMe برای زیرساخت‌های نیازمند IOPS بالا و تأخیر کم مناسب‌اند، درحالی‌که SAS همچنان در بسیاری از زیرساخت‌های Enterprise و ذخیره‌سازی سازمانی کاربرد دارد.

پیش از خرید، پارت‌نامبر دقیق SSD را با QuickSpecs همان سرور و پیکربندی واقعی آن تطبیق دهید.

خرید و استعلام قیمت SSD سرور HPE و Samsung Enterprise

برای انتخاب SSD مناسب با سرور، RAID Controller، حجم کاری و نرم‌افزارهای سازمانی، با کارشناسان تجهیزات سرور مشورت کنید.

مشاوره تخصصی انتخاب SSD سازمانی

۲۰. منابع فنی و مستندات

توجه: این مقاله راهنمای فنی انتخاب محصول است. سازگاری قطعی، ظرفیت عملیاتی، سرعت واقعی و شرایط گارانتی باید بر اساس پارت‌نامبر، Firmware و پیکربندی نهایی تأیید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *